Czy można poczęstować psa i kota święconką? Wielkanocne potrawy dla psa i kota

2023-04-03
Czy można poczęstować psa i kota święconką? Wielkanocne potrawy dla psa i kota

Wielkanoc to czas, który najczęściej spędzamy w gronie najbliższych. W tym okresie odświętnie dekorujemy dom, zasiadamy przy suto zastawionych stołach i wszyscy celebrujemy ten wyjątkowy czas. Naszych czworonogów traktujemy często jak członków rodziny i pragniemy dzielić się z nimi tym co najlepsze. Pytanie tylko, czy to co dla nas “dobre”, dobre jest także dla naszego psa czy kota? Czy można poczęstować naszego psa czy kota Święconką czy innymi potrawami ze stołu wielkanocnego? Czy istnieją produkty, które bez obaw możemy podać pupilowi? Czy psy lub koty mogą jeść resztki z naszego stołu?

Święconka dla psa? Czy pies może jeść Wielkanocne potrawy?

Każdy świadomy właściciel wie, że podstawą żywienia psa jest odpowiednio dobrana karma lub prawidłowo skomponowana dieta BARF. Bywają jednak wyjątkowe sytuacje, kiedy chcemy nieco urozmaicić dietę czworonogom lub po prostu podzielić się czymś smacznym ze stołu. Czy potrawami ze stołu lub Święconką można podzielić się z psem? Czego nie powinien jeść pies podczas Świąt Wielkanocy?

Czy można poczęstować psa i kota święconką?

Jajko kurze dla psa. Czy pies może jeść jajka?

Na wielkanocnym stole króluje przede wszystkim jajko kurze. Gotowane jajko na twardo, jajka na miękko, surowe jajko w ciastach, jajka w koszulkach, smażone jajko, jajka w sałatkach i wiele, wiele innych kombinacji. Jajka są świetnym źródłem białka o wysokiej strawności. Co więcej jajka zawierają też wszystkie niezbędne aminokwasy i składniki odżywcze – witaminy A, B, D3 i E, a także niacynę, biotynę, miedź, żelazo, siarkę, fosfor i nienasycone kwasy tłuszczowe. Jednak czy pies może jeść jajko surowe a może tylko jajko gotowane? Czy w ogóle jajko warto podawać psom? Jak podawać psu jajko i w jakiej formie podawać jajko?

Surowe jajko dla psa. Czy pies może jeść surowe jajko? Czy można psu podawać surowe jajko?

Niektórzy właściciele psów obawiają się podawania psom surowych jajek ze względu na obecność awidyny i ryzyko zatrucia salmonellą. Sparzenie wrzątkiem jajka nie usunie z jajka salmonelli, dlatego jeśli nie mamy pewności co do źródła pochodzenia jajka, bezpieczniej podać jajko psu po obróbce termicznej. Jeśli do tej pory pies nie jadł surowych jajek, należy wprowadzać je do diety stopniowo, zaczynając od podania niewielkiej ilości żółtka, a następnie dodać także białko jajka.

Gotowane jajko dla psa.  Czy pies może jeść gotowane jajko?

Zatem czy pies może jeść gotowane jajko? Mimo, że gotowane jajko nie zawiera tak wiele cennych składników, jednak nadal pozostaje bardzo wartościowym dodatkiem w psiej diecie. Psu można podawać zarówno jajka gotowane na miękko, jak i na twardo. Pamiętajmy jednak, że gotowanie jaja kurzego więcej niż 10 minut powoduje utratę wartości odżywczych. Gotując jajko psu nie dosalamy wody i podajemy je w formie ostudzonej.

Smażone jajko dla psa. Czy pies może jeść smażone jajko?

Czy pies może jeść smażone jajko? Karmienie psów smażonymi jajkami nie jest najlepszym wyborem. Podczas obróbki cieplnej traci część wartości odżywczych, a dodatek tłuszczu na którym się smaży może spowodować biegunkę, a w skrajnych sytuacjach zapalenie trzustki. Jeśli chcemy podać psu smażone jajko, zrezygnujmy z tłuszczu i usmażmy jajko z odrobiną wody na nieprzywierającej patelni.

Chleb dla psa Czy pies może jeść chleb?

Chleb zawiera sól, która jest niezdrowa dla czworonogów. Najgorszym wyborem jest białe pieczywo, które właściwie nie posiada wartościowych składników odżywczych, a często zawiera szkodliwe konserwanty. Jeżeli chcesz podzielić się z psem chlebem ze Święconki, wybierz mały kawałeczek domowego chleba z dodatkiem zbóż i nasion.

jakie jedzenie wielkanocne dla psa

Masło dla psa

Masło nie powinno stanowić stałego elementu diety naszego psa ze względu na dużą kaloryczność. Duże ilości masła mogą spowodować wystąpienie biegunki lub wymiotów. Natomiast regularne spożywanie masła może przyczynić się do chorób trzustki i otyłości. Jeśli chcemy zaserwować psu masło, podajmy odrobinę, takiego bez żadnych przypraw i soli.

Kiełbasa dla psa

Kiełbasa stanowi nieodłączny element Wielkanocnej Święconki, a także świątecznego stołu. Niestety nie dla psa kiełbasa! Pamiętajmy, że kiełbasy są tłuste, ciężkostrawne i zawierają dużą ilość szkodliwych przypraw. Zamiast kiełbaski, zaserwuj psu smaczną i zdrową przekąskę w postaci naturalnych gryzaków.

Przyprawy dla psa

Wiele przypraw, które powszechnie stosujemy w naszej kuchni jest szkodliwych dla naszego czworonoga. Mimo, że dodatek w postaci pieprzu i soli znacząco wpływa na walory smakowe przygotowanych potraw, dla naszych psów są po prostu toksyczne. Przyprawione pieprzem dania mogą bowiem podrażniać śluzówkę jamy ustnej psa, powodować bóle brzucha, a w większych ilościach przyczynić się do niewydolności nerek. W zasadzie sól nie jest toksyczna dla psów, z kolei jej nadmiar już tak, ponieważ zatrzymuje wodę w organizmie, zwiększa pragnienie, powoduje zaburzenia metabolizmu, a w skrajnych przypadkach doprowadza do uszkodzenia nerek i wątroby.

Majonez dla psa

Na Wielkanocnym stole króluje majonez, jako dodatek do sałatek, mięs, serów czy jajek na twardo. Wielu z nas nie wyobraża sobie Świąt Wielkanocnych bez majonezu, dlatego często dodajemy go do różnych potraw. Pamiętajmy jednak, że ten jajeczny sos jest także niezwykle kaloryczny, dlatego psy, zwłaszcza te z nadwagą powinni unikać jego spożywania.

Cebula i czosnek dla psa

Cebula i czosnek stanowią częsty dodatek potraw w polskiej kuchni. Jednak dania zawierające cebulę i czosnek są trujące dla naszych czworonogów. Zawarty w cebuli i czosnku tiosiarczan sodu powoduje anemię, dlatego te warzywa zdecydowanie nie powinny być podawane psom. Mimo, że dla ludzi czosnek i cebula są bardzo zdrowe, dla psów są zdecydowanie szkodliwe, nawet po obróbce termicznej przyczyniają się do rozpadu czerwonych krwinek.

Winogrona dla psa

Winogrona należą do owoców, które nawet w niewielkich ilościach mogą być dla psów szkodliwe, dlatego zdecydowanie nie mogą być składnikiem diety psa. Zjedzenie winogron może powodować wymioty, biegunkę, apatię, brak apetytu, tkliwość brzucha. Przy ciężkich zatruciach może dojść do ślinotoku, drgawek czy niewydolności nerek u psa.

Czekolada dla psa

Czekoladowe zajączki, jajeczka czy inne czekoladowe słodycze powinny bezwzględnie znajdować się poza zasięgiem naszego psa. Kakao i czekolada, ze względu na zawartą teobrominę są wyjątkowo szkodliwe dla czworonogów. Niebezpieczne jest jednorazowe podanie dużej ilości czekolady, ale także częste podawanie psu nawet niewielkich porcji. Dawka śmiertelna teobrominy dla psa to już 250-500 mg na kilogram masy ciała czworonoga.

Święconka dla kota? Czy kot może jeść Wielkanocne potrawy?

Podobnie, jak w przypadku psów, na Wielkanocnym stole możemy znaleźć mnóstwo pysznych potraw, jednak większość z nich nie nadaje się dla naszego kota. Zatem czy mogą jeść koty  Wielkanocne potrawy? Czy potrawami ze stołu lub Święconką można podzielić się z kotem? 

jajka wielkanocne dla kota - czy można karmić?

Jajka dla kota. Czy można poczęstować kota jajkiem?

Wielu opiekunów kotów zadaje sobie pytanie, czy koty też jedzą jajka, czy warto podawać kotu jajka, czy można podać kotu surowe jajko? Jak wiemy jajka zawierają ogromną ilość cennych składników, dlatego kurze jajko dla kota może być urozmaiceniem codziennej diety, jednak nigdy nie powinno być podstawą jadłospisu mruczka. W jakiej formie możemy podawać kotu jajko? Czy koty mogą jeść surowe jajka?

Surowe jajko dla kota. Czy koty mogą jeść surowe jajko?

Dla większości kotów jajka są niemałym rarytasem i zwykle koty lubią jajka zarówno surowe, jak i gotowane. Jednak surowe jajka mogą stanowić zagrożenie, podobnie jak u ludzi, ze względu na ryzyko zatrucia salmonellą. Sparzenie wrzątkiem jajka nie usunie z jajka salmonelli, dlatego jeśli nie mamy pewności co do źródła pochodzenia jajka, bezpieczniej podać jajko kotu po obróbce cieplnej. W surowym jajku znajduje się awidyna (a dokładniej w białku jajka), której spożycie w nadmiarze może powodować rozkład biotyny (witaminy H) i ograniczenie jej wchłaniania. Awidyna spożywana w nadmiarze może doprowadzić u kota do problemów z przemianą materii, ze strony układu nerwowego czy moczowego. Jej nadmiar wpływa także na złą kondycję sierści i pazurów. Dlatego, lepiej nie podawać surowych jajek kotu, chyba że samo surowe żółtko jaja kurzego.

Gotowane jajko dla kota

Wspomniana awidyna to białko, który traci zdolność rozkładu biotyny po ugotowaniu jajka. Tak więc, podając kotu ugotowane jajko, nie narazimy mruczka na niekorzystne działanie tego enzymu. Pamiętajmy jednak, że ugotowane białko i żółtko jaja nie ma już tak wiele cennych odżywczych substancji i jego wpływ na kondycję skóry, sierści i pazurów nie będzie tak znaczący jak przy podaniu surowego białka jaja i surowego żółtka jajka.

Chleb dla kota Czy można kota poczęstować chlebem ze Święconki?

Dobrej jakości chleb nie jest dla kotów toksyczny, dlatego kawałeczek chleba nie powinien zaszkodzić kotu, jednak nie może być stałym składnikiem diety naszego kota. Chleb zawiera często polepszacze smaku, spore ilości soli, które kumulują się w organizmie kota. Najbezpieczniejsze dla zdrowia i samopoczucia kota będą chleby pełnoziarniste, wypiekane bez konserwantów i innych sztucznych dodatków.

Resztki potraw

Resztki potraw zawierające duże ilości przypraw, sól, konserwanty to ciężkostrawne i wysoko przetworzone produkty, dlatego podawanie kotu resztek jedzenia może poważnie zaszkodzić Twojemu mruczkowi. Co więcej mogą zawierać toksyczne dla kota produkty, takie jak: cebulę, czosnek, rodzynki. Spożycie takich potraw może wywołać dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Karma dla kotów w przeciwieństwie do domowego pokarmu, zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze w idealnych ilościach i proporcjach, dopasowane do potrzeb Twojego mruczka.

Czekolada dla kota

Podobnie jak dla psów, dla kotów czekolada jest również toksyczna. Zawarta w czekoladowych produktach teobromina powoduje groźne zatrucia, dlatego już niewielka dawka czekolady lub kakao może być dla mruczka bardzo niebezpieczna i doprowadzić do wielonarządowej niewydolności.

Mleko. Czy koty mogą pić mleko?

Mleko to dość kontrowersyjny produkt w diecie kota. Małe kociaki trawią laktozę zawartą w mleku dzięki laktazie, którą wytwarzają ich organizmy. Z wiekiem zmniejsza się produkcja laktazy w kocim organizmie, a u niektórych kotów zupełnie zanika. Bywa, że dochodzi do całkowitej utraty zdolności przyswajania laktozy przez koty i wówczas spożycie mleka krowiego może wywoływać różne dolegliwości żołądkowo-jelitowe lub biegunkę.

Ciasta dla kota

Sernik z rodzynkami, mazurek z bakaliami czy babka wielkanocna z dodatkiem rodzynek to ciasta, które goszczą na naszych wielkanocnych stołach. Jednak czy takim ciastem można poczęstować kota? Niestety wielkanocne wypieki zawierają duże ilości cukru, węglowodanów, które są ciężkostrawne dla kotów. Ponadto zawarte w ciastach bakalie rodzynki są dla kotów silnie toksyczne i mogą powodować niewydolność nerek. Objawami po zjedzeniu rodzynek mogą być bóle brzucha, biegunka, wymioty, utrata apetytu czy apatia.

Potrawy z wielkanocnego stołu dla psa i kota - podsumowanie

Wielkanocne potrawy i produkty z Wielkanocnej Święconki nie są najlepszym menu dla naszego psa lub kota. Więcej na temat tego, czego nie powinien jeść pies pisaliśmy tutaj. Z kolei o największych błędach w żywieniu kota przeczytacie w tym wpisie. Pamiętajmy, że w sklepach zoologicznych dostępnych jest wiele produktów idealnie dopasowanych do potrzeb naszych czworonogów, które nie tylko świetnie smakują, ale są po prostu zdrowe. Właśnie dlatego nie warto eksperymentować z potrawami z naszego stołu Wielkanocnego, które mogą okazać się szkodliwe dla naszego pupila. W tej sytuacji warto sięgnąć po sprawdzone produkty, które z pewnością posmakują naszemu psu lub kotu.

Autor: Marta Szajkiewicz-Puza

wielkanocne potrawy dla psa
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023

Polecane

pixel