Udar cieplny u psa - objawy i zapobieganie
Miesiące letnie to okres, kiedy nieraz żar leje się z nieba, a temperatury powietrza robią się nie do zniesienia. Długie spacery w pełnym słońcu czy plażowanie z psem może skończyć się przegrzaniem, a nawet udarem cieplnym u psa. Jak rozpoznać udar cieplny u psa, jakie psy są najbardziej narażone na udar cieplny oraz jak jemu zapobiegać?
Udar cieplny u psa
Temperatura ciała zdrowego psa waha się od 37,5°C do 39,5°C. Tymczasem udar cieplny u psa jest skutkiem przegrzania organizmu i występuje, gdy zwierzę nie może odprowadzić nadmiaru ciepła, a temperatura jego ciała przekracza 40,5°C. Kluczową rolę w termoregulacji odgrywa ziajanie, jeśli jednak pies poddawany jest zbyt intensywnemu wysiłkowi lub przebywa w czasie upałów bez dostępu do wody i cienia, wówczas może dojść do udaru cieplnego. Objawy udaru cieplnego u psa początkowo przypominają stan wyczerpania. Jednak towarzyszą temu także inne symptomy oraz zaburzenia układu krwionośnego, wydalniczego, nerwowego, oddechowego i pokarmowego.
Objawy udaru cieplnego u psa
Objawy udaru cieplnego u psa są mało specyficzne i mogą być wspólne dla wielu chorób. Jednak to, co wyróżnia je, to ich nagłe wystąpienie. Jeżeli nasz pies zachowuje się normalnie, a jego zachowanie nie budzi żadnych zastrzeżeń, a nagle zaobserwujemy jakieś objawy spośród poniższych, wówczas możemy podejrzewać, że doszło do udaru cieplnego. Symptomy udaru cieplnego u psa to:
- nadmierne ziajanie
- płytki oddech
- przyspieszone bicie serca
- ślinienie się gęstą śliną
- suche dziąsła i wargi (często o ciemnym kolorze)
- wymioty
- biegunka
- apatia
- osłabienie
- brak apetytu
- drgawki
- problemy z utrzymaniem równowagi
- omdlenia.
Które psy są najbardziej narażone na wystąpienie udaru cieplnego?
Są psy, które rzeczywiście uwielbiają ciepło i chętnie wygrzewają się na słońcu. Jednak większość bardzo szybko się męczy i szuka schronienia w cieniu. Wysoka temperatura przy dużej wilgotności powietrza jest wyjątkowo niebezpieczna dla wszystkich psów, jednak szczególnie narażone na przegrzanie są:
- szczenięta,
- psi seniorzy,
- psy osłabione (chore, otyłe, suki ciężarne),
- psy ras brachycefalicznych (z krótkimi kufami i spłaszczonymi pyskami), np. shih-tzu, pekińczyki, boksery, mopsy czy buldogi,
- psy pozbawione sierści (np. chiński grzywacz, nagi pies meksykański),
- psy umieszczone w boksach, budach, w miejscach pozbawionych cienia,
- psy z czarną sierścią.
Jak zapobiec udarowi cieplnemu u psa?
Pamiętajmy, że ludzie pozbywają się nadmiaru ciepła poprzez gruczoły potowe zlokalizowane na całym ciele. Z kolei psy dysponują bardzo ograniczonymi możliwościami. Właśnie dlatego już stosunkowo niewysoka temperatura otoczenia, dla naszego psa może stanowić zagrożenie. Aby uniknąć niebezpieczeństwa udaru cieplnego u psa, kluczowe jest chronienie czworonoga przed ekspozycją na wysoką temperaturę oraz nasłonecznienie. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule. Przypominamy, że należy:
- unikać wyprowadzania psów podczas upałów,
- zapewnić psu dostęp do cienia,
- zapewnić psu dostęp do chłodnej wody. Sięgnijmy więc po specjalną miskę z wkładem termicznym, która pozwoli utrzymać odpowiednią temperaturę,
- zapewnić psu spokojne i przewiewne miejsce na odpoczynek,
- ograniczyć aktywność fizyczną, a na spacer zabierać ze sobą wodę i wygodną silikonową miseczkę,
- w wyjątkowo upalne dni zrezygnować z kagańca, lub wybrać wygodny kaganiec, w którym pies może swobodnie napić się wody oraz otwierać pysk w celu schładzania,
- schładzać czworonoga poprzez umożliwienie psu wejście do wody lub samodzielne zwilżanie sierści.
Postępowanie w przypadku udaru cieplnego u psa
Jak udzielić psu pierwszej pomocy w przypadku stwierdzenia udaru cieplnego? Jeżeli mimo podjętych działań prewencyjnych, zauważymy u czworonoga jakiekolwiek niepokojące objawy, czym prędzej przenieśmy go w zacienione miejsce i zróbmy mu chłodny okład za pomocą mokrych kompresów, zaczynając od brzucha, uszu i łap. Pamiętajmy jednak, aby nie stosować metod gwałtownego schładzania psa poprzez bardzo zimne okłady czy włożenie psa pod lodowaty prysznic. Takie działanie może zakończyć się szokiem termicznym i osiągnięciem odwrotnego efektu od zamierzonego. W między czasie podajmy psu wodę (nie na siłę! Jeśli pies nie chce pić możemy też podać do lizania kostkę lodu), a następnie pilnie skontaktujmy się z weterynarzem, który podejmie decyzję o dalszym leczeniu. Może okazać się, że nasz pupil będzie wymagać hospitalizacji oraz podania leków przeciwwstrząsowych, elektrolitów czy tlenu.
Autor: Marta Szwajkiewicz-Puza