Sporty z psem - 8 najpopularniejszych dyscyplin sportowych dla psów
Żyjemy w ciągłym pośpiechu i zawsze mamy za mało czasu, zwłaszcza dla siebie, a tu jeszcze trzeba zająć się psem i wyjść z nim na spacer. A gdzie czas na nasze hobby czy sport? Często brakuje nam czasu, chęci, motywacji, aby zacząć aktywnie spędzać wolne chwile. Jeżeli do tej pory brakowało Ci motywacji do działania lub kompana podczas biegania, czy jazdy na rowerze - jest na to sposób! Otóż Twój pies może być wspaniałym motywatorem i towarzyszem do uprawiania różnego rodzaju sportów! Sporty z psem ostatnimi czasy cieszą się rosnącą popularnością zarówno wśród amatorów, jak i profesjonalistów. Pamiętajmy, że każdy zdrowy pies może trenować, jednak zarówno rodzaj dyscypliny sportowej, jak i poziom wysiłku należy dostosować do możliwości naszych oraz naszego psa. W artykule prezentujemy psie sporty, które warto wypróbować ze swoim czworonogiem.
Najpopularniejsze psie sporty
Sporty kynologiczne, czyli psie sporty to formy aktywnego wypoczynku z psem, które stanowią dla nich bardzo stymulującą zabawę, a jednocześnie zachętę do aktywności fizycznej. Dyscyplin sportowych dla psów jest wiele, a ich wybór uzależniony jest od możliwości i predyspozycji naszych i naszego ulubieńca. Możemy je uprawiać amatorsko, wyłącznie dla rozrywki lub uczestniczyć w zawodach. Poniżej 8 najpopularniejszych sportów z udziałem psów.
1. Dogtrekking
Dogtrekking to forma aktywnego wypoczynku dla psa i jego właściciela. Celem tej dyscypliny jest spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu wraz ze swoim pupilem. Dogtrekking posiada cechy marszu na orientację, jednak, aby wziąć udział w zawodach wystarczą podstawowe umiejętności nawigacyjne. Sport opiera się na wyprawach w teren, najczęściej górzysty, podczas których drużyna, składająca się z psa i człowieka, ma do przejścia określoną trasę, mając do dyspozycji jedynie mapę i kompas. Dogtrekking uznawany jest za jeden z najbardziej przyjaznych sportów kynologicznych, ponieważ nie wymaga wyjątkowego przygotowania. Jedyne czego potrzebujemy, to specjalna uprząż dla psa, połączona linką amortyzującą do pasa biodrowego właściciela. Co istotne, dogtrekking skierowany jest do wszystkich właścicieli psów, zarówno tych bardziej, jak i mniej aktywnych fizycznie. Jedynym ograniczeniem udziału w zawodach jest wiek oraz stan zdrowia zwierzęcia.
2. Bikejoring
Bikejoring to ekstremalny psi sport wywodzący się od psich zaprzęgów, idealny dla fanów jazdy na rowerze i wytrzymałych psów lubiących biegać. Dyscyplina polega na pokonaniu trasy, mierzącej od 4 do 10 kilometrów, w której jeden lub dwa psy ciągną rower połączony z nimi specjalną liną z amortyzatorem. Osoba chcąca wystartować w bikejoringu, czyli maszer musi mieć ukończone 15 lat, natomiast pies biorący udział w biegu musi odznaczać się dobrym zdrowiem i wagą minimum 12 kg. Zaprzęgi bikejoringowe mogą osiągać nawet do 40 km/h, a na zjazdach nawet do 60 km/h, dlatego bikejoring kwalifikuje się do sportów ekstremalnych i niezwykle widowiskowych. W bikejoringu oraz innych dyscyplinach zaprzęgowych najlepiej sprawdzają się psy Greystery (specjalne mieszanki wyżłów i greyhoundów). Bikejoring stał się oficjalną dyscypliną sportu w Polsce, podlegającą pod Polski Związek Sportu Psich Zaprzęgów.
3. Agility
Do psich sportów zaliczamy także agility (od ang. zwinność). Ta dyscyplina sportu wymaga od psa niezwykłej zwinności, a polega na jak najszybszym i bezbłędnym pokonaniu przez psa specjalnego toru przeszkód dzięki komendom wydawanym przez opiekuna. Wszystkie przeszkody muszą być zaliczane w odpowiedniej kolejności. Tak więc pies musi skakać przez przeszkody, skakać w dal, przejść tunelem sztywnym i rękawem, wejść na podwyższenie, przejść po równoważni czy pokonać slalom. Konkurencja wymaga współpracy i idealnej komunikacji pomiędzy psem i właścicielem, ponieważ, aby poprawnie przejść całą trasę pies musi odpowiednio reagować na komendy, gesty i słowa opiekuna. W agility świetnie radzą sobie psy rasy sznaucer miniaturowy, border colie, golden retriever czy west highland white terier.
4. Obedience
Obedience, czyli sportowe posłuszeństwo. Ta dyscyplina sportu wymaga wzajemnej współpracy psa ze swoim opiekunem, a polega na wytresowaniu psa do bezbłędnego wykonywania określonych ćwiczeń fizycznych, w jak najkrótszym czasie. Podobnie jak w konkurencji agility, pies musi słuchać komend, ale zamiast pokonywania toru przeszkód, musi wykonać polecenia, takie jak: chodzenie przy nodze, przeskok, siad, waruj, obrót, aport itp. Im wyższy poziom trudności, tym bardziej skomplikowane czynności do wykonania. Podczas zawodów sędzia ocenia jakość i tempo wykonania, ale również zaangażowanie psa. Tak, jak w przypadku wszystkich psich sportów, szkolenie psa odbywa się jedynie poprzez zabawę i pozytywne wzmocnienie. Pies powinien być nagradzany psim smakołykiem lub ulubioną zabawką za każdym razem, kiedy poprawnie wykona komendę.
5. Nordic dogging
O nordic walking, czyli chodzeniu z kijami, słyszeli chyba już wszyscy. Ogromna popularność tej dyscypliny przyczyniła się do narodzin jej odpowiednika z psem u boku - nordic dogging. To nadal spacer z kijami, lecz dodatkowo z psem przypiętym smyczą do nadgarstka właściciela. To dyscyplina idealna dla ludzi w każdym wieku, zwłaszcza dla osób starszych. Zarówno nordic walking, jaki i nordic dogging (przy odpowiedniej technice) angażuje aż do 90% mięśni całego ciała! Sekretem tego sportu jest technika i właściwy dobór sprzętu (kijów i smyczy). Tylko harmonijna praca nóg i rąk oraz umiejętne odpychanie się specjalnymi kijami od podłoża pozwala na zaangażowanie górnej części ciała przy jednoczesnym odciążeniu stawów skokowych, kolanowych, bioder i kręgosłupa. Taki spacer ułatwia spalanie kalorii, wzmacnia mięśnie i poprawia wydolność krążeniowo-oddechową zarówno u psa, jak i jego właściciela. Nordic dogging to idealny sposób na aktywny wypoczynek, dotlenienie organizmu w towarzystwie swojego ulubieńca. Aktualnie powstaje coraz więcej szkół nordic doggingu, w których właściciel uczony jest właściwej techniki marszu, a pies chodzenia na luźnej smyczy.
6. Canicross
Canicross czyli bieganie z psem (głównie po płaskim terenie) to dyscyplina sportowa należąca do sportów zaprzęgowych. Polega na biegu z psem na specjalnej smyczy z amortyzatorem przypiętej do pasa biodrowego opiekuna. Nie jest to jednak zwykły jogging z psem, ponieważ w canicross pies biegnie przed właścicielem i ciągnie go, pomagając mu w biegu. Sport ten jest skierowany do osób i psów z dużą wytrzymałością i dobrą kondycją. Dlatego w tej dyscyplinie świetnie sprawdzają się charty, malamuty, husky, wyżły, samojedy.
7. Dog frisbee
Dog frisbee to zabawa w aportowanie, polegająca na rzucaniu psu dysku, który zwierzę musi złapać w powietrzu, a następnie przynieść opiekunowi. Możliwe jest urozmaicenie poprzez przeskakiwanie przeszkód, wskakiwanie właścicielowi na plecy czy łapanie wielu dysków. W tej dyscyplinie są organizowane zawody, które są niezwykle widowiskowe. Jako dyscyplina sportowa dog frisbee polecany jest szczególnie tym aktywnym psom, o niespożytej energii z wykształconym instynktem aportowania.
8. Flyball
Flyball to psia sztafeta, w której uczestniczy od 4 do 6 psów. Konkurencja wywodzi się z Kaliforni i polega na drużynowym przebiegnięciu przez prosty tor przeszkód (składający się z minimum czterech płotków) do wyrzutni piłek, która uruchamia się po naciśnięciu łapą. Po złapaniu piłki, pies wraca z piłką w pysku przechodząc przez tor w przeciwnym kierunku, w jak najkrótszym czasie. W tej konkurencji psy pokonują tor przeszkód same, bez instrukcji i poleceń opiekuna. Flyball to bardzo widowiskowy sport, idealny dla aktywnych czworonogów. Obejmuje intensywne treningi w postaci biegania, skakania, łapania i aportowania.
Sporty z psem - jak wybrać najlepszą dyscyplinę?
Zanim zdecydujemy się na sporty z psem i konkretną aktywność musimy mieć świadomość, że istnieją rasy psów, które wymagają dużo ruchu. Są jednak psy, np. rasy brachycefaliczne (psy z krótką i spłaszczoną kufą), którym wzmożony wysiłek fizyczny nie jest zalecany. Dlatego pamiętajmy, aby dostosować dyscyplinę i treningi do możliwości oraz predyspozycji naszego pupila i oczywiście naszych. Form aktywnego wypoczynku z naszym ulubieńcem jest tak wiele, że z pewnością będziemy w stanie dostosować je do naszych oczekiwań. Czy to będzie agility, dogtrekking, nordic dogging czy jeszcze coś innego, z pewnością wspólne uprawianie sportu pomoże w stworzeniu silnej więzi ze zwierzęciem. A może okaże się także wspaniałą rozrywką zarówno dla nas, jak i naszego psa?
Autor: Marta Szwajkiewicz-Puza