Choroby stawów u psów - jak chronić psa przed chorobami stawów?
Chore stawy u psów to powszechne zjawisko, które pojawia się stopniowo w miarę procesu starzenia się organizmu psa jak również u ras obciążonych genetycznie. Jednakże powszechnie choroby stawów również występują u psów młodych jak i aktywnych. Schorzenia stawów dotyczą ok. 1/5 populacji psów dorosłych, powyżej 8. roku życia, u których najczęściej obserwuje się zwyrodnienie tkanki chrzęstnej. Młode psy, szczególnie ras dużych i olbrzymich, w okresie intensywnego wzrostu, mogą odczuwać silne bóle kostno-stawowe. Aby poprawić komfort życia swojego ulubieńca konieczna jest przede wszystkim szybka i prawidłowa diagnoza oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Choroby stawów u psów - problem psów w każdym wieku
Choroby stawów u psów to bardzo powszechny problem, który dotyka psy w różnym wieku. Czynniki sprzyjające rozwojowi problemów stawowych to podeszły wiek, rasa (psy ras dużych i olbrzymich), ograniczona aktywność fizyczna, nadwaga zwierzęcia. Niektóre jednostki chorobowe, jak dysplazja stawów biodrowych czy łokciowych są uwarunkowane genetycznie i pierwsze objawy mogą pojawić się nawet w pierwszych latach życia. Z kolei choroba zwyrodnieniowa stawów u psów dotyczy najczęściej psów powyżej 7. roku życia. Niestety, w wielu przypadkach leczenie bywa długotrwałe i nie przynosi spektakularnych efektów. Co więcej, dolegliwości mogą nawracać i nasilać się. W związku z tym najlepszą metodą zapobiegania rozwojowi chorób stawów jest profilaktyka i dbanie o szczupłą sylwetkę poprzez zbilansowaną dietę oraz dzienną dawkę ruchu.
Czynniki, które mogą mieć niekorzystny wpływ na stawy u psa
- Wiek zwierzęcia
- Otyłość
- Urazy mechaniczne
- Zerwane lub naderwane więzadła
- Przewlekłe zwichnięcie rzepki
- Osteochondroza
- Dysplazja stawu biodrowego
Choroby stawów u psów - najczęstsze objawy
Mimo, że są różne choroby stawów u psów, ich objawy bardzo często są zbieżne. Zazwyczaj z powodu bólu, pies staje się niechętny do zabawy i aktywności fizycznej. Do innych najczęstszych objawów chorób stawów u czworonogów zaliczamy:
- sztywność w stawie
- kulawizna
- utykanie
- opuchlizna stawu
- niechęć do poruszania się (biegania, skakania, wchodzenia po schodach)
- apatia
- osowiałość
- agresja
Problemy ze stawami u psa - najczęściej spotykane choroby stawów
Powszechnie wiadomo, że geny mogą potencjalnie decydować o chorobach na które narażone są psy. W świetle chorób genetycznych w tym chorób stawów istnieją predyspozycje rasowe, które warunkują częstotliwość pojawianie się niektórych schorzeń. Do ras, u których statystycznie najczęściej występują choroby układu ruchu należą m.in. doberman, owczarek niemiecki, owczarek podhalański, szwajcarski pies pasterski, mastif, rottweiler czyli w szczególności przedstawiciele ras dużych i olbrzymich. Poniżej opisaliśmy najczęściej spotykane choroby stawów u psów.
Choroba zwyrodnieniowa stawów u psów
Osteoarthritis, czyli choroba zwyrodnieniowa stawów u psów to choroba wolno postępująca, przewlekła i nieodwracalna. Choroba zwyrodnieniowa stawów może pojawić się w różnym wieku. U młodych zwierząt występuje w następstwie pierwotnych rozwojowych chorób układu kostnego takich jak oddzielająca martwica chrzęstno- kostna, dysplazja stawu łokciowego, dysplazja stawu biodrowego. U starczych psów jest efektem zmian ogólnych związanych ze starzeniem.
W każdym wieku występowaniu choroby sprzyja otyłość, wady postawy, nadmierne obciążenie stawów. Niektóre rasy duże mają większe predyspozycje do występowania choroby. Należą do nich m.in. Owczarek niemiecki, Labrador oraz większość psów należących do ras olbrzymich. Gdy choroba występują w postaci klinicznej celem leczenia jest zniesienie bólu, dyskomfortu oraz zahamowanie dalszego uszkodzenia chrząstki stawowej. Leczenie powinno być stałe i zazwyczaj prowadzone do końca życia czworonoga. Kluczowa jest również odpowiednio zbilansowana dieta psa, aktywność ruchowa zwierzęcia o umiarkowanym nasileniu oraz kontrolowanie tempa wzrostu w przypadku młodych osobników.
Czynniki wpływające na chorobę zwyrodnieniową stawów u psów
Predyspozycje do tego schorzenia mają psy, u których stwierdzono inne zaburzenia w układzie ruchu, takie jak dysplazję stawów biodrowych czy osteochondrozę. Do innych czynników ryzyka rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów u psów należą także:
- nadwaga
- przebyte kontuzje
- urazy stawów
- zerwanie więzadła krzyżowego
- nadwyrężenia w wyniku przetrenowania
- choroby endokrynologiczne (np. cukrzyca)
Osteochondroza u psa
Osteochondroza u psa to odwarstwiająca martwica chrzęstno-kostna występująca zazwyczaj u psów szybkorosnących (4-12 miesięcznych). Jest zaburzeniem kostnienia śród-chrzęstnego w którym chondrocyty ulegają martwicy co prowadzi do zwyrodnienia stawów. W efekcie stwierdza się nieprawidłowy rozwój chrząstki stawowej, zgrubienie chrząstki w zajętym stawie, jej pęknięcia i oddzielenie z towarzyszącym zapaleniem stawu. Choroba najczęściej dotyka stawu ramiennego, ale również stawu łokciowego, biodrowego czy kolanowego. Duże znaczenie w rozwoju choroby jest nadmierna podaż wapnia oraz energii. Choroba ta ma charakter progresywny i jej pierwsze objawy można zaobserwować już we wczesnym stadium, nawet w wieku 5-7 miesięcy. Często wykrywana jest przez lekarza weterynarii podczas rutynowych badań kontrolnych. Leczenie osteochondrozy polega jedynie na hamowaniu procesu zapalnego i zwyrodnieniowego. Nieleczona choroba może doprowadzić do dysplazji stawu.
Czynniki wpływające na osteochondrozę u psa
Uważa się, że czynnikami wpływającymi na wystąpienie osteochondrozy mogą być:
- błędy żywieniowe głównie nadmiar energii oraz nieprawidłowo zbilansowany wapń nadwaga
- rasa psa
- nadmierny wysiłek fizyczny
- przebyte urazy
- problemy hormonalne
- płeć (na tę przypadłość zapadają trzykrotnie częściej samce niż samice)
Dysplazja stawu biodrowego u psa
Dysplazja stawów biodrowych to jedna z najczęstszych chorób szkieletowych u psów. Mimo, że dysplazja stawu biodrowego występuje także u psów ras małych, istotny problem zdrowotny stanowi u ras średnich, dużych i olbrzymich. Choroba ta ma podłoże genetyczne, a rozpoczyna się zwykle po 4. miesiącu życia. Charakteryzuje się zbyt luźną torebką stawową i więzadła, co powoduje niestabilność stawu, w konsekwencji której dochodzi do powstania zmian zwyrodnieniowych. Początkowo zwierzę przejawia niechęć do ruchu i zabawy. Może mieć problemy z chodzeniem po schodach czy wykonywaniem gwałtownych ruchów. Z czasem pojawia się kulawizna spowodowana bólem. Leczenie opiera się na farmakoterapii oraz rehabilitacji, mającej na celu zwiększenie możliwości ruchowych oraz skorygowanie postawy ciała zwierzęcia. W przypadku postępu choroby nieraz konieczna jest operacja stawu biodrowego.
Czynniki wpływające na dysplazję stawu biodrowego u psa
Dysplazja stawu biodrowego u psa to choroba, na którą wpływ mają zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe, choć istnieje bardzo skomplikowany wzorzec dziedziczenia tego zaburzenia - z udziałem wielu genów. Osobliwość polega na tym, że choroba może być przekazywana przez zdrowe osobniki, które są jedynie nosicielami genów dysplazji. Na rozwój choroby mają także czynniki środowiskowe:
- zbyt szybkie tempo wzrostu
- nieprawidłowe żywienie
- nadwaga
- przetrenowanie, zwłaszcza w okresie wzrostu
Zasady prawidłowego dbania o zdrowie u psów u których występują choroby układu ruchu
- Odpowiednie żywienie wzbogacone w składniki odżywcze takie jak białko, kwasy omega-3 i omega-6, a także witamina C, D oraz E
- Zachowanie prawidłowej masy ciała dla psa wpływa na prawidłowe funkcjonowanie bez zwiększonego obciążenia stawów
- Aktywność fizyczna ma bardzo duże znaczenie dla prawidłowej ruchomości stawów oraz w profilaktyce choroby zwyrodnieniowej.
- Suplementacja organizmu w postaci preparatów, które zawierają w składzie m.in. kwasy hialuronowy, siarczan chondroityny, glukozaminy, MSM lub kolagen pozytywnie wpływa na ruchomość stawów, a także wspiera regenerację chrząstki stawowej.
- Profilaktyka- kontrola stanu aparatu ruchu u specjalisty może zahamować procesy chorobowe.
Problemy ze stawami u psa - dbajmy o zdrowie naszego pupila
Utrzymanie psa w dobrym zdrowiu i kondycji jest zależne od wielu czynników, w tym genetycznych. Jak już wspominaliśmy, na choroby stawów narażone są szczególnie rasy psów dużych i olbrzymich. Istotą prawidłowego funkcjonowania układu ruchu jest kompletne podejście do opieki nad czworonogiem poprzez odpowiednią dietę, dawkę ruchu, suplementacje oraz właściwy dobór diagnostyki chorób układu ruchu. Istotną rolę odgrywa także odpowiednia suplementacja, która ma na celu złagodzenie objawów choroby poprzez wspomaganie regeneracji stawów. Preparaty, takie jak Euphoria Home Care - Dog Flex, zawierające kolagen, chondroitynę i glukozaminę pozytywnie wpływają na regenerację chrząstki stawowej. Kluczem do utrzymania stawów w dobrej kondycji jest ruch. Regularna aktywność fizyczna korzystnie wpływa na odżywienie chrząstki stawowej. Warto jednak zapewnić psu dawkę ruchu o umiarkowanym natężeniu oraz wykonywać ćwiczenia wzmacniające, pamiętając o właściwej technice i zasadach bezpieczeństwa. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów zwiastujących pojawienie się chorób stawów u psów, koniecznie zasięgnijmy porady lekarza weterynarii i wykonajmy niezbędne badania. Często, szybko postawiona diagnoza pozwala na włączenie leczenia i zmniejszenie dolegliwości bólowych naszego ulubieńca.
Autor: Aleksandra Walasiak