Najbardziej niebezpieczne rasy psów

2021-05-10
Najbardziej niebezpieczne rasy psów

Mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Nie brakuje jednak głosów, że niektóre rasy psów są wyjątkowo niebezpieczne, także dla ludzi. O najgroźniejszych rasach psów najczęściej mówi się w kontekście amstaffów czy bulterierów. Jednak czy rzeczywiście mamy do czynienia z niebezpiecznymi rasami psów z wrodzonymi predyspozycjami czy jednak kluczową kwestią jest wychowanie i czynniki środowiskowe?

Niebezpieczne rasy psów - czy istnieją naprawdę?

Czy istnieją niebezpieczne rasy psów? Agresja jest naturalnym zachowaniem każdego psa, które od wieków pozwalało psu na uniknięcie zagrożenia i przetrwanie sytuacji zagrażającej jego życiu lub zdrowiu. Obok szczekania, warczenia i innych sygnałów, zachowanie agresywne służy po prostu do komunikacji z innymi osobnikami. W większości przypadków agresywne zachowanie psa można wyeliminować na etapie szczenięcia poprzez odpowiednią zabawę. Wówczas najważniejszą rolę odgrywa specjalistyczne szkolenie oraz socjalizacja psa. W niektórych sytuacjach, kiedy jest agresywny pies, może okazać się konieczna konsultacja z behawiorystą, który pomoże w pozbyciu się niepożądanych zachowań.

Agresywny pies - dlaczego psy są agresywne?

Zastanawiasz się niektóre psy są określane mianem “agresywny pies”? Należy mieć na uwadze, że psy przejmują nasze zachowania, dlatego to, w jakim stopniu i w jakich sytuacjach nasz pies będzie przejawiał zachowania agresywne zależy w głównej mierze od nas. Psy doskonale wyczuwają emocje, reagują na czynniki środowiskowe i osobowość swoich opiekunów. Właśnie dlatego, jeżeli właściciel wykazuje agresywne nastawienie, jego czworonóg może zacząć zachowywać się w podobny sposób. Rzeczywiście niektóre rasy psów wykazują większe skłonności do agresji niż inne. Stąd wymagają one większej uwagi, ale także wiedzy i doświadczenia w wychowaniu psów. W Polsce oraz w innych krajach wprowadzono pewne restrykcje dotyczące hodowli i posiadania najgroźniejszych psów. Jakie psy należą do ras agresywnych? Poniżej przedstawiamy aktualny wykaz ras psów agresywnych.

Wykaz ras psów agresywnych

Obecnie obowiązującym dokumentem, który obejmuje wykaz ras psów agresywnych jest Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 roku w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne (Dz.U. z 2003 r.nr 77, poz. 687). W rozporządzeniu ujęto 11 ras psów uznawanych za agresywne, do których należy

  • Amerykański pit bull terrier,
  • Pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin),
  • Buldog amerykański,
  • Dog argentyński,
  • Pies kanaryjski (Perro de Presa Canario),
  • Tosa inu,
  • Rottweiler,
  • Akbash dog,
  • Anatolian karabash,
  • Moskiewski stróżujący,
  • Owczarek kaukaski.

Poza wspomnianym rozporządzeniem, na właścicieli psów ras uważanych za agresywne nałożone są pewne obowiązki, o których mówi ustawa o ochronie zwierząt (Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz.U. z 2020 r., poz. 638). Prowadzenie hodowli lub utrzymywanie psa rasy uznawanej za agresywną wymaga specjalnego zezwolenia. Co więcej, właściciel takiego psa powinien zadbać, by podczas podczas spacerów pies był w kagańcu i na smyczy.

Groźne rasy psów w Polsce a wykaz psów agresywnych

Groźne rasy psów według rozporządzenia to także rasy, które Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) oraz podlegający pod nią Związek Kynologiczny w Polsce nie uznaje. Do nieuznawanych przez nie ras należy między innymi amerykański pit bull terrier, buldog amerykański czy moskiewski stróżujący. Mimo, że rozporządzenie wydane zostało na terenie Polski, to w zestawieniu zostały ujęte rasy psów, które bardzo rzadko występują w naszym kraju (akbash dog, anatolian karabash). Tymczasem badania pokazują, że sprawcami pokąsania ludzi są najczęściej kundelki, owczarki niemieckie oraz jamniki. Z kolei psy z wykazu ras uznawanych za agresywne stanowią znikomy odsetek.

Analiza przypadków pokąsania przez psy. Część I. Jakie psy kąsają? K. Fiszdon, A. Boruta; Życie weterynaryjne 2012-87

 

Groźne rasy psów? Nie dla każdego!

Pamiętajmy o tym, że groźne rasy psów to psy nie dla każdego. Muszą być prowadzone przez odpowiedzialnego i doświadczonego właściciela. Agresywne zachowania wynikają najczęściej z niewiedzy, zaniedbania i braku świadomości ze strony opiekuna. Tak więc to, czy pies będzie groźny i agresywny, zależy w bardzo dużej mierze od opiekuna. Jeżeli dojdzie do zaniedbania szkolenia i socjalizacji, pies rzeczywiście może stać się groźny. Natomiast pies, który jest odpowiednio wychowany już od okresu szczenięcego, nie powinien stanowić zagrożenia ani dla obcych, ani dla domowników.

Jeżeli nasz pies bywa agresywny, najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z weterynarzem i doświadczonym behawiorystą. Aby wyeliminować niepożądane zachowanie konieczne jest poznanie przyczyn agresji, których może być bardzo wiele (traumatyczne przeżycia, agresja ze strony właściciela, itp.), dlatego każdy przypadek powinien być traktowany indywidualnie.

Autor: Marta Szwajkiewicz-Puza

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021
pixel