Jak powinno wyglądać karmienie kota po sterylizacji?

2020-12-10
Jak powinno wyglądać karmienie kota po sterylizacji?

Zależność między kastracją kotów i kotek, a przybieraniem przez nie na wadze, nie jest do końca jasna. Prowadzone różnymi metodami badania często prowadziły do odmiennych wniosków, pozostaje jednak jasne, że – czy to w wyniku zmian w gospodarce hormonalnej, czy to w wyniku obniżenia poziomu energii - domowe koty często tyją po zabiegu. Jak więc karmić kota po sterylizacji?

Dlaczego przeprowadza się zabieg sterylizacji kota?

Niestety, wciąż wielu właścicieli wierzy, że kastracja kotów jest zbędna albo wręcz robi im krzywdę. Zwłaszcza kastrowanie kocic wydaje się być niepotrzebne. O ile bowiem niewykastrowany kocur czasem bywa agresywny, a niemal zawsze znaczy teren bardzo intensywnie pachnącym moczem, to kocica sprawia właścicielom o wiele mniej kłopotu. Część kotek ma częste i bardzo męczące rujki, inne jednak przechodzą przez nie rzadziej lub prawie niezauważalnie. Należy więc stanowczo podkreślić, że brak kastracji skutkuje u kotek bardzo wysokim ryzykiem rozwoju ropomacicza, przypadłości podstępnej i często śmiertelnej. Kastracja z kolei nie ma żadnych negatywnych skutków ani dla kocurów, ani dla kocic. Jest więc bez wątpienia korzystna dla kotów obu płci.

karmienie kota po sterylizacji

Zmniejszone zużycie energii po zabiegu sterylizacji?

Jak już wspomnieliśmy, badania dotyczące wpływu kastracji na zapotrzebowanie kaloryczne kota nie dają jednoznacznych wyników. Praktyka jednak pokazuje, że zwierzęta po zabiegu tyją. Niektóre badania wskazują, że w wyniku zmiany gospodarki hormonalnej koty po zabiegu mają wolniejszy metabolizm. Zdarza się zwiększony apetyt. Niektóre kocury zaczęły po kastracji przyjmować o co najmniej 50% więcej pokarmu. Być może jest to wynik tego, że właściciele najczęściej poddają koty sterylizacji u progu dorosłości. Młode koty szybko rosną, potrzebują dużej ilości składników odżywczych, dlatego karma sucha dla kociąt zawiera więcej kalorii, niż karma dla dorosłych. Gdy kot dorośnie a jego przyzwyczajenia żywieniowe i sposób karmienia pozostają bez zmian może się zdarzyć, że kot przytyje.

kot po sterylizacji - jaka karma najlepsza?

Jaka karma dla kota po sterylizacji

Otyłość wiąże się z wieloma problemami, takimi jak cukrzyca, choroby serca, cienkie futro i ograniczona ruchliwość. Specjalna karma dla sterylizowanych kotów musi zawierać mniej kalorii, tłuszczów i węglowodanów, a więcej białka, błonnika i dużo niezbędnych składników odżywczych.

Niezależnie od przyczyn przybierania na wadze, ważne jest, by mu zapobiegać, a obowiązek ten spoczywa na naszej - właścicieli - stronie. Przyrost masy ciała można zmniejszyć, stosując dietę niskokaloryczną, zwiększając aktywność fizyczną lub łącząc oba te sposoby. Warto jednak pamiętać, że zwykłe zmniejszenie porcji jedzenia nie jest rozwiązaniem, ponieważ prowadzi do braku równowagi żywieniowej i jest zwykłym głodzeniem zwierzęcia. Dlatego najlepszym sposobem zapobiegania przybieraniu na wadze jest stosowanie odpowiedniego pokarmu. Warto postawić na dedykowaną kotom po sterylizacji karmę Euphoria Urinary Care, o odpowiednio zbilansowanym składzie. Dzięki regularnemu monitorowaniu wagi naszego podopiecznego i stosowaniu zrównoważonej diety pomagamy zadbać o kondycję i zdrowie kota.

Najskuteczniejszym sposobem zmniejszenia spożycia kalorii jest dieta niskotłuszczowa, ponieważ tłuszcze mają więcej kalorii niż węglowodany czy białka. Nie wolno jednak przesadzić, ponieważ zawierają one niezbędne kwasy tłuszczowe. Diety wysokobiałkowe utrzymują równowagę mięśniową kotów bez zwiększania zawartości tłuszczów i poprawiają ich wrażliwość na insulinę. Idealna dieta dla kota będzie więc zawierać dużo białka i nieco mniej tłuszczu. Karma powinna być ponadto niskowęglowodanowa, ponieważ obniża indeks glikemiczny i zwiększa wrażliwość na insulinę. Pokarm musi zawierać błonnik, który zmniejsza kaloryczność pożywienia i zapewnia kotu uczucie sytości.

jaka karma dla kota po sterylizacji?

Karmienie kota po sterylizacji - podsumowanie

Wiemy już, jak zmienia się gospodarka hormonalna u kota po zabiegu sterylizacji. Zmniejszone zapotrzebowanie kaloryczne i spowolnione procesy przemiany materii powodują, że kluczowa staje się tu nasza troska o prawidłową dietę. Koty są urodzonymi myśliwymi i potrafią z łatwością upolować plasterek szynki leżący na kanapce, chętnie napiją się oleju z patelni, wyliżą miseczkę po owsiance, są też bardzo łase na masło. Tego rodzaju przekąski i nierozsądne karmienie mogą być nie tylko bardzo szkodliwe dla zdrowia, ale też zrujnować efekty nawet najlepszej diety. 

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2020

Polecane

pixel