Socjalizacja z izolacją kotów, czyli jak prawidłowo wprowadzić nowego kota do domu

2023-01-22
Socjalizacja z izolacją kotów, czyli jak prawidłowo wprowadzić nowego kota do domu

Aby zapobiec problemom związanym z wprowadzeniem do domu nowego kota warto stosować się do kilku zasad. Kierunek odpowiednich działań określa wyrażenie “socjalizacja z izolacją”. Dzisiaj podpowiemy jak przygotować się do wprowadzenia do domu drugiego kota, aby przebiegało bezboleśnie i bezproblemowo. Wyjaśnimy czym jest socjalizacja z izolacją oraz jak przeprowadzić pierwsze kontakty kotów, aby przybycie nowego kota do domu drugiego mruczka przebiegło bezboleśnie.

Wprowadzenie drugiego kota do nowego domu, czyli socjalizacja z izolacją kotów

Socjalizacja z izolacją to termin, który jest często używany przez behawiorystów, a który powinien poznać każdy kociarz planujący wprowadzenie drugiego kota do domu. Socjalizacja z izolacją to proces, który jasno określa plan działania podczas zapoznania kotów. Dzięki niemu możliwe jest ograniczenie do minimum stresu i podniesienie szans na pomyślne wprowadzenie do pokoju nowego kota, a z czasem do domu, w którym żyje już inny kot.

Socjalizacja kotów z izolacją - jak najlepiej to zrobić?

Zapoznanie kotów krok po kroku

Zapoznanie kotów to proces, który powinien przebiegać stopniowo poprzez wprowadzanie kolejnych elementów. Kot musi przyzwyczaić się krok po kroku do nowego miejsca i zapachów, dlatego należy nowego kota oswoić najpierw z domem, zanim kot zacznie poznawać czworonożnych domowników. Tempo wprowadzanych zmian powinno być dostosowane do możliwości kotów, dlatego ciężko określić czas trwania poszczególnych etapów. Niewątpliwie konieczna jest ciągła obserwacja zwierząt, a przy jakiejkolwiek oznace stresu i dyskomfortu wstrzymanie się z dalszą socjalizacją kotów.

Socjalizacja kotów - dobry plan to podstawa

Jak wprowadzić małego kota i zapoznać nowego kota z dorosłym kotem? Jak przeprowadzić pomyślnie proces adopcji nowego kota? Przygotowując dom na przyjęcie nowego domownika i socjalizację kotów, musimy mieć świadomość tego, że koty to zwierzęta ceniące sobie terytorium i zasoby. Tak więc zanim drugi kot pojawi się w naszym domu i zanim nowy kot poczuje się jak u siebie musimy poznać pewne zasady. Aby zapewnić komfort psychiczny obu kotom konieczne jest postępowanie według poniższego schematu.

Rozdzielenie, zasoby i zapachy

Początek socjalizacji kotów to czas aklimatyzacji kota, który opiera się na całkowitym rozdzieleniu mruczków i zapewnieniu każdemu zwierzęciu dostępu do niezbędnych zasobów w postaci miski, zabawek, kuwety, kryjówki, drapaka. To co jest bardzo istotne, to stopniowe wprowadzanie nowego lokatora. Zarówno rezydentowi, jak i nowemu kotu przydzielmy osobne pomieszczenie (pokój lub łazienka). Nowemu kotu pozwól poznać nowe kocie zapachy drugiego kota dorosłego w bezpieczny sposób, nie wpuszczając do pokoju drugiego kota. W ten sposób nowy kot zapoznaje się z zapachem drugiego kota, drugi kot także musi oswoić się z przybyszem. W pierwszym okresie koty nie powinny się widywać, natomiast ważna jest wymiana zapachów na zabawkach, kocykach, ubraniach czy dłoniach opiekuna. Z czasem wprowadzamy karmienie karmą w tym samym czasie, jednak po dwóch stronach zamkniętych drzwi. W ten sposób kot rezydent poznaje odgłosy i zapach drugiego kota. A nowy kot zacznie poznawać pomieszczenia nowego domu oraz zapachy kota rezydenckiego.

socjalizacja kotów to proces - jak to zrobić?

Wymiana terytoriów

Początkowo nowy kot powinien mieć możliwość poznać swój nowy dom bez interakcji z drugim dorosłym kotem, ponieważ w zachowaniu kota rezydenta może pojawić się agresja lub niechęć. Właśnie dlatego owocna może okazać się wymiana terytoriów, która polega na wypuszczeniu nowego kota na zwiedzanie domu. Nowy kot spędzi trochę czasu na spokojnej obserwacji,co w przypadku kotów jest niezwykle istotne. W tym czasie kot rezydent ma możliwość spędzenia czasu w pokoju nowego zwierzęcia, z kolei nowy kot ma poznać nowe otoczenie domu kolejnego kota. Po skończonej przechadzce koty wracają na swoje dotychczasowe miejsca. W ten sposób koty zapoznają się z pozostawionymi śladami, nie narażając się na bezpośredni kontakt.

Kontrolowany kontakt wzrokowy

Przyglądajmy się zachowaniu kotów i bacznie obserwujmy ich reakcje. W procesie socjalizacji, zwłaszcza w ciągu pierwszych dni kota, warto przyzwyczaić kota nowego do kontaktu wzrokowego w kontrolowanych warunkach poprzez delikatnie uchylone drzwi lub zainstalowaną siatkę, która uniemożliwia kontakt fizyczny. W ten sposób obydwa koty mają możliwość bezpiecznego obserwowania się, odczytywania komunikatów wysyłanych przez koty, jednak bez możliwości wejścia w konflikt. Pamiętajmy, by każdą pozytywną reakcję kotów nagradzać smakołykami, np. w postaci karmy. Miejmy na uwadze, że takie “widzenie” powinno być początkowo krótkie i stopniowo wydłużane. Jeżeli zauważymy jakiekolwiek oznaki zdenerwowania warto przerwać proces, by ponowić próbę ponownie.

jak wprowadzić nowego kota do domu? Socjalizacja i izolacja

Chwilowe wprowadzenie kota na terytorium drugiego kota

Jeżeli do tej pory cały proces przebiega pomyślnie, obserwowaliśmy reakcję naszego i drugiego kota, a mruczki wykazywały się zaciekawieniem, można rozważyć zainicjowanie spotkanie kotów. Wpuszczenie nowego kota powinno być poprzedzone zabawą kotów. Przed samą sesją warto zmęczyć koty zabawą, aby samo spotkanie odbywało się nieco spokojniej. Po zabawie, oba koty będą mniej konfliktowe i skore do kłótni. Jednemu kotu proponujemy wejście na terytorium drugiego. Otwieramy drzwi dzielące koty i podajemy smakołyki w znacznej od siebie odległości. A następnie obserwujemy. Interweniujemy jedynie kiedy dojdzie do gryzienia lub drapania. Każdą sesję stopniowo wydłużamy. Nawet jeżeli kończą się powodzeniem, jeszcze przez parę dni koty powinny mieszkać osobno, szczególnie w nocy. To właśnie wtedy zbyt długie przebywanie ze sobą kotów może zakończyć się agresją wobec nowego kota. 

Brak rozdzielenia kotów w nocy

Ostatnim etapem socjalizacji jest rezygnacja z nocnego rozdzielenia kotów. Koty, jako drapieżniki często uaktywniają się po zmroku. Wówczas mruczki stają się bardziej ruchliwe, chętne do zabawy i zaczepek. Jeżeli w ciągu dnia koty tolerują siebie wzajemnie i nie dochodzi do starć podczas naszej nieobecności, wówczas można rozważyć wspólne zamieszakanie. Pamiętajmy jednak, aby nie faworyzować żadnego kota, bawiąc się z nimi i dając możliwość odpoczynku od siebie.

Wprowadzenie nowego kota i socjalizacja kotów nie zawsze kończy się sukcesem

Mimo, że zaprezentowany powyżej schemat zapoznawania kotów jest wzorcowy, nie zawsze kończy się sukcesem. Zapoznanie ze sobą kota rezydenta i kolejnego kota w domu kota bywa trudne. Wynika to z indywidualnych doświadczeń, predyspozycji każdego kota, ale także z kociej natury. Wprowadzenie nowego kota wiąże się ze stopniowym zapoznaniem się kotów i swoimi zapachami. Choć koty potrafią doskonale tworzyć społeczne relacje, jednak nie nawiązują przyjaźni z każdym, podobnie jest u ludzi. To zjawisko to selektywność społeczna, polegająca na decydowaniu o tym, z kim nawiązać bliższe relacje, a z kim nie. Jeżeli socjalizacja trwa dłużej niż 12-16 tygodni po przyjściu nowego kota, wówczas zaleca się współpracę z behawiorystą. Zdarzają się jednak sytuacje, że mimo prawidłowego postępowania koty nie zapałają do siebie sympatią. Wtedy, aby ograniczyć napięcie i stres, konieczne może okazać się poszukanie jednemu z mruczków innego domu.

Autor: Marta Szwajkiewicz-Puza

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 1025 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-16
Cały kształt bardzo profesjonalny a zarazem zachęcający do powrotu
2024-02-06
Jestem bardzo zadowolony
pixel