Święta Bożego Narodzenia z psem - co zrobić, żeby były bezpieczne dla naszego pupila?

2020-12-24
Święta Bożego Narodzenia z psem - co zrobić, żeby były bezpieczne dla naszego pupila?

Przed nami najpiękniejszy okres w całym roku. Już niebawem w naszych domach będzie pachnieć mandarynkami, przyprawą do piernika, a oczy będą cieszyć świąteczne dekoracje i bogato przystrojona choinka. W tym czasie pojawiają się nowe przedmioty i zapachy, które są bardzo interesujące dla naszych czworonogów. Na co zwrócić uwagę oraz jak uniknąć zagrożeń, które czyhają w czasie Świąt na Twojego zwierzaka?

Święta Bożego Narodzenia z psem - niebezpieczne?

Wkrótce zasiądziemy wspólnie z bliskimi do wigilijnej kolacji i będziemy cieszyć się magią Świąt Bożego Narodzenia. Tymczasem musimy zająć się najpierw przygotowaniami do Świąt, pieczeniem, sprzątaniem, gotowaniem, pakowaniem, dekorowaniem...W tym czasie nasz pies węszy, gryzie, podkrada, rozrabia, chce zwrócić na siebie uwagę. W ten sposób może nieraz dojść do niebezpiecznych sytuacji. Co zrobić, aby świąteczny czas był dla nas i dla naszego pupila jak najbardziej przyjemny i spokojny. Jak sprawić, aby Święta Bożego Narodzenia z psem były bezpieczne? Oto 4 potencjalne zagrożenia dla psa, o których należy bezwzględnie pamiętać kiedy spędzamy Święta z psem.

1. Niebezpieczna choinka

Okres przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia w pełni. Za chwilę w naszych domach pojawi się drzewko, które udekorujemy bombkami, lampkami, łańcuchami, własnoręcznie przygotowanymi pierniczkami, cukierkami. To drzewo, które stanie w naszych domach, będzie niezwykłe, bo nie będzie można go obsiusiać. Będzie pięknie udekorowane błyszczącymi piłeczkami, którymi jednak nie można się bawić. Na choince będą wisiały smakołyki, pierniczki, cukierki, których pies nie powinien próbować. Drzewko będzie stało w “misce z wodą”, której też nie powinno się pić...To po co takie drzewo w domu? Święta z psem z choinką w domu to zagrożenie w postaci:

  • przewróconej choinki (oby nie na psa!),
  • potłuczonych bombek, które mogą poranić łapki i pyszczek,
  • zjedzonych z papierkami cukierków,
  • połkniętych toksycznych dla psa czekoladowych słodkości.

Wszystkie ozdoby wiszące na choince są niezwykle interesujące dla naszego psa, zwłaszcza dla ciekawskiego szczeniaka. Sprawmy, aby Wigilia z psem odbyła się w spokojnej atmosferze, bez atrakcji w postaci wizyty u weterynarza. Postarajmy się, aby nasze drzewko stanęło w miejscu, w którym nie będzie ani przeszkadzać, ani kusić, żeby ściągać z niego świąteczne ornamenty. Postawmy naszą choinkę w stabilnym stojaku, najlepiej w miejscu, w którym nasz pies jej nie dosięgnie. Jeżeli choinka jest sporych rozmiarów, postawmy ją w znacznej odległości od psiego legowiska. Unikajmy także miejsc, które nasz psiak sobie najbardziej upodobał do leżenia, zwłaszcza jeśli w naszym domu mieszka już straszy i słabowidzący pupil (może mieć problem z omijaniem drzewka). Zabezpieczmy także kabel od lampek choinkowych tak, aby nie plątał się pod nogami psa. Podczas naszej nieobecności w domu, najlepiej pozostawić psa w pomieszczeniu, w którym nie ma choinki :)

2. Niebezpieczne menu

Mimo, że wielu z nas czeka na świąteczne przysmaki, pamiętajmy, to co znajduje się na wigilijnym stole, zdecydowanie nie może znaleźć się w psiej misce, choćby “przez przypadek”. Dla psa lepiej sprawdzą się kości lub gryzaki do żucia. Jeżeli spędzasz Święta Bożego Narodzenia z psem, a Twój pies należy do prawdziwych łakomczuchów, wyrafinowanych żebraków i robi “kocie oczy”, bądź asertywny i nie daj się namówić! To samo dotyczy Twoich gości, którzy pojawią się w Twoim domu na Święta! Zakaz karmienia psa przy stole dotyczy wszystkich i zawsze. Nieraz, nawet niewielki kawałek, może zaszkodzić naszemu zwierzakowi. Słodycze, mocno przyprawione potrawy, produkty tłuste i smażone absolutnie nie mogą pojawić się w psim menu. Zatem czego nie wolno podawać psu podczas Świąt i nie tylko?

Poznaj listę szkodliwych produktów, które nie mogą pojawić się w jadłospisie naszego psa.

  • alkohol (np. cukierki z alkoholem),
  • cebula,
  • cytrusy,
  • czosnek,
  • orzechy makadamia,
  • czekolada,
  • grzyby,
  • kapusta z grochem,
  • ksylitol,
  • pestki owoców,
  • por,
  • rodzynki,
  • szalotka,
  • szczypior,
  • wędliny,
  • winogrona.

3. Niebezpieczne rośliny

Temat niebezpiecznej choinki już poruszyliśmy, teraz zajmiemy się innymi niebezpiecznymi roślinami, które mogą być zagrożeniem dla naszego psa w czasie Świąt. Wśród takich roślin jest jemioła oraz wilczomlecz nadobny (poinsecja nadobna, popularnie nazywana gwiazdą betlejemską). Spożycie jagód jemioły przez psa może wywołać silne bóle brzucha oraz niedociśnienie. W związku z tym, jeśli zdecydujemy się na zawieszenie gałązek jemioły w naszych domach, usuńmy od razu wszystkie jagody, aby nie spadły na podłogę i nie kusiły naszego pupila. W przypadku gwiazdy betlejemskiej, szczególnie szkodliwy jest wytwarzany przez nią biały sok, który zawiera niebezpieczne estry diterpenowe. Spożycie go może wywołać u psa pa­le­nie w pyszczku, bóle brzu­cha, wy­mio­ty i bie­gun­kę, a spożyty w nadmiarze może doprowadzić nawet do uszkodzenia nerek. W związku z tym naszą gwiazdę betlejemską trzymajmy najlepiej z dala od naszego psa.

4. Niebezpieczne dekoracje

Kto nie lubi świątecznych dekoracji rodem z wnętrzarskich magazynów? Piękne bombki, świece, świeczniki, lampiony, lampki, figurki, szopki, domki z piernika, wieńce adwentowe, zawieszone skarpety i masa innych ozdób. Niestety, nasz pies też może je polubić… Próbując obejrzeć i obwąchać nowe dekoracje może rozgryźć lub zrzucić na siebie szklane lub ciężkie przedmioty czy palące się świece w wieńcu adwentowym. Chcąc uchronić naszego psa przed skaleczeniem czy innym nieszczęściem, ustawmy wszelkiego rodzaju dekoracje poza zasięgiem naszego pupila. Jeżeli zostawiamy naszego zwierzaka samego w domu, ograniczmy mu dostęp do świątecznych ozdób i zostawmy go w bezpiecznym pomieszczeniu na jego legowisku, bez tego typu atrakcji, z jego ulubioną zabawką.

Święta z psem - niech będą wyjątkowe i bezpieczne!

Okres świąteczny może być dla psa trochę niezrozumiały i jednocześnie bardzo stresujący, o czym pisaliśmy już w tym artykule. Święta z psem mogą być jednak naprawdę wspaniałe, jednak, aby takie były, musimy zadbać o bezpieczeństwo naszego czworonoga. Jeżeli zastosujemy się do przedstawionych wskazówek, spędzimy Święta Bożego Narodzenia z psem w radosnej atmosferze. Tylko nie zapomnij o prezencie pod choinkę dla swojego psa! Pomysły na świąteczne podarunki dla czworonoga znajdziesz w tym poradniku.

Autor: Marta Szwajkiewicz-Puza

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2020

Polecane

pixel