Dieta wegetariańska dla kota. Czy kot może być wegetarianinem?
Coraz więcej osób decyduje się na zmianę swojej codziennej diety i rezygnuje z jedzenia mięsa oraz produktów pochodzenia zwierzęcego stając się wegetarianami. Niektórzy właściciele zwierząt, chcąc traktować swoje zwierzaki jak członków rodziny, przenoszą swoje nawyki żywieniowe na swoich podopiecznych. Jednak czy kocia dieta może nie zawierać mięsa? Czy dieta wegetariańska jest bezpieczna dla kota? I dlaczego tak ważna jest tauryna dla kota?
Dieta wegetariańska dla kota - skąd pomysł?
Dieta wegetariańska dla kotów czy psów cieszy się coraz większym zainteresowaniem, szczególnie wśród osób, które same ograniczają lub unikają produktów pochodzenia zwierzęcego w swoim jadłospisie. Wegetarianizm u ludzi może być podyktowany pobudkami zdrowotnymi, etycznymi, religijnymi czy ekonomicznymi. Wielu właścicieli kotów, którzy odrzucili spożywanie mięsa ze względów etycznych czy religijnych, próbuje przestawić także swojego kota na dietę wegetariańską. Wynika to z faktu, że często nie czują się komfortowo naruszając własne zasady żywieniowe podczas karmienia swoich podopiecznych.
Czy kocia dieta może nie zawierać mięsa?
Koty mają unikalne potrzeby odżywcze, ponieważ wymagają diety bogatej w białko i tłuszcze. Zatem czy kocia dieta może nie zawierać mięsa? Koty to bezwzględni mięsożercy. Zarówno układ pokarmowy, jak i zdolności trawienne kotów są przystosowane do pobierania pokarmu mięsnego i właściwie nie mogą bez niego funkcjonować. Krótki czas trawienia treści pokarmowych, trwający od 2 do 6 godzin oraz brak enzymów trawiennych, które odpowiadałyby za trawienie produktów roślinnych oraz przyswajanie ich świadczą także o mięsożerności kotów. Co więcej, w diecie kotów koniecznie musi znajdować się tauryna. Dla kota ten aminokwas jest niezbędny do życia, a występuje jedynie w mięsie.
Tauryna dla kota - niezbędny aminokwas w diecie każdego kota
Tauryna dla kota jest niezbędna, aby mógł prawidłowo funkcjonować i rozwijać się. Koty nie potrafią same jej syntetyzować, dlatego muszą dostarczać ją w pożywieniu. Tauryna nie występuje w produktach pochodzenia roślinnego. Głównym jej źródłem jest białko pochodzenia zwierzęcego, ryby, owoce morza, podroby oraz odpowiednio zbilansowane gotowe karmy, takie jak holistyczna karma dla kota. Dlaczego tauryna jest tak ważna w diecie każdego kota? Aminokwas ten ma wpływ na właściwe funkcjonowanie wielu narządów, przede wszystkim wspiera rozwój mózgu i pracę serca. Kot cierpiący na niedobór tauryny przez długi okres nie wykazuje żadnych objawów. Nieraz, dopiero po upływie pół roku mogą pojawić się pierwsze symptomy wskazujące na niedobory, takie jak zwyrodnienie siatkówki oka, spowolniony rozwój u młodych kotów, osłabienie układu odpornościowego. Niedobór tauryny może doprowadzić także do powstania chorób serca i ślepoty. U kotek obserwuje się obniżoną zdolność rozrodczą, a w okresie ciąży - niższą przeżywalność kociąt.
Kot na diecie wegetariańskiej a niedobory witamin
Koty wymagają nie tylko białka pochodzenia roślinnego, niezbędna jest także witamina A z surowców zwierzęcych. W diecie kotów musi się również znaleźć witamina D, której w diecie opartej na roślinach jest zbyt mało, dlatego przy diecie bezmięsnej musi być uzupełniana w pożywieniu. Najwięcej witaminy D znajduje się w mięsie niektórych ryb, takich jak łosoś, śledź, makrela, tuńczyk, ale także w wątrobie czy żółtku jaj. Uzupełnianie diety syntetyczną witaminą D koniecznie należy skonsultować z lekarzem weterynarii. Nieumiejętna suplementacja może bowiem bardzo łatwo doprowadzić do przedawkowania tej witaminy.
Czy dieta wegetariańska jest bezpieczna dla kota?
Stosowanie diet pozbawionych mięsa wzbudza dużo wątpliwości, szczególnie w przypadku kotów. Komponując koci posiłek zawsze powinniśmy pamiętać o tym, aby w jak największym stopniu przypominał pokarm spożywany w warunkach naturalnych. Tylko odpowiednio zbilansowane pożywienie jest gwarancją dobrego zdrowia i samopoczucia naszego kota. Żywienie dietą niedoborową może prowadzić do poważnych zaburzeń oraz chorób. Należy pamiętać, że pokarmy roślinne stanowią ważną część urozmaiconego jadłospisu kota, natomiast nie stanowią jego podstawy. Całkowita rezygnacja z podawania produktów pochodzenia zwierzęcego, które stanowią źródło różnych wartościowych składników odżywczych, może okazać się niebezpieczna dla zdrowia naszego kota, dlatego dieta wegetariańska dla kota nie jest najlepszym rozwiązaniem.
Autor: Marta Szwajkiewicz-Puza