Choroby stawów u psów - jak chronić psa przed chorobami stawów?

Choroby stawów u psów mogą pojawić się u psa w każdym wieku, jednak w grupie ryzyka są zwierzęta starsze, z nadwagą, a także psy ras szybko rosnących. Schorzenia stawów dotyczą ok. 1/5 populacji psów dorosłych, powyżej 8. roku życia, u których najczęściej obserwuje się zwyrodnienie tkanki chrzęstnej. Młode psy, szczególnie ras dużych i olbrzymich, w okresie intensywnego wzrostu, mogą odczuwać silne bóle kostno-stawowe. Aby poprawić komfort życia swojego ulubieńca konieczna jest przede wszystkim szybka i prawidłowa diagnoza oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Choroby stawów u psów - problem psów w każdym wieku
Choroby stawów u psów to bardzo powszechny problem, który dotyka psy w różnym wieku. Czynniki sprzyjające rozwojowi problemów stawowych to podeszły wiek, rasa (psy ras dużych i olbrzymich), ograniczona aktywność fizyczna, nadwaga zwierzęcia. Niektóre jednostki chorobowe, jak dysplazja stawów biodrowych czy łokciowych są uwarunkowane genetycznie i pierwsze objawy mogą pojawić się nawet w pierwszych latach życia. Z kolei choroba zwyrodnieniowa stawów u psów dotyczy najczęściej psów powyżej 7. roku życia. Niestety, w wielu przypadkach leczenie bywa długotrwałe i nie przynosi spektakularnych efektów. Co więcej, dolegliwości mogą nawracać i nasilać się. W związku z tym najlepszą metodą zapobiegania rozwojowi chorób stawów jest profilaktyka i dbanie o szczupłą sylwetkę poprzez zbilansowaną dietę oraz dzienną dawkę ruchu.
Choroby stawów u psów - najczęstsze objawy
Mimo, że są różne choroby stawów u psów, ich objawy bardzo często są zbieżne. Zazwyczaj z powodu bólu, pies staje się niechętny do zabawy i aktywności fizycznej. Do innych najczęstszych objawów chorób stawów u czworonogów zaliczamy:
- sztywność w stawie,
- kulawizna,
- utykanie,
- opuchlizna stawu,
- niechęć do poruszania się (biegania, skakania, wchodzenia po schodach),
- apatia,
- osowiałość,
- agresja.
Problemy ze stawami u psa - najczęściej spotykane choroby stawów
Szczególnie narażone na problemy ze stawami u psa są przedstawiciele ras średnich, dużych i olbrzymich, takich jak: labrador, golden retriever, owczarek niemiecki, owczarek podhalański, szwajcarski pies pasterski, berneński pies pasterski, mastif, rottweiler. Wśród najczęściej spotykanych chorób stawów u psów jest:
Choroba zwyrodnieniowa stawów u psów
Osteoarthritis, czyli choroba zwyrodnieniowa stawów u psów dotyka co piątego psa, szczególnie w podeszłym wieku, powyżej siódmego roku życia, głównie ras dużych i olbrzymich. Zwyrodniająca choroba stawów to choroba, wskutek której dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia chrząstki stawowej i odsłonięcia znajdujących się pod chrząstką kości. Towarzyszy temu przewlekły ból i problemy z poruszaniem się. Zasadniczo, w każdym stawie może dojść do zwyrodnienia, mimo to proces zwyrodnienia dotyczy najczęściej stawów o znacznej ruchomości, takich jak stawy biodrowe, kolanowe, łokciowe oraz międzykręgowe. Oprócz leczenia farmokologicznego, kluczowa jest odpowiednio zbilansowana dieta psa, aktywność ruchowa zwierzęcia o umiarkowanym nasileniu oraz kontrolowanie tempa wzrostu w przypadku młodych osobników.
Czynniki wpływające na chorobę zwyrodnieniową stawów u psów
Predyspozycje do tego schorzenia mają psy, u których stwierdzono inne zaburzenia w układzie ruchu, takie jak dysplazję stawów biodrowych czy osteochondrozę. Do innych czynników ryzyka rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów u psów należą także:
- nadwaga,
- przebyte kontuzje,
- urazy stawów,
- zerwanie więzadła krzyżowego,
- nadwyrężenia w wyniku przetrenowania,
- choroby endokrynologiczne, np. cukrzyca.
Osteochondroza u psa
Osteochondroza u psa to schorzenie, które dotyczy psów młodych, szybkorosnących ras dużych i olbrzymich. Osteochondroza to choroba, w wyniku której dochodzi do zaburzeń kostnienia na podłożu chrzęstnym. W efekcie stwierdza się nieprawidłowy rozwój chrząstki stawowej, zgrubienie chrząstki w zajętym stawie, jej pęknięcia i oddzielenie z towarzyszącym zapaleniem stawu. Choroba najczęściej dotyka stawu ramiennego, ale również stawu łokciowego, biodrowego czy kolanowego. Choroba ta ma charakter progresywny i jej pierwsze objawy można zaobserwować już we wczesnym stadium, nawet w wieku 5-7 miesięcy. Często wykrywana jest przez lekarza weterynarii podczas rutynowych badań kontrolnych. Leczenie osteochondrozy polega jedynie na hamowaniu procesu zapalnego i zwyrodnieniowego. Nieleczona choroba może doprowadzić do dysplazji stawu.
Czynniki wpływające na osteochondrozę u psa
Uważa się, że czynnikami wpływającymi na wystąpienie osteochondrozy mogą być:
- uwarunkowania genetyczne,
- nieodpowiednie żywienie,
- nadwaga,
- rasa,
- nadmierny wysiłek fizyczny,
- przebyte urazy,
- problemy hormonalne,
- płeć (na tę przypadłość zapadają trzykrotnie częściej samce niż samice).
Dysplazja stawu biodrowego u psa
Dysplazja stawów biodrowych to jedna z najczęstszych chorób szkieletowych u psów. Mimo, że dysplazja stawu biodrowego występuje także u psów ras małych, istotny problem zdrowotny stanowi u ras średnich, dużych i olbrzymich. Choroba ta ma podłoże genetyczne, a rozpoczyna się zwykle po 4. miesiącu życia. Charakteryzuje się zbyt luźną torebką stawową i więzadła, co powoduje niestabilność stawu, w konsekwencji której dochodzi do powstania zmian zwyrodnieniowych. Początkowo zwierzę przejawia niechęć do ruchu i zabawy. Może mieć problemy z chodzeniem po schodach czy wykonywaniem gwałtownych ruchów. Z czasem pojawia się kulawizna spowodowana bólem. Leczenie opiera się na farmakoterapii oraz rehabilitacji, mającej na celu zwiększenie możliwości ruchowych oraz skorygowanie postawy ciała zwierzęcia. W przypadku postępu choroby nieraz konieczna jest operacja stawu biodrowego.
Czynniki wpływające na dysplazję stawu biodrowego u psa
Dysplazja stawu biodrowego u psa to choroba, na którą wpływ mają zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe, choć istnieje bardzo skomplikowany wzorzec dziedziczenia tego zaburzenia - z udziałem wielu genów. Osobliwość polega na tym, że choroba może być przekazywana przez zdrowe osobniki, które są jedynie nosicielami genów dysplazji. Na rozwój choroby mają także czynniki środowiskowe:
- zbyt szybkie tempo wzrostu,
- nieprawidłowe żywienie,
- nadwaga,
- przetrenowanie, zwłaszcza w okresie wzrostu
Problemy ze stawami u psa - dbajmy o zdrowie naszego pupila
Utrzymanie psa w dobrym zdrowiu i kondycji zależne jest od czynników genetycznych i środowiskowych. Jak już wspominaliśmy, na choroby stawów narażone są szczególnie rasy psów dużych i olbrzymich. Dlatego, właściciele tych psów, powinni zwrócić szczególną uwagę na dbanie o zbilansowaną dietę, zdrową i szczupłą sylwetkę swojego pupila. Istotną rolę odgrywa także odpowiednia suplementacja, która ma na celu złagodzenie objawów choroby poprzez wspomaganie regeneracji stawów. Preparaty, takie jak Euphoria Home Care - Dog Flex, zawierające kolagen, chondroitynę i glukozoaminę pozytywnie wpływają na regenerację chrząstki stawowej. Kluczem do utrzymania stawów w dobrej kondycji jest ruch. Regularna aktywność fizyczna korzystnie wpływa na odżywienie chrząstki stawowej. Warto jednak zapewnić psu dawkę ruchu o umiarkowanym natężeniu oraz wykonywać ćwiczenia wzmacniające, pamiętając o właściwej technice i zasadach bezpieczeństwa. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów zwiastujących pojawienie się chorób stawów u psów, koniecznie zasięgnijmy porady lekarza weterynarii i wykonajmy niezbędne badania. Często, szybko postawiona diagnoza pozwala na włączenie leczenia i zmniejszenie dolegliwości bólowych naszego ulubieńca.
Autor: Marta Szwajkiewicz-Puza