Wakacje z kotem. Jak przygotować się do urlopu z kotem?

2021-07-06
Wakacje z kotem. Jak przygotować się do urlopu z kotem?

Jakie plany na wakacje mają kociarze i ich pupile? Mimo, że dla wielu kotów jedyną wyprawą jest wizyta u weterynarza, zdarzają się wyjątki. Są takie koty, które dobrze odnajdują się w dotąd nieznanym otoczeniu i szybko się adaptują w nowym miejscu. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jak przygotować się na wakacje z kotem.

Wakacje z kotem - od czego zacząć przygotowania?

Jeżeli zdecydowaliśmy się na wspólne wakacje z kotem, koniecznie trzeba się do nich dobrze przygotować. W tej sytuacji niezbędne będzie oswojenie kota z samym podróżowaniem. W przypadku kotów młodych nie powinno być większych problemów, ponieważ kocięta szybciej adaptują się do nowych sytuacji. Wystarczy przyzwyczajać kociaki do różnych miejsc, ludzi, krótkich samochodowych wycieczek już od wczesnych miesięcy. Kiedy mamy do czynienia z dorosłym kotem domowym, który dotąd nie podróżował samochodem, jego pierwsza wyprawa autem może okazać się bardzo traumatycznym przeżyciem. Dlatego z odpowiednim wyprzedzeniem powinniśmy rozpocząć proces oswajania naszego mruczka. Zacznijmy od:

1. Przyzwyczajenia pupila do transportera

Transporter jest niezbędnym elementem podróży z kotem, który zapewni bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem czy innymi środkami lokomocji. Aby oswoić zwierzaka z transporterem, warto ustawić go w ustronnym miejscu, gdzie nasz kot często odpoczywa. Włóżmy do niego ulubioną zabawkę albo jakiś smakołyk w postaci pysznej karmy. Wzmocnijmy pozytywne skojarzenia pochwałą słowną i pieszczotami. W ten sposób transporter przestanie kojarzyć się wyłącznie z wizytami u weterynarza. Następnym krokiem jest zamykanie kota w transporterze. Na początku, tylko na chwilę, z czasem na dłuższy czas. Wszystkie te zabiegi mają na celu przyzwyczajanie naszego pupila do przebywania w zamknięciu podczas podróży.

2. Przyzwyczajenia kota do szelek i smyczy

Jeżeli planujemy wspólne przechadzki z kotem podczas urlopu, nie zapominajmy o smyczy i odpowiednio dobranych szelkach. Wygodne szelki, które nie będą obcierały, zapewnią komfort noszenia i uniemożliwią ewentualną ucieczkę. O tym, jak przyzwyczaić kota do ich ubierania pisaliśmy przy okazji artykułu o wyprowadzaniu kota na spacer, który znajdziecie tutaj.

3. Zabierania kota na krótkie wypady

Ważnym elementem przygotowania kota do podróżowania jest oswojenie z samochodem. Dlatego pozwólmy kotu na spanie i zabawę w aucie, najlepiej na specjalnej macie, najpierw przy wyłączonym, a następnie przy włączonym silniku. O ile to oczywiście możliwe, zabierajmy kota jak najczęściej na krótkie wycieczki do rodziny i znajomych, a wówczas wczasy z kotem łatwiej będzie zorganizować.

O czym jeszcze należy pamiętać wybierając się na wczasy z kotem?

Zanim wybierzemy się na wczasy z kotem, warto pamiętać jeszcze o kilku ważnych kwestiach.

1. Wybierz nocleg przyjazny zwierzętom

Wybieraj miejsca noclegowe, gdzie koty są mile widziane. Inne wymagania mają psy, a inne koty, dlatego miejsce powinno być dostosowane do potrzeb naszego kota (zabezpieczone okna, zachowanie ostrożności przez personel podczas naszej nieobecności przy np. sprzątania pokoju).

2. Odwiedź lekarza weterynarii

Przed podróżą konieczne jest dokładne przebadanie zwierzęcia w lecznicy zwierząt i sprawdzenie czy nie ma przeciwwskazań do podróży. Podczas wizyty, lekarz weterynarz oceni stan zdrowia naszego kota. Uzupełni kocią książeczkę zdrowia aktualnymi informacjami dotyczącymi niezbędnych szczepień i innych zabiegów profilaktycznych, takich jak odrobaczanie, zastosowanie preparatu na ektopasożyty. Wszystkie przeprowadzone szczepienia powinny być potwierdzone pieczątką i wpisem lekarza weterynarii w książeczce zdrowia. Mimo, że w naszym kraju nie ma obowiązku szczepienia kota przeciwko wściekliźnie, warto to zrobić, aby uchronić zwierzaka przed zarażeniem się. Co więcej być może okaże się, że lekarz weterynarii zaleci zastosowanie leków uspokajających lub przeciwdziałających chorobie lokomocyjnej.

3. Zachipuj kota

Jeżeli celem naszej podróży z kotem są kraje Unii Europejskiej, zwierzę należy trwale oznakować, poprzez wszczepienie mikrochipu. Taki chip zwierzęciu nie przeszkadza w żaden sposób, a nam może ułatwić poszukiwania w razie zaginięcia ulubieńca. Pamiętajmy także o wprowadzeniu numeru chipa do międzynarodowej bazy danych.

4. Wyrób kotu paszport

Podróżując z pupilem po Unii Europejskiej niezbędny jest paszport. Zawsze przed wyjazdem trzeba sprawdzić zasady związane z przywozem i wywozem zwierząt. Zachęcamy do zapoznania się z aktualnymi przepisami na temat podróżowania ze zwierzętami na stronie Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego.

5. Spakuj walizkę dla kota

Podróżowanie z kotem wiąże się z zabraniem dodatkowego bagażu. O tym jak spakować walizkę dla kota, dowiecie się z tego artykułu.

Czy da się wypocząć podczas urlopu z kotem?

Coraz więcej hoteli czy pensjonatów jest pozytywnie nastawiona do właścicieli zwierząt i chętnie ich gości w swoich obiektach. Dlatego podróżowanie ze zwierzakiem jest jak najbardziej możliwe. Jednak jadąc na wakacje z kotem musimy być gotowi na zmianę planów. Musimy być także świadomi pewnych ograniczeń, jakie wiążą się z kocią obecnością. Nie wszędzie będziemy mogli pójść, nie wszystkie atrakcje będą dla nas dostępne. Z pewnością będziemy musieli pilnować naszego futrzaka i unikać otwartych okien oraz niebezpiecznych dla kota roślin i przedmiotów w pomieszczeniu. Raczej nieuniknione będzie zrezygnowanie z zabierania kota w hałaśliwe miejsca, np. rynek miasta, zatłoczone plaże, bulwary; podróży samolotem, która wiąże się z ogromnym stresem, czy zostawiania kota w pokoju na całe dnie. Czy w tej sytuacji damy radę wypocząć podczas urlopu z kotem? Mimo wszystkich niedogodności i ograniczeń, wspólny urlop z kotem może okazać się ciekawym doświadczeniem i wspaniałą przygodą. A może zapoczątkuje wspólne zwiedzanie świata?

Autor: Marta Szwajkiewicz-Puza

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021

Polecane

pixel