Mruczenie kota. 4 powody czemu koty mruczą

2022-10-02
Mruczenie kota. 4 powody czemu koty mruczą

Mruczenie kota to charakterystyczny dźwięk o niskiej częstotliwości wydawany zarówno przez kocięta, jak i dorosłe koty. Mruczenie stanowi bardzo istotny i częsty element komunikacji kotów. Zresztą, nie bez powodu nazywamy koty mruczkami. Mimo, że najczęściej sygnalizuje dobre samopoczucie, to jednak może być emitowany także w innych sytuacjach. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy co oznacza mruczenie kota i czemu koty mruczą.

Czemu koty mruczą?

Jak wiadomo, koty nie mówią ludzkim głosem, dlatego do porozumiewania się z pozostałymi osobnikami i ludźmi oraz do przekazywania swoich potrzeb wykorzystują inne sposoby, między innymi mruczenie. Mruczenie kotów to tylko jedna z form komunikacji i za każdym razem niesie za sobą konkretny przekaz. Mruczenie kota może mieć bardzo wiele znaczeń i wówczas brzmi inaczej. Tak więc powód mruczenia wpływa bezpośrednio na rodzaj mruczenia.

Co oznacza mruczenie kota i czemu kot mruczy

W jaki sposób koty mruczą?

Mruczenie jest długotrwałym dźwiękiem o częstotliwości między 20-30 Hz, który kot wydaje podczas oddychania. Do dzisiaj naukowcy nie odpowiedzieli dokładnie na pytanie, w jaki sposób koty mruczą. Mechanizm mruczenia kotów nadal pozostaje zagadką, choć jedni uważają, że powstaje, kiedy grupa mięśni wprawia w wibrację struny głosowe kota. Mówi się, że odgłos mruczenia jest związany z drganiem mięśni krtani, które gwałtownie rozszerzając się i uciskając głośnię, wywołują dźwięk podczas wdechu i wydechu. Choć sam proces mruczenia nie jest dobrze poznany, dużo łatwiej zinterpretować dlaczego dochodzi to tej formy komunikacji. 

Co oznacza mruczenie u kota?

Większość z nas na pytanie “co oznacza mruczenie u kota” odpowie - zadowolenie i szczęście. I choć jest to prawidłowe stwierdzenie, jednak tylko częściowo. Powody kociego mruczenia są dużo bardziej złożone, niż można by przypuszczać. Umiejętność interpretacji kocich dźwięków może być pomocna w lepszej komunikacji, dzieki której pogłębimy naszą więź z pupilem. Aby ułatwić to zadanie wyjaśniamy dlaczego koty mruczą :)

1) Zadowolenie kota

Zadowolenie to zdecydowanie najbardziej oczywista przyczyna głośnego mruczenia kota. Koty najczęściej mruczą, kiedy znajdują się w miłym otoczeniu, kiedy są zrelaksowane i głaskane. Mając mruczącego kota na swoich kolanach, który poddaje się naszym pieszczotom, możemy być pewni, że nasz przyjaciel jest po prostu szczęśliwy.

2) Terapia dla kota

Mruczenie kota nie zawsze związane jest z pozytywnymi emocjami. Niekiedy bywa terapeutyczne i stanowi dla kotów formę samouspokajania, dzięki wydzielanym podczas mruczenia endorfinom (hormony odpowiedzialne za dobry nastrój). Według naukowców, koty mruczą w sytuacjach stresowych, żeby uspokoić się lub rozluźnić. Niektóre koty mruczą, aby podnieść swoją pewność siebie, poprawić sobie nastrój czy zminimalizować strach.

3) Samoleczenie

Dzięki wyzwalanym hormonom szczęścia, mruczenie nie tylko wpływa kojąco na mruczka i pomaga rozładować stres, ale także pomaga w leczeniu, regeneracji kości i organów wewnętrznych. Pomocne jest także przy minimalizacji bólu, np. w czasie porodu, po zabiegu operacyjnym lub podczas wizyty u lekarza weterynarii. Specjaliści twierdzą, że mruczenie może działać nawet jak naturalny środek przeciwbólowy, być może właśnie dlatego koty zwykle bardzo szybko odzyskują zdrowie po zabiegach i operacjach.

4) Informowanie o potrzebach

Mruczenie służy także do zaspokajania swoich potrzeb. Ta forma mruczenia przypomina nieco płacz dziecka i jest doskonałym narzędziem do wywierania presji na swoim właścicielu, od którego oczekuje się konkretnej reakcji, np. pożywienia lub pieszczot. Mruczeć zaczynają już małe kocięta, informując swoją kocią mamę o swojej bliskości i stymulując w ten sposób karmienie.

Mruczenie kota a wpływ na człowieka?

Jak się okazuje mruczenie kota ma wpływ na człowieka! Otóż uważa się, że takie zachowanie kota wpływa bardzo korzystnie na organizm ludzki. Specjaliści są zdania, że zarówno ciche, jak i głośne mruczenie kota ma działanie antydepresyjne i obniżające ciśnienie krwi. Niska częstotliwość mruczenia wpływa łagodząco na ból np. reumatyczny, a także może przyczynić się do regeneracji oraz wzrostu mięśni i kości, poprawy elastyczności stawów, czy ustąpienia obrzęków. Mówi się również o prozdrowotnym działaniu na układ odpornościowy człowieka. Dobroczynny kontakt z kotami doceniono już dawno, dlatego felinoterapia (terapia oparta na kontakcie z kotem) jest często stosowana w różnych problemach zdrowotnych.

Kocie mruczenie jako forma komunikacji

Zwykle dla opiekunów kocie mruczenie to jeden z większych komplementów, jaki mogą usłyszeć od swoich przyjaciół. Pamiętajmy jednak, że kot mruczy także kiedy odczuwa ból, głód lub w celu samouspokojenia się. Mimo, że powodów tego specyficznego i dziwnego zachowania kotów jest wiele, wnikliwa obserwacja z czasem pozwoli nam poznać po co koty mruczą i na tej podstawie dowiedzieć się czego oczekuje od nas nasz mruczek. W ten sposób zadowolony mruczek zyska kolejne powody do mruczenia.

Autor: Marta Szwajkiewicz-Puza

Pokaż więcej wpisów z Październik 2022

Polecane

pixel