Alergia u psa a żywienie
Rodzaje alergii u psa
Alergia – czym jest ten spędzający sen z powiek problem? Generalnie, mechanizm powstawania alergii jest bardzo prosty - organizm psa, w sposób nagły zaczyna bronić się przed określonymi substancjami, z którymi ma kontakt i które rozpoznaje, jako niekorzystne dla siebie. Ta reakcja obronna rozwija się w wyniku nadwrażliwości na dany alergen.
W zależności od poziomu podatności naszego pupila, alergia może przebiegać w sposób łagodny lub gwałtowny oraz mieć charakter przejściowy lub przewlekły. Alergie, które mogą dotknąć naszego psa możemy podzielić na trzy rodzaje:
- alergię kontaktową
- alergie wziewną
- alergia pokarmowa
Alergia kontaktowa u psa to silna reakcja alergiczna pojawia się u psów po bezpośrednim kontakcie ze skórą. Zmiany na skórze są widoczne w miejscu zetknięcia skóry psa z czynnikiem uczulającym. Może to być wysypka, świąd i pęcherze.
Alergia wziewna to reakcja alergiczna na roztocza, pyłki i grzyby, które wywołują zarówno reakcje skórne, jak również często są przyczyną problemów z oddychaniem u psa alergika.
W przypadku alergii pokarmowej – najczęściej spotykanej w zwierzęcym świecie, głównymi alergenami są białka zwierzęce (drobiowe, wołowe, wieprzowe), a także pochodzące z nabiału i roślin (soja). Koniecznie pamiętajmy również o tym, że im więcej w pokarmie, który podajemy naszym psom, sztucznych dodatków, tym bardziej zwiększa się ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej.
Przebieg alergii pokarmowej u psa
Układ odpornościowy psa, który zmaga się z alergią zwiększa produkcję przeciwciał, starając się chronić organizm przed patogenem. W efekcie czego zaczynają pojawiać się stany zapalne. Jednym z pierwszych objawów reakcji alergicznych u psów jest intensywny świąd oraz rumień, który sprawia, że pies zaczyna intensywnie się drapać.
Zdarza się, że pies wygryza sierść, czasami duże powierzchnie. Pogarsza się jakość okrywy włosowej – włos staje się matowy i łamliwy, a skóra mocno wrażliwa i podatna na mikrourazy. Niestety, w takiej sytuacji zwiększa się ryzyko wniknięcia bakterii chorobotwórczych do organizmu, a pozornie niegroźna ranka, która powstała w wyniku zadrapania, może być przyczyną rozległego stanu zapalnego, prowadząc do poważniejszych problemów.
Jeżeli zaobserwowałeś, że Twój pies się drapie po głowie i robi to często– koniecznie zerknij do jego uszu! Bardzo często objawem alergii mogą być pojawiające się stany zapalne uszu - zaczerwienienie, nieprzyjemny zapach z kanałów słuchowych, brązowa wydzielina z ucha psa oraz nadmierna ilość woskowiny.
Alergia u psa może wystąpić na każdym etapie życia czworonoga. Najczęściej jednak występuje u szczeniąt do czwartego roku życia, dlatego w tym okresie należy szczególnie uważnie obserwować naszego przyjaciela.
Musisz też wiedzieć, że u niektórych ras psów istnieje zwiększone ryzyko pojawienia się reakcji alergicznych, ponieważ ich organizm jest bardziej wrażliwy. Niepożądane reakcje alergiczne możemy zauważyć u takich ras, jak.: golden retriver, cocker spaniel, springer spaniel, owczarek niemiecki, czy sznaucer miniaturowy.
Postępowanie w przypadku podejrzenia alergii u psa
Co zrobić, aby pomóc mojemu psu? Przede wszystkim – skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Na podstawie wywiadu oraz badań jest on w stanie określić przyczynę i rodzaj alergii, na którą cierpi Twój przyjaciel. Zdecyduje o zastosowaniu lekoterapii, a w przypadku alergii pokarmowej zaleci odpowiednią dietę eliminacyjną. Taki sposób żywienia pozwoli wykluczyć z pożywienia ten składnik, który spowodował niepożądaną reakcję ze strony organizmu psa i usunąć go z jego posiłków, nie dopuszczając do ponownego nawrotu choroby.
Proces diagnozowania jest dość długi. Właściciel czworonoga musi uzbroić się w cierpliwość, ponieważ często trwa on około 2 – 3 miesięcy. Współpracując z zaufanym lekarzem weterynarii i przestrzegając wspólnie wypracowanych zasad jesteśmy w stanie całkiem skutecznie zapanować nad alergią. Najważniejsza w tym przypadku jest nasza konsekwencja i świadome postępowanie, zwłaszcza w żywieniu naszego pupila.
Karma bez glutenu i karmy monobiałkowe
Wychodząc naprzeciw potrzebom psów borykających się z alergiami przygotowaliśmy linię karmy bez glutenu. Karma Euphoria Gluten Free to posiłek dla psa, w którym wyeliminowaliśmy uczulający gluten. Drugą propozycją dla posiadaczy psów borykających sięz alergią pokarmową jest karma monobiałkowa Euphoria Grain Free z Pstrągiem & Łososiem, której receptura jest oparta wyłącznie na jednym źródle białka- mięsie ryb. Może być ona stosowana w diecie eliminacyjnej, kiedy chcemy wykluczyć z jadłospisu psa białka zwierzęce takie jak: kurczak, wieprzowina czy wołowina. Aby dieta eliminacyjna się powiodła należy ją stosować konsekwentnie, bacznie obserwując swojego pupila.
Autor: Aleksandra Walasiak