Zmiana karmy u psa. Jak prawidłowo wprowadzić psu nową karmę?
Jednym z najważniejszych czynników wpływających na zdrowie i komfort życia naszych psów jest żywienie. Większość z nas, z różnych, przeważnie praktycznych względów, wybiera gotowe karmy pełnoporcjowe – suche lub mokre. Dzięki temu mamy pewność, że nasz pupil otrzymuje prawidłowo zbilansowany posiłek, który zapewnia mu odpowiedni poziom wszystkich składników odżywczych, których potrzebuje w danym momencie. Choć dieta psa powinna być stała, jest kilka ważnych czynników w życiu psa kiedy zachodzi potrzeba stosowania nowej diety. Jakie? O tym za chwilę.
Konieczność zmiany karmy w diecie psa
Rodzaj karmy, którą aktualnie podajemy psu zależy od wielu czynników, zarówno dietetycznych, jak i ekonomicznych. Często my oraz nasz czworonożny przyjaciel przyzwyczajamy się do jednej, określonej diety, którą stosujemy przez długi czas. Czasami jednak konieczna jest zmiana podawanej karmy na inną, wówczas pojawia się pytanie – jak ją przeprowadzić, aby nasz pies dobrze ją przyjął? Przygotowaliśmy praktyczną instrukcję jak przeprowadzić zmianę diety psa.
Najczęstsze przyczyny wprowadzania nowej karmy
Zanim jednak przejdziemy do zagadnienia jak zmienić karmę psu, omówmy najczęstsze powody zmiany karmy. Przede wszystkim pamiętajmy, że decyzja o zmianie diety powinna mieć rzeczywiste uzasadnienie. Nie możemy kierować się naszym kaprysem, kuszącymi w sklepach promocjami, reklamami czy często zmieniającymi się trendami rynku karm przemysłowych.
Wprowadzenie nowego modelu żywienia jest konieczne, gdy nasz pies przechodzi do kolejnego etapu życia (np. ze szczenięcia do dorosłego), czy też pojawia się choroba, wymagająca szczególnej diety. Nie jest to jednak jedyna przyczyna zmiany karmy. Może zdarzyć się bowiem, że aktualny sposób żywienia nie służy naszemu psu, co obserwujemy w jego wyglądzie i zachowaniu. Wtedy również musimy się zmierzyć z koniecznością zmiany diety pupila mając nadzieję, że nowa sucha karma będzie lepszym wyborem. Rewolucję żywienia psów przeprowadza się też często gdy nasz pies okaże się alergikiem. Z przyczyn poza dietetycznych powodem potrzeby zmiany rodzaju karmy może być dostępność danej karmy na rynku lub sytuacja ekonomiczna, np. drastyczna podwyżka ceny. Ustalmy jednak, że niezależnie od przyczyny, musimy zmienić psu karmę. Co dalej? Czy możemy od razu przejść na inną dietę czy jednak powinniśmy nową karmę wprowadzać stopniowo?
Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o żywieniu psa z alergią - zajrzyj tutaj.
Jak prawidłowo przeprowadzić zmianę karmy?
Jeżeli jesteśmy w 100% zdecydowani co do zmiany karmy suchej, musimy przeprowadzić ją w taki sposób, aby jak najmniej obciążyć organizm psa i nie dopuścić do niepożądanej reakcji ze strony układu pokarmowego. Podstawowa zasada zmiany karmy mówi, że nową karmę należy wprowadzać stopniowo. Dokonując zmiany diety, rozciągnijmy cały proces wprowadzania nowej diety na minimum 7 dni. Pies potrzebuje czasu aby przystosować się do zmiany pożywienia. Jeżeli w trakcie zmiany karmy czworonoga zaobserwujemy u pupila luźny stolec, przestawianie psa na inny rodzaj suchej karmy należy wydłużyć w miarę potrzeb, cały czas obserwując reakcje i samopoczucie naszego podopiecznego. Ta zasada obowiązuje zarówno w przypadku psów dorosłych jak i szczeniąt. Pamiętajmy jednak, że niektóre psy przejdą wymianę starej karmy bez problemu a inne będą potrzebowały więcej prób i czasu aby przekonać się do nowej karmy suchej. Wiele zależy od tego jak wybrednego i wrażliwego psa mamy pod swoją opieką.
Jeśli jesteś ciekaw jakie są najczęściej popełniane błędy w żywieniu psa - zapoznaj się z tym artykułem.
7- dniowy proces zmiany karmy psa
Jeżeli już zajdzie potrzeba zmiany karmy to stopniowy proces jest najbezpieczniejszym sposobem na wprowadzenie psu nowego pokarmu. Dobrym sposobem na przestawienie psa na nowy rodzaj pożywienia jest metoda 7-dniowa. Polega ona na tym, iż w pierwszych 3 dniach udział porcji nowej karmy w dziennej dawce pokarmu powinien stanowić nie więcej niż połowa posiłku. Jeżeli nie zaobserwujesz u swojego pupila żadnych niepokojących objawów, możesz w kolejnych dniach konsekwentnie wdrażać stopniową zmianę karmy, zmniejszając ilość dotychczasowej karmy i dosypując w jej miejsce odpowiednią ilość nowej karmy. W 6 dniu podajemy już psu posiłek składający się w 90% z nowej karmy. Jeśli Twój pies dobrze reaguje na zmianę dotychczasowej diety, po tygodniu możesz uznać proces wprowadzenia nowej karmy za udany i podawać pupilowi wyłącznie nową karmę. Oczywiście nadal należy obserwować swojego podopiecznego, ponieważ niektóre objawy, choćby alergiczne, mogą się pojawić dopiero po dłuższym czasie stosowania nowej diety. Widzisz już pewnie, że wprowadzenie nowej karmy psu wymaga od nas odrobinę cierpliwości.
Bezpieczne przejście psa na nową karmę
W zdecydowanej większości przypadków powyższy schemat świetnie się sprawdza i nasz pupil z lekkim żołądkiem wkracza na nową ścieżkę żywieniową. Gdyby jednak pojawiły się problemy czy wątpliwości do co zdrowia psa, zwłaszcza wodniste biegunki, czy bolesne wzdęcia konieczne będzie zasięgnięcie porady lekarza weterynarii. To zdecydowanie jest moment, w którym psy powinny trafić na konsultację do specjalisty.
Kiedy zmiana karmy staje się pełnym sukcesem?
Przystosowanie się przewodu pokarmowego do nowej karmy będzie trwało około 2 do 3 tygodni. W tym czasie konieczna jest obserwacja stanu psa z naszej strony – zwracajmy szczególną uwagę na jego apetyt, samopoczucie, stan sierści i oczywiście odchody. Po upływie 6 do 8 tygodni będziemy już w stanie stwierdzić, czy nowa dieta naszego przyjaciela się sprawdziła. Dla pewności możemy też wykonać badania krwi. Jeżeli wyniki są prawidłowe, apetyt dopisuje, energii starczy na psoty, a skóra i sierść jest zdrowa i błyszcząca – wszystko jest w porządku. Nową dietę psa możemy uznać za właściwą. Nasz proces zakończył się pełnym sukcesem!
Autor: Magdalena Wysocka