Pies w samolocie. Praktyczny poradnik dla właścicieli psów

2023-04-25
Pies w samolocie. Praktyczny poradnik dla właścicieli psów

Podróżowanie samolotem z psem to bardzo kontrowersyjny temat. Przewóz psa tym środkiem transportu niektórym wydaje się niemożliwy. Tymczasem jest możliwy, jednak bywa stresujący, zarówno dla właściciela jak i czworonoga. Właśnie dlatego podróż psa samolotem musi być dobrze zaplanowana. Co zrobić, aby podróż była dla twojego pupila jak najmniej stresująca? Czy można przewozić psa w kabinie pasażerskiej? Jak przygotować psa do podróży samolotem? W tym artykule przedstawimy praktyczne porady dla każdego opiekuna psa, który wybiera się w podróż samolotem ze swoim pupilem.

Podróż psa samolotem a wymagania linii lotniczych

Zwierzęta domowe, w tym psy, mogą podróżować samolotem. Należy pamiętać, że jako właściciel psa, powinniśmy upewnić się, że znamy wymagania linii lotniczych dotyczące przewożenia zwierząt. Każda linia lotnicza, która umożliwia przewóz psa, ma swoje własne reguły, które należy przestrzegać. Przed rezerwacją lotu skontaktujmy się z linią lotniczą lub sprawdź aktualne informacje zawarte na stronie internetowej przewoźnika. Wymagania linii lotniczych dotyczące przewożenia psów mogą się różnić w zależności od linii i kraju, w którym znajduje się linia lotnicza. Poniżej przedstawiamy kilka ogólnych wymagań, które zazwyczaj muszą być spełnione, aby przewieźć psa na pokładzie samolotu.

Klatka dla psa

W trakcie podróży pies musi być w klatce lub transporterze. Psy zazwyczaj przewozi się w specjalnych klatkach, które muszą spełniać wymagane wymiary i być wykonane z odpowiedniego materiału. Klatka powinna być wystarczająco duża, aby pies mógł wygodnie w niej leżeć, obracać się i stać, ale jednocześnie wystarczająco mała, aby zapewnić bezpieczeństwo w czasie lotu. Klatka powinna być wyposażona w pojemnik na wodę i jedzenie, a także w miękką poduszkę lub koce dla komfortu psa.

Transporter dla psa

Transporter dla psa jest konieczny, jeśli przewóz psa odbywa się w kabinie pasażerskiej. Każdy przewoźnik określa wymiary oraz wymaganą wagę zwierzęcia wraz z transporterem (zazwyczaj jest to do 10 kg). W trakcie podróży pies przebywa w transporterze, który musi się zmieścić podczas startu i lądowania oraz w przypadku turbulencji pod fotelem pasażera. Transporter powinien być wyposażony w etykietę, które zawiera podstawowe dane o zwierzęciu. Możemy tam również zamieścić nasze dane kontaktowe oraz informacje o sposobie karmienia.

Smycz i kaganiec

Koniecznie zabierzmy ze sobą smycz naszego pupila. Niektóre linie lotnicze wymagają także, aby pies miał założony kaganiec podczas lotu. Warto upewnić się, że nasz pies jest przyzwyczajony do noszenia kagańca, aby uniknąć stresu podczas podróży samolotem. Wymagania zdrowotne W przypadku przewozu psów, większość linii lotniczych wymaga przedstawienia przez właściciela odpowiednich dokumentów zdrowotnych czworonoga. Zazwyczaj konieczne jest przedstawienie aktualnego certyfikatu zdrowia zwierzęcia, wydanego przez weterynarza.

Wymagania zdrowotne

W przypadku przewozu psów, większość linii lotniczych wymaga przedstawienia przez właściciela odpowiednich dokumentów zdrowotnych czworonoga. Zazwyczaj konieczne jest przedstawienie aktualnego certyfikatu zdrowia zwierzęcia, wydanego przez weterynarza.

Rodzaj i wielkość psa

Nie wszystkie rasy psów mogą być przewożone na pokładzie samolotu, a nawet te, które są dopuszczone, muszą być przewożone zgodnie z wymaganiami linii lotniczych. W zależności od wielkości psa, jego wagi i innych czynników, takich jak długość lotu, linia lotnicza może mieć różne wymagania co do sposobu przewozu psa.

Opłaty i rezerwacje

Linie lotnicze pobierają zwykle opłatę za przewożenie psa na pokładzie samolotu, która może się różnić w zależności od linii i kraju. Linie lotnicze zazwyczaj wymagają od właściciela psa rezerwacji przewozu psa z wyprzedzeniem, aby zapewnić, że istnieje odpowiednia ilość miejsca na pokładzie samolotu dla zwierzęcia.

Przewóz zwierząt samolotem a wizyta u weterynarza

Jeśli planujemy przewóz zwierząt samolotem, warto odwiedzić lekarza weterynarii, aby upewnić się, że nasz pies jest w dobrej kondycji zdrowotnej i ma wszystkie wymagane szczepienia. Zanim zarezerwujemy lot, sprawdźmy przepisy regulujące przewóz psów w kraju, do którego lecimy. Najważniejsze informacje znajdują się m.in. w konsulatach poszczególnych krajów. Poniżej przedstawiamy najważniejsze kwestie, na które trzeba zwrócić uwagę planując podróż samolotem z psem.

Certyfikat zdrowia

Niektóre linie lotnicze wymagają certyfikatu zdrowia (świadectwa zdrowia) od weterynarza, potwierdzającego, że nasz pies jest w dobrej kondycji zdrowotnej i jest wolny od chorób zakaźnych.

Szczepienia

Przed wylotem upewnijmy się, że nasz pies ma aktualne szczepienia, zwłaszcza przeciwko chorobom zakaźnym, które mogą być przenoszone przez inne psy, takie jak wścieklizna, zapalenie wątroby typu A lub parwowiroza. Jeśli pies nie jest w pełni zaszczepiony, ważne jest, aby skonsultować się z weterynarzem, aby dowiedzieć się, jakie szczepienia są wymagane przed podróżą oraz aby ustalić odpowiedni harmonogram szczepień przed podróżą samolotem. Pamiętajmy, że niektóre szczepienia wymagają kilku dawek w odstępach czasowych, więc planujmy wszelkie podróże z wyprzedzeniem.

Leki

Jeśli nasz pies musi mieć leki na wyjazd, a planujemy podróż samolotem, istnieją pewne kwestie, o których musimy pamiętać. Przede wszystkim, powinniśmy upewnić się, że leki, które nasz pies przyjmuje, są legalne w kraju docelowym i spełniają wymagania linii lotniczych. Przed podróżą skonsultujmy się z lekarzem weterynarii, aby upewnić się, że nasz pies może przyjmować swoje leki podczas lotu. Weterynarz może także doradzić, czy pies będzie potrzebował dodatkowych leków lub środków na uspokojenie podczas lotu. Jeśli podróżujemy z psem do kraju o wysokim ryzyku wystąpienia chorób przenoszonych przez owady, warto skonsultować się z weterynarzem, czy nasz pies będzie potrzebować dodatkowego zabezpieczenia w postaci środków odstraszających owady.

Z psem w podróży samolotem - niezbędne dokumenty

Transport psa samolotem ma określone wymagania. Aby zapewnić bezpieczeństwo zwierzęcia i innych pasażerów, wymaga się od właściciela psa, posiadania odpowiednich dokumentów. Wymagane dokumenty mogą się różnić w zależności od linii lotniczych oraz kraju, do którego się wybieramy. Właśnie dlatego przed planowaną podróżą, koniecznie zapoznajmy się dokładnie z wymaganiami.

Oto lista najczęściej wymaganych dokumentów:

  1. Świadectwo zdrowia psa - przed podróżą samolotem z psem konieczne jest uzyskanie świadectwa zdrowia zwierzęcia od weterynarza. Dokument ten jest ważny przez określony czas, zwykle od 10 dni do 1 miesiąca w zależności od linii lotniczych i kraju docelowego.
  2. Aktualne szczepienia - zwierzę musi mieć aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie.  W niektórych krajach wymagane są dodatkowe szczepienia, takie jak szczepienia przeciwko chorobom, które są rzadkie lub nie występują w Twoim kraju. Dlatego, jeśli planujemy podróż do innego kraju, warto skonsultować się z weterynarzem lub lokalnymi organami zdrowia, aby dowiedzieć się, jakie szczepienia są wymagane przed podróżą.
  3. Dowód rejestracyjny mikroczipa - jeśli pies podróżuje samolotem, powinien mieć wszczepiony transponder, zwany potocznie mikroczipem. Wówczas warto zabrać ze sobą dowód rejestracyjny, potwierdzający, że zwierzę jest zarejestrowane i posiada mikroczip. Taki transponder wszczepia się w gabinecie weterynaryjnym.
  4. Tatuaż - Jeszcze do 3. lipca 2011 r. metodą identyfikacji zwierząt w podróży były tatuaże. Jeśli nasz pies posiada czytelny tatuaż wykonany przed wskazaną datą, nadal możemy podróżować, używając właśnie tej metody identyfikacji.
  5. Paszport – podczas podróży samolotem pies musi posiadać paszport, wydany przez weterynarza. W tym dokumencie zawarte są podstawowe dane o zwierzęciu oraz daty niezbędnych szczepień. W paszporcie znajduje się również dokładna lokalizacja transpondera lub tatuażu identyfikacyjnego, a także pozostałe informacje o stanie zdrowia naszego pupila. 

Więcej informacji na temat niezbędnych dokumentów i regulacji dotyczących transportu lotniczego w poszczególnych państwach znajdziecie tutaj.

Przewóz zwierząt samolotem - warunki przewozu psów

Od przewoźnika oraz kraju, do którego się wybieramy, będzie zależała forma przewozu zwierzęcia. Przewóz psa samolotem odbywa się zwykle w trzech formach:

  1. W kabinie pasażerskiej – w tej formie przewozu pies jest umieszczony w specjalnej klatce transportowej, która może być znajdować się pod fotelem lub na półce bagażowej. Małe psy należy przewozić w transporterze, który mieści się w kabinie pasażerskiej.
  2. W luku bagażowym – transport psa większych rozmiarów odbywa się w przestrzeni bagażowej. W przypadku psa większego - zwierzę umieszczane jest w specjalnej klatce transportowej, która znajduje się w przestrzeni bagażowej samolotu.
  3. Przewóz psa samolotem jako cargo – większe psy, które nie mieszczą się w klatce transportowej, mogą być przewożone jako cargo, czyli ładunek samolotowy. W takim przypadku pies umieszczany jest w specjalnej klatce transportowej, która jest umieszczana w specjalnym przedziale ładunkowym samolotu.

W przypadku psów przewodników, czyli psów szkolonych do pomocy osobom z niepełnosprawnościami, podróżowanie jest dozwolone i w wielu przypadkach bezpłatne. Linie lotnicze zobowiązane są do zapewnienia odpowiedniego transportu dla osoby z niepełnosprawnością wraz z jej psem przewodnikiem, w kabinie pasażerskiej. W samolocie pies  powinien być blisko opiekuna i nie powinien przeszkadzać innym pasażerom. W niektórych przypadkach wymagane jest posiadanie przez psa przewodnika identyfikatora potwierdzającego jego szkolenie, a także zaświadczenia o zdrowiu psa.

Ważne jest, aby przed planowaną podróżą zapoznać się z polityką przewozu psów danej linii lotniczej, ponieważ zasady przewozu różnią się w zależności od przewoźnika. W niektórych przypadkach linie lotnicze nie oferują przewozu psów w kabinie pasażerskiej, a przewóz jako cargo może być znacznie droższy i wymagać dodatkowych formalności.

“Niebezpieczny” pies na pokładzie samolotu

Niektóre linie lotnicze określają specjalne wymagania względem ras psów, które są zaliczane do ras niebezpiecznych. Niektóre kraje wprowadziły pewne restrykcje dotyczące hodowli i posiadania najgroźniejszych psów rasowych. Więcej na temat agresywnych psów pisaliśmy w tym artykule. Tak więc będąc opiekunem doga argentyńskiego, rottweilera czy amerykańskiego pit bull terriera, które znajdują się na liście agresywnych ras, upewnijmy się czy nasz czworonóg zostanie wpuszczony na pokład samolotu czy jednak będziemy zmuszeni do wybrania podróży z psem samochodem. Pamiętajmy, że nasz pupil nie musi być psem rasowym, wystarczy, że jest w typie rasy, której nie wolno przewozić, a już zakaz może nas obowiązywać.

Jak przygotować psa do podróży samolotem?

Jeśli już wybraliśmy miejsca przyjazne psom i planujemy podróż z czworonogiem korzystając z transportu lotniczego, zacznijmy przygotowania odpowiednio wcześniej. Bez wątpienia, lot może być dla psa stresujący, dlatego psa warto oswoić z klatką, w której będzie przewożony i zadbać o to, aby znalazły się w niej miska z wodą oraz znajome zapachy i przedmioty, takie jak ukochany kocyk czy zabawka. Zaplanujmy odpowiednio wcześniej karmienie psa. Postarajmy się ograniczyć psu jedzenie na 4 godziny przed lotem, aby uniknąć problemów żołądkowych. Pamiętajmy o zapewnieniu psu odpowiedniej ilości wody i czasu na wypróżnienie przed lotem. Przygotujmy psa do podróży, szczególnie jeśli nasz pies do tej pory nie latał samolotem. Postarajmy się nauczyć psa, jak spędzać czas w klatce transportowej i przyzwyczaić go do hałasu i ruchu, które występują na pokładzie samolotu.

Autor: Marta Szwajkiewicz-Puza

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 1025 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-06
Jestem bardzo zadowolony
2024-01-30
Szybka realizacja,wszystko swierze.
pixel