10 ras kotów z niebieskimi oczami

2023-05-08
10 ras kotów z niebieskimi oczami

Kot lub pies z niebieskimi oczami to wyjątkowy widok, spotykany tylko w przypadku niektórych ras. Zastanawiałeś się kiedyś skąd się wzięła niebieska tęczówka u czworonogów? Czy zaskoczy Cię fakt, że kocięta rodzą się z niebieskimi oczami? Zatem dlaczego większość kotów dorosłych patrzy na świat zielonymi lub żółtymi oczami? Czy to wybryk natury, oznaka choroby a może mutacji genetycznej? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Malutkie koty a niebieskie oczy

Malutkie koty, tak jak większość ssaków, rodzą się z zamkniętymi oczami i z czasem, zwykle po kilku dniach lub tygodniach, ich oczy zaczynają się otwierać. Na początku, oczka maluchów są zwykle niebieskie lub błękitne, a to wynika z faktu, że tęczówki nie mają jeszcze pełnej pigmentacji.

Wbrew pozorom, za niebieski kolor oczu wcale nie odpowiada żaden barwnik, a tak naprawdę jego brak. W rzeczywistości, tęczówka kota nie ma żadnego koloru, a to, co widzimy jako niebieski, wynika z faktu, że światło odbite od tęczówki rozpraszane jest w różnych kierunkach, co sprawia, że odbija się ono jako niebieskie lub błękitne. Z czasem, w miarę jak kotki rosną, kocie oczy robią się innego koloru. W ten sposób zaczynają przybierać właściwy kolor, który zależy od poziomu pigmentacji w tęczówce, a także od genetycznych uwarunkowań.

U większości kotów, ostateczny kolor oczu kształtuje się po około 6-7 tygodniach życia. Warto jednak pamiętać, że każde kocięta rozwijają się indywidualnie, dlatego zmiana koloru oczu może nastąpić w różnym czasie.

młody kot niebieskie oczy - skąd ten kolor oczu u kota?

Niebieskie oczy u kotów

Ustaliliśmy już, że niebieskie oczy u kota, wynikają z braku pigmentacji w tęczówce oka i są związane z dziedziczeniem cech genetycznych. Jednak u niektórych kotów, takich jak koty białe, niebieskie oczy mogą występować na skutek pewnych chorób genetycznych.

Wiele niebieskookich kotów rasowych, posiada gen o nazwie OCA2, który wpływa na pigmentację oczu. Ten gen ma również związek z kolorem sierści, co objawia się jasnym futrem zwierzaka.

Ponadto, kot z niebieskimi oczami ma nieraz mutację w genie, który kontroluje produkcję melaniny, co powoduje, że sierść jest jasna lub srebrzysta. Warto jednak zauważyć, że niebieskie oczy u kotów nie zawsze są wyłącznie wynikiem dziedziczenia i mogą występować u kotów mieszańców lub kotów bez rodowodu.

10 najpopularniejszych ras kotów z niebieskimi oczami

Niektóre rasy kotów wykazują większą tendencję do posiadania niebieskiej tęczówki. W przypadku ras kotów, takich jak syjamskie, niebieskie oczy są stosunkowo powszechne, ale w innych rasach, takich jak brytyjski krótkowłosy czy kot perski, niebieski kolor tęczówek jest raczej rzadki. Zatem jakie są najpopularniejsze rasy kotów niebieskookich? Przedstawiamy Wam najpopularniejszą 10.

Kot syjamski

Kot syjamski to rasa kotów, która pochodzi z Tajlandii (nazywanej niegdyś Syjamem). Charakteryzuje się specyficznym umaszczeniem. Ich ciało jest zwykle pokryte jasnym futrem, a końce uszu, pyszczek, łapy i ogon mają ciemniejszy kolor. Najczęściej spotykanym kolorem w przypadku kotów rasy syjamskiej, jest ciemna czerń lub granatowy kolor, ale są też wersje z kolorami brązowym, fioletowym czy szarym.

Kot syjamski niebieskie oczy

Niebieskie oczy syjamów są głęboko osadzone, co nadaje im wyjątkowy wygląd. Koty rasy syjamskiej są częściowymi albinosami, dlatego ich organizmy produkują niewielkie ilości melaniny, czemu koty zawdzięczają kolor sierści. Stąd też często spotykany kolor oczu kotów syjamskich to kolor niebieski.

Koty syjamskie, podobnie jak koty orientalne mają smukłe ciała, zazwyczaj średniej wielkości oraz długie, giętkie łapy. Wyróżniają się one niezwykłą inteligencją, ciekawością, zwinnością.

Krótkowłosy kot syjamski to bardzo towarzyska rasa, lubiąca pieszczoty i kontakt z ludźmi i zwykle bardzo oddana swoim opiekunom. Zwierzęta tej rasy są bardzo aktywne i potrzebują sporo ruchu oraz bodźców, aby być zadowolone i szczęśliwe.

Kot birmański

Kot birmański to rasa kota pochodząca z Azji Południowo-Wschodniej z Birmy (obecnie Mjanmy). Charakteryzuje się spokojnym i łagodnym usposobieniem oraz charakterystycznym umaszczeniem, które składa się z jasnego futra z ciemnymi "punktami" na uszach, łapach, ogonie i twarzy.

Koty birmańskie mają silną i muskularną budowę ciała oraz duże, wyraziste oczy w kolorze niebieskim lub żółtym. Natomiast właśnie te z błękitnymi oczami są szczególnie pożądane przez wielbicieli mruczków.

Koty birmańskie mają skłonność do chorób serca i są podatne na problemy z nerkami, dlatego ważne jest regularne badanie stanu zdrowia u weterynarza.

Koty birmańskie uważane są za jedną z najstarszych ras kotów. To inteligentne czworonogi, które łatwo się uczą i lubią spędzać czas ze swoimi opiekunami. Rasa ta dobrze toleruje obecność innych zwierząt domowych, a także dzieci.

kot birmański niebieskie oczy

Kot neva masquerade

Kot neva masquerade to rasa kota pochodząca z Rosji. Mówi się, że koty neva to siostrzana rasa kota syberyjskiego, jednak posiadają one swoje unikalne cechy, takie jak temperament i umaszczenie. U kotów rasy neva masquerade występuje sierść w kolorze punktowym, podobnie jak u kotów syjamskich. Punkty, czyli ciemniejsze obszary na futrze, występują u kotów neva na końcówkach uszu, nosie, łapach i ogonie.

Neva masquerade posiada niebieskie oczy o owalnym kształcie.

Kot neva masquerade ma niebieskie oczy? Jak rozpoznać tą rasę?

Koty te charakteryzują się silną i muskularną budową ciała, z dużymi łapami i szeroką klatką piersiową. Ich pielęgnacja jest dość wymagająca, ponieważ wymagają regularnego szczotkowania ze względu na gęstą sierść

Koty neva masquerade należą do przyjaznych ras kotów, są znane z łagodnego i spokojnego charakteru. Są przyjacielskie i bardzo przywiązują się do swoich opiekunów. Neva masquerade to aktywne mruczki, które potrzebują regularnej aktywności fizycznej, takiej jak zabawa w piłkę lub polowanie na zabawki.

Kot perski

Kot perski nie jest typową rasą o niebieskich oczach, jednak taki kolor tęczówki występuje u nich dość często, szczególnie jeśli ich sierść ma kolor biały lub kremowy.

Pers to rasa kota, która jest znana ze swojego długiego i puszystego futra oraz charakterystycznego, płaskiego kształtu twarzy. Koty perskie to koty długowłose, o bardzo długiej, gęstej i puszystej sierści, która wymaga regularnego szczotkowania i pielęgnacji.

Koty tej rasy mają szerokie, owalne oczy, które mogą być brązowe, złote, zielone. Oczy niektórych kotów mogą być także niebieskie.

Koty perskie to łagodne mruczki, które są zwykle bardzo spokojne i ciche, co czyni je idealnymi towarzyszami dla osób starszych, tym bardziej, że potrzebują tylko niewielkiej ilości ruchu, aby pozostać zdrowe i szczęśliwe.

kot perski niebieskie oczy

Kot syberyjski

Kot syberyjski to rasa kota, która jest pochodzi z Syberii i słynie z mocnej i krępej budowy ciała, co daje im wytrzymałość i siłę. Z kolei ich mocne kończyny pozwalają na skoki na duże odległości. Są posiadaczami gęstej, puszystej sierści, która zapewnia kotom ochronę i umożliwia przetrwanie surowych warunków klimatycznych Syberii.

Kolor oczu kota syberyjskiego to najczęściej zielony lub złoty. Niebieskie oczy w rasie syberyjskiej są raczej rzadkie, ale nie są całkowicie wykluczone i występują najczęściej w przypadku kotów o jasnej sierści.

kot syberyjski niebieskie oczy

Pielęgnacja w przypadku kotów rasy syberyjskiej jest dość czasochłonna, ze względu na gęstą sierść. Koty te wymagają regularnego szczotkowania aby zapobiec skręcaniu się sierści i tworzeniu się kłaczków.

Koty syberyjskie są przyjacielskie i łagodne, co czyni je doskonałymi towarzyszami dla rodzin z dziećmi i innymi zwierzętami domowymi. Jednocześnie są to ciekawskie i inteligentne stworzenia, które łatwo się uczą.

Kot himalajski

Kot himalajski to rasa kota, która powstała w wyniku skrzyżowania kota perskiego z kotem syjamskim. To koty długowłose z jedwabistą sierścią, z ciemnymi, charakterystycznymi oznaczeniami na pyszczku, uszach, łapach i ogonie, które są typowe dla kota syjamskiego.

Koty himalajskie mogą mieć różne kolory oczu, w tym także niebieskie. Jednakże, niebieskie oczy w przypadku kotów himalajskich zwykle występują tylko u kocurów o oznaczeniach Seal Point lub Blue Point.

Ze względu na długą sierść, koty himalajskie wymagają regularnego wyczesywania. Koty himalajskie to spokojne czworonogi, znane z cichego miauczenia. Są podatne na problemy z oddechem związane z ich płaskim nosem, który jest cechą dziedziczną od kota perskiego.

Koty himalajskie mają zazwyczaj spokojny i łagodny charakter, co czyni je doskonałymi towarzyszami dla rodzin z dziećmi.

kot himalajski niebieskie oczy

Kot rosyjski niebieski

Koty rosyjskie niebieskie to koty pochodzące z Rosji, które należą do kotów krótkowłosych o gęstej i jedwabistej sierści. Rosyjskiego kota wyróżnia niebieska sierść, o srebrzystym odcieniu.

Oczy kotów rosyjskich niebieskich są zwykle intensywnie niebieskie i zachwycające, co stanowi jedną z ich najbardziej charakterystycznych cech.

Sierść kotów rosyjskich niebieskich jest łatwa w pielęgnacji i nie wymaga dużo pracy. Jednak, jak większość kotów, wymagają regularnego czesania i pielęgnacji pazurów.

kot rosyjski niebieski kolor oczu

Rosyjski kot niebieski wyróżnia się dużą aktywnością i inteligencją. Koty niebieskie rosyjskie potrzebują ciągłej stymulacji umysłowej i fizycznej, lubią być blisko swoich właścicieli i będą często szukać ich towarzystwa. Idealnie sprawdzają się jako towarzysze dla rodzin, chcących mieć zwierzę, które będzie wymagało uwagi i interakcji.

Kot rosyjski niebieski zwykle cieszy się dobrym zdrowiem, jednak może być podatny na choroby serca lub nerek. Inteligencja, małe wymagania pielęgnacyjne, niebieska sierść i niebieskie oczy sprawiają, że to obecnie jedna z najpopularniejszych ras kotów.

Koty brytyjski

Koty brytyjskie to jedne z najczęściej spotykanych ras, jakie goszczą w naszych domach. Brytyjczyki pochodzą z Wielkiej Brytanii i charakteryzują się krępą budową, krótką i gęstą sierścią oraz zaokrągloną głową. Koty brytyjskie są bardzo popularne wśród hodowców, a ich miękkie futro i sympatyczne spojrzenie przyciągają uwagę wielu miłośników kotów. Rasa ta ma wiele odmian kolorystycznych, takich jak biały, czarny, kremowy, cynamonowy, cętkowany i wiele innych.

Zazwyczaj mają one oczy koloru złotego lub miedzianego, ale piękne kocie niebieskie oczy są również możliwe. W przypadku kotów z niebieskimi oczami, kolor sierści zazwyczaj jest jasny, o odcieniu srebrzystym lub szarym.

Są to koty o spokojnym usposobieniu, przyjazne, łagodne i łatwe w pielęgnacji. Koty brytyjskie lubią spędzać czas z właścicielami, ale również potrafią bawić się samodzielnie. Należą do kotów domowych, które są idealnymi towarzyszami dla rodzin z dziećmi i starszych osób, ponieważ są spokojne i bardzo cierpliwe.

kot brytyjski niebieskie oczy

Ragdoll

Ragdoll to dość rzadka rasa kotów pochodząca z Kalifornii w Stanach Zjednoczonych. Ragdoll jest ceniony przez miłośników kotów z całego świata ze względu na swoje łagodne usposobienie, przyjacielską naturę i piękne, niebieskie oczy.

Ragdoll może mieć tęczówki w kolorze zielonym, złotym, miedzianym lub rzadziej - niebieskim. To niebieski kolor oczu u ragdollów jest uważany za pożądany i właśnie nim u mruczków wielbiciele kotów zachwycają się najbardziej. Oczy kota ragdoll są zwykle duże i okrągłe o delikatnym migdałowym kształcie.

Ragdolle są stosunkowo duże, mają silne ciało i długie kończyny. Są to koty bardzo przyjacielskie i towarzyskie, chętnie bawią się z dziećmi i innymi zwierzętami domowymi.

kot ragdoll niebieskie oczy

Kot norweski leśny

Kot norweski leśny to rasa kota pochodząca z Norwegii. Jest to kot o mocnej budowie, dużych rozmiarach oraz bujnej sierści, która chroni kota przed zimnem i wilgocią, co jest szczególnie ważne w norweskim klimacie.

W przypadku kota norweskiego leśnego niebieskie oczy nie są typowe dla tej rasy, ponieważ koty te często mają zielone lub złote oczy. Niemniej jednak tęczówki niektórych kotów rzeczywiście przybierają barwę niebieską.

Kot norweski leśny należy do dużych kotów, jednak pomimo swoich gabarytów ma łagodny i przyjacielski charakter. Jak przystało na myśliwego, kot norweski leśny ma silny instynkt łowiecki, jest niezależny i często działa na własną rękę. Koty norweskie leśne lubią towarzystwo ludzi i łatwo się z nimi zaprzyjaźniają. Są inteligentne i ciekawskie, co sprawia, że lubią odkrywać nowe miejsca i poznawać nowe rzeczy.

Niebieskie oczy u kotów - rasa nie zawsze ma znaczenie

Szafirowe oczy kotów są wielkim atutem dla wielu miłośników tych zwierząt. U niektórych ras niebieska tęczówka jest powszechna, tak jak w przypadku kotów syjamskich. Jednak spotkanie kota perskiego z niebieskimi oczami to już trudniejsze wyzwanie. Podobniej jest w przypadku kota brytyjskiego krótkowłosego, który zazwyczaj patrzy na nas oczami w odcieniu złota lub miedzi.

Białe koty niebieskookie a głuchota

Koty z niebieskimi oczami zazwyczaj cieszą się dobrym zdrowiem, zdarzają się jednak przypadki głuchoty. Ta przypadłość dotyka najczęściej białe koty niebieskookie. Wynika to z niedoboru melanocytów, które są komórkami odpowiadającymi za wytwarzanie pigmentu i prawidłową pracę ucha wewnętrznego. Szacuje się, że nawet ⅖ kotów o białym umaszczeniu może cierpieć na głuchotę. Z reguły jednak nie przeszkadza im to w codziennym funkcjonowaniu ze względu na wyczulone inne zmysły, takie jak węch, wzrok, smak czy dotyk.

Wspaniałe niebieskie oczy

Zielone, złote czy niebieskie - oczy kota są hipnotyzujące bez względu na kolor. Błękitne tęczówki dodają im jednak dodatkowego uroku i tajemniczości. Obok takiego spojrzenia nie da się przejść obojętnie. A może Wy jesteście szczęśliwymi właścicielami niebieskookiego kocura? Jeśli tak, zazdrościmy Wam tego codziennego widoku.

Autor: Marta Szwajkiewicz-Puza

Pokaż więcej wpisów z Maj 2023

Polecane

pixel