Kot brytyjski. Wszystko co powinieneś o nim wiedzieć.
Skąd pochodzą koty brytyjskie? Historia rasy
Czy znacie kota brytyjskiego? Pewnie niejeden z was ma go w swoim domu! Kto jeszcze nie zna tej rasy warto zasięgnąć informacji na jego temat.
Jest to jedna z najstarszych ras europejskich. Historia o tym zwierzaku zaczyna się już w Imperium Rzymskim, a jego przodek do Rzymu dotarł z Egiptu. Prawdopodobnie koty brytyjskie przybyły wraz z legionistami, wyruszającymi na kolejne kampanie wojskowe.
Koty, w tamtych czasach, odgrywały bardzo ważną rolę. Broniły zapasów żywności przed plagą gryzoni, co nie pozwalało żołnierzom cierpieć z powodu głodu, który był w tamtych czasach bardzo dużym problemem zaważającym o losach wojennej kampanii. Koty te podróżowały wraz z legionistami i rozprzestrzeniały się po całym świecie, docierając aż na wyspy brytyjskie.
W czasach wiktoriańskich podjęto decyzję o dalszym rozwoju rasy, aby zrównoważyć aktualnie występującą w przewadze rasę kotów orientalnych.
Czasy I wojny światowej to ogromny przełom w historii kotów brytyjskich, ponieważ skrzyżowano kota brytyjskiego krótkowłosego z persem. Z tej krzyżówki powstał kot brytyjski długowłosy.
Okres II wojny światowej to bardzo trudny i niespokojny czas dla Europejczyków oraz ich kotów. W tamtym czasie wyginęła prawie cała populacja kotów brytyjskich. Zdołano jednak ocalić nieliczne osobniki i odtworzyć w zasadzie od zera całą rasę. Krzyżowano je z kotami perskimi oraz rosyjskimi niebieskimi. Narodzone osobniki były jednak zbyt smukłe oraz delikatne. Postanowiono spróbować kolejnej krzyżówki, tym razem z persem niebieskim. Gen uzyskany od persa niebieskiego niesie ze sobą pewien efekt uboczny jakim jest ogromna różnorodność kolorów sierści, nawet 150 najrozmaitszych odcieni!
Charakter kota brytyjskiego
Gdy decydujemy się na posiadanie kota brytyjskiego, warto zaznajomić się z cechami tego zwierzęcia. Jest to jedna z najbardziej popularnych i rozpowszechnionych ras w Europie.
Zaletą kota brytyjskiego jest bezproblemowość w przystosowaniu się do różnych, nawet skrajnych warunków. Nie ma problemu z tym, czy mieszka w bloku, czy też na wsi.
Koty tej rasy mają bardzo łagodne usposobienie, co ułatwia zaprzyjaźnienie się z nowymi właścicielami i zaadoptowanie w nowym domu.
Młode koty lubią zabawę, często wchodzą z interakcję z otoczeniem, są bardzo temperamentne. Z czasem się uspokajają, wolą umiarkowane i spokojne życie, jednak od czasu do czasu potrzebują kilku bodźców w postaci zabawy. Mimo wszystko, nie jest to uciążliwe i groźne, nie sprawiają one kłopotów i nie traktują mebli czy naszych nóg jako obiektu do ataku.
Oczywiście należy pamiętać, że charakter każdego zwierzaka kształtuje się w pewnym stopniu przez całe życie. Dlatego istotną rzeczą jest zwrócenie uwagi na to jak traktujemy swojego kota.
Koty brytyjskie to rasa niezwykle inteligentna, jednocześnie posiadająca silny charakter oraz umiarkowany temperament. Dorosłe koty brytyjskie, jak większość tego gatunku, są indywidualistami. Są momenty, gdy chcą przebywać wśród domowników, a za chwilę unikają bezpośredniego kontaktu. Lubią obdarzyć jedną osobę w rodzinie szczególnym uczuciem i to z nią najlepiej się czują.
Posiadając w domu kota tej rasy rzadko będziemy słyszeli miauczenie, mało kiedy używa swojego głosu, w celu komunikacji swoich potrzeb i poglądów. Najczęściej miauczy, by przypomnieć, że jest pora karmienia, bądź domagając się zabawy czy pieszczot.
Z jednej strony uwielbia być głaskany, ale z drugiej, noszenie na rękach raczej nie przynosi mu zbyt wiele satysfakcji.
A jak wygląda temperament kotów brytyjskich? Usposobienie kota brytyjskiego zmienia się wraz z wiekiem. Z roku na rok staje się bardziej zrównoważony, spokojny. Młodym kotom należy poświęcić sporo uwagi na pieszczoty i zabawę, aby dobrze ukształtować jego charakter.
Ta rasa kotów nie należy do wymagających i kapryśnych. Dzięki swojej cierpliwości są idealnymi towarzyszami dla początkujących właścicieli. Należą też do tych zwierząt, które bardzo dobrze adaptują się w towarzystwie innych zwierząt. Nawet hodowcy często doradzają, aby nie wychowywały się w domu, gdzie nie ma innych zwierząt. Ze względu na swoje towarzyskie nastawienie nadają się do domów, gdzie są dzieci, ponieważ są bardzo cierpliwe i raczej bezkonfliktowe.
Więcej o wprowadzeniu nowego kota do domu przeczytasz tutaj
Jak wygląda kot brytyjski? Wzorzec rasy
Budowa ciała kota brytyjskiego krótkowłosego jest mocna. Brytyjczyk sylwetką przypomina persa. Należy do kotów średnio dużych i dużych. Klatka piersiowa jest wydatna, mocno zarysowana. Posiada szerokie barki i muskularne plecy.
Podobnie jak inne duże koty, Brytyjczyk rośnie raczej wolno, a pełne rozmiary osiąga dopiero w wieku od 3 do aż 5 lat.
Posiada stosunkowa dużą, okrągłą głowę w porównaniu do reszty ciała osadzoną na umięśnionej szyi. Cechą charakterystyczną są mocno zarysowane policzki oraz małe, krótkie a szerokie u nasady uszy.
Oczy kotów brytyjskich są duże i okrągłe, a ich kolor uzależniony jest od okrywy włosowej. Czasami zdarza się, że każde z oczu ma inny kolor, np. jedno oko niebieskie a drugie pomarańczowe. Wykazano przypadki, że od strony oka niebieskiego koty nie słyszą na to ucho.
O kotach z niebieskimi oczami pisaliśmy w artykule tutaj.
Wzorzec kota brytyjskiego dodatkowo określa nos, który jest prosty, szeroki ale stosunkowo krótki. Nie powinno być widocznego załamania, tylko łagodny łuk między nosem a czołem.
Rasa ta posiada mocny, dobrze rozwinięty podbródek. Cechą charakterystyczną dorosłych samców jest większa i bardziej masywna głowa.
Waga, którą osiąga ta rasa mieści się między 3 a 8kg. A jakie wymiary charakteryzują dorosłego kota brytyjskiego? Mierzy on zazwyczaj do 30cm wysokości.
Przedstawicieli kota brytyjskiego można zaliczyć do ras długowiecznych. W zależności od ich diety, aktywności oraz organizmu mogą towarzyszyć nam nawet 18 lat.
Niezmiennie najbardziej popularny jest niebieski kot brytyjski. Jego futro uznawane jest za najlepsze ze wszystkich odmian tej rasy.
Jednym z ciekawszych umaszczeń kota brytyjskiego jest liliowy. Taki kolor powstał w wyniku skrzyżowania barwy niebieskiej gołębiej i różowej.
Koty brytyjskie zwykle występują w umaszczeniu jednolitym z delikatnymi pręgami. Pręgi z wiekiem stają się wyraźniejsze i niestety negatywnie odbierane przez sędziów na wystawach. Koty rude i kremowe w tej rasie są traktowane czasami ulgowo, ze względu na ogromną trudność uzyskania jednolitego futra w tej barwie.
Brytyjski kot krótkowłosy
Samą budowę kota rasy brytyjskiej już znamy. Ze względu na długość okrywy włosowej rozróżnia się między innymi kota brytyjskiego krótkowłosego, długowłosego i półdługowłosego. Sierść tego pierwszego można opisać jako sprężystą i dającą odczucie szeleszczącej. Ten efekt można przyrównać w dotyku do pluszowego misia. Włos jest krótki, ale mimo to nie przylega do ciała, a nawet nieznacznie odstaje.
Kot brytyjski długowłosy i półdługowłosy
Drugim wyróżnianym typem kota brytyjskiego jest odmiana długowłosa. Powstała ona po skrzyżowaniu brytyjskiego kota krótkowłosego z kotem perskim. Oprócz długości okrywy włosowej nic nie różni go od wyżej opisanego kuzyna. Jedynie wymaga poświęcenia większej uwagi na pielęgnację włosa.
Jeżeli jesteś alergikiem, wybierz jednak odmianę krótkowłosą.
Pielęgnacja kota brytyjskiego
Koty brytyjskie nie należą do wymagających pod względem pielęgnacji. Wystarczy regularnie wyczesywać sierść, np. taką szczotką. Jednak częstotliwość tej czynności należy zwiększyć w okresie linienia. To pozwoli utrzymać futro w dobrej kondycji.
Kąpiele kota nie są potrzebne, ponieważ on sam zajmie się utrzymaniem czystości.
Do rutynowych czynności należy dodać jeszcze sprawdzanie uszu, zębów oraz przycinanie pazurów.
Może się zdarzyć, że kotom brytyjskim łzawią oczy. Zalecane jest wtedy bardzo delikatne przemywanie wodą, w trosce o kanaliki nosowo-łzowe.
Dieta i żywienie kota brytyjskiego
Pod względem żywieniowym, koty tej rasy, są dosyć wymagające. Zdarza się, że nieodpowiednio karmione bardzo szybko tyją, co ciągnie za sobą ogrom innych problemów zdrowotnych. Warto zadbać o odpowiednią karmę wysokiej jakości z dużą zawartością mięsa.
Nasze propozycje czym karmić kota brytyjskiego znajdziesz tutaj.
W przypadku żywienia karmą suchą, warto odpowiednio dobrać granulkę, żeby nie była zbyt duża. Są to koty brachycefaliczne, tzn. mają krótkie szczęki, które utrudniają kotu gryzienie większych kawałków.
Koty brytyjskie nie należą jednak do wybrednych i łatwo trafić w ich gust. Właściciele brytyjczyków zazwyczaj więc nie mają kłopotu z ich karmieniem.
Łatwo jest sporządzić dietę bogatą w jego ulubione smaki, a przy okazji zapewniającą mu wszystkie składniki potrzebne do dobrego zdrowia.
Jeśli zastanawiasz się nad uzupełnieniem diety kota w suplementy, tutaj przeczytasz jakie witaminy podawać kotu.
Ile kosztuje kot brytyjski i gdzie go kupić?
Ceny kotów tej rasy są bardzo różnorodne i wpływ na to ma kilka rzeczy. Wiele zależy od tego jaki ma rodowód lub jakie ma umaszczenie.
Kwota kształtuje się nawet między 1000 a 4000 złotych.
Najlepszym rozwiązaniem, w celu zakupu kota rasowego jest udanie się do hodowli, która jest zrzeszona w związku felinologicznym. Najbardziej znaną organizacją jest Polska Federacja Felinologiczna (PFF). Kupno kociaka z hodowli należącej do związku daje pewność rasy oraz odmiany.
Kupno kota bez rodowodu niesie ze sobą duże ryzyko. Nie mamy wtedy pewności, co do pochodzenia zwierzaka i czy w ogóle ma się styczność z prawdziwym przedstawicielem rasy. W tym przypadku, hodowla nie jest zarejestrowana i nie ma nad nią żadnej kontroli, więc czasami dochodzi do krzyżówek kotów blisko ze sobą spokrewnionych. Niesie to ze sobą wysokie ryzyko chorób genetycznych.
Rasowe psy czy koty można również znaleźć w schroniskach dla zwierząt. Bywają one często przepełnione, dlatego tym bardziej warto o tym pamiętać i marząc o kocim przyjacielu, przygarnąć rasowego kociaka z przytułka. Przedsięwzięcie na pewno się opłaci a uratowany mruczek odwdzięczy się wielką miłością.
Kot brytyjski - podsumowanie
Posiadasz dzieci lub inne zwierzęta w domu? A może jesteś osobą starszą lub samotną i szukasz przyjaciela do towarzystwa?
Kot brytyjski to idealny pomysł!
Dzięki swojemu spokojnemu i zrównoważonemu charakterowi szybko zaadaptuje się w każdym środowisku. Jeśli jeszcze się zastanawiasz dodamy tylko, że brytyjczyk jest bezproblemowy w wychowaniu i utrzymaniu.
Na koniec wspomnimy, że koty brytyjskie nie należą do kotów natrętnych, więc jeżeli potrzebny Ci spokój, Twój nowy przyjaciel to zrozumie.
Znasz już wszystkie zalety - decyzja należy do Ciebie!
Autor: Aleksandra Solecka