Ile powinien jeść pies? Tabela dawkowania karmy

2022-10-24
Ile powinien jeść pies? Tabela dawkowania karmy

Ile powinien jeść pies?

Codziennie karmienie psa  jest podstawową, regularną czynnością, jednak wielu właścicieli czworonogów zadaje sobie pytanie: czy aby na pewno prawidłowo żywię swojego psa? Ile razy dziennie powinien otrzymywać posiłek?

Zbilansowana dieta i częstotliwość karmienia

Prawidłowe żywienie to nie tylko dobrze zbilansowana dieta. Należy również zwrócić uwagę w jakich ilościach oraz jak często powinniśmy podawać pokarm. W głównej mierze zależy to od kilku czynników takich jak wiek oraz wielkość psa. Na stopień aktywności fizycznej także należy zwrócić uwagę, ponieważ zwierzęta bardzo aktywne będą potrzebowały zwiększonej ilość posiłków w porównaniu do psów o zmniejszonej aktywności.

Szczenięta oraz młode psy powinny otrzymywać posiłki dobrej jakości, bogate w białko. Karmę należy podawać częściej niż psom dorosłym, jednak w mniejszych porcjach tak, aby zaspokoić ich zapotrzebowanie pokarmowe. W przypadku psów starszych oraz psich seniorów zaleca się zmniejszenie dawki.

Ważne jest, aby pamiętać o tym, że prawidłowe dzienne dawkowanie pokarmu ma również kluczowy wpływ na utrzymanie prawidłowej kondycji oraz zdrowia Naszego psa.

Ile razy dziennie powinien jeść karmę pies?

Najważniejsze w dobraniu odpowiedniego systemu karmienia jest to, aby zaspokoić  zapotrzebowanie energetyczne i pokarmowe psa. Zalecane jest, aby karmić dorosłego psa karmić 2-3 razy dziennie. Ponadto pokarm powinno pozostawić się do dyspozycji czworonoga tylko przez określony okres czasu, zarówno ze względu na uwarunkowania trawienne, tendencje do przejadania, ale także czynniki behawioralne. Podawanie za dużych porcji może doprowadzić do poważnych zaburzeń trawiennych. W przypadku bardzo aktywnych psów można podawać pokarm cztery razy dziennie. Szczenięta powinny otrzymywać pokarm częściej niż psy dorosłe, nawet do 3-4 razy dziennie, ponieważ ich organizm potrzebuje znacznej ilości składników pokarmowych, które wpłyną na jego prawidłowy rozwój nie doprowadzając do powstawania nadwagi.

Podawanie psu karmy raz dziennie nie jest wskazane, ponieważ sprzyja powstawaniu chorób układu pokarmowego oraz ogranicza wchłanianie składników odżywczych.

tabela dawkowania karmy dla psa

Ustalenie odpowiedniej ilości karmy często sprawia problem właścicielom psów. Przygotowywanie zbyt dużych lub za małych posiłków może przyczynić się do występowania chorób takich jak nadwaga lub niedowaga. W obu przypadkach może negatywnie oddziaływać na zdrowie czworonoga.  

Tabela dawkowania karmy na opakowaniu

Wybierając karmę  pełnoporcjową psa każdy producent umieszcza na etykiecie produktu rekomendowaną dawkę pokarmową. Tabela przedstawia informacje w jakich ilościach podawać pokarm w zależności od masy ciała psa. Jeżeli pies nie tyje i nie jest za chudy, oznacza to, że podawana wielkość porcji jest dla niego odpowiednia. W przeciwnym razie warto modyfikować dawkowanie lub skonsultować ze specjalistą ds. żywienia psów. Dzięki temu z łatwością można ocenić ile pokarmu potrzebuje Nasz pupil, aby wspierać jego prawidłowy rozwój.

Harmonogram żywienia psa

Odpowiednio ustalony dzienny harmonogram karmienia pozwoli ściśle kontrolować ilość podawanego pokarmu, który należy dostosować do zapotrzebowania pokarmowego psa. W tym systemie żywienia można z łatwością zaobserwować wszelkie zmiany obserwując ile pies zjada pokarmu w ciągu dnia. Dając możliwość regulowania wielkości przyrostu masy ciała i reagować, jeżeli pies zacznie przybierać na wadze.

W żywieniu naszych czworonogów najważniejsze jest to, aby zapewnić im odpowiednie składniki pokarmowe utrzymując przy tym prawidłową masę ciała. Należy również zwrócić uwagę na wiek, rasę, stan zdrowia oraz aktywność fizyczną a dobór odpowiedniego harmonogramu żywienia dostosowywać do indywidualnych potrzeb Naszych pupili.

Autor: Magdalena Wysocka

Pokaż więcej wpisów z Październik 2022

Polecane

pixel