Jak opiekować się starszym psem?
Jak opiekować się starszym psem?
Psy osiągają wiek starczy dużo szybciej niż ludzie. Dlatego decydując się na posiadanie czworonoga trzeba mieć świadomość, że po upływie kilku lat stanie się on psem seniorem i będzie wymagał opieki.
W zależności od rasy, psy w różnym wieku osiągają wiek starczy.
Psy ras małych w wieku ok. 10-12lat, rasy średnie ok. 8-10. roku życia, natomiast najwcześniej starzeją się rasy duże i olbrzymie. W przypadku dużych psów seniorem można nazwać psa, który liczy ponad 6 lat.
Oczywiście jest to tylko orientacyjny wiek a czynników wpływających na starzenie się i długość życia psów jest wiele. Zależy to również od warunków hodowli, sposobu żywienia, przebytych chorób oraz ogólnej kondycji zwierzęcia. Czasami starsze psy czują się dużo lepiej niż doświadczone życiem młode szczeniaki. Pamiętaj jednak, że psy ras dużych starzeją się najszybciej.
O tym jak liczyć lata życia psa pisaliśmy tutaj.
Czy mój pies jest już stary? Podpowiadamy na co zwrócić uwagę oceniając wiek psa.
Jak powszechnie wiadomo, psy nie potrafią mówić i niestety nie powiedzą nam, że coś ich boli, czy czują dyskomfort. Należy więc bacznie obserwować swojego pupila, by nie przegapić jakichkolwiek symptomów, że nasz pupil wchodzi w wiek psa seniora.
Jakie są zatem objawy starzenia się psa? Najszybciej zaobserwujemy spadek energii. Pies będzie szybciej męczył na spacerach, częściej spędzał czas na odpoczynku i śnie w swoim cieplutkim kąciku w domu.
Pupil, który zwykle ciągnął na spacerach, rwał do innych psów i ludzi i nagle przestał to robić? Tak! To też kolejny sygnał.
Mięśnie i stawy już nie będą pracowały tak samo, będą mniej sprawne. Chód psa będzie wolniejszy a łapy sztywniejsze. Oczywiście nie oznacza to, że kiedy pies został seniorem, mamy zrezygnować ze spacerów zupełnie. Wystarczy, że będą one spokojniejsze i dostosowane do pupila.
Po konsultacji z lekarzem weterynarii, w celu wsparcia stawów psiaka i spowolnienia procesów starzenia warto zastosować suplementy diety na stawy dopasowane do zwierzaka.
Pamiętajmy także, że przyczyną problemów z poruszaniem się u psa może być, często występująca u psów starszych, choroba zwyrodnieniowa stawów.
Nieco słabsze stają się też zmysły czworonoga. Pies zaczyna gorzej widzieć, słyszeć a nawet zdarzyć się może, że na spacerze zgubi orientację.
Dla własnego spokoju i bezpieczeństwa psa warto, żeby pupil był zaczipowany oraz dodatkowo przy obroży posiadał adresówkę.
W tym wpisie znajdziesz o tym więcej informacji: Czipowanie i rejestracja psa w bazie danych.
Warto zwrócić uwagę na to, czy posiłki znikają z miski równie szybko i w tych samych ilościach co wcześniej. Starszy pies ma często problemy z apetytem.
Starszy pies dużo mniej się rusza, spacery są mniej intensywne, a co za tym idzie metabolizm zwalnia i może przybierać na wadze. Warto więc skorygować i odpowiednio dopasować dawkę pokarmu.
Jednak nie jest to problemem, ponieważ rynek oferuje bardzo szeroką gamę karm dedykowanych psom w każdym wieku.
W naszej ofercie znajdziesz karmy bezglutenowe, które nie obciążają dodatkowo organizmu psa.
A co dzieje się zębami, kiedy pies staje się seniorem? Bardzo często u tego gatunku w wieku starczym występują choroby przyzębia, powodujące osad na płytce nazębnej. Osadzający się kamień nazębny osłabia uzębienie nasilając objawy zapalenia dziąseł.
W takim przypadku warto zasięgnąć po gryzaki dedykowane starszym psom, które pomogą czyścić zęby psa usuwając kamień nazębny.
Słyszałeś kiedyś o tym, że senior ma problemy ze snem? Zarówno u ludzi jak i u zwierząt wiek wpływa na zaburzenia snu. Nie powinno Cię zatem zdziwić jeśli Twój starszy pies niespokojnie drepta w nocy po domu i szuka dla siebie miejsca.
Czasem się zdarza, że zwierzak nagle stał się agresywny w sytuacjach, w których do tej pory nie był.
Każdy pies jednak, mimo wszystko, może mieć różne objawy a każda niepokojąca nas, jako właścicieli, zmiana zachowania jest sygnałem do konsultacji z weterynarzem.
Opieka nad psim seniorem. Od czego zacząć?
Na tym etapie życia Twojego pupila czekają Cię nowe wyzwania w opiece nad nim. Psi seniorzy wymagają więcej naszej uwagi i pomocy w codziennym życiu. Może się tak zdarzyć, że w niektórych sytuacjach psiak nie będzie sobie potrafił bez Ciebie poradzić.
W pierwszej kolejności musi zwiększyć się częstotliwość wizyt z naszym psem w gabinecie weterynaryjnym. Warto go odwiedzać nie tylko w momencie, kiedy wyraźnie coś się dzieje, ale po prostu profilaktycznie.
Regularne badania i kontrole pozwolą wykryć choroby na wczesnym etapie, co zwiększa szanse na dobranie skutecznego leczenia. Pozwoli to oszczędzić pupilowi bólu a nam stresu o naszego domownika. Po przeprowadzeniu badań i konsultacji z lekarzem weterynarii możemy również dobrać specjalne witaminy i suplementy diety dla psów w podeszłym wieku.
Warto też mieć na uwadze fakt, że nasz psi senior ma mniej energii, więcej czasu w ciągu dnia spędza na odpoczynku i drzemkach. Dlatego przyjazny, ciepły kącik w zaciszu domu pozwoli mu na spokojny odpoczynek i regenerację sił.
Zdarza się, że psy w podeszłym wieku mogą mieć problem z kontrolowaniem pęcherza. Jeżeli tak jest u Twojego pupila należy zwiększyć częstotliwość spacerów, w celu uniknięcia wpadki. Oczywiście możliwe jest też zabezpieczenie domu i poukładanie podkładów. Niemniej jednak, spacery są lepszym rozwiązaniem nawet pod względem rozruszania zesztywniałych kończyn.
W przypadku, gdy Twój pupil ma problemy ze stawami, to częste a krótkie i spokojne spacery pozwolą uniknąć sztywności. Także jest to prosty sposób na połączenia przyjemnego z pożytecznym.
Istotną rzeczą w tym okresie dla psa jest dobranie odpowiedniej diety, na miarę potrzeb starszego czworonoga. Musi mu ona dostarczyć właściwą ilość składników odżywczych i witamin niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Co więcej, w przypadku starszych psiaków należy zwrócić szczególną uwagę na to co i jak zjada nasz pupil. Dotychczas zjadane z apetytem produkty mogą teraz już nie smakować, bądź być zbyt ciężkostrawne. Ważnym, dotykającym starsze psy problemem są wrażliwe zęby i dlatego podawanie zbyt twardych pokarmów nie jest najlepszym pomysłem.
Wraz z upływem lat, Twojemu pupilowi może być coraz ciężej samemu utrzymać higienę. Pomóż mu więc w tym! Ze względu ma zmniejszony poziom aktywności i spacerów w pierwszej kolejności powinniśmy częściej przycinać pazury. Nie zapominajmy również o częstym szczotkowaniu sierści psa. Idealnym rozwiązaniem jest użycie gumowego zgrzebła, które przy okazji wymasuje i pobudzi krążenie w skórze psiego seniora.
Żywienie psa seniora - kilka istotnych wskazówek
Jak powszechnie wiadomo, odpowiednio dobrana i dostosowana do osobnika dieta ma kluczowy wpływ na dobre samopoczucie.
Prawidłowo zbilansowana dawka, może pozytywnie wpłynąć na polepszenie się kondycji czy zdrowia psa. Dieta może wspomóc leczenie wielu schorzeń.
Należy pamiętać, że wraz z wiekiem, spadkiem aktywności, spada zapotrzebowanie na energię. Pomimo, że od dawna nie została zwiększona porcja żywieniowa, a nawet zostały zachowane proporcję, pies ze względu na zmniejszenie aktywności może zacząć przybierać na wadze.
Przy ustalaniu dawki żywieniowej psa geriatrycznego, trzeba pamiętać o dostarczeniu wszystkich najpotrzebniejszych substancji odżywczych, witamin i składników mineralnych.
Aby pupilowi pomóc w lepszym trawieniu należy zwiększyć częstotliwość posiłków. Oczywiście nie zwiększamy dawki, ale rozkładamy zapotrzebowanie na większą liczbę posiłków, nawet 3-4 w ciągu dnia.
Nie zapominamy także o stałym dostępie do wody.
Starsze czworonogi w swojej diecie nie potrzebują już tyle białka co młodsze zwierzęta. Zmniejszeniu ulega również ich zapotrzebowanie na węglowodany. Starszemu psu należy, więc je zredukować. Ich nadmiar może być szkodliwy dla jego zdrowia. Może niestety doprowadzić do szybkiego zwiększenia masy ciała a w dalszej kolejności problemów ze stawami oraz trudnością w poruszaniu się.
W komponowaniu psu dziennych posiłków trzeba uwzględnić indywidualne czynniki. Należą do nich obecny stan zdrowia psa, jego kondycja, tryb życia, poziom aktywności czy indywidualny metabolizm.
Oczywiście dotychczasowego jadłospisu psa nie możemy pozostawić bez echa. Jeżeli pies miał pewne swoje przyzwyczajenia, spożywał tylko i wyłącznie karmę przygotowaną w domu lub też karmę komercyjną, nie należy mu wprowadzać drastycznych zmian.
Rehabilitacja w geriatrii - co warto o tym wiedzieć
Geriatria i gerontologa weterynaryjna to dziedziny skupiające się na leczeniu i opiece nad chorymi, starszymi zwierzętami. Coraz bardziej popularną dziedziną staje się fizjoterapia zwierząt, a w szczególności zwierząt geriatrycznych, którym zoofizjoterapeuta może poprawić komfort ostatnich lat życia zwierzaka. To właśnie starsze psy najczęściej trafiają do gabinetów zoofizjoterapeutycznych.
Plan pracy z psem geriatrycznym jest długofalowy i należy go wprowadzić jako element utrzymania lepszej jakości życia pacjenta.
Niektórych zmian w przypadku psa seniora nie jesteśmy w stanie cofnąć, ale można działać objawowo. Dlatego istotna jest wczesna diagnoza choroby psa seniora, występujących zmian i ocena, czy zwierzę odczuwa dyskomfort. Do tego jest oczywiście niezbędne wykonywanie regularnych badań psiemu seniorowi.
Do najczęściej stosowanych i najpopularniejszych metod rehabilitacji u psich seniorów należą:
-
Laseroterapia – działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie a efekty dla psa są odczuwalne już po pierwszym zabiegu
-
Magnetoterapia – stosuje się ją przy zmianach zwyrodnieniowych, rehabilitacji złamań; działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie oraz regenerująco;
-
Hydroterapia. Bieżnia wodna – ćwiczenia na bieżni wodnej poprawiają siłę i wytrzymałość mięśni, poprawiają zakres ruchów, zwinność oraz dobre samopoczucie; przy okazji mogą pomóc psom seniorom minimalizować ból
-
Masaż – to najstarsza i najbardziej podstawowa forma rehabilitacji; może być zastosowany miejscowo lub na całym ciele; działanie uzależnione jest od zastosowanej techniki; jest to bardzo przyjemne i relaksujące doświadczenie dla psa
-
Kinezyterapia. Ćwiczenia – w zależności od stanu pacjenta zalecane są ćwiczenia bierne i po odpowiednim instruktażu mogą być wykonywane w domu; są dobrym sposobem na przygotowanie stawów do pracy, utrzymują odpowiedni zakres ruchu oraz przeciwdziałają powstawaniu zmian zwyrodnieniowych
-
Elektroterapia – w przypadku, gdy Twój pupil nie może mieć zastosowanego leczenia farmakologicznego w celu zmniejszenia ból, ta metoda właśnie ma takie działanie; oprócz działania przeciwbólowego zmniejsza również napięcie mięśniowe, poprawia ukrwienie, przyspiesza procesy regeneracji tkanek oraz redukuje obrzęki.
Istnieje jeszcze kilka bardziej skomplikowanych metod. Jednak dopasowanie metod rehabilitacji dla Twojego pupila pozostawmy już specjaliście – zoofizjoterapeucie.
Opieka nad psim seniorem - podsumowanie
Nasz pies senior to bardzo szczególny członek rodziny. Chociaż funkcjonuje trochę inaczej niż wcześniej to nadal może dać nam bardzo wiele radości.
Zastanawiasz się czy możesz się przygotować się na nadejście starości u Twojego pupila?
Jasne, tylko nie daj się zaskoczyć!
Wiek seniora ma swoje uciążliwości ale jesteś w stanie zapewnić psu godną starość.
Zapamiętaj najważniejsze zasady opieki, której wymaga pies senior:
-
Pilnuj diety starszego psa.
-
Pamiętaj o regularnych wizytach u lekarza weterynarii.
-
Nie zaniedbuj wykonywania rutynowych badań.
-
Wychodź na spacery - nieco krótsze, mniej intensywne i dostosowane do zdrowia Twojego pupila.
Dodatkową formą poprawienia komfortu życia psiego seniora jest udanie się do zoofizjoterapeuty. Odpowiednio dobrana rehabilitacja może znacznie poprawić komfort życia Twojego ukochanego pupila.
Na pewno przyznasz, że pies senior wymaga nieco więcej troski ale wszelkie trudy są warte jego oddania i bezwarunkowej miłości.
Autor: Aleksandra Solecka