Psie lata w przeliczeniu na ludzkie. Jak określić wiek psa?

2021-06-07
Psie lata w przeliczeniu na ludzkie. Jak określić wiek psa?

Powszechnie przyjęło się mówić, że aby obliczyć "ludzki" wiek psa, należy pomnożyć liczbę jego psich lat przez 7. Jak się jednak okazuje to mit, a właściwa metoda jest dużo bardziej skomplikowana. Jeżeli zastanawiałeś się, ile lat ludzkich ma Twój czworonożny przyjaciel, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Dzięki temu dowiesz się jak przeliczyć psie lata na ludzkie, a tym samym lepiej zrozumieć swojego pupila.

Jak przeliczyć psie lata?

Każdy właściciel zastanawiał się kiedyś jak przeliczyć psie lata i ile ludzkich lat ma jego pies. Jeszcze niedawno sądzono, że wiek psa wystarczy pomnożyć przez cyfrę siedem, a otrzymany wynik, wskaże wiek będący odpowiednikiem wieku człowieka. Ta metoda nie jest do końca prawidłowa. Niestety nie istnieje prosty schemat, który pozwala na przeliczanie wieku psa na wiek ludzki. Aby przeliczyć psie lata na ludzkie należy wziąć pod uwagę także inne parametry takie jak wielkość psa i jego wagę. Uważa się, że psy ras dużych żyją krócej, niż przedstawiciele ras małych. Co więcej, poza masą ciała, na długość życia wpływają także predyspozycje genetyczne i przebyte choroby.

O tym jak opiekować się starszym psem pisaliśmy tutaj.

Wiek psa, czyli jak przeliczyć psie lata na ludzkie?

Zatem jak określić wiek psa i jak przeliczyć psie lata na ludzkie? Najlepiej zasugerować się gotową tabelą wieku psa, która powinna uwzględniać podstawowe parametry jakim jest wiek oraz waga zwierzęcia. Taki uproszczony przelicznik porównujący psie lata i ludzkie przedstawiamy poniżej.

Pamiętajmy, że przedstawiona tabela wieku psa pomaga jedynie bardzo orientacyjnie przeliczyć psie lata na ludzkie. Nie bierze pod uwagę cech osobniczych psa, takich jak rasa, kondycja, zdrowie itd., które przy określaniu wieku psa są kluczowe.

Jak obliczyć wiek psa adoptowanego?

Aby poznać wiek naszego zwierzaka wystarczy zerknąć do tabeli, z której odczytamy wiek psa. Co w sytuacji, kiedy nie znamy przeszłości naszego czworonoga? Jak obliczyć wiek psa adoptowanego, kiedy nie znamy daty jego urodzin? Decydując się na adopcję psa, chcemy wiedzieć ile lat może mieć nasz nowy towarzysz. To kluczowa informacja, która pomoże w doborze optymalnej diety (karmy, przysmaków) dostosowaniu codziennej aktywności (akcesoria na spacery) czy zapewnieniu prawidłowej suplementacji w zgodzie z potrzebami naszego pupila (suplementy diety). W oszacowaniu wieku psa kluczowy jest wygląd czworonoga. O zaawansowanym wieku może świadczyć siwa sierść, ubytki w zębach, gorszy wzrok czy obniżona aktywność fizyczna.

Zęby

Najpewniejszą metodą ułatwiającą oszacowanie wieku psa jest sprawdzenie uzębienia czworonoga. Należy wziąć pod uwagę przede wszystkim liczę zębów, ich kolor, kondycję i ewentualne ubytki. Pierwsze zęby zaczynają wyżynać się psu po trzecim tygodniu życia. Są wtedy śnieżnobiałe i bardzo ostre. Szczenięta mają 28 zębów, które tracą około piątego miesiąca życia. Z kolei dorosłe osobniki posiadają 42 zęby stałe (22 zęby w górnej i 20 w dolnej szczęce). Zdrowe i jasne zęby oznaczają, że pies jest dorosły, ale nadal młody. Między trzecim a piątym rokiem na zębach pojawia żółtawy kamień. Żółte i zaokrąglone zęby, chwiejące się lub z ubytkami mogą świadczyć o dojrzałym psie lub seniorze. Warto pamiętać, że wypadanie zębów rozpoczyna się przeważnie około 10-tego roku życia.

Jak obliczyć wiek psa? Jaka będzie najlepsza karma dla szczeniaka? A jaka karma dla psa seniora?

Sierść

Pomocna w oszacowaniu wieku psa jest także obserwacja sierści pupila. Sierść to jeden z kluczowych wskaźników starzenia się czworonoga. Podobnie jak u ludzi, sierść psów również zaczyna w pewnym momencie siwieć. Zwykle proces ten rozpoczyna się już około czwartego lub piątego roku życia. Pierwsze białe włosy najwcześniej można zauważyć w okolicy pyska psa, potem na reszcie ciała zwierzęcia. Po ósmym roku życia, głowa pupila może być już całkowicie pokryta siwymi włosami.

Zachowanie

Obserwując zachowanie zwierzęcia możemy ocenić ile lat ma pies oraz ile lat miałby gdyby był człowiekiem. Mówi się, że pies staje się psim seniorem w wieku około siedmiu lat. Należy mieć jednak na uwadze fakt, że różne rasy psów starzeją się w różnym tempie, co wiąże się ze średnią długością życia. Dlatego przyjmuje się, że małe psy, które dożywają ponad piętnastu lat, wiek seniorski osiągną później. Zaobserwujemy pierwsze oznaki starości. Bez wątpienia, im starszy pies, tym wykazuje się mniejszą chęcią do aktywności fizycznej i zabawy. Psi senior ma mniej energii i wigoru, dlatego szybciej odczuwa zmęczenie. Starzejący się organizm czworonoga potrzebuje krótszych spacerów, a więcej odpoczynku i czasu na sen na wygodnym posłaniu. Niektóre psy, szczególnie przedstawiciele ras średnich i dużych, miewają problemy ze stawami, stąd utrudnione wstawanie, chodzenie po schodach czy dynamiczne poruszanie się.

Lata psów w przeliczeniu na ludzkie

Aby poznać lata psów w przeliczeniu na ludzkie warto sugerować się wyglądem psa, szczególnie jeśli nie znamy daty narodzin ulubieńca. I choć w określeniu wieku psa pomocna jest ocena stanu uzębienia, kolor sierści czy sposób zachowania, kluczowe jest także uwzględnienie innych czynników. Pamiętajmy, że wygląd to nie tylko genetyka, a wszelkie oznaki starości zależne są także od innych elementów, takich jak rasa i rozmiar pupila, dieta, kwestie zdrowotne, stopień higieny i tryb życia zwierzęcia. Właśnie dlatego najlepiej udać się do lekarza weterynarii, który dokona przybliżonej oceny wieku zwierzęcia.

Autor: Marta Szwajkiewicz-Puza

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021

Polecane

pixel