Pies z długimi uszami. Poznaj 10 ras psów o dużych uszach

2023-06-04
Pies z długimi uszami. Poznaj 10 ras psów o dużych uszach

Pies z długimi uszami. Poznaj 10 ras psów o dużych uszach.

Rasy psów różnią się między sobą wieloma cechami wyglądu. Jednym z wyróżników zewnętrznych, który ciekawi miłośników czworonogów i który omówię w tym artykule jest długość uszu u psa.

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się po co psom długie uszy? Czy są one efektem naturalnej ewolucji czy może działalność człowieka miała w tym swój udział?

Już spieszę z odpowiedzią!

Długie uszy - cecha charakterystyczna psów myśliwskich

Długimi uszami bardzo często charakteryzują się rasy psów myśliwskich. Jest to cecha wykształcona na drodze selekcji przez człowieka. Uszy, które najczęściej ciągnęły się po ziemi, po śladzie tropionej zwierzyny, miały pomagać psom podczas polowania. Zamiatając ziemię, pobudzały zapach, pozostawiony np. przez dzika, czy jelenia, podnosząc w powietrze i ułatwiając tropienie.

W dzisiejszych czasach takie długie, zwisające uszy najczęściej są urokliwą cechą przykuwająca uwagę właścicieli.

Przedstawiam Ci 10 ras psów o dużych uszach.

rasy psów z długimi uszami Basset długie uszy

10 ras psów, które mają długie uszy

Basset hound

Jest to jeden z najbardziej popularnych przedstawicieli ras psów z długimi uszami.

Należy do psów gończych i posokowców. Ze względu na krótkie nogi, jest psem raczej niskim. Jest łagodny i zrównoważony. Ta rasa powstała w celu tropienia królików, zajęcy oraz bażantów.

Psy tej rasy mają predyspozycje do otyłości, więc należy im zapewnić odpowiednią dietę oraz dawkę ruchu. Idealnie nadaje się jako towarzysz zabaw oraz długich spacerów. Ze względu na swoją ogromną otwartość i tolerancję na dzieci, psiak ten doskonale odnajdzie się w większej rodzinie, w której są już inne czworonogi.

Jak na psa myśliwskiego przystało bywa dosyć niezależny, jednak przy pomocy smacznych nagród, czy pochwał jest chętny do współpracy.

Basset pies z długimi uszami

Bloodhound

Podobnie jak Basset hound należy do psów gończych i posokowców. Jest inaczej nazywany psem św. Huberta, który patronuje myśliwym i leśnikom. Uznawany jest za wzór psa myśliwskiego.

Pierwsze co rzuca się w oczy, patrząc na psiaka tej rasy jest masywna sylwetka oraz sporej wielkości, luźne podgardle. Pomimo swoich sporych rozmiarów jest to bardzo wrażliwy psiak. Jego cechą charakterystyczną jest łagodność, wielka inteligencja oraz ogromna potrzeba przebywania w bliskości ze swoim opiekunem.

Bloodhound pies długie uszy

Psy gończe, hodowane do pracy na polowaniach, mają tendencję do ucieczek i przy okazji podążania samemu za ciekawym tropem. W wychowaniu psów tej rasy, należy mocno skłonić się do nauki przywoływania.

Oprócz odpowiedniej tresury warto, aby właściciel psiaka pomyślał o zaczipowaniu psa i dodatkowo o adresówce przy obroży. Pomoże to w szybszym odnalezieniu czworonoga. Dobrze, jakby ten myśliwski pies trafił do osoby aktywnej, preferującej długie spacery, dla której tropienie i myślistwo jest znane.

O czipowaniu i rejestracji psa pisaliśmy w artykule tutaj 

Cocker spaniel angielski

Niegdyś była to typowo rasa stworzona do polowań. Dobrze odnajdywał się również przy wypasaniu bażantów i kuropatw. Aktualnie jednak cocker spaniele są bardziej popularne na wystawach niż na polowaniach.

Jest to nieduży pies, a jego cechą charakterystyczną jest tzw. firanka z sierści po bokach oraz mocno owłosione, długie uszy. Jest bardzo wesołym oraz chętnym do pracy i zabawy pupilem. Przy okazji przyjazny i oddany właścicielowi. Idealnie odnajdzie się w domu, gdzie opiekunowie lubią ruch i mają czas poświęcić mu dużo uwagi. Dzięki swojej inteligencji, szybko się uczy nowych poleceń i sztuczek, ale jednocześnie jest tez uparty. Instynkt myśliwski całkowicie w nim nie zanikł, więc zdarzyć się może, że na spacerze pogoni za zwierzyną.

Opieka nad psami tej rasy wymaga sporej uwagi. Ze względu na dłuższą sierść konieczna jest odpowiednia pielęgnacja sierści i uszu. Po konsultacji z lekarzem weterynarii można zastosować suplementację poprawiającą wygląd sierści.

Suplementy na sierść i skórę dla psa możecie znaleźć w naszej ofercie 

Cocker spaniel pies z długimi uszami

Cavalier king charles spaniel

Jest to mniej popularna rasa i bardzo często mylona z cavalierem. Cechą charakterystyczną tego psiaka jest lekko wypukła, zaokrąglona głowa z zadartym, spłaszczonym pyszczkiem.

Należy do psów długowłosych, gdzie sierść, odpowiednio pielęgnowana, jest lśniąca i jedwabista.

Cavalier king charles spaniel rasy psów długie uszy

Pupil tej rasy będzie łagodny i czuły, bez powodu też nie jest agresywny. Bardzo przywiązuje się do jednego z domowników i jego uznaje za swojego pana. Bardzo dobrze dogaduje się z dziećmi, które uwielbiają pupila ze względu na swoją wesołość i wysoki próg cierpliwości. Nie należy zapominać jednak, że to tylko zwierzak i Ty, jako dorosły, musisz trzymać nadzór nad zabawami spaniela z dziećmi.

W porównaniu do opisanych w tym artykule ras psów, king charles spaniel nie wymaga bardzo wysokiej aktywności. Oczywiście ucieszy się z dłuższego spaceru ze swoim ukochanym właścicielem, jednak spokojny spacerek po parku w zupełności mu wystarczy.

Pielęgnacja sierści nie jest bardzo skomplikowana, jednak wymaga systematyczności, co pozwoli zapobiec powstawaniu kołtunów.

Sprawdź naszą propozycję karmy dla tej rasy. 

Jamnik

Jest to rasa od bardzo dawna wykorzystywana do polowań. Dzięki swojemu zawzięciu i uporowi były bardzo skuteczne podczas pogoni za ofiarą. Jednak w dzisiejszych czasach jamniki najczęściej są psiakami domowymi.

Wyróżnić można 3 odmiany tej rasy: krótkowłose, długowłose oraz szorstkowłose. Są bardzo inteligentnymi i wesołymi psiakami. Przy okazji mają ogromną czujność i bardzo często głośno szczekają.

Cechą charakterystyczną jest wydłużony tułów oraz krótkie łapki. Pomimo niewielkich rozmiarów, na spacery warto zabierać ze sobą smycz, ponieważ jak tylko wyczują np. zająca od razu pomknie za nim w pogoń, tracąc nawet z oczu swojego właściciela. A to wszystko za sprawą mocno rozwiniętego u tej rasy instynktu łowieckiego.

Ze względu na to, że do obcych jest nieufny, sprawdzi się w roli psa stróżującego na posesji i, jak już wcześniej wspomniano, swoim ujadaniem da właścicielom znać, że ktoś obcy próbuje wejść na jego teren.

jamnik długie uszy

Seter Irlandzki

Pierwszą charakterystyczną cechą tej rasy jest to, że są bardzo smukłe i wysokie. Mają długą sierść i mocno owłosione uszy, co jak w przypadku opisanych wyżej spanieli wymaga odpowiedniej higieny.

Są to bystre, radosne i bardzo aktywne psy, zresztą jak większość psów myśliwskich. Przede wszystkim potrzebują dużej dawki ruchu i ciekawych zajęć. Ta rasa została stworzona po to, aby polować w gęstych zaroślach, na otwartej przestrzeni, łąkach jak również w wodzie i na bagnach. Ich zadaniem było wytropienie ofiary i wystawienie jej na cel myśliwemu, głównie było to ptactwo.

Selter irlandzki pies z długimi uszami

Pomimo łowczego charakteru, jest też bardzo łagodny i nada się do domu, gdzie są nieco starsze dzieci. Musi natomiast mieć zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu i szkolenia, przede wszystkim w zakresie przywoływania i powrotu do właściciela.

Dla ciekawostki przytoczymy fakt, że seter irlandzki w swoim kraju pochodzenia jest bardzo cenioną rasą. Znajduje się w logo przedsiębiorstwa autobusowego, bo według tego przedsiębiorstwa rasa ta odzwierciedla idealnie ducha firmy – „przyjazny, niezawodny i szybki sposób obsługi klientów”. W czasie zawodów sportowych na uniwersytetach można też spotkać maskotkę o wyglądzie setera irlandzkiego.

Chart Afgański

Jest to wyjątkowo piękny, długowłosy pies. Rasa niezwykle inteligentna, patrząca na świat z lekkim dystansem.

Chart afgański został wyhodowany do pogoni za bardzo szybką zwierzyną, taką jak np. lisy, zające czy wilki. Służyły również do stróżowania oraz pilnowania stad bydła czy owiec.

Dzisiejsze osobniki tej rasy nadal mają silny instynkt pogoni, ale doskonale sprawdzą się w roli domowego pupila, sportowca a nawet psa wystawowego. Ich niesamowita mądrość i wcześniej wspomniana inteligencja pozwala na szybką naukę i trening. Przy okazji należą do psów bardzo samodzielnych, co może trochę utrudnić tresurę, bo bywają uparte i trudne w nauce.

Najlepiej odnajdą się w domu, gdzie właściciele lubią aktywnie spędzać czas, gotowych poświęcić mu dużo uwagi. Pomocne w aktywności mogą być różnego rodzaju zabawki, czy piłki.

Tutaj znajdziesz gumowe frisbee 

chart afgański pies długie uszy

Sporej uwagi wymaga również pielęgnacja, ze względu na piękną i jednocześnie bardzo długą sierść. Jest to dosyć czasochłonne i wymaga systematyczności, żeby psiak dobrze się prezentował.

Ciekawostką dla tej rasy jest fakt, że otrzymał ksywę „pachnącego psa” ze względu na aromat wydzielany przez gruczoły w policzkach o aromacie piżmowym.

Wyżeł weimarski

Rasa ta charakteryzuje się bardzo majestatyczną budową oraz posiada harmonijną sylwetkę. Najczęściej występujące odcienie to niebieski, szary lub mysioszary. Należy do grupy psów średnich i dużych i posiada typową budowę psa pracującego.

Jest to idealny towarzysz dla aktywnych i lubiących sport osób, posiadających odpowiednią ilość czasu na jego wychowanie oraz szkolenie.

Zaletą tej rasy jest fakt, że utrzymanie ich w czystości nie wymaga wielkiego nakładu pracy, ze względu na krótką sierść. Z powodu braku podszerstka należy być ostrożnym podczas spacerów w bardzo niskiej temperaturze, ponieważ źle je znosi. Nadmierny wysiłek w upalne dni też nie jest wskazany.

Wyżeł weimarski posiada niezwykle mocno rozwinięty instynkt łowiecki oraz bardzo dobry węch. Jest bardzo inteligentnym psem , chętnie współpracuje podczas szkolenia, uwielbia zabawy i pieszczoty.

Bardzo wrażliwy, zrównoważony o umiarkowanym temperamencie, bez agresji, nada się na psa rodzinnego, w którym są dzieci. Nie może jednak zostawać na długie godziny sam w domu, bez żadnego zajęcia, ponieważ dokona zniszczeń. Jest to pies aktywny, wymagający codziennej, odpowiedniej dawki ruchu i treningu.

Wyróżniamy wyżła weimarskiego krótkowłosego oraz długowłosego.

Wyżeł weimarski rasa psa duż euszy

Posokowiec bawarski.

Psy tej rasy nie należą do najbardziej popularnych w Polsce. Jednak widoczne jest coraz większe zainteresowanie przedstawicielami posokowców. Są bardzo pięknymi i niezwykle inteligentnymi zwierzętami. Potrzebują dużo ruchu i pracy, w którą się wybitnie angażują.

Rasa ta to zwierzęta typowo myśliwskie. Posiada silny instynkt i nadzwyczaj dużą skuteczność na polowaniach. Jednak nie oznacza to, że nie odnajdzie się w domu, w którym nie będzie uczestniczył w polowaniach.

Posokowiec pies z długimi uszami

Posokowce są bardzo energiczne i wesołe. Nieustannie chcą się bawić i są temperamentne. Jako towarzysz aktywnej rodziny sprawdzi się idealnie, ponieważ spokojny spacer po parku może go nie zaspokoić. Najbardziej kochają być w ruchu i na otwartej przestrzeni. Ważny jest dobry trening przywoływania, ponieważ jak wszystkie psy myśliwskie jak poczuje zwierzynę może oddalić się od domu, nie zwracając uwagi na opiekuna. W towarzystwie z innymi zwierzętami może być różnie. Ogólnie rzecz biorąc jest bardzo cierpliwy, jednak sporo mniejsze od siebie zwierzęta mogą pobudzić w nim instynkt łowiecki. Bardzo ważna jest odpowiednie wychowanie i socjalizacja już od szczenięcych lat.

Black and tan coonhound

Jest to nieco mniej popularna rasa psa posiadająca naprawdę długie uszy. Należy do dużych psów gończych, polująca na szopy i oposy. Wyżej wymienione rasy posiadają bardzo długie uszy, ale to przedstawicielka coonhound, Lou, od 2022 roku wpisana jest do Księgi Rekordów Guinnesa na najdłuższe uszy, które osiągnęły aż 34cm długości!

Zachowanie i wygląd psów tej rasy ewidentnie świadczy o tym, ze jest to pies gończy. Jego muskularna budowa pozwala połączyć siłę, szybkość oraz zwinność. Krótka sierść, która przy okazji jest bardzo gęsta zapewnia psu odporność na różne warunki atmosferyczne.

Ze względu na pochodzenie ma mocny i dosyć trudny temperament, jednak podatny na tresurę i wychowanie. Wymaga to po prostu trochę więcej czasu i zaangażowania. Tak jak wyżej opisana rasa, nie lubią i nie powinny zostawać same w domu. Oprócz zniszczeń jakich mogą dokonać potrafią też bez przerwy wyć za właścicielem. Należy im zapewnić ogrodzony obszar do biegania, gdyż jak wyczuje zwierzynę, może się mocno oddalić od miejsca zamieszkania.

Sprawdź naszą propozycję karmy dla dużych psów

Długie uszy u psa – czy trudno o nie zadbać?

U psów z długimi uszami znacznie częściej mogą wystąpić choroby czy infekcje uszu. Rozwijanie chorób nie wynika z naszego zaniedbania. Uwarunkowane jest to niedostateczną wentylacją kanału słuchowego poprzez długie i oklapnięte uszy oraz nadmierne owłosienie, które sięga aż do środka ucha.

Psy chodząc na spacerach z pyskiem przy ziemi, węsząc, zbierają z ziemi ogrom zanieczyszczeń, trawy, małe gałązki i wszystko co się tam znajduje, co też może wywołać infekcję. Istotne jest więc kontrolowanie uszu naszego pupila po każdym spacerze.

Dodatkowa kontrola i ewentualne przemywanie specjalnym preparatem do uszu, bądź nawet zwilżoną wodą szmatką pozwoli uniknąć powstawaniu stanów zapalnych. Jeżeli jednak jakieś ciało obce pojawi się w uchu, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Podsumowanie

Opisane wyżej rasy psów z długimi uszami to raptem naparstek. Jest ich znacznie więcej. Wiesz już jednak czym się charakteryzują. Wiesz, że większość z nich to psy myśliwskie.

Cechą charakterystyczną wszystkich tych ras jest wysoka aktywność, predyspozycje do polowań i wymaganie od właściciela dużego zaangażowania w wychowanie i tresurę.

Czy widzisz się w roli właściciela psa z długimi uszami? Poradziłbyś sobie? Myślę, że po przeczytaniu tego artykułu znasz już odpowiedź na to pytanie.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023

Polecane

pixel