6 powodów dlaczego warto mieć dwa koty

2021-03-29
6 powodów dlaczego warto mieć dwa koty

Niektórzy kociarze uważają, że najlepszym rozwiązaniem jest przyjęcie pod dach swojego domu od razu dwa koty. Jeżeli jesteś właścicielem jednego kota i nie rozważasz adopcji kolejnego, być może zmienisz zdanie po tym artykule. Poznaj 6 powodów dlaczego warto mieć dwa koty i po czym poznać, że nasz mruczek potrzebuje kociego towarzystwa.

Czy nasz kot potrzebuje towarzystwa?

Wielu miłośników kotów uważa, że kot nie powinien pozostawać jedynakiem i potrzebuje towarzystwa przedstawiciela swojego gatunku. Czy tak jest rzeczywiście? A może wystarczą mu ludzie? Tak naprawdę koty nie są z natury samotnikami. Zwykle żyją w grupach, dlatego samotny kot w naszym domu znajduje się w nietypowej dla siebie sytuacji i może być po prostu nieszczęśliwy.

Dlaczego warto mieć dwa koty?

Będąc właścicielem jednego kota na pewno nieraz zastanawiałeś się czy Twój kot jest szczęśliwy. Szybkie tempo życia, praca, szkoła, ciągły brak czasu sprawiają, że czasu dla naszego pupila pozostaje niewiele. Tymczasem życie w samotności dla kota raczej nie jest spełnieniem marzeń. W tym artykule podpowiadamy, dlaczego warto zastanowić się nad dwoma kotami pod jednym dachem. Naukowcy dopatrują się co najmniej kilka powodów…

1. Potrzeba kontaktu i bliskości

Jeżeli nasz kot jest bardzo mocno przywiązany do nas i właściwie nie odstępuje nas na krok, może wydawać się to urocze, jednak w rzeczywistości może świadczyć o ogromnej potrzebie bliskości i kontaktu. Oczywiście są koty, które doskonale radzą sobie z samotnością i spędzają czas na spaniu, zabawie , polowaniu, wyglądaniu przez okno i brojeniu ;) Jeśli jednak zaobserwujemy smutek, intensywne miauczenie, brak apetytu za każdym razem kiedy wychodzimy z domu, może to być znak, że nasz kot potrzebuje towarzystwa.

2. Lepsze zdrowie psychiczne

Koty to zwierzęta stadne, które lubią towarzystwo innych osobników. Mimo, że same potrafią sobie doskonale radzić, jednak w towarzystwie czują się znacznie lepiej. Mniejsza ilość nudy ma zbawienny wpływ na zdrowie psychiczne kota. Koty żyjące w towarzystwie drugiego kota, są znacznie mniej agresywne, płochliwe, rzadziej niszczą przedmioty codziennego użytku, się nudzą, cierpią na nerwicę, rozchwianie emocjonalne i inne choroby psychiczne. Co więcej łatwiej adaptują się w nowym miejscu, potrafią lepiej komunikować się z opiekunem.

3. Lepsze zdrowie fizyczne

Badania potwierdzają, że koty żyjące w samotności dużo częściej mają problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi. U takich kotów często stwierdza się nadwagę, ale także inne schorzenia, w tym choroby układu kostno-stawowego. Dlaczego tak się dzieje? Samotność nie sprzyja ruchowi, brakuje chęci, motywacji, zresztą wygodnie poleżeć na miękkim łóżku właściciela. Dwa koty pod jednym dachem wzajemnie motywują się i same sobie potrafią dostarczyć rozrywki oraz odpowiedniej dawki ruchu poprzez wspólną zabawę. Nie trzeba wspominać, że taka codzienna porcja aktywności korzystnie wpływa nie tylko na samopoczucie, ale także na układ odpornościowy. Mówi się, że koty, które wychowują się razem pod jednym dachem żyją dłużej w dobrym zdrowiu psychicznym i fizycznym.

4. Właściwy rozwój i socjalizacja

Kontakt z innymi osobnikami gwarantuje właściwy rozwój kota. Mimo, że umiejętności społeczne u zwierząt kształtują się w pierwszych tygodniach życia, kontakt z innymi kotami dostarcza wielu różnorodnych bodźców, które wpływają na rozwój, ale także na relacje z ludźmi i innymi czworonogami. Kot, który wychowuje się w towarzystwie innego kota szybciej się adaptuje, socjalizuje i uczy treningu czystości.

5. Niewiele większe koszty utrzymania

Rozważając adopcję kolejnego zwierzaka z pewnością mogą przerazić nas podwójne koszty utrzymania czworonogów. Oczywiście, że wydatki zwiększą się, jednak nie podwójnie. Zakup karmy w większych ilościach sprawia, że koszt jednostkowy karmy jest znacznie niższy. Co więcej, istnieje szansa, że przy dwóch kotach mniej jedzenia będzie marnowało się. Nic tak nie pobudza apetytu, jak widok jedzącego współtowarzysza. Kupowanie żwirku będzie także bardziej opłacalne w większych ilościach, a wiele akcesoriów będzie służyło obu mruczkom. Nie unikniemy jednak większych wydatków związanych z wizytami u weterynarza czy zakupem wyprawki

6. Idealne rozwiązanie dla zapracowanych

Wielu właścicieli kotów jest zabieganych. Późne powroty do domu, codzienne obowiązki i zajęcia nie ułatwiają opieki nad mruczkiem. Z pewnością nieraz miałeś wyrzuty sumienia, że nie poświęcasz odpowiedniej ilości czasu swojemu kotu. Wbrew pozorom opieka nad dwoma kotami często bywa mniej absorbująca, niż nad jednym. Oczywiście każdemu trzeba codziennie poświęcić czas na zabawę, ale dwa koty potrafią doskonale zająć się sobą, co zapewnia rozrywkę i kotom i domownikom. Z jednym kotem z pewnością nie jest nudno, ale z dwoma, naprawdę dużo się dzieje ;)

Kot w dwupaku

Posiadanie dwóch kotów powinny rozważyć zwłaszcza te osoby, które spędzają większość czasu poza domem. Towarzystwo innego kota ma dobroczynne działanie nie tylko dla kota, ale także dla domowników. Warto rozważyć przygarnięcie kolejnego czworonoga, bo co może być lepszego niż jeden kot? Tylko dwa koty!

Autor: Marta Szwajkiewicz-Puza

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021

Polecane

pixel