Zapalenie pęcherza moczowego u kotów - przyczyny, objawy i leczenie

2025-05-03
Zapalenie pęcherza moczowego u kotów - przyczyny, objawy i leczenie

Zapalenie pęcherza to problem, który wyjątkowo często dotyka domowe mruczki. Jakie są przyczyny problemów z oddawaniem moczu i jak leczyć zapalenie dolnych dróg moczowych u kotów?

Przyczyny zapalenia pęcherza moczowego u kotów

Stan zapalny pęcherza moczowego może rozwinąć się z wielu przyczyn. Do najczęstszych sytuacji, które mogą prowadzić do problemów z pęcherzem u kotów zalicza się między innymi:

  • infekcje bakteryjne,
  • kamicę moczową,
  • choroby nerek.

Ryzyko problemów z układem moczowym zwiększa się w przypadku kotów o małej aktywności fizycznej, otyłych i niepobierających wystarczającej ilości wody. Również nieprawidłowa dieta może prowadzić do chorób pęcherza u kota - tworzące się na skutek nieodpowiedniego żywienia kamienie moczowe będą drażnić śluzówkę pęcherza, co ułatwi bakteriom przedostanie się do ściany pęcherza moczowego. Na problemy z dolnymi drogami moczowymi w szczególności narażone są koty poddane zabiegowi kastracji.

Idiopatyczne zapalenie pęcherza u kota (FIC)

Jedną z najczęściej występujących chorób układu moczowego u kotów jest idiopatyczne zapalenie pęcherza moczowego (FIC - ang. Feline Idiopathic Cystitis), zwane także śródmiąższowym zapaleniem pęcherza moczowego. W takim przypadku nie można z pewnością określić przyczyny zapalenia pęcherza u kota. Przypuszcza się jednak, że do rozwoju choroby przyczynia się stres wywoływany na przykład konfliktami z innymi kotami żyjącymi w tym samym domu, niezaspokojonymi potrzebami behawioralnymi czy zbyt rzadkim sprzątaniem kuwety.

Objawy zapalenia pęcherza u kota

Objawy zapalenia pęcherza u kota są dość charakterystyczne. Należą do nich przede wszystkim:

  • problemy z oddawaniem moczu - częste, bezskuteczne wizyty w kuwecie lub miauczenie podczas załatwiania się,
  • obecność krwi w moczu,
  • załatwianie się poza kuwetą,
  • wylizywanie okolicy cewki moczowej,
  • zmiana zachowania kota - podenerwowanie, chowanie się, brak apetytu.

Objawy choroby często pojawiają się nagle i mogą samoczynnie ustąpić po kilku dniach. Jednak większość zapaleń pęcherza ma skłonność do nawracania lub przybiera formę przewlekłą. Bez odpowiedniego leczenia infekcja może objąć także nerki kota.

Rozpoznanie i leczenie zapalenia pęcherza u kota

By rozpoznać zapalenie pęcherza u kota konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii. Niezbędne będzie także wykonanie badania moczu zwierzaka - próbkę można pobrać z kuwety wysypanej specjalnym, silikonowym żwirkiem lub bezpośrednio z pęcherza podczas zabiegu w klinice. Badanie to umożliwi stwierdzenie kamicy moczowej i obecności bakterii, a także ocenę stanu zdrowia nerek. W niektórych przypadkach wskazane będzie również USG pęcherza moczowego. Idiopatyczne, czyli stresowe zapalenie pęcherza moczowego można stwierdzić dopiero po wykluczeniu innych potencjalnych przyczyn występujących objawów. W zależności od stwierdzonego rodzaju zapalenia pęcherza i stopnia zaawansowania choroby, leczenie może obejmować:

  • podawanie antybiotyków zwalczających zakażenie bakteryjne,
  • zmianę diety na karmę zapobiegającą tworzeniu się kamieni moczowych,
  • podanie kroplówek mających za zadanie przepłukanie kociego pęcherza,
  • stosowanie leków przeciwbólowych, rozkurczowych lub moczopędnych.

W przypadku zapalenia pęcherza moczowego, któremu towarzyszy obecność kamieni moczowych, oprócz leczenia farmakologicznego konieczne może być także wykonanie operacji chirurgicznej, która pozwoli usunąć zalegające w cewce moczowej i pęcherzu kryształy.

Domowe sposoby na chory pęcherz u kota

Leczenie zapalenia pęcherza u kota domowymi sposobami nie jest wskazane - choroby dróg moczowych u kota to poważna sprawa, która zawsze będzie wymagać konsultacji z lekarzem weterynarii. Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym opiekun może pomóc pupilowi. Szczególne znaczenie mają:

  • ograniczenie stresu mogącego powodować idiopatyczne zapalenie pęcherza,
  • zwiększenie ilości pobieranej przez kota wody, na przykład poprzez zakup fontanny na wodę,
  • dbanie o odpowiednią masę ciała i zapewnienie kotu większej dawki ruchu,
  • odpowiednia dieta zmniejszająca ryzyko nawrotów choroby.

Dieta przy nawracających problemach z pęcherzem

Wśród karm dedykowanych kotom mogącym mieć skłonność do nawracającego zapalenia pęcherza znajduje się Euphoria Gluten Free Sterilised & Urinary - wysokiej jakości sucha karma wspierająca odpowiedni metabolizm i zdrowie układu moczowego. Bezglutenowa receptura oparta na lekkostrawnej jagnięcinie i indyku zawiera zrównoważoną ilość składników mineralnych polecaną przy tendencji do tworzenia się kryształów moczowych i została wzbogacona o prozdrowotne dodatki:

  • L-karnityna - wspiera metabolizm tłuszczów i utrzymanie prawidłowej masy ciała,
  • wyciągi roślinne - źródło antyoksydantów wspierających organizm kota,
  • drożdże - zawierają beta-glukany pobudzające układ odpornościowy do walki z infekcjami,
  • olej z łososia - bogaty w kwasy omega-3 i omega-6, które mogą łagodzić stany zapalne i wspierać układ immunologiczny.

Karma Euphoria Gluten Free Sterilised & Urinary charakteryzuje się obniżonym poziomem tłuszczu, co zmniejsza ryzyko otyłości będącej jednym z głównych czynników związanych z chorobami dolnych dróg moczowych u kotów.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2025

Polecane

pixel