Pies wegetarianin? Czy pies może nie jeść mięsa? Czy dieta wegetariańska jest zdrowa dla psa?
Wegetarianizm wśród ludzi jest coraz bardziej popularny. Dla niektórych to coś więcej niż dieta – to styl życia, zdobywający coraz szersze grono zwolenników. Uważa się, że ludzie nie jedzący mięsa są zdrowsi i dłużej żyją. Wegetarianizm uznawany jest za zdrowy i odpowiedni dla osób, którym nie jest obojętny los i warunki życia zwierząt. Kot to bezwzględny mięsożerca i to nie podlega żadnej dyskusji. A jak to jest w przypadku naszych psich przyjaciół? Czy pies może być na diecie bezmięsnej? Czy pies może być wegetarianinem?
Pies jako typowy mięsożerca a dieta wegetariańska dla psa
Psy z reguły postrzegane są jako mięsożerne, gdzie ogólnie rzecz biorąc nie jest to tak naprawdę poprawne stwierdzenie. Wiele tysięcy lat ewolucji i życia u boku człowieka nauczyły psy jeść również inne rzeczy niż mięso, co sugeruje, że nie są bezwzględnymi mięsożercami, a bliżej im do wszystkożerców.
Na etapie udomawiania psich przodków, po krótce mówiąc, było dzielenie się z nimi zdobytymi przez ludzi zasobami pożywienia. Ludzie zapewniali tym zwierzętom dostęp do jedzenia, a w ramach tego udomawiane czworonogi gwarantowały im ochronę przed drapieżnikami oraz wszelkiego rodzaju innym, czyhającym niebezpieczeństwem. Była to swego rodzaju transakcja wiązana, obustronna umowa. Należy tutaj wspomnieć, że nie zawsze było to typowo mięso czy kości. Zdarzały się również dania bezmięsne, tak wiec psy przystosowały swój układ pokarmowy do trawienia również inne produktów.
W przypadku kotów dieta bezmięsna jest wykluczona (więcej o tym pisaliśmy tutaj), za to w przypadku czworonogów – odpowiednio zbilansowana i dostarczająca wszystkich niezbędnych składników odżywczych – jest możliwa. Psy, dzięki swojemu uzębieniu, potrafią jeść owoce, warzywa, rośliny strączkowe. Posiadają odpowiednią ilość zębów trzonowych, które im to umożliwiają. Dodatkowo nasi pupile są w stanie odczuwać smak słodki, który wiąże się z węglowodanami pochodzącymi z roślin. Na trawienie dań pochodzenia roślinnego mają wpływ również odpowiednio zbudowane jelita – cienkie i grube. Jelito cienkie jest na tyle długie, że pokarmy roślinne ulegają prawidłowemu trawieniu. Natomiast znajdujące się w jelicie grubym bakterie pozytywnie wpływają na fermentację niestrawionych w jelicie cienkim pokarmów roślinnych.
Czy pies może zostać wegetarianinem?
Temat diety wegetariańskiej u psów jest trudny i wciąż budzi wiele kontrowersji. Należy się zastanowić, skoro mój pupil jest mięsożercą względnym, to czy będąc na diecie wegetariańskiej jest w stanie utrzymać odpowiednie zdrowie? Jeżeli zastanawiamy się nad wprowadzeniem takiej diety do menu naszego psa, bezsprzecznie musimy poradzić się lekarza weterynarii. Bez odpowiedniej wiedzy i konsultacji ze specjalistą podejmowane próby przeniesienia diety wegetariańskiej do psiej miski może niestety się źle skończyć.
Jak już wcześniej wspomniano, pies jest przystosowany do trawienia produktów zarówno mięsnych jak i tych pochodzenia roślinnego. Nie jest to jednak jednoznaczne z tym, że swoją wegetariańską dietę możemy przenieść w 100% do psiej miski. Są składniki, warzywa i owoce, które dla nas są smaczne i zupełnie nieszkodliwe, a czworonóg może bardzo źle na nie zareagować. Więcej o takich produktach opisaliśmy w tym wpisie blogowym.
Pieskie zapotrzebowanie na składniki odżywcze znacznie różni się od naszego, ludzkiego. Jeżeli usuniemy z jego diety mięso, białko pochodzenia zwierzęcego należy mu w odpowiednim stopniu zrekompensować i zbilansować dietę opierającą się na stosownych produktach roślinnych. Pies, niezależnie od tego na jakiej jest diecie, nadal będzie potrzebował witamin, białka i wszystkich innych składników odżywczych w takich ilościach, aby zachować mu zdrowie i energię.
Wegetarianizm u psa - co podawać psu zamiast mięsa?
Główną przyczyną zmartwień w kwestii przejścia na dietę wegetariańską naszego pupila jest zaspokojenie zapotrzebowania na białko, a przede wszystkim niezbędne aminokwasy, gdyż stosunkowo ciężko jest zaspokoić w diecie zawartość białka pochodzącego z mięsa. Oczywiście jest to do osiągnięcia, ale dawka musi być poprawnie zbilansowana i uzupełniona białkiem roślinnym oraz innymi produktami zaspokajającymi wszystkie niezbędne potrzeby bytowe psiaka. Jak powszechnie jest uznawane, najlepszym źródłem tego składnika będzie mimo wszystko białko pochodzenia zwierzęcego, gdzie wzorcem jest białko jajka kurzego.
Dieta wegetariańska u psa
Po zdobyciu odpowiedniej wiedzy i konsultacji ze specjalistą, mamy możliwość przygotowania diety wegetariańskiej dla naszego pupila, która dostarczy wszystkich niezbędnych substancji odżywczych w odpowiednich proporcjach. Należy mieć również na uwadze fakt, że białko w takiej diecie musi pochodzić przynajmniej z dwóch różnych źródeł. Jest to koniecznie, gdyż np. białko sojowe zawiera duże ilości lizyny, natomiast jest niedoborowe w metioninę, a białko kukurydziane jest ubogie w lizynę, argininę czy tryptofan. Ostatecznie więc, jest możliwość stworzenia diety wegetariańskiej dla zdrowego psa, a jednocześnie będzie ona zaspokajała zapotrzebowanie psa na białko i aminokwasy, przy czym źródła białka muszą być różne.
Produkty pochodzenia roślinnego są w stanie zastąpić białko mięsne. Natomiast trzeba je poprawnie dobierać bilansując psią dietę. Zdarza się, że z pozoru zdrowe warzywa i rośliny będące bogate w białko, niestety nie zawierają wszystkich niezbędnych aminokwasów. Oprócz wyżej wymienionych dwóch rodzajów białek warto się też zastanowić nad białkiem z zielonego grochu - staje się ono coraz bardziej popularne w żywieniu zwierząt.
Dobrą alternatywą wynagrodzenia braku mięsa, będzie podawanie puree z dyni, gdzie psiaki z reguły lubią dynię. Jest cennym źródłem witamin, tak jak jednakowo popularna marchewka, która jest równie wartościowa. Można również, dla uzupełnienia kwasów tłuszczowych Omega-3, podawać kisiel z siemienia lnianego.
W ostatnim czasie coraz bardziej popularne jest wprowadzanie do diety insektów w celu uzupełnienia białka. Insekty są bardzo pożywne i charakteryzuje je wyjątkowo jakościowe białko. Należy tu wspomnieć, że hodowla insektów jest humanitarna.
Pies wegetarianin - karma wegetariańska dla psa
Aktualnie na runku co raz częściej można spotkać gotowe bezmięsne karmy pełnoporcjowe. Jest to dosyć dobra alternatywa, w momencie, kiedy nie mamy pewności, czy nasz psiak dobrze zareaguje na taką zmianę w żywieniu. W momencie przechodzenia z jednej karmy na drugą należy pamiętać, aby zachować 7, a nawet 10 dniowy okres przejściowy. Dać pupilowi czas na przyzwyczajenie się i mieszać proporcjonalnie karmy. Więcej o poprawnej zmianie karmy przeczytają Państwo w jednym z naszych artykułów.
Czy pies może być na diecie wegetariańskiej i czy jest ona zdrowa?
Jest możliwe, aby nasz psiak był na diecie wegetariańskiej, gdyż na przestrzeni ich ewolucji, bliższa im jest grupa zwierząt wszystkożernych, a nie jak np. koty mięsożernych. W przypadku kotów, stosowanie takiej diety jest wykluczone, bo mogłaby być wręcz niebezpieczna dla zdrowia. Z kolei w przypadku psów, mogą one na niej funkcjonować, lepiej lub gorzej, ale mogą. Ogólnie rzecz biorąc, żywienie psa mięsem lub jego dodatkiem w diecie lepiej im służy, więc warto wziąć pod uwagę fakt, czy tak naprawdę tego typu rewolucje w żywieniu naszego pupila są konieczne.
Oczywiście są przypadki, że mamy w domu psiego alergika i eliminacja mięsa, produktów pochodzenia zwierzęcego czy innych składników diety, jest po prostu konieczna. Jest to stwierdzone i zalecone po konsultacjach z lekarzem weterynarii.
Jeśli, pomimo braku wskazań do stosowania diety wegetariańskiej, zdecydujemy się na nią u naszego pupila, pamiętajmy, aby przede wszystkim to skonsultować ze specjalistą, a w przypadku wizyt u weterynarza nie ukrywać tego faktu. Wasz lekarz prowadzący musi o takich zmianach wiedzieć, gdyż będzie wtedy baczniej obserwował pod pewnymi względami waszego psa. Należy również bacznie obserwować zachowania psa. Czy nie ma żadnych zmian, nie wymiotuje, nie ma mdłości, nie jest osłabiony, nie występują biegunki czy zatwardzenia. Ważna jest również obserwacja budowy psiaka, czy mięśnie nie zaczynają zanikać. Są to takie symptomy, które dają jasne sygnały, że nasz czworonożny przyjaciel niestety nie najlepiej zareagował na zmianę diety i najlepiej będzie powrót do poprzedniej.
Psiak to żywe stworzenie, które tak samo jak ludzie czuje i odreagowuje wszelkiego rodzaju zmiany, czy to środowiskowe, czy właśnie dotyczące zmian żywieniowych. Tak więc, nie eksperymentujmy ze zdrowiem naszego pupila, gdyż nie zawsze nasze przekonania i nawyki mogą się sprawdzić u zwierząt, a przenoszenie naszego talerza do miski psiaka to niekoniecznie zawsze dobry pomysł.
Podsumowanie - dieta bezmięsna dla psa
Wegetarianizm zrzesza co raz szersze grono zwolenników, również wśród właścicieli zwierząt. Zdarza się, że osoby będące na takiej diecie chcą ją również wprowadzić do menu swojego pupila. Jest to z punktu widzenia fizjologii możliwe, gdyż pies na przestrzeni udomawiania przystosował swój układ pokarmowy oraz uzębienie do rozdrabniania i trawienia produktów pochodzenia roślinnego. Zanim jednak rozpoczniemy, powinniśmy to skonsultować z lekarzem weterynarii, aby wykluczyć wszelkie przeciwwskazania ze strony medycznej. Aby dobrze zbilansować taką dawkę żywieniową, możemy posiłkować się gotową bezmięsną karmą pełnoporcjową, doradzić się weterynarza lub osoby typowo specjalizującej się w żywieniu zwierząt.
Autor:
Aleksandra Solecka