Produkty zakazane w diecie świnki morskiej

2023-01-30
Produkty zakazane w diecie świnki morskiej

Świnka morska zwana też cavią domową jest jednym z najbardziej uroczych gryzoni ale to również delikatny zwierzak z wrażliwym układem pokarmowym dlatego wszelkie nieprawidłowości w żywieniu dość szybko wpływają na jej zdrowie. Warto, więc zwracać szczególną uwagę na to co podajemy jej do jedzenia. Pomimo, że żywienie kawii domowej nie jest bardzo skomplikowane, to istnieje kilka produktów, których nie powinniśmy jej podawać. Z poniższego artykułu dowiesz się jakie to artykuły oraz dlaczego należy je wykreślić z jadłospisu świnki morskiej.

Żywienie świnki morskiej

Podstawę diety naszej świnki morskiej powinna stanowić mieszanka dobrej jakości siano dostępne bez limitu, świeże oraz suszone zioła, zielonki, warzywa i owoce w odpowiednich ilościach a przede wszystkim dobrze zbilansowana karma. Jadłospis świnki powinien być prosty, skomponowany tylko i wyłącznie z naturalnych składników oraz bogaty we włókno.

Warto również pamiętać o zapotrzebowaniu kawii domowej na witaminę C jest to niezwykle istotne niedobór powoduje problemy z poruszaniem się, spadek apetytu i większą podatność na infekcje. W porównaniu z innymi witaminami dzienne zapotrzebowanie na kwas askorbinowy jest bardzo duże, dlatego poza zróżnicowaną dietą należy pamiętać o odpowiedniej suplementacji. Dzięki witaminie C organizm broni się przed wystąpieniem poważnych stanów zapalnych poprzez wydzielanie przeciwciał, które chronią przed bakteriami, wirusami oraz toksynami. Jako cenny przeciwutleniacz kwas askorbinowy zwiększa również stężenie we krwi związków, które mają działanie przeciwwirusowe. W tej sytuacji warto sięgnąć po suplement diety BIOFEED Euphoria C-Vitum, który uzupełnia dietę w najlepiej przyswajalną lewoskrętną witaminę C w stanach jej zwiększonego zapotrzebowania. Preparat wspomaga naturalną odporność organizmu w okresie jesienno-zimowym, a latem łagodzi skutki upałów. Są to jedne z najważniejszych czynników wpływających na zdrowie, samopoczucie i długość życia naszych pupili.

O tym czym karmić świnki morskie pisaliśmy w artykule >>> tutaj <<<

Czego nie można podawać świnkom morskim?

Istnieje kilka produktów, których podawanie zdecydowanie nie służy zdrowiu świnki morskiej. W związku z tym, że kawie to zwierzęta roślinożerne, ich organizm nie jest zdolny do trawienie białka zwierzęcego oraz laktozy. Nie mogą one zatem spożywać nabiału oraz mięsa. Takie produkty mogą zagrażać ich życiu.

Naszym futrzakom warto suplementować witaminę C, ponieważ choć jej potrzebują, to nie potrafią jej same magazynować. Można wybierać gotowe produkty lub podawać zioła, które są bogate w ten związek- bazylię i koper. Natomiast zdecydowanie należy unikać cytrusów, bo choć są one źródłem witaminy C, to u naszego małego zwierzaka mogą powodować m.in. zgagę. Dzienne zapotrzebowanie kawii na niezbędne witaminy pokrywają karmy Royal Crispy Premium Cavia, które znajdziesz w naszej ofercie.

Nie powinniśmy karmić świnki morskiej produktami o dużej zawartości wapnia, dlatego podawanie lucerny, a także przetworzonych przysmaków to nie jest dobry pomysł. Kolorowe przekąski takie jak m.in dropsy, cukierki, wapienka to artykuły bogate w szkodliwe składniki m.in. cukier, konserwanty, barwnik oraz dodatki piekarnicze, dlatego pamiętajmy aby ich unikać.

Całkowicie zakazane jest również podawania suchego chleba lub bułek, które przyspieszają nieprawidłową fermentację w układzie trawiennym świnki morskiej oraz zawierają duże zawartości szkodliwych dla organizmu sztucznych składników. Produkty, które są już nieświeże, wilgotne lub zgniłe również mogą zaszkodzić śwince morskiej. Serwowanie takiego pożywienia może skończyć się biegunką lub wzdęciami. Stały dostęp do świeżej wody, którą należy wymieniać codziennie to oczywiście podstawa. Należy jednak pamiętać, aby nie podawać wody destylowanej oraz wysoko zmineralizowanej. Duże zagrożenie dla świnki morskiej mogą też stanowić rośliny ozdobne i kwiaty, ponieważ większość z nich jest trująca.

Więcej na temat skutków niewłaściwego żywienia świnki morskiej przeczytasz  >> tutaj <<

karmienie świnki morskiej czego unikać

Produkty, których nie powinna jeść świnka morska

Produkty, które mogą zagrażać zdrowiu Kawii domowej i nie powinny być stosowane to:

 • Rośliny strączkowe m.in. fasola i groch. To produkty, które w postaci gotowanej lub surowej mogą powodować niestrawności oraz wzdęcia. Fasola dla kawii domowej jest niedopuszczalna i stanowi zagrożenie dla jej życia.
 • Ziemniaki. Ludzie nie są w stanie jeść surowych ziemniaków i nie powinna ich jeść domowa świnka. Toksyczny związek zwany solaniną sprawia, że ​​zielone ziemniaki są potencjalnie śmiertelne a nawet jeśli ziemniak jest całkowicie dojrzały i pozbawiony zieleni, która wskazuje na toksyczną solaninę, jego wartość odżywcza sprawia, że ​​nie nadaje się dla gryzoni. Składające się prawie wyłącznie z węglowodanów w postaci złożonej skrobi, ziemniaki mogą również prowadzić do zastoju przewodu pokarmowego poprzez negatywny wpływ na bakterie jelitowe gryzonia.
 • Mleko i produkty mleczne stanowią zagrożenie dla zdrowia, ponieważ kawie nie trawią laktozy. Zakaz ten dotyczy także dostępnych w sklepach przekąsek m.in. dropsów jogurtowych. Jedyny wyjątek, który zezwala na spożywanie mleka przez Cavie jest, przypadek nowonarodzonych osieroconych maluszków.
 • Orzechy oraz kokosy zawierają zbyt duże ilości tłuszczu, który źle wpływa na funkcjonowanie wątroby u świnki morskiej.
 • Gotowane potrawy. Jako zwierzęta roślinożerne, gryzonie wyewoluowały, aby móc trawić duże ilości surowych roślin. Jednak ta adaptacja zmusiła ich również do poświęcenia enzymów trawiennych niezbędnych do jedzenia gotowanej żywności. Dlatego też, jeśli świnka spożywa gotowane jedzenie, może to prowadzić do poważnych zaburzeń żołądkowo-jelitowych poprzez zakłócenie delikatnych bakterii jelitowych.
 • Czekolada. Kawie nie wytwarzają enzymów trawiennych niezbędnych do rozkładania teobrominy – co czyni je dla nich niebezpiecznie silnym stymulantem. Jeśli twój pupil zjadł czekoladę, gdy nie zwróciłeś uwagi, natychmiast zadzwoń do weterynarza.
 • Rabarbar. Każda część tego pospolitego warzywa może być trująca lub szkodliwa dla gryzoni, od liściastych warzyw po cierpkie łodygi i korzenie. Jest naładowany skomplikowanymi minerałami i cząsteczkami, które mogą mieć działanie przeczyszczające u ludzi i jest prawie całkowicie niezdolny do strawienia przez świnkę morską.
 • Produkty zawierające kofeinę (kawa, herbata itp.). Nadmierna ilość kofeiny może być nieprzyjemnym doświadczeniem: niepokój i przyspieszone tętno to częste problemy u osób uzależnionych od kawy. Podczas gdy ludzie do pewnego stopnia sobie z tym poradzą, gryzonie są znacznie bardziej wrażliwe. Spożycie kawy lub herbaty może zwiększyć tętno do szkodliwych (a nawet śmiertelnych) poziomów, co oznacza, że ​​nigdy nie należy karmić Kawi produktami z kofeiną.
 • Nieznane roślinny oraz zioła zbierane przez właścicieli na zewnątrz mogą okazać się bardzo szkodliwe dla organizmu zwierząt. Jeżeli po spożyciu niezidentyfikowanej rośliny zwierzę zacznie się niepokojąco zachowywać należy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii.
 • Owoce zawierające nasiona bardzo często doprowadzają do zatruć, których przyczyną są toksyny w nasionach. Ważne, aby przed podaniem owoców dokładnie usunąć nasiona.
 • Ostre przyprawy i zioła oraz ostre warzywa czyli chrzan, czosnek oraz ostra papryka. Mogą one wpłynąć na zaburzenia pracy układu pokarmowego.
czym nie karmić świnki morskiej - czego unikać

Zdrowy jadłospis świnki morskiej - podsumowanie

Warto przestrzegać kilku ważnych zasad żywienia kawii domowej, aby nie narażać zdrowia swojego pupila. Odpowiednio zbilansowana dieta jest podstawą dobrego samopoczucia świnki morskiej. Wszelkie podejrzenia spożycia przez nią pokarmu, który może być zagrożeniem dla zdrowia, warto konsultować z lekarzem weterynarii. Szybka reakcja i niezwłoczne udanie się po pomoc może w niektórych przypadkach uratować jej życie.

Autor: Aleksandra Walasiak

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2023

Polecane

pixel