5 najczęstszych błędów przy wprowadzaniu nowego kota do domu

2021-05-17
5 najczęstszych błędów przy wprowadzaniu nowego kota do domu

Niejeden koci opiekun potwierdza, że rzadko kiedy kończy się na jednym kocie w domu. Jednak wprowadzenie nowego kota do domu, w którym żyje już kot rezydent to dość skomplikowany i długotrwały proces, który może zakończyć się niepowodzeniem, pogryzieniem, podrapaniem czy zaprzestaniem korzystania z kuwety. W tym artykule przedstawimy 5 najczęstszych błędów, jakie są popełniane przy wprowadzaniu nowego kota do domu.

Nowy kot w domu

Niedawno poruszaliśmy temat “dokocenia” oraz zalet posiadania dwóch kotów (lub więcej). Wyjaśniliśmy już na czym polega dokocenie oraz jak się do niego przygotować. Zanim podpowiemy jak powinno wyglądać prawidłowe zapoznanie, aby nowy kot w domu poczuł się jak u siebie, skupimy się najpierw na najczęstszych błędach popełnianych przez właścicieli kotów podczas wprowadzania nowego mruczka do domu.

Najczęstsze błędy popełniane przy wprowadzaniu nowego kota do domu

Do tej pory funkcjonuje wiele informacji na temat wprowadzenia nowego kota do domu, które wprowadzają kocich opiekunów w błąd, ponieważ nie uwzględniają kociej natury i ich potrzeb. Tak więc, nieprawidłowe wprowadzanie nowego kota związane jest najczęściej z brakiem świadomości, niewiedzą lub powielaniem popularnych mitów. Poniżej przedstawiamy błędy popełniane przy wprowadzaniu nowego kota do domu, których poznanie umożliwi uniknięcie ich w przyszłości.

1. Wpuszczenie nowego kota bez “uprzedzenia”

Dużym błędem przy wprowadzaniu nowego kota do domu jest wpuszczanie luzem nowego osobnika bez wcześniejszego przygotowania naszego kota rezydenta. Często w takich niekontrolowanych sytuacjach dochodzi do starcia, którego skutki koty zapamiętują na bardzo długo. Takie pierwsze spotkanie może negatywnie wpłynąć na dalsze relacje, do tego stopnia, że każde następne będzie wiązało się z ogromnym stresem lub lękiem.

2. Pozostawienie nowego kota w transporterze do powąchania

Dla wielu kotów transporter kojarzy się z wyprawami do weterynarza i dużym stresem, zwłaszcza jeżeli widywany i używany jest jedynie podczas wizyt u lekarza. Zamknięcie w transporterze ogranicza także możliwość samodecydowania o sobie, które jest niezwykle ważne dla każdego kota. Pozostawienie kota w zamkniętym transporterze generuje ogromne napięcie, stres, a także uniemożliwia podejmowanie decyzji. Kiedy kot nie może samodzielnie zadecydować czy chce zostać w danym miejscu czy je opuścić, traci kontrolę, a jego poczucie bezpieczeństwa bardzo spada.

3. Trzymanie kotów na rękach podczas zapoznania

Dużym błędem podczas zapoznawania ze sobą kotów jest trzymanie ich na rękach. Podobnie, jak trzymanie kota w transporterze, tak i trzymanie na rękach znacząco obniża swobodę mruczków. Kot może przestraszyć się w nieznanym miejscu lub w otoczeniu obcych osób. Często, nawet przyjaźnie nastawione koty mogą wówczas ugryźć, zadrapać lub próbować uciec. Taka sytuacja może negatywnie wpłynąć nie tylko na relacje kot-kot rezydent, ale także na relacje opiekunem. Trzymanie na rękach kota podczas wprowadzania do nowego domu jest dopuszczalne jedynie wtedy, kiedy dotyczy małego kociaka.

4. Jedna miska i wspólne karmienia

Karmienie kotów w tym samym czasie, w tym samym miejscu i (co gorsza) z jednej miski niechybnie skończy się porażką. Pamiętajmy o tym, że w dziko żyjące koty polują w pojedynkę i nie są przyzwyczajone do dzielenia się swoją zdobyczą (nie mówimy tu oczywiście o kocich mamach, które dostarczają swoim kocim maluchom pożywienia). Wspólne spożywanie posiłku generuje u kotów duże napięcie związane z próbą obrony swojej miski. Aby uniknąć rywalizacji czy jedzenia “na wyścigi” zaleca się podawanie jedzenia tak, aby koty jadły w znacznej odległości od siebie, bez możliwości zaglądania do swoich misek.

5. Jedna kuweta dla dwóch kotów

Jeżeli w naszym domu ma pojawić się nowy kot, konieczny jest zakup nowej kuwety dla niego. Nie ma takiej możliwości, by koty korzystały z jednej kuwety. Takie dzielenie kuwety może zakończyć się tak, że kot rezydent nie będzie chciał korzystać z niej widząc i czując obce odchody, natomiast nowy kot może bać się z niej korzystać czując zapachy kota rezydenta.

Wprowadzenie nowego kota - to się może udać!

Mimo, że koty to bardzo towarzyskie stworzenia, czasem jednak mają problem z polubieniem kotów, których dotychczas nie znają. Jeżeli zdecydujemy się na gwałtowne wprowadzenie nowego kota do domu, musimy przygotować się na agresywne starcia między mruczkami, które, choć z czasem ustąpią na sile, mogą rzutować na dalszych relacjach. Aby ograniczyć stres związany z przybyciem nowego kota warto pamiętać o przytoczonych sytuacjach i bezwzględnie ich unikać. W kolejnym artykule podpowiemy jak ułatwić kotom zapoznanie się i wspólne funkcjonowanie oraz na czym polega stopniowe wprowadzanie nowego przybysza i przedstawianie go rezydentowi.

Autor: Marta Szwajkiewicz-Puza

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021
pixel