Nowy Rok z psem - Postanowienia noworoczne dla psiarzy
Początek nowego roku to idealny moment, aby wprowadzić w życiu jakieś zmiany. Niektórzy decydują się na zmianę pracy, swojej diety czy walkę z nałogiem. Sylwester i Nowy Rok dla wielu z nas jest impulsem i bodźcem do działania, dlatego wykorzystajmy go i pomyślmy także o naszym czworonogu. Może warto wprowadzić regularne mycie zębów, treningi z psem, częstsze wizyty u weterynarza? Dziś prezentujemy pomysły na postanowienia noworoczne dla wszystkich właścicieli psów. Oczywiście to tylko propozycje, dostosujmy je do własnych możliwości i potrzeb :)
Czy warto robić postanowienia noworoczne?
Psycholodzy są zgodni co do tego, że wyznaczanie celów daje nam nadzieję i poprawia samopoczucie! Zatem postanowienia warto robić, a już w szczególności postanowienia noworoczne. Niezależnie od tego, kiedy je robimy, inspirują nas do działania i rozwoju. Przełom roku to wyjątkowy czas, kiedy możemy zacząć wszystko od nowa i zostawić złe nawyki w starym roku. W ferworze noworocznych postanowień warto pamiętać także o naszym czworonożnym członku rodziny. Jak zaplanować kolejny rok, aby był lepszy od minionego? Poznaj nasze pomysły na postanowienia noworoczne dla psiarzy.
Postanowienia noworoczne dla psiarzy na rok 2021
Jakie mogą być postanowienia noworoczne dla psiarzy ? W przypadku właścicieli czworonogów warto pomyśleć, co możemy zrobić, aby być lepszym psim opiekunem? Zatem co możemy zrobić w nowym roku?
Ruszajmy się!
Może przyda się odrobina ruchu? Nawet jeżeli ani Ty, ani Twój pies nie musicie zrzucić zbędnych kilogramów, odrobina ruchu przyda się zarówno Tobie jak i Twojemu psu. Pamiętajmy, aby aktywność fizyczną dostosować do swoich możliwości i możliwości naszego psa. Jeżeli jesteśmy opiekunami psiego seniora, szczeniaka albo przedstawiciela rasy, która nie ma predyspozycji do intensywnego wysiłku, wybierzmy po prostu długi spacer. A może czas na rozpoczęcie przygody z psim sportem? W tym roku zamieńmy plany na działanie! Wybierzmy sport dla siebie, np. agility, nordic dogging czy obedience (więcej o psich sportach przeczytasz tutaj) i zacznijmy treningi już dziś. Poprawa kondycji murowana, a przy okazji umocnimy więź z naszym czworonożym przyjacielem.
Odwiedźmy weterynarza!
Postawmy w tym roku na profilaktykę. Warto zrobić sobie postanowienie noworoczne i w tym nowym roku zadbać o swoje zdrowie i swojego psa. Nie od dziś wiadomo, że wiele chorób, takich jak artretyzm, cukrzyca, problemy z tarczycą może zostać zdiagnozowanych poprzez rutynowe badania. Jeśli zauważymy jakiekolwiek niepokojące objawy lub zmiany na skórze, nie zwlekajmy, tylko niezwłocznie skontaktujmy się z lekarzem weterynarii. Nie zapominajmy także o badaniach kontrolnych, wykonywanych przynajmniej raz w roku. Nieraz zwykła morfologia może pomóc w określeniu stanu zdrowia naszego pieska.
Nauczmy psa nowych sztuczek!
Kiedy w naszym domu pojawia się szczenię, wówczas rozpoczynamy intensywne szkolenie i naukę podstawowych komend. Najczęściej uczymy psa “siad”, “leżeć”, “podaj łapę”, “zostań”, “nie” itp. Kiedy nauczymy pupila powyższych sztuczek, zwykle nasze szkolenie kończy się. A szkoda! Pies uwielbia uczyć się, zwłaszcza, że nauka wiąże się przecież z pysznymi nagrodami. Co więcej, badania dowodzą, że utrzymywanie psa w stałej aktywności umysłowej spowalnia procesy prowadzące do demencji. Zatem im częściej pobudzamy neurony naszego psiaka, tym dłuższym będzie się cieszyć zdrowiem psychicznym. Zatem może warto w tym roku poświęcić “chwilę” na powtórkę dotychczasowych umiejętności oraz naukę nowych sztuczek? Załóżmy sobie, że przykładowo raz w miesiącu nauczymy psa nowej komendy, sztuczki czy określonego zachowania. Zgoda?
Sprzątajmy po swoim psie!
To niby taka oczywistość, wszak każdy właściciel powinien sprzątać po swoim psie. Przypominamy, że zgodnie z art. 4 ustawy z 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, każda osoba wyprowadzająca zwierzę domowe na spacer jest zobowiązana do ochrony terenów przeznaczonych do wspólnego użytku przed zanieczyszczeniami, na przykład psimi odchodami. Nieprzestrzeganie tego przepisu grozi otrzymaniem mandatu w wysokości nawet do 500 złotych. Zatem jeśli jeszcze, z jakichś powodów, nie sprzątamy po swoim pupilu, nowy rok może nas do tego zmobilizować. Na każdy spacer zabierajmy ze sobą woreczki na psie odchody.
Pamiętajmy o higienie i pielęgnacji
Ręka do góry, kto regularnie czesze swojego pupila? Regularna pielęgnacja sierści jest niezwykle istotna, choć niezbyt często praktykowana. To duży błąd. Częste czesanie poprawia ukrwienie skóry, pozwala na oddychanie skórze i korzystnie działa na zdrowy wzrost sierści. Szczotkując oczyszczamy sierść ze starych i martwych włosów, a jednocześnie wzmacniamy i umożliwiamy rośnięcie nowych. Nie zapominajmy także o higienie jamy ustnej naszego zwierzęcia. Nie ma lepszego sposobu na zapobieganie osadzaniu kamienia i chorobom przyzębia niż regularne szczotkowanie zębów. Czyszczenie zębów może skutecznie uchronić naszego pupila przed chorobami dziąseł, wypadaniem zębów i nieprzyjemnymi wizytami u dentysty. To jak, kiedy zaczynamy?
Jak zrealizować postanowienia noworoczne?
Zastanawiasz się jak zrealizować postanowienia noworoczne? Aby móc dotrzymać postanowień noworocznych należy je właściwie wyznaczyć i określić, dzięki temu zwiększymy szanse na ich osiągnięcie już na starcie. Zanim przystąpimy do planowania, zastanówmy się dogłębnie, co chcemy osiągnąć i skupmy się tylko na najważniejszych kwestiach. Skorzystajmy z pomocnej koncepcji S.M.A.R.T., która zakłada, że każde nasze postanowienie musi być:
Skonkretyzowane (ang. Specific) – jasno określone postanowienie, bez możliwości dowolnej interpretacji. Mierzalne (ang. Measurable) – sformułowane w taki sposób, abyśmy mogli zmierzyć jego realizację. Osiągalne (ang. Achievable) – nie ma sensu stawiać sobie zbyt ambitnych planów, których nie będziemy w stanie zrealizować. W ten sposób bardzo szybko stracimy motywację do dalszego działania. Istotne (ang. Relevant) – wybierzmy naprawdę najważniejsze cele na dany rok. Lepiej zrobić 3 postanowienia noworoczne i je zrealizować niż 10, które zostaną tylko jako nasze plany Określone w czasie (ang. Time-bound) – dokładnie określmy sobie do kiedy chcemy osiągnąć nasze postanowienia. Do końca roku? A może już do końca stycznia chcemy nauczyć psa nowej sztuczki?Postanowienia noworoczne - zacznij nowy lepszy rok!
Prawdopodobnie nie ma lepszego momentu na robienie postanowień noworocznych, niż właśnie początek roku. Wykorzystajmy nasz zapał do wprowadzenia nawet niewielkich zmian w życiu. Takie drobne działania mogą przynieść korzyści zarówno nam, jak i naszemu pupilowi. Pamiętajmy, że nawet jeśli w trakcie realizacji noworocznych postanowień, stracimy zapał albo coś nam nie wyjdzie, nie rezygnujmy! Spróbujmy zrealizować chociaż część planów, a nasze relacje z psem i samopoczucie naszego ulubieńca znacząco się poprawią!
Wszystkim Czytelnikom życzymy dużo zdrowia, spełnienia marzeń, jak najmniej stresu i jak najwięcej radości z życia każdego dnia.
Wspaniałego Nowego 2021 Roku!
Autor: Marta Szwajkiewicz-Puza