Popularne rasy kotów długowłosych i zasady pielęgnacji długiej sierści

Koty długowłose charakteryzują się efektowną okrywą włosową i cieszą ogromną popularnością wśród miłośników czworonożnych piękności. Trzeba jednak pamiętać, że taka sierść wymaga specjalnej pielęgnacji, gdyż może mieć skłonność do tworzenia się kołtunów. Poznaj najpopularniejsze rasy kotów długowłosych i sprawdź, jak zapewnić im piękny wygląd!
Najpopularniejsze rasy kotów długowłosych
Wśród ras kotów długowłosych znajdują się zarówno jedne z najstarszych ras, jak i niedawno powstałe odmiany. Wśród nich znajdują się także jedne z największych kotów domowych! Do ras kotów z długą sierścią zalicza się między innymi:
- maine coon,
- koty norweskie leśne,
- koty syberyjskie,
- persy,
- ragdolle,
- neva masquerade,
- koty brytyjskie długowłose,
- koty somalijskie,
- koty birmańskie,
- koty balijskie,
- koty jawajskie,
- tureckie angory.
Również niektóre rasy krótkowłose mogą mieć swoje odmiany o dłuższej sierści - na przykład kot brytyjski występuje w dwóch wariantach okrywy włosowej. Koty długowłoe mogą znacząco różnić się od siebie charakterem, wielkością i kolorem włosa. Dlatego każdy wielbiciel długiej sierści znajdzie dla siebie idealnego przyjaciela.
Maine coon
Maine coon to jedna z najbardziej rozpoznawalnych ras kotów długowłosych na świecie. Należy do największych ras kotów - jej przedstawiciele mogą osiągać ponad metr długości i ważyć nawet 11 kg! Koty te słyną także ze swojego wyjątkowego, nieco psiego charakteru, gdyż silnie przywiązują się do opiekuna, są niezwykle towarzyskie i doskonale adaptują się do każdych warunków. Chętnie spacerują na smyczy, nie boją się wody i są odważne, dlatego sprawdzą się w roli pupila dla osoby, która z pewnych względów nie może pozwolić sobie na psa, jednak poszukuje oddanego przyjaciela. Gęsta sierść maine coona może występować w niemal każdym umaszczeniu - organizacje felinologiczne nie akceptują tylko umaszczenia syjamskiego (colorpoint) oraz maści rozjaśnionych, takich jak liliowy i płowy.

Kot norweski leśny
Kot norweski leśny to to rasa ukształtowana w Skandynawii. Długa, gęsta sierść tego mruczka miała za zadanie chronić go przed trudnymi warunkami, dlatego ma wełnisty podszerstek i wodoodporne właściwości. Przedstawiciele tej rasy również osiągają pokaźne rozmiary (do 10 kg), są ciekawskie, inteligentne i samodzielne, choć bardzo związane z opiekunem. Bywają jednak nieco nieufne wobec obcych ludzi, natomiast chętnie dogadują się z innymi domowymi czworonogami.
Podobnie jak maine coon, kot norweski leśny może występować w każdym umaszczeniu oprócz syjamskiego i rozjaśnionego. W rasie tej występuje także niespotykane u innych kotów umaszczenie bursztynowe.
Kot syberyjski
Kot syberyjski to trzecia z największych ras kotów domowych. Wywodzące się z wyjątkowo mroźnych rejonów świata mruczki mogą rosnąć aż do 12 kg, choć kotki osiągają zazwyczaj tylko połowę tej masy ciała. Syberyjczyki lubią towarzystwo swoich opiekunów, jednak nie przepadają za nachalnymi czułościami - wolą obserwować domowników z niewielkiego dystansu i proszą o pieszczoty tylko w wybranych przez siebie momentach. Większość kotów tej rasy cechuje się odwagą i szybko dostosowuje się do nowych warunków, jednak zdarzają się także osobniki nieśmiałe, które będą potrzebować bardziej przewidywalnego otoczenia.
Syberyjczyki występują w wielu kolorach połączonych z białymi znaczeniami. Akceptowane jest także umaszczenie typu neva masquerade, czyli ze znaczeniami typu point (na uszach, łapach, ogonie i pyszczku).
Kot perski
Koty perskie należą do mruczków o wyjątkowo zrównoważonym charakterze - to typowe kanapowce, które od szaleńczych zabaw i wspinaczek wolą spokojnie przechadzać się po mieszkaniu lub wylegiwać na miękkim posłaniu. Ważące do 7 kg persy lubią głaskanie i towarzystwo człowieka, jednak nie są natarczywe, nie przepadają też za hałasem i wolą przewidywalne otoczenie. To dobra rasa dla starszych osób, które lubią spędzać czas w domowym zaciszu.
Puszysta sierść persa może mieć dowolny kolor - najpopularniejsze są zwierzaki białe, rude i tabby.

Kot somalijski
Kot somalijski to długowłosa odmiana kota abisyńskiego. Wśród kotów domowych wyróżniają się dużym temperamentem, potrzebują dużej dawki ruchu, zabawy i uwielbiają się wspinać. Są przy tym inteligentne i posłuszne, chętnie uczą się sztuczek i lubią spacery na smyczy. Koty somalijskie wymagają dużej dawki uwagi ze strony opiekuna i nie lubią zostawać same w domu, dlatego najlepiej sprawdzą się w roli towarzysza dla domatora.
Charakterystyczną cechą w rasie kot somalijski jest czarna pręga przebiegająca wzdłuż ciała aż do końca ogona. Podstawowa maść może być ruda, liliowa, niebieska czy płowa.
Turecka angora
Turecka angora należy do ras długowłosych o puszystej, jedwabistej sierści pozbawionej podszerstka. Ważące do 5 kg koty tej rasy są energiczne, ciekawskie i przyjazne, uwielbiają obserwować opiekuna i uczestniczyć w codziennych czynnościach. Najczęściej wybierają jednego domownika, któremu są najbardziej oddane, jednak chętnie bawią się z każdym członkiem rodziny, gdyż potrzebują bardzo dużo ruchu i uwagi. Niektóre koty rasy turecka angora mogą być nieco nieufne, jednak większość chętnie zaprzyjaźnia się z gośćmi.
Angory tureckie występują we wszystkich umaszczeniach, jednak najczęściej spotykane jest umaszczenie białe.
Ragdoll
Ragdoll to jedna z najbardziej rozpoznawalnych długowłosych ras kotów. Te duże (przedstawiciele tej rasy mogą ważyć do 10 kg) zwierzaki słyną ze swojego spokojnego, zrównoważonego usposobienia oraz długiej i miękkiej w dotyku sierści. Nazwa rasy oznacza szmacianą lalkę - wzięła się stąd, że ragdoll wzięty na ręce rozluźnia się i staje niemal bezwładny. To doskonałe koty rodzinne, które bardzo źle znoszą samotność i uwielbiają towarzyszyć opiekunom we wszystkich domowych czynnościach.
Ragdolle mają futro w umaszczeniu colorpoint - na podstawowej białej maści znajdują się ciemniejsze znaczenia obejmujące łapki, uszy, pyszczek i ogon.

Pielęgnacja kota z długa sierścią
By długowłosy kot mógł cieszyć oko swoim pięknym wyglądem, opiekun musi szczególnie zadbać o pielęgnację sierści. Zbyt rzadkie czesanie sprawi, że długi włos zacznie zbijać się w kołtuny i filcować. Tak zniszczonej sierści nie da się rozczesać - w przypadkach skrajnego zaniedbania konieczne może być nawet całkowite ogolenie zwierzaka maszynką. Warto także pamiętać, że niektóre koty długowłose mogą mieć skłonność do zakłaczenia, gdyż podczas codziennego mycia sierści połykają duże ilości swoich włosów. Dlatego każdy opiekun mruczka z dłuższą sierścią musi zaopatrzyć się w szczotki i grzebienie przeznaczone do pielęgnacji kotów długowłosych i regularnie wyczesywać nadmiar martwego podszerstka.
Kota długowłosego należy zawsze czesać od głowy w kierunku ogona, zwracając uwagę na sierść na szyi, w pachwinach i na portkach. W przypadku kotów z bujną kitą, szczotkując ogon należy zachować ostrożność, by nie usunąć z niego zbyt dużo futra.
Jak karmić długowłosego kota?
Ogromny wpływ na kondycję sierści ma odpowiednie żywienie. Do szczególnie ważnych dla kociej sierści składników pokarmowych należą nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, a także biotyna, cynk i białko stanowiące źródło łatwo przyswajalnych aminokwasów niezbędnych do wzrostu włosa.
Jedną z karm stworzonych z myślą o kotach długowłosych jest Euphoria Gluten Free Hairball - najwyższej jakości sucha karma, która wspiera wygląd sierści kota i może zmniejszać ryzyko zakłaczenia. Starannie skomponowana receptura została wzbogacona o dodatkową dawkę włókna pokarmowego, które pobudza perystaltykę jelit, co sprzyja łatwiejszemu usuwaniu zalegającej sierści z przewodu pokarmowego kota. Karma zawiera także olej z łososia - skoncentrowane źródło kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, które wspierają piękną sierść i zdrową skórę.
Polecane

Karma dla kotów EUPHORIA Gluten Free Cat HAIRBALL Indyk & Łosoś 1,5 kg

Karma dla kotów EUPHORIA Gluten Free Cat HAIRBALL Indyk & Łosoś 8 kg
