Pies nie chce jeść. Co robić, kiedy pies nie ma apetytu? Poznaj przyczyny braku apetytu u psa.
Czy to szczeniak, czy dorosły pies, jeżeli przyjrzelibyśmy się każdemu z nich bliżej, moglibyśmy zauważyć, że nie każdy z nich, wbrew pozorom, jest łasuchem i wylizuje do czysta swoją miskę po karmie. Znajdzie się sporo zwierzaków, takich jak francuski buldog dorosły lub psy w wieku szczenięcym, które są wybredne, nie zjedzą byle jakiej karmy, a to stanowi dla właściciela nie lada wyzwanie, by sprostać ich wymaganiom. Tak więc zadajcie sobie pytanie: Czy mój pies to niejadek? A może problem tkwi gdzie indziej? Po przeczytaniu poniższego artykułu dowiecie się, dlaczego pies nie ma apetytu i co zrobić, aby poradzić sobie z tym problemem?
Pies nie chce jeść suchej karmy. Przyczyny braku apetytu u psa
W pierwszej kolejności, jeżeli zauważymy brak apetytu u psa, brak łaknienia, że pies nie chce jeść suchej karmy, nie dojada, wybrzydza, wcale nie podchodzi do miski z karmą, należy zadać sobie pytanie, czy aby na pewno z jego zdrowiem wszystko w porządku. Musi zapalić się nam czerwona lampka i powinniśmy rozpocząć baczną obserwację naszego pupila, czy nie występują inne objawy świadczące o chorobie np. układu pokarmowego.
Nagłe spadki apetytu u twojego psa to w większości przypadków objaw postępującej choroby, a niekoniecznie wybrzydzanie. Jeżeli więc zaobserwujemy niechęć do jedzenia, tym bardziej posiłków, które do tej pory wywoływały euforię u naszego psiaka, należy udać się do gabinetu weterynaryjnego, w celu wykonania badań, przede wszystkim z krwi. Na podstawie wyników lekarz weterynarii będzie w stanie ocenić przyczyny braku apetytu i czy faktycznie w organizmie naszego pupila rozpoczyna się jakiś stan zapalny. Na pewno warto również wykonać badania kału, nawet jeżeli regularnie odrobaczamy naszego czworonoga, gdyż psiak może odczuwać dyskomfort podczas jedzenia związany z zakażeniem pasożytniczym.
Brak łaknienia u psa
Jeżeli wykluczymy jakiekolwiek problemy natury zdrowotnej u naszego psa, należy zwrócić uwagę, czy nie wystąpiły jakieś nagłe zmiany w życiu psiaka. Są to między innymi: wyjazd właściciela, przybycie nowego członka rodziny, przeprowadzka do nowego miejsca. Tego typu sytuacje również mogą wywołać utratę apetytu i jest to związane ze stresem nagłych zmian. Właściciele psów nie mogą zapomnieć o indywidualnych preferencjach i potrzebach psa oraz o tym, że mogą się one zmieniać wraz z wiekiem. Pies, podczas posiłku, kieruje się głównie węchem, a jak wiadomo, stary pies ma go już nieco słabszy, więc może to wpłynąć na spadek pobrania pokarmu, gdyż dla seniora będzie się dana karma wydała mniej atrakcyjna. Bez względu na to, jaka jest przyczyna wystąpienia spadku apetytu u naszego czworonoga, nie powinniśmy karmić psa ludzkim jedzeniem.
Brak apetytu u psa - jak karmić psa?
Sposobów na przekonanie psa do jedzenia jest mnóstwo, jednak przede wszystkim musimy się skupić na diecie naszego pupila i pomyśleć, czy aby na pewno jest odpowiednio dopasowana do potrzeb i preferencji psa. Jeżeli po zagłębieniu się w skład aktualnej karmy uznamy, że pozostawia ona trochę do życzenia, warto skłonić się ku temu i zmienić karmę na taką z nieco lepszym składem. Czasami taka drobna zmiana a efekt jest od razu, bez kombinowania i wymyślania sposobów na pobudzenie apetytu u naszego psa. Innymi aspektami dosyć często występującymi w domach są błędy ze strony opiekunów, np. sytuacje, gdy pies ma stały dostęp do miski z jedzeniem lub zbyt duża ilość podawanych smaczków w ciągu dnia.
Jak powszechnie wiadomo super przysmaki Dla naszych psiaków, czy to szczeniaków czy dorosłych psów, super przysmaki są atrakcją i urozmaiceniem dnia. A właściciele chcą, w jak najlepszy sposób zadbać o swojego czworonożnego przyjaciela. Jednak tego typu urozmaicenia należy stosować z ogromną rozwagą. Zbyt duża ilość przysmaków w ciągu dnia, spowoduje, że nasz pies może nie jeść swoich posiłków, bo będzie czekał na coś „lepszego”. Pies się naje, ale nie zapewni sobie wszystkich niezbędnych substancji odżywczych w diecie żywiąc się głównie przysmakami. W takich przypadkach bardzo często występują niedobory, a przede wszystkim problemy zdrowotne takie jak otyłość.
Niechęć do jedzenia. Jak zachęcić psa do jedzenia?
Pies należy do zdobywców i musi posiadać poczucie zdobywania pokarmu, dlatego stały dostęp do karmy w misce to niekoniecznie dobre rozwiązanie. Taka forma żywienia dla psa traci na atrakcyjności, a nie ma co ukrywać, że jedzenie z miski przez psa powinno być dla niego najbardziej przyjemną czynnością w ciągu dnia.
Zabranie karmy
Zdarza się, że po nasypaniu psu karmy do miski swojej karmy, on podchodzi, wącha i odchodzi znudzony? Zmień to! Gdy nasypiemy karmę, a pies nie chce jeść karmy, to po około 20 minutach zabierz ją. Niezależnie od tego, czy cokolwiek zjadł czy też nie. Zaproponuj posiłek przy następnym karmieniu, nawet za kilka godzin. To w końcu zmobilizuje psiaka do spróbowania posiłku. Przy takim podejściu, naszemu psu, czy to młodemu szczeniakowi czy starszemu choremu buldogowi francuskiemu, nic nie będzie, nie zagłodzi się. My również unikniemy wyrzucania przeleżanej karmy.
Dobór odpowiedniej karmy
Dieta naszego pupila powinna być różnorodna i nie chodzi tu o różnorodności w kwestii struktury karmy czy producentów. Chodzi tu w głównej mierze o zmienną zawartość białka, co oznacza, że dieta naszego psa, czy to starszego buldoga francuskiego, czy młodszego szczeniaka, powinna zawierać mięso pochodzące od różnych gatunków zwierząt. Oczywiście, jeżeli nasz pies to alergik, to ta zasada nie obowiązuje i należy przeprowadzić dietę eliminacyjną, aby wykluczyć alergen. Różnorodna dieta na pewno będzie bardziej atrakcyjna w oczach psa i chętniej będzie spożywał posiłki.
Poprawa smakowitości
Przy wyborze karmy dla naszych czworonożnych przyjaciół, czy to szczeniąt czy dorosłych psów, istotną rolę odgrywa smakowitość, co oznacza głównie zawartość tłuszczu. Psy z reguły mając do wyboru karmę bogatą w węglowodany i bogatą w tłuszcz, wybiorą tę drugą. Wiadome jest, że musi zostać zachowana równowaga, gdyż nadmiar tłuszczu może zadziałać w drugą stronę i popsuć smakowitość karmy, a do tego źle wpłynąć na zdrowie naszego pupila. Można skorzystać z formy dotłuszczenia posiłku psu. Poprawi to smakowitość karmy. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór tłuszczu naturalnego, pochodzenia zwierzęcego jak np.: smalec gęsi czy kaczy.
Temperatura posiłku
Warto pochylić się nad temperaturą podawanego posiłku. Nam, ludziom, nie będzie smakował obiad prosto z lodówki, całkiem zimny. Tak samo pies może się zniechęcić do karmy, tym bardziej mokrej, podawanej prosto z lodówki. Należy wcześniej wyjąć puszkę z lodówki lub, jeżeli o tym zapomnimy, podgrzać ją do temperatury pokojowej. Karma ta stanie się bardziej aromatyczna i atrakcyjna dla naszego psiego przyjaciela i może sprawić, ze pies zacznie jeść.
Forma podania
Zaraz obok metod dosmaczających karmę dla naszego psa, warto pochylić się nad uatrakcyjnieniem posiłków korzystając ze sposobów interaktywnych. Na rynku dostępnych jest mnóstwo różnego rodzaju misek, mat węchowych, czy żywienie przy użyciu konga. Jak już wcześniej wspomniano, pies to zdobywca. Wolno żyjące psy, nad którymi człowiek nie ma żadnej kontroli 15-36% dnia poświęcają na chodzenie, węszenie, poszukiwania i konsumpcję pokarmu. Tak więc, wszelkiego rodzaju zabawki, z których wypada podczas zabawy karma jest świetnym wyborem, dla psa aktywnego.
Podanie przysmaków
Jeżeli nasz pies da się przysłowiowo „pokroić” za smaczki, a do miski zagląda rzadziej, możemy np. zamiast smaczków ok. 1/3 dziennej dawki żywieniowej psa podawać w czasie treningu zamiast przysmaków. Więcej o żywieniu psa, harmonogramie dziennym przeczytacie w naszym wcześniejszym artykule.
Podsumowanie - psi niejadek i brak apetytu u psa
Psi opiekunowie dosyć często borykają się z problemem psiego niejadka. Przyczyn tego problemu może być naprawdę wiele. W pierwszej kolejności, jeżeli nasz psiak nie ma apetytu, nie chce jeść z piski, nie podchodzi do niej, musimy wykluczyć z pomocą lekarza weterynarii podłoże zdrowotne. Jeżeli już mamy pewność, że nasz pupil jest w pełni zdrowy, musimy pokłonić się nad sposobem uatrakcyjnienia posiłku i poprawy apetytu. Każdy psiak, czy to szczeniak czy dorosły pies, jest inny i należy podejść do każdego z nich indywidualnie.
Autor:
Aleksandra Solecka