Jakie witaminy podawać kotu?

2023-03-05
Jakie witaminy podawać kotu?

Witaminy to organiczne związki chemiczne niezbędne do prawidłowego działania organizmu kotów. Aby pokryć zapotrzebowanie konieczne jest dostarczanie ich w karmie lub w postaci suplementacji. Witaminy biorą udział we wszystkich procesach metabolicznych na poziomie komórkowym. Ich niedobór może skutkować zaburzeniami w prawidłowym funkcjonowaniu całego organizmu, a ich objawy, typowo somatyczne, są stosunkowo proste do zaobserwowania i charakterystyczne dla danej witaminy.

Jakie witaminy powinny być podawane kotom?

Pamiętajmy o tym, że suplementacja witamin w kociej diecie jest koniecznością, a nie opcją dodatkową. Ich niedobór może prowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu kota, który potrafi syntetyzować wyłącznie witaminę C i K, często jednak i tak w ilościach niewystarczających do wysokich wymagań ich metabolizmu. W diecie kota potrzebne są witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: A, D3 i E oraz z rozpuszczalne w wodzie – witaminy z grupy B.
jakie witaminy dla kota podawać?

Jakie są funkcje witamin i objawy niedoboru?

Ustaliliśmy już jakich witamin potrzebuje kot. Przejdźmy do omówienia ich funkcji oraz objawów, które mogą sygnalizować ich niedobory.

Witamina A - "multizadaniowiec" w organizmie kota

Witamina A przede wszystkim uczestniczy w procesie widzenia, będąc jednym ze składników rodopsyny, która buduje struktury pręcików siatkówki. Właśnie dzięki tej witaminie koty mogą podziwiać świat po zmroku! – czego, swoją drogą, bardzo im zazdrościmy. Poza tym warunkuje prawidłowy wzrost i rozwój układu kostnego, łącznie z zębami, dlatego też optymalny poziom witaminy A w diecie ciężarnych kotek oraz w diecie rosnących kociąt jest bardzo istotny. Zgadnijcie kto odpowiada też m.in. za prawidłowe funkcjonowanie nabłonków: skóry, układu pokarmowego i oddechowego oraz rogówki? Tak, tak… to witamina A. Jej niedobór może skutkować zaburzeniami widzenia, zahamowaniem wzrostu i rozwoju oraz wzmożonymi infekcjami, powstającymi na skutek zachwiania integralności nabłonków. Zachowajcie jednak ostrożność, podobnie jak niedobór witamin nadmiar witaminy może być niebezpieczny a nawet– toksyczny!

Witaminy dla kota - jakie podawać aby był zdrowy?

Witamina D3 - zdrowe zęby i kości

Witamina D3 z kolei, to największy „twardziel” wśród swoich koleżanek. To właśnie dzięki niej układ kostny naszego kociaka prawidłowo się mineralizuje, witamina D3 jest bowiem surowcem wyjściowym do syntezy kalcytriolu – hormonu odpowiedzialnego za wchłanianie jonów wapnia, fosforu czy też potasu z pożywienia. Właściwa ilość i przyswajalność składników mineralnych w asyście witaminy D3 gwarantuje naszemu kotu naprawdę mocne kości i ostre ząbki. Niedobór naszego „twardziela” w diecie kota może skutkować krzywicą, powiększeniem stawów, osłabieniem mięśni, a nawet wypadaniem zębów.

Witamina E - najważniejsza i niezbędna

Witamina E – śmiało można o niej powiedzieć, że jest wśród innych witamin niczym „supernowa”. Na jej temat napisano nie jedną rozprawę naukową, ale nadal potrafi nas zaskoczyć, ujawniając swój udział w kolejnych procesach metabolicznych. W kociej diecie nie może jej zabraknąć pod żadnym pozorem! To najważniejszy i jeden z najbardziej skutecznych antyoksydantów istniejących w przyrodzie, chroni komórki przed niszczycielskim działaniem wolnych rodników. Wpływa na regulację pracy mięśni, zarówno narządów wewnętrznych, jak i mięśni szkieletowych warunkujących ruch. Dzięki niej błony, wyścielające organizm mają prawidłową strukturę i integralność, będąc barierą dla czynników powodujących infekcje. Udowodniono jej korzystny wpływ na pracę układu krwionośnego oraz procesy krzepnięcia krwi. Dzięki niej możliwa jest również synteza określonych lipidów. Powszechnie znany jest również wpływ witaminy E na czynniki związane z rozrodem – płodność i plenność. Niedobory tej witaminy w diecie mogą mieć bardzo poważne skutki: zaburzenia wzrostu i rozwoju, zmęczenie i osłabienie organizmu, paraliż mięśniowy, uszkodzenia nerwów, zmiany skórne, zaburzenia płodności i ronienia oraz anemia a więc podsumowując - znaczne pogorszenie stanu zdrowia naszego kota.

Witaminy z grupy B - szereg związków do zadań specjalnych

  • Witamina B1 – warunkuje w kocim organizmie sprawne funkcjonowanie komórek nerwowych, układu pokarmowego i krążenia oraz wpływa na metabolizm aminokwasów, tłuszczy i węglowodanów. Jej niedobór powoduje głównie zaburzenia ze strony układu nerwowego (np. chorobę beri-beri) oraz układu ruchu (mięśnie i stawy), osłabienie i niewydolność serca oraz kocią anoreksję.
  • Witamina B2 – stymuluje wzrost oraz odporność organizmu, bierze udział w syntezie hemoglobiny i wspiera procesy regeneracji skóry. Niedostateczna podaż tej witaminy może spowodować zapalenie spojówki i rogówki oka, łojotokowe zmiany skórne, a nawet łysienie.
  • Witamina B3 – odpowiada za regulację poziomu cholesterolu w krwi, uczestniczy w metabolizmie aminokwasów, tłuszczy i węglowodanów oraz wspiera właściwą budowę i funkcjonowanie nabłonków. Brak odpowiedniego poziomu tej witaminy w diecie może spowodować stany zapalne skóry, osłabienie mięśni i paraliż, otępienie i w skrajnych przypadkach nawet kocią depresję.
  • Witamina B5 – biorąc udział w syntezie kortykosteroidów łagodzi stany zapalne organizmu, wspiera prawidłowe funkcjonowanie komórek nerwowych oraz poprawia wzrost i wybarwienie włosa. Ogólne złe samopoczucie naszego kociaka, przedwczesne siwienie czy sztywność stawów to objawy niedoboru tej właśnie witaminy.
  • Koty potrzebują także witaminy B6 – najważniejszą jej funkcją jest uczestnictwo w procesie krwiotwórczym oraz w syntezie przeciwciał. Jej niedostateczna ilość u kota objawia się anemią, zaburzeniami w pracy układu nerwowego oraz pokarmowego. Witamina B7 – kojarzona jest przede wszystkim z jej wpływem na stan i jakość kości, skóry i jej wytworów (włosów, pazurków).
  • Niedobór witaminy B7 to głównie niekorzystne zmiany dermatologiczne – nadmierne wypadanie włosów, łojotoki, zmiany skórne.
  • Witamina B11 – podobnie, jak u ludzi, odpowiada za prawidłowy rozwój układu nerwowego płodu oraz warunkuje prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego. Jakie są objawy niedoboru witaminy B11? Jej obniżony poziom w codziennej diecie ciężarnych kotek to ryzyko pojawienia się wad wrodzonych płodów oraz poronienia, u pozostałych zwierząt może dojść do zaburzeń trawienia oraz zwiększenia ryzyka chorób układu krwionośnego.
  • Witamina B12 jest niezbędna w procesie krwiotwórczym zachodzącym w szpiku kostnym, uczestniczy również w syntezie kwasów nukleinowych. Niedobór tego związku może powodować anemię oraz uszkodzenia układu nerwowego kotów.
Witaminy i suplementy dla kota BioFeed

Czy muszę podawać kotu witaminy?

Czy witaminy, które znajdują się w karmie wystarczą mojemu przyjacielowi? Czy też powinniśmy je dodatkowo podawać stosując u kotów suplementy diety ? To najczęstsze pytania dotyczące pokrycia zapotrzebowania na witaminy, z którymi spotykam się w swojej pracy i najczęstsze, które nurtują większość właścicieli czworonogów. Zdrowy, prawidłowo żywiony w oparciu o pełnoporcjową karmę, przeznaczoną dla swojej grupy fizjologicznej kot, nie powinien wymagać dodatkowej suplementacji witaminowej. Dobrej jakości karma zapewnia zbilansowaną dietę i jest skomponowana tak, aby będąc jedynym źródłem pokarmu przy zachowaniu optymalnej dawki, dostarczała wszystkich składników odżywczych oraz niezbędnych witamin. Duże znaczenie dla zdrowia kota ma również obecna w karmie tauryna.

Suplementy diety dla uzupełnienia niedoborów witamin

Jeżeli nasz milusiński cierpi na określone schorzenie, wówczas zasięgając opinii lekarza weterynarii, którego doświadczenie pozwoli określić potrzebę podawania suplementów witamin, możemy wesprzeć organizm kota specjalnym preparatem. Nasz pupil w stanie wzmożonego wysiłku, jakim jest dla niego walka z chorobą potrzebuje ekstra wsparcia, ukierunkowanego na dany problem, np. choroby skóry wymagają wzmożonego podawania biotyny, czyli witaminy B7. To tylko jeden z przypadków, kiedy warto podawać kotu suplementy. Wypadanie sierści czy brak apetytu również powinny być sygnałem do zbadania potrzeb naszego pupila, ponieważ mogą być objawem niedoboru niektórych witamin.
Witaminy w diecie kota - jakie suplementy dla kota wybrać

Odpowiednie żywienie kotów ma wpływ na ich zdrowie

Obserwujmy bacznie naszych czworonożnych przyjaciół, zapewnijmy im w miarę możliwości jak najlepszą jakościowo karmę, która zaspokoi kocie potrzeby a także reagujmy szybko na pojawiający się problem i obdarzajmy ich bezwarunkową miłością. Odwdzięczą się nam kojącym mruczeniem i pełnym oddania podgryzaniem końcówki naszego nosa.
Autor: 
mgr inż. Magdalena Wysocka
Product Manager
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023

Polecane

pixel