Jak długo trwa i na czym polega marcowanie kotów?

2023-03-21
Jak długo trwa i na czym polega marcowanie kotów?

Marzec, a więc i marcowanie kotów. Co się kryje za tajemniczym słowem “marcowanie”? To nic innego jak okres godowy kotów, który rozpoczyna się właśnie wraz z nadejściem wiosny. Jak długo trawa marcowanie kotów? Na czym polega marcowanie? I dlaczego marcowanie odbywa się akurat w marcu? Czym jest ruja i jak długo trwa ruja u kotów? Dowiedz się tego wszystkiego z naszego najnowszego artykułu. 

Marcowanie kotów, czyli kotki mają ruję

Marcowanie kotów wiąże się bezpośrednio z nadejściem wiosny. Mimo, że nazwa sugeruje, że zjawisko pojawia się w marcu, jednak może mieć miejsce także w lutym lub wcześniej. Niemniej jednak najczęściej okres ten rozpoczyna się na przełomie lutego i marca, kiedy dzień staje się dłuższy, temperatury wzrastają, dociera do nas więcej światła oraz zmniejsza się poziom melatoniny (hormon snu). W tym czasie kot wykazuje większą aktywność i gotowość do łączenia się w pary, by wydać na świat potomstwo. Pamiętajmy jednak, że niewykastrowane koty marcują zwykle dwa razy w roku, po osiągnięciu dojrzałości płciowej (kocury dojrzewają między 8-12 miesiącem życia kota, a kotki między 6-12 miesiącem życia).

marcowanie kotów - co to jest?

Dlaczego koty marcują w marcu?

Marcowanie wiąże się z okresem płciowym kotek, kiedy wchodzą w ruję. Koty należą do zwierząt sezonowo poliestralnych, co oznacza, że swoją aktywność płciową zwiększają wraz z wydłużającym się dniem. Okres godowy kotek żyjących na wolności albo tych, które większość czasu spędzają na dworze występuje najczęściej dwa do trzech razy w roku. U większości zwierząt okres rozrodczy przypada na najbardziej korzystny czas do wychowania potomstwa, co w klimacie umiarkowanym przypada na wiosnę i lato. Do kluczowych czynników wpływających na marcowanie kotów wolnożyjących możemy zaliczyć wydłużający się dzień, zwiększenie natężenia światła, zmniejszoną ilość melatoniny, wzrost temperatury powietrza czy większą dostępność o pożywienia. Jednak koty marcują nie tylko w marcu. W przypadku przedłużającej się zimowej aury, okres godowy kotów może rozpocząć się w późniejszym terminie. W przypadku kotów domowych niewychodzących, występuje ruja nawet wielokrotnie w ciągu roku, niezależnie od warunków panujących na zewnątrz. W tej sytuacji dużo większe znaczenie mają uwarunkowania domowe, takie jak sztuczne oświetlenie oraz ogrzewanie, które wpływają na naturalny rytm biologiczny mruczków.

Kiedy kotki mają ruję? Ile trwa ruja u kotki?

Marcowanie, czyli wejście samic w ruję oznacza początek okresu godowego u kotów i fizjologiczną gotowość do zapłodnienia. Ile trwa marcowanie kotów? Kiedy kotki mają ruję i ile trwa ruja kotki? Na ogół ruja kotki trwa od kilka dni, do tygodnia. W przypadku kotek wolno żyjących oraz tych, które mają kontakt z niewykastrowanym kocurem, kotka ma ruję najczęściej dwa razy w roku. U kotek wolnożyjących ruja z reguły nie trwa długo, ponieważ w dość krótkim czasie kotka zostaje pokryta. Natomiast, w porównaniu do kotek wolnożyjących, okres rui u kotki domowej może trwać od kilku do kilkunastu dni i występować nawet kilkakrotnie w ciągu roku. Zdarza się, że kotka ma ruję permanentną. Niektóre kotki, które są izolowane i niedopuszczane do kocura, dostają rui, nawet po kilku dniach po zakończonej rui. Jeśli kolejna ruja pojawia się zaraz po zakończonej, mówimy, że kotka ma ruję permanentną.

koty marcują - co to oznacza?

Pierwsza ruja. Jak wygląda ruja u kotek?

Uważa się, że nawet jeśli nie planujemy rozmnażać naszej kotki, będziemy musieli zmierzyć się z okresami rui kotki. Wielu lekarzy zaleca przeprowadzenie zabiegu sterylizacji bądź kastracji po osiągnięciu pełnej dojrzałości płciowej kotki, czyli po pierwszej rui. Ruja u kotek wygląda bardzo specyficznie i chyba nie sposób jej nie rozpoznać. Jedynie pierwsza ruja może być trudna do zaobserwowania dla niedoświadczonych opiekunów, ze względu na małą intensywność zachowań. Zatem jak wygląda okres godowy kotów? Jak wygląda pierwsza ruja u kotek? Jak się zachowuje podczas pierwszej rui kotka? Po raz pierwszy kotki wchodzą w ruję między 6 a 12 miesiącem życia. Podczas tego płodnego okresu kotki bywają niespokojne, bardziej uczuciowe, ocierają się o przedmioty, meble, ściany czy ludzi. Temu zachowaniu kotów towarzyszy charakterystyczne miauczenie, mruczenie (więcej o mruczeniu pisaliśmy tutaj) lub wycie oraz tarzanie się po podłodze jak po kocimiętce.

Kotki mają ruję, czyli objawy rui u kotów

Ruja u kotów domowych ma zwykle trudny i uciążliwy przebieg. Objawy rui u kotów bywają bardzo nasilone i nieprzyjemne szczególnie dla opiekunów czy sąsiadów. Ruja najczęściej przebiega w hałaśliwy sposób, kiedy to samice poprzez gardłowe miauczenie i wycie próbują zwabić potencjalnych kandydatów na kocich ojców. Kotki przyciągają kocury wydzielając silny zapach feromonów. To właśnie w okresie rui obserwujemy intensywne znaczenie terenu. Kot hodowlany znaczy teren poprzez ocieranie się i oddawanie moczu na meble czy ściany. W ten sposób kotki wysyłają wiadomość kotom, że są gotowe do rozrodu, a kocury znacząc teren informują, że będą bronić go za wszelką cenę. Zapach i głos kotki znajdującej się w rui przyciąga dojrzałe płciowo kocury z najbliższej okolicy. Wówczas może dojść do starć i walk pomiędzy kocurami, które kończą się wygraną najsilniejszego samca gotowego do krycia. Jednak decydujące zdanie ma samica, która wygina ciało w charakterystyczny sposób dopuszczając partnera. Warto pamiętać, że podczas okresu godowego kotka może zostać pokryta przez kilku kocurów. To właśnie dlatego w jednym miocie mogą urodzić się kocięta mające różnych kocich ojców.

marcowanie kota - ruja

Jak poradzić sobie z okresem godowym kotów?

Jak zatem uporać się z marcowaniem kotów? Jak radzić sobie z okresem godowym kotów? Jedynym skutecznym sposobem na poradzenie sobie z marcowaniem czy niechcianą rują u kotki jest kastracja kota lub sterylizacja kotki. Zabieg kastracji to interwencja chirurgiczna polegająca na usunięciu jąder kocurowi oraz jajników i macicy u kotki. Z kolei sterylizacja polega jedynie na przecięciu lub podwiązaniu nasieniowodów u kocurów i jajowodów u kotek. Innym sposobem jest podawanie kotkom leków hormonalnych, które wpływają na hamowanie rui, jednak jest to tylko tymczasowe rozwiązanie i bywa zawodne. Zdarza się bowiem, że kotka wypluje tabletkę lub jej działanie nie będzie wystarczające silne i długie. Niezależnie od wybranej metody konieczne jest zasięgnięcie opinii u lekarza weterynarii, który doradzi nam najlepsze rozwiązanie.

Koty w czasie rui, a kastracja kota?

Jak wiemy marcowanie kotów to problem, który nie występuje jedynie w marcu. Tymczasem koci okres godowy bywa bardzo męczący, zarówno dla kotów, jak i opiekunów mruczków. Instynkt rozrodczy kotów jest tak silny, że czworonogi bywają narażone na niebezpieczeństwa spowodowane dominacją popędu nad innymi. Koty niewychodzące, w wyniku braku możliwości zaspokojenia instynktu, miewają problemy behawioralne, a także po prostu cierpią. Częste i długotrwałe ruje są bardzo uciążliwe dla kotek, które w tych okresach są bardzo aktywne, niewiele jedzą i śpią. Z drugiej strony opieka nad ciężarną kotką czy troska o kocięta i znalezienie im domu jest również dużym problemem. Niestety, nie da się natury oszukać, nie da się też nauczyć kotów, by ignorowały swój instynkt. Jedynym naprawdę skutecznym sposobem na poradzenie sobie z problemem jest kastracja pupila i trwałe pozbawienie zwierząt możliwości rozrodu. Pamiętajmy jednak, że po takim zabiegu, koty wymagają specjalnie dobranej diety. Wówczas idealnie sprawdzi się karma Gluten Free Urinary Care. Więcej o karmieniu kota po zabiegu sterylizacji przeczytasz w naszym wcześniejszym wpisie blogowym.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023

Polecane

pixel