Czego nie mogą jeść psy? Lista 9 zakazanych produktów dla psa
Czego nie może jeść pies?
W niektórych produktach spożywanych przez człowieka jest cały szereg toksycznych substancji dla psów. Czy pies może jeść jajko? Przykładowo surowe jajka dla psa nie są szkodliwe, o ile kupione są z zaufanego źródła. Zatem czego pies nie może jeść?
Psu nie należy podawać słodyczy, dań smażonych, mocno przyprawionych i tłustych. Pamiętajmy, że nawet niewielka ilość może zaszkodzić naszemu zwierzakowi, spowodować niestrawność, wzdęcia, a nawet rozstrój żołądka. O tym, że dokarmianie psa produktami z naszego stołu nigdy nie jest dobrym pomysłem, zwłaszcza świątecznymi potrawami, pisaliśmy już w tym artykule. A co ze zdrowymi warzywami, owocami i orzechami? Należy mieć na uwadze fakt, że to, co jest zdrowe i wskazane dla człowieka, nie zawsze jest zdrowe dla psów. Czego jeszcze nie moga jesc psy? Poznajmy produkty szkodliwe dla psa i koniecznie wykluczmy je z jadłospisu naszego pupila.
Produkty szkodliwe dla psa
Zastanawiasz się czego nie może jeść shih tzu, owczarek niemiecki czy buldog francuski? Niezależnie od rasy, poniższe produkty uznane są za szkodliwe dla psa. Dlatego każdy opiekun czworonoga powinien poznać listę produktów spożywczych, które są szczególnie toksyczne dla pupili i które należy bezwzględnie wyeliminować z psiej diety.
Winogrona i rodzynki
Jakich owoców nie może jeść pies? Wśród szkodliwych produktów dla psów mamy świeże winogrona oraz rodzynki. Choć do tej pory nie udało się ustalić, która substancja zawarta w winogronach czy rodzynkach jest dla psów toksyczna, niemniej jednak może spowodować niewydolność nerek i poważnie uszkodzić wątrobę. W ciągu doby lub kilku dni od zjedzenia przez psa 8-12 winogron mogą wystąpić objawy zatrucia. Początkowo pies staje się apatyczny i ospały. Mogą temu towarzyszyć brak apetytu, tkliwość brzucha, problemy z poruszaniem się, biegunka, wymioty, a nawet ślinotok i drgawki. Przy ciężkich zatruciach może dojść do niewydolności nerek u psa.
Pestki owoców
Pestki owoców, szczególnie brzoskwiń, moreli, czereśni, jabłek, wiśni i śliwek mogą być przyczyną zatrucia u psa. Pestki wspomnianych owoców zawierają substancję heterozyd cyjanogenny, z którego w organizmie psa powstaje cyjanowodór. Zjedzone w całości nie są dla psów trujące. Ryzyko zatrucia jest możliwe tylko po połknięciu pękniętych lub rozgryzionych pestek. Wówczas może dojść do wymiotów, ślinotoku, drgawek, utraty przytomności, zapaści, a nawet śmierci psa.
Awokado
A co z awokado dla psa? Mimo, że sam owoc awokado oraz jego pestka nie stanowią zagrożenia dla psów, to używany w czasie uprawy awokado fungicyd (persin) jest wyjątkowo toksyczny dla psów. Persin to środek grzybobójczy, który jest raczej nieszkodliwy dla ludzi, natomiast dla ptaków, psów i kotów, koni, królików i ryb to śmiertelnie niebezpieczna toksyna. W przypadku spożycia tego owocu przez psa możemy zaobserwować wymioty i biegunkę. Może on powodować także trudności z usuwaniem wody z organizmu, w wyniku czego może dojść do obrzęku płuc, uszkodzenia mięśnia sercowego, a nawet zaburzeń krążenia i oddychania
Ksylitol
Do szkodliwych produktów dla psów zaliczamy ksylitol. Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) FDA wydała oficjalny komunikat, ostrzegający, że ksylitol (obecny w wielu produktach spożywczych, od gum do żucia po masło orzechowe) może być śmiertelnie niebezpieczny dla psów. Spożycie nawet niewielkiej ilości tego słodzika może spowodować uszkodzenie wątroby. Już po 30 minutach od spożycia ksylitolu można zaobserwować pierwsze objawy, takie jak wymioty, drżenie, napady padaczkowe, nadmierny ślinotok oraz apatia. W takiej sytuacji interwencja lekarza weterynarii jest niezbędna. Pamiętajmy, że o ile sproszkowana postać ksylitolu nie wygląda zachęcająco dla naszego psa, to już zawarty w ciastkach, cukierkach czy gumach do żucia może stanowić łakomy kąsek dla pupila.
Cebula, szczypior i czosnek
Zarówno cebula, jak i szczypior oraz czosnek to bardzo toksyczne dla psów produkty ze względu na zawarty w nich dwusiarczek propylu i tiosiarczany. Są niebezpieczne w formie surowej, ale nawet poddane obróbce termicznej podczas gotowania czy pieczenia nie tracą toksyn. Szkodliwe działanie dwusiarczku propylu polega na niszczeniu erytrocytów (czerwonych krwinek) u czworonogów, co może doprowadzić do anemii, w skrajnych przypadkach nawet do śmierci pupila. Objawy, takie jak wymioty, biegunka, osłabienie czy ospałość można zaobserwować już kilka dni po zjedzeniu cebuli, szczypiorku lub czosnku. Do zatrucia może dojść już po pożyciu 5-10 g świeżej cebuli/kg masy ciała psa. W przypadku zjedzenia przez psa większej ilości konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii.
Orzechy macadamia
Czy psy mogą jeść orzechy? Wśród szkodliwych orzechów dla psów znajdują się orzechy macadamia. Orzechy te, zarówno surowe, jak i prażone są toksyczne dla psów. Objawy zatrucia to wymioty, osłabienie, podwyższona temperatura ciała oraz drgawki, które mogą wystąpić w ciągu 12 godzin po podaniu 2,4 g na kilogram masy ciała (kilkanaście łuskanych orzechów dla 10-kilogramowego psa. Zwykle niepokojące objawy mijają samoistnie w ciągu 2 dni.
Grzyby
Czy pies może jeść pieczarki i inne grzyby? Grzyby są bardzo ciężkostrawne zarówno dla ludzi, jak i dla psów. Grzyby, które są powszechnie uznawane za jadalne, zwykle nie są przyczyną zatruć pokarmowych u czworonogów, choć spożyte w nadmiarze mogą negatywnie wpływać na pracę żołądka, serca i nerek oraz oddziaływać na system nerwowy. W związku z tym psom nie należy podawać ani pieczarek, ani innych grzybów. Szczególną uwagę należy zwrócić na pupila podczas leśnych wędrówek, aby nie skusił się na skosztowanie jakiegoś trującego grzyba. Spożycie grzybów nieznanego pochodzenia może skutkować zatruciem. W zależności od substancji zawartej w grzybie, może wystąpić ślinotok, drgawki, tkliwość i bolesność brzucha, wymioty, brak apetytu, niewydolność narządowa, która prowadzi do śmierci zwierzęcia.
Kakao i czekolada
Kakao i czekolada dla psa ze względu na obecność trującej dla czworonogów teobrominy są wyjątkowo szkodliwe. Niebezpieczne jest jednorazowe podanie dużej porcji czekolady, ale także częste podawanie mniejszych ilości. Im więcej kakao znajduje się w czekoladzie, tym czekolada jest bardziej toksyczna dla naszego pupila. Największe stężenie teobrominy znajduje się w czekoladzie gorzkiej oraz ciemnym kakao, a najmniej w czekoladzie białej. Dawką śmiertelną teobrominy dla psa jest już 250-500 mg na kilogram masy ciała czworonoga. Już po 1h od spożycia czekolady czy kakao mogą pojawić się objawy zatrucia teobrominą. Substancja ta powoduje przyspieszenie pracy serca, rozszerzenie naczyń krwionośnych czy rozluźnienie mięśni gładkich. Niekiedy może dojść do uszkodzenia nerek, śpiączki i ostatecznie nawet do śmierci psa.
Gotowane kości z kurczaka
Wiele osób zastanawia się czy pies może jeść kości z kurczaka. Kości z kurczaka poddane gotowaniu, pieczeniu czy smażeniu są dla psa bardzo niebezpieczne ze względu na swoją kruchość. Podczas obróbki termicznej struktura kości ulega zmianie. Kości z kurczaka tracą swoją elastyczność, stają się miękkie, kruche, łatwo rozpadają się na kawałki. Takie sztywne odłamki kości są bardzo ostre,dlatego mogą mogą ranić przewód pokarmowy psa, wbijając się w ścianki przełyku, żołądka czy jelit. Niewielka strawność kości może być przyczyną także dokuczliwych zaparć. Tak więc podawanie psu gotowanych kości stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia psa. W związku z tym w jadłospisie czworonoga mogą znaleźć się wyłącznie surowe kości, niewielkich rozmiarów i otoczone mięsem.
Produkty toksyczne dla psa
Komponując posiłki na naszego pupila miejmy na uwadze czego psy nie mogą jeść. Nasze czworonogi mają zupełnie inny układ pokarmowy niż my, co wiąże się także z innymi potrzebami. Pamiętajmy, że to, co nam smakuje i pozytywnie na nas wpływa, może być śmiertelną trucizną dla naszych psów. Właściciele nieraz zastanawiają się czy pies może jeść ogórki lub inne warzywa. Jest cały szereg warzyw, które można śmiało podawać pupilowi. Zarówno ogórki, jak i marchewka, dynia, cukinia, seler czy buraki będą stanowić doskonałą przekąskę dla psa. Tak więc nie dajmy się przekonać błagalnemu spojrzeniu! Nawet niewielka ilość produktu z zakazanej listy może wyrządzić krzywdę naszemu ukochanemu pupilowi. Zamiast tego zaproponujmy psu zdrową przekąskę i wybierzmy przysmaki dedykowane dla naszych milusińskich.
Autor: Marta Szwajkiewicz-Puza