Jak chronić psa przed upałami?

2021-07-15
Jak chronić psa przed upałami?

Mamy wakacje w pełni i typowo wakacyjną pogodę, idealną do plażowania. Jednak gdy słupek rtęci dochodzi do 30°C w cieniu dla naszych czworonogów to prawdziwa męczarnia. Jak dbać o psa w czasie upałów? Jak pomóc przetrwać ten trudny okres? W tym artykule przedstawiamy 8 wskazówek, które każdy właściciel czworonoga powinien znać, kiedy za oknem żar leje się z nieba.

Pies w upalne dni - w jaki sposób pies się chłodzi?

Pies w upalne dni chłodzi się poprzez gruczoły potowe znajdujące się pod opuszkami łap. Takie chłodzenie ciała jest więc bardzo ograniczone, dlatego chcąc ochłodzić organizm, pies zaczyna ziajać, czyli intensywnie oddychać wydychając gorące powietrze. Mimo, że ta forma wentylacji pozwala pozbyć się nadmiaru ciepła, to jednocześnie wpływa na utratę bardzo dużych ilości płynów, które muszą być na bieżąco uzupełniane.

Jak dbać o psa w czasie upałów?

W czasie upałów wszystkie psy wymagają specjalnej uwagi ze strony swojego opiekuna. I choć wszystkie psy narażone są na przegrzanie organizmu, które może doprowadzić do niebezpiecznego udaru cieplnego, jednak szczególną uwagę należy zwrócić na szczenięta, psy starsze, psy z długą sierścią, psy ras brachycefalicznych, chorujące na przewlekłe choroby bądź suki w ciąży. Za pomocą poniższych wskazówek podpowiadamy jak dbać o psa w czasie upałów:

1. Zapewnij dostęp do świeżej wody

Podobnie jak ludzie, psy mają zwiększone zapotrzebowanie na płyny. Dlatego pamiętajmy, aby miały zawsze swobodny dostęp do świeżej wody, zarówno w domu, jak i podczas spacerów czy wycieczek. W domu często wymieniajmy wodę w misce naszemu pupilowi, aby nie dopuścić do rozwoju bakterii. Aby spowolnić nagrzewanie się wody, można dodać kostkę lodu lub użyć specjalnej miski z wkładem termicznym. Z kolei na spacer zawsze zabierajmy ze sobą butelkę wody przeznaczoną dla naszego zwierzaka. Dobrym rozwiązaniem jest zabranie wygodnej silikonowej miseczki, która zajmuje mało miejsca, a umożliwia komfortowe napicie się wody.

2. Zdejmij psu kaganiec

Kaganiec bardzo utrudnia ziajanie, czyli naturalną formę obniżania temperatury ciała zwierzęcia. Dlatego ściągajmy psu kaganiec, za każdym razem kiedy jest to możliwe i pozwólmy mu swobodnie oddychać. Kiedy upał wyjątkowo daje się we znaki, zrezygnujmy z zakładania kagańca naszemu pupilowi, ponieważ pies nie może swobodnie się napić czy ochłodzić się. Szczególnie niebezpieczne są te metalowe, które bardzo szybko się nagrzewają oraz kagańce weterynaryjne, które jak taśma oplatają pysk zwierzęcia skutecznie uniemożliwiając wentylację.

3. Unikaj spacerów w upale

Latem zrezygnujmy z długich spacerów w południe. Długość spaceru dostosujmy do panujących warunków atmosferycznych i temperatury powietrza. Gdy upały wyjątkowo dają się we znaki, wybierzmy się na dwór wczesnym rankiem czy późnym wieczorem, gdy temperatura jest mniej dokuczliwa dla naszego ulubieńca. W ciągu dnia pozwólmy psu załatwić swoje potrzeby fizjologiczne, jednak nie zachęcajmy do nadmiernego wysiłku czy męczącej zabawy w aportowanie czy bieganie przy rowerze. Wybierzmy spokojne zabawy w tropienie wykorzystując maty węchowe czy zabawki wypełnione smakołykami.

4. Wybieraj zacienione miejsca

Wybierając się na spacer z psem, unikajmy otwartych przestrzeni, bardzo nasłonecznionych miejsc, nagrzanych chodników i ulic. Wybierajmy zacienione miejsca, spacery w lesie, czy odpoczynek na plaży pod parasolem, w cieniu drzew z dostępem do świeżej wody z możliwością schłodzenia się np. w jeziorze.

5. Pozwól psu na odpoczynek

W upalne dni psy szczególnie potrzebują czasu i miejsca na odpoczynek. Dobrym rozwiązaniem może być łazienka, najczęściej wyłożona chłodnymi płytkami, gdzie pies będzie mógł zrelaksować się i zregenerować siły.

6. Nigdy nie zostawiaj psa samego w samochodzie

Samochód nagrzewa się niezwykle szybko do wysokich temperatur w bardzo krótkim czasie, szczególnie gdy jest bezchmurne niebo. Nawet jeżeli zostawimy uchylone okno, wewnątrz robi się niemiłosiernie gorąco w ciągu kilku chwil. Pies pozostawiony w samochodzie nie ma możliwości schłodzić się przez dyszenie i poduszki na łapach z powodu braku cyrkulacji powietrza. Dlatego nigdy nie zostawiajmy psa w zamkniętym samochodzie w pełnym słońcu!

7. Dbaj o skórę i sierść zwierzęcia

Wbrew pozorom, strzyżenie psów na krótko wcale nie jest najlepszym rozwiązaniem na lato. Sierść stanowi doskonałą izolację przed ciepłem i chroni naszego psa przed przegrzaniem. Istotna w tym przypadku jest właściwa pielęgnacja, dlatego warto pamiętać o regularnym wyczesywaniu i pozbywaniu się martwego podszerstka regularnym wyczesywaniu szczotką i pozbywaniu się martwego podszerstka, aby nie blokował wentylacji skóry. Jedynie włosy na na brzuchu czy pod pachami, można nieco ją skrócić, aby zapobiec nadmiernemu kołtunieniu się. Właściciele psów pozbawionych sierści powinni zadbać o ochronę przeciwsłoneczną. W tym celu warto udać się do sklepu zoologicznego i zakupić specjalny krem z filtrem dla psów. Kremy przeznaczone dla ludzi nie nadają się dla naszych pupili, ponieważ pH naszej skóry różni się od tej naszego pupila. Odczyn psiej skóry wynosi od 6,5 do 8,4, z kolei odczyn ludzkiej skóry wynosi zwykle 5,5.

8. Schładzaj psa

Nasz pies jest miłośnikiem pływania? Koniecznie zabierzmy go nad wodę! Można pomyśleć także o dmuchanym basenie czy zraszaczu, które mogą być wspaniałą rozrywką dla naszego pupila. Zadbajmy jednak o optymalną temperaturę wody, aby nie była zbyt lodowata, ponieważ może spowodować szok termiczny u naszego zwierzaka. Jeżeli nasz pies unika wody jak ognia, nie zmuszajmy go na siłę, ochłodźmy go, zwilżając chłodną wodą nogi i głowę zwierzęcia. Dobrze sprawdzą się także włączone wiatraki, klimatyzacja czy otwarte okna. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzić ze zbyt dużym przeciągiem!

Chroń psa przed upałami

Długotrwała ekspozycja na słońcu naszego pupila może skończyć się dla niego przegrzaniem lub udarem cieplnym. Więcej o udarze cieplnym dowiecie się z tego artykułu. Aby skutecznie chronić psa przed upałami, stosujmy się do wskazówek opisanych powyżej. Uważnie obserwujmy swojego pupila, zapewnijmy mu stały dostęp do świeżej i czystej wody oraz pozwólmy na spokojny odpoczynek w chłodnym, zacienionym miejscu. W razie wystąpienia niepokojących objawów - reagujmy. Skutecznie schładzajmy ciało naszego ulubieńca i nie zwlekajmy z wizytą u lekarza weterynarii, nawet jeżeli stan wyraźnie się poprawi.

Autor: Marta Szwajkiewicz-Puza

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021

Polecane

pixel