Rejestracja psa w bazie danych właścicieli psów

2023-04-28
Rejestracja psa w bazie danych właścicieli psów

Aktualnie właściciele psów i kotów mają co raz większą wiedzę na ten temat, ponieważ są świadomi jak bardzo jest to istotne w przypadku, kiedy pies np. ucieknie. Kiedyś uważano, że ten zabieg zarezerwowany jest tylko dla hodowlanych czworonogów. Dziś natomiast wiadomo, że znakowanie psów jest bardzo przydatne i miłośnicy zwierząt twierdzą, że ten zabieg powinien być wykonywany u wszystkich zwierząt.

Czipowanie i rejestracja psa - wszystko co powinieneś o tym wiedzieć

Dlaczego warto zarejestrować psa

Czipowanie psa niesie za sobą tylko i wyłącznie same korzyści, dlatego istotną rzeczą jest to, aby zdecydować się na to od razu po pojawieniu się zwierzęcia w domu. Nowego, młodego psiaka, nie zawsze jesteśmy w stanie dopilnować. W sytuacji, gdy pies się zgubi, jeżeli jest zaczipowany ma ogromne szanse na to, że wróci do domu.

Podskórny czip u psa umożliwia również wyrobienie paszportu. Dzięki temu, lecąc na upragnione Malediwy, bądź w przypadku wielbicieli ekstremalnych doznać np. na Antarktydę, mamy możliwość zabrać naszego ukochanego psa ze sobą. Później możemy wstawić niepowtarzalne, wspólne zdjęcia na Instagram

Umieszczenie czipa, a w dalszej kolejności rejestracja psa, jest jedną z głównych metod zapobiegania bezdomności zwierząt. Umożliwia szybką identyfikację właściciela. Mając to na uwadze naprawdę warto skorzystać z tego szybkiego i bezbolesnego zabiegu i wykonać go przy okazji szczepienia, bądź rutynowej wizyty u weterynarza.

Bezdomność psów w Polsce jest dosyć sporym i niestety wciąż rosnącym problemem społecznym. Na takie zwierzęta czyha wiele niebezpieczeństw. Psy mogą zostać otrute, ponieważ komuś przeszkadzało, że odwiedza dany teren w poszukiwaniu pożywienia, może wpaść pod samochód lub być po prostu nieleczony z wielu chorób, czy z umrzeć z głodu.

Rozwiązań problemu jest wiele, jednak wymaga to sporego nakładu pracy na różnych poziomach. Najłatwiejszym i najprostszym z nich jest uświadamianie właścicieli, że czipowanie i rejestracja psów bardzo pomaga w momencie zaginięcia zwierzęcia.

Jak wygląda wszczepienie chipa?

Czipowanie polega na wszczepieniu specjalnym aplikatorem pod skórę zwierzęcia elektronicznego mikroczipa z 15-cyfrowym, indywidualnym numerem. Następnie lekarz weterynarii przypisuje dane właściciela do zwierzęcia i rejestruje pupila w bazie danych.

W jakiej bazie danych zarejestrować chip psa?

Aktualnie istnieje kilka baz danych, ale niestety nie są one w żaden sposób ze sobą powiązane. Nie ma również jednej, ogólnej bazy, co znacznie ułatwiłoby i usprawniło proces wyszukiwania właściciela. W związku z tym, warto zarejestrować psa w kilku różnych bazach.

Bardzo ważnym aspektem jest również to, że w momencie zmiany adresu, numeru telefonu, czy jakichkolwiek danych właściciela oznakowanego zwierzęcia, należy taką zmianę zgłosić, co w przypadku znalezienia psa pozwoli na szybki kontakt i bezpieczny powrót pupila do domu.

Czy czipowanie boli?

Jak już wcześniej wspomniano zabieg czipowania jest bezbolesny, tak jak późniejsze jego użytkowanie. Jest na tyle mały, że właściciele nie są w stanie go wyczuć palcami, a pies go w  ogóle nie czuje, więc nie ma zagrożenia, że go wygryzie.

Dzięki specjalnej technologii transponder nie ulegnie zniszczeniu przez całe życie czworonoga i w każdej sytuacji pozwala odczytać numer, a co za tym idzie? Znaleźć właściciela czworonoga.

Informacje z czipa odczytuje się specjalnym urządzeniem i zrobić to można w gabinetach weterynaryjnych, schroniskach a  także niektórych hodowlach.

Jak wiadomo urządzenia czasami mogą zawieźć, więc warto psiakowi do obroży dołączyć specjalną tabliczkę z danymi właściciela. To prosty, a czasem niezawodny sposób.

Ile kosztuje zaczipowania i rejestracja psa?

Cena tego zabiegu kreuje się w granicach od 70 do nawet 200zł. Zależy to od cennika danego gabinetu weterynaryjnego i modelu urządzenia.

W Polsce co raz częściej organizowane są programy darmowego czipowania zwierząt i warto z niego skorzystać. Niemniej jednak, jeżeli w naszej okolicy nie jest organizowana taka akcja, to i tak warto zainwestować w czip i  rejestrację psa. Może się okazać, że kwota wydana na ten zabieg to cena powrotu pupila do domu.

Czipowanie i rejestracja psa - obowiązek regulowany ustawą

Już niedługo wejdzie w życie ustawa o obowiązkowym czipowaniu i rejestracji chipa psa. Ma to w dużym stopniu poprawić problem bezdomności zwierząt.

W grudniu ubiegłego roku minister zapowiedział, że w 2023r. znakowanie psów będzie obowiązkowe. Przepisy są dopiero w przygotowaniu, niemniej jednak rząd chce wspomóc ten proces. Na ten cel przeznaczy wsparcie finansowe.

Głównym celem wprowadzenia tej ustawy w życie jest zapobieganie bezdomności zwierząt oraz uświadomienie właścicieli, że każdy jest odpowiedzialny za zwierzę, którym się opiekuje.

Rejestracja psa w bazie danych - podsumowanie

Właścicieli oznakowanych psów jest coraz więcej. Czipowanie i rejestracja psów staje się zabiegiem powszechnym. Dla wielu osób jest jedną z głównych kwestii do załatwienia w momencie pojawienia się zwierzaka w domu.

Nie bójmy się zarejestrować pupila, ponieważ dzięki temu możemy w prosty sposób zapewnić mu bezpieczeństwo, a sobie oszczędzić tęsknoty i długich poszukiwań.

Autor: Aleksandra Solecka

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023

Polecane

pixel