Skutki niewłaściwego żywienia świnki morskiej

2020-09-24
Skutki niewłaściwego żywienia świnki morskiej

Świnka morska właśnie pojawiła się w Twoim domu? Wspaniale! Te przyjazne zwierzęta szybko przyzwyczajają się do nowego opiekuna, a ich pielęgnacja nie przysparza wielu problemów. Należy jednak pamiętać o codziennym sprzątaniu klatki oraz właściwym karmieniu naszego zwierzątka. Odpowiednia dieta świnki morskiej jest podstawowym warunkiem utrzymania zwierzęcia w zdrowiu i dobrym samopoczuciu. Przyjrzyjmy się zatem temu, na co należy zwrócić uwagę podając pokarm zwierzęciu, a także jakie mogą być skutki niewłaściwego żywienia świnki morskiej.

Skutki niewłaściwego żywienia świnki morskiej - schorzenia spowodowane nieodpowiednią dietą

Skutki niewłaściwego żywienia świnki morskiej pojawiają się bardzo szybko, a wynikają z wrażliwości układu pokarmowego gryzonia. Żywienie kawii domowej nie jest szczególnie skomplikowane i wymaga podawania pokarmu dedykowanego roślinożercom. Pisaliśmy o tym w tym artykule poświęconym diecie świnki morskiej. W karmieniu świnek morskich istotne są stałe pory posiłków, dobór odpowiednich składników oraz bezwzględne unikanie szkodliwych produktów. Aby uniknąć problemów zdrowotnych, takich jak biegunka u świnki morskiej czy zaparcia, konieczna jest urozmaicona dieta, bogata w witaminy, zwłaszcza w kwas askorbinowy.

Biegunka u świnki morskiej - nie wolno jej lekceważyć

Niewłaściwa dieta często skutkuje pojawieniem się biegunki u świnki morskiej. Dlatego ważne jest pilnowanie, aby podawany pokarm był zawsze świeży i dobrej jakości. Zjedzenie zepsutych warzyw i owoców lub zbyt dużej ilości soczystego pokarmu w postaci świeżych jarzyn czy zielonki może doprowadzić do rozwolnienia. Inną przyczyną biegunki u świnki morskiej może być nagła zmiana w jadłospisie (zmiana karmy, podanie świeżych warzyw czy zieleniny po długiej przerwie zimowej). W związku z tym, warto pamiętać o tym, że wszelkie nowe produkty wprowadzamy bardzo stopniowo, obserwując kał oddawany przez świnkę. Jeśli pojawi się biegunka, zaprzestańmy podawania danego produktu. Jeżeli mimo to biegunka nie ustąpi, a pojawią się inne objawy, takie jak osowiałość czy brak apetytu, koniecznie udajmy się na konsultację do weterynarza. Biegunka, podobnie jak zaparcia u świnki morskiej, jest niebezpieczna dla zwierzęcia i bardzo szybko może doprowadzić do odwodnienia organizmu, co może zakończyć się utratą zdrowia lub życia.

Zaparcia u świnki morskiej - bolesna dolegliwość

Zaparcia u świnki morskiej pojawiają się najczęściej w wyniku podania zbyt dużej ilości świeżej wiosennej trawy. Jelita, nieprzyzwyczajone do trawienia dużych ilości zieleniny po zimowej przerwie, mogą zostać zaczopowane. Wówczas dochodzi do bolesnych wzdęć, płytkiego, szybkiego oddechu. W takiej sytuacji niezbędna jest wizyta u lekarza. Podobnie, w przypadku małej ilości ruchu czy mało urozmaiconej diety, pozbawionej siana i witamin, może pojawić się zatwardzenie. Problemom z wypróżnianiem często towarzyszy brak apetytu. Zaparć nie wolno lekceważyć, stąd kiedy zaobserwujemy pierwsze objawy, skonsultujmy się z lekarzem. Często wystarcza wykonanie lewatywy, a następnie zmuszenie świnki do jedzenia, poprzez podanie ulubionego pokarmu, aby sytuacja wróciła do normy.

Świnki morskie
Awitaminoza u świnki morskiej - niebezpieczny problem

Awitaminoza u świnki morskiej to zupełny brak lub niedobór określonej witaminy w organizmie zwierzęcia. Przyczyną awitaminozy jest z reguły nieodpowiednia dieta lub zaburzenia na tle wchłaniania pokarmów. Zapobieganie powstawania awitaminozy opiera się na podawaniu śwince morskiej pokarmów nasyconych odpowiednimi witaminami. Jako urozmaicenie diety, wiosną i latem, możemy dostarczać zwierzęciu świeżej zielonki, natomiast zimą - należy podawać więcej witamin i niezbędnych minerałów w postaci karmy dedykowanej świnkom morskim.

a) awitaminoza typu A

Awitaminoza typu A to poważne schorzenie, w wyniku którego może dojść do zatrzymania funkcji życiowych, zatrzymania oddechu i do drgawek. Aby zapobiec awitaminozie konieczne jest podawanie produktów z witaminą A, którą odnajdziemy w roślinach zielonych, takich jak sałata. Duże ilości tej witaminy znajdują się także w marchwi i pomidorach.

b) awitaminoza typu B

Brak witaminy B prowadzi do wypadania sierści, biegunek, obniżenia sprawności kończyn, które może doprowadzić nawet do niedowładu kończyn. Witaminy z grupy B znajdują się przede wszystkim w zielonce (zielone części roślin - zioła jadalne, liście, pędy, trawy).

c) awitaminoza typu C

Do najczęściej spotykanych niedoborów witamin u świnek morskich (podobnie jak u innych zwierząt), zaliczamy niedobór witaminy C. Wynika to stąd, że w odróżnieniu od pozostałych witamin, organizm sam nie wytwarza tej witaminy. Objawy awitaminozy typu C pojawiają się stopniowo. Początkowo możemy zaobserwować obniżoną odporność oraz zwiększoną podatność na stres. Z czasem świnka zaczyna chorować na szkorbut. W okolicach pyszczka powstają niewielkie, trudno gojące się krwawiące ranki, pojawia się zapalenie dziąseł oraz dochodzi do powolnego wypadania zębów. W tej sytuacji konieczna jest suplementacja witaminy C, zlecona przez lekarza weterynarii oraz podawanie produktów bogatych w witaminę C. Warto sięgać po pietruszkę i koper, ponieważ nie mają one typowo kwaśnego smaku, którego z reguły świnki morskie nie akceptują.

d) awitaminoza typu D

Witamina D wytwarzana jest przez organizm zwierzęcia poprzez dostarczanie światła słonecznego. Dlatego niedobory tej witaminy obserwujemy, zwłaszcza u tych świnek morskich, które nie wychodzą na dwór. Zwierzęta te są narażone głównie na zmiany krzywicze w układzie kostnym lub nieregularny rozrost kości. Awitaminoza typu D występuje również u zwierząt karmionych przez dłuższy okres tylko jednym rodzajem pokarmu. Aby zapobiec niedoborom konieczna jest zróżnicowana dieta, skarmianie ziarna, siana i świeżej zielonki oraz spacery na świeżym powietrzu.

e) awitaminoza typu E

Niedobór witaminy E u samców może prowadzić do problemów ze wzrostem, a u samic do niepłodności. Awitaminoza typu E może objawiać się nerwowością lub częściowym paraliżem ciała. Przykre skutki niedoboru witaminy E powinny ustąpić po regularnym podawaniu oleju i ziarna z pszenicy.

Nadwaga u świnki morskiej - skutkiem przekarmienia

Dość powszechnie zdarza się, że świnka, która w naszym odczuciu jest prawidłowo karmiona - w rzeczywistości jest przekarmiana. Nie wynika to z tempa metabolizmu zwierzęcia, ale z przyzwyczajeń domowników. Częste podawanie naszej śwince ulubionych smakołyków, a także nieprzestrzeganie dawkowania gotowej karmy, sprzyjają otyłości. Otyłe zwierzę staje się powolne, ospałe, nie lubi się ruszać i niestety zaczyna częściej chorować. Przy problemach z figurą konieczne jest stosowanie odpowiedniej diety oraz ograniczenie podawanych smakołyków, w tym także skarmianych warzyw i owoców. Jedynie woda i siano powinny być podawane bez żadnych ograniczeń.

Problemy zdrowotne u świnki morskiej? Najważniejsza zdrowa dieta!

Większość problemów zdrowotnych świnek morskich wynika z nieprawidłowego ich karmienia. Układ pokarmowy świnki morskiej jest niezwykle wrażliwy, dlatego drastyczne zmiany w żywieniu i mało urozmaicony jadłospis szybko mogą stać się przyczyną złego stanu zdrowia naszego gryzonia. Skutki niewłaściwego żywienia świnki morskiej, takie jak biegunka, zaparcia, nadwaga czy awitaminoza wyeliminujemy poprzez zbilansowaną i urozmaiconą dietę naszego pupila. Bezwzględnie unikajmy przekarmiania, podawania nieświeżych i nadpsutych warzyw czy owoców. Wybierajmy karmę wyłącznie najwyższej jakości, sięgajmy po świeże i nieprzetworzone produkty, bogate w witaminy i minerały, a nasze zwierzątko będzie cieszyło się dobrym zdrowiem i samopoczuciem przez długi czas.

Autor: Marta Szwajkiewicz-Puza

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020

Polecane

pixel