Nauka sztuczek psa. Od czego zacząć?

2023-11-23
Nauka sztuczek psa. Od czego zacząć?

Będąc na spacerze w parku lub na wybiegu dla psów widzisz, że inne psiaki popisują się wykonując różnego rodzaju sztuczki i akrobacje? Chciałbyś, aby Twój pupil również potrafił takie cuda? Pierwsze pytanie jakie się nasuwa to zapewne: od czego zacząć?

Nauka komend i sztuczek naszego psa powinna być świetną zabawą zarówno dla nas jak i dla psiaka. Prawidłowo przeprowadzona wzmocni więź między Wami oraz będzie świetnym umileniem czasu na spacerze, w razie niepogody oraz może być też popisowym pokazem na uroczystościach rodzinnych aby rozbawić gości. 

Przedstawimy Państwu kilka propozycji jak rozpocząć i dalej jak przeprowadzić naukę sztuczek naszego pupila aby była to sama przyjemność dla obu stron.

Jak się do tego przygotować?

Zanim rozpoczniemy naukę sztuczek z naszym psem warto się zastanowić na tym, jak przygotować do tego procesu siebie oraz psa. Oczywistą sprawą jest, że nie wszystkie psiaki tak samo będą radziły sobie z przyswojeniem nowych umiejętności. Różnice w tempie nauki można zauważyć pomiędzy poszczególnymi rasami.

Istotną sprawą są również cechy indywidualne każdego osobnika oraz jego charakteru. Jeden psiak danej rasy będzie chętnie się uczył, bawił i słuchał swojego opiekuna, drugi natomiast będzie typem kanapowca, bez chęci do współpracy. Także przed rozpoczęciem nauki, ważne jest, aby ustalić osobowość naszego pupila. Pomoże to nam dobrać odpowiednie metody nauki oraz zaoszczędzi dużo czasu oraz stresu dla nas i psiaka. 

Mając już taką wiedzę, kolejnym, jakże ważnym, aspektem jest zaopatrzenie się w ogrom cierpliwości. Jak wyżej wspomniano, nie każdy pupil będzie szybko łapał naukę sztuczek. Tak więc, aby uzyskać trwały efekt należy do sprawy podejść bardzo profesjonalnie i z wielkim spokojem do naszego pupila.

Jest jeszcze jedna ważna sprawa, której nie można pominąć. Nie ma nauki sztuczek bez pysznych smaczków. Jak powszechnie wiadomo, czworonogi zrobią wszystko, by otrzymać smaczny kąsek. Tak więc przed rozpoczęciem nauki sztuczek naszego psa, powinniśmy zaopatrzyć się w masę różnego rodzaju smaczków dla psów,  jako nagród za pokazanie sztuczki.

Od czego zacząć?

Na sam początek należy posiąść nieco wiedzy na temat tego, jak do tego podejść odpowiedzialnie, aby treningi nie były z przymusu a dla przyjemności. Istotną sprawą jest wybór odpowiedniego miejsca oraz dostosować czas do nauki, by nie znudzić psiaka. Miejsce musi być takie, aby nie rozpraszało pupila. Takie, w którym nie będzie innych psów i zabawek, by pies mógł się skupić na Tobie i tym, czego od niego oczekujesz.

Jeżeli chodzi o czas pracy z psiakiem, najlepsze będą krótkie, nawet 15-20minutowe sesje a częściej niż żmudne, godzinne treningi a z mniejszą częstotliwością. Zanim rozpoczniesz przygodę z treningami, musisz wiedzieć, że niestety nie każda sztuczka nadaje się dla każdego pupila. Ogólnie rzecz biorąc większość psów jest chętna do nauki, a tym bardziej jak w nagrodę dostanie przepyszne smaczki, to czasami gabaryty naszego pupila uniemożliwiają wykonywanie niektórych psich sztuczek. 

Jedni ludzie jako formę aktywności fizycznej wybierają bieganie, inni jazdę na rowerze a jeszcze inni jogę. Tak samo psy mają swoje indywidualne upodobania i preferencje    i nie zawsze dane ćwiczenie lub forma nauki może mu się spodobać. Ważna jest więc obserwacja naszego pupila podczas treningu i odpowiednia reakcja. Jeżeli widzimy, że ćwiczenia się podobają to dobrze i warto to kontynuować, jeżeli natomiast nie, widzimy znudzenie i rozkojarzenie psa, należy przerwać trening.

Z czasem naturalnie przyjdzie Ci ocenianie sytuacji podczas treningu. Nauka psich sztuczek pozytywnie wpływa na lepsze zrozumienie naszego psiaka. 

Pies skacze po kość

Kiedy mogę rozpocząć naukę psich sztuczek?            

Wszelkiego rodzaju komendy czy sztuczki dla psa to w głównej mierze forma zabawy, która niesie radość z nauki kolejnych umiejętności, ale również praca nad doskonaleniem tych, które już posiadł. Nauka nowych sztuczek to jednocześnie wspólnie spędzony czas a co za tym idzie – wzmocnienie więzi pomiędzy właścicielem a pupilem. Jest to również sposób na zajęcie psiaka podczas niesprzyjającej pogody i niemożliwości wyjścia na dłuższy spacer.             

Naukę sztuczek powinniśmy rozpocząć w momencie, kiedy nasz pies posiada już umiejętność wykonywania podstawowych komend, które są niezbędne do komunikacji oraz zmniejszą nieporozumienia na tym tle.             

Należy pamiętać, że dużych ras nie należy obciążać sztuczkami związanymi ze skokami oraz nagłymi biegami do momentu ukształtowania się ich kośćca. W przypadku pozostałych ras dobrze jest zaczekać do osiągnięcia przez nie minimum 6 miesiąca życia. 

7 najpopularniejszych psich sztuczek.     

Podawanie łapy.

Tę sztuczkę chyba każdy z Was zna, jest ona jedną z najbardziej klasycznych i znanych sztuczek. Podawanie łapy jest podstawą do nauczenia psa innych sztuczek. Wbrew pozorom jest łatwa do nauczenia naszego pupila, jednak bez odrobiny cierpliwości i garści smaczków nam się to niestety nie uda.

Proces nauki tej komendy jest dosyć łatwy. Po tym, jak psiak na nasz znak usiądzie, musimy klęknąć obok niego, złapać jego łapę, jednocześnie wypowiadając komendę „daj łapę” i najlepiej jak psiak otrzyma smakołyk. Powtarzamy ten proces, do momentu aż psiak samoczynnie na naszą komendę poda nam łapę. Próbujemy z obiema łapami. Naukę każdej ze sztuczek przeplatajmy różnymi sztuczkami, oraz przerwami, aby psiak się nie zniechęcił.       

Przybijanie piątki – „high five”

Ten odruch jest bardzo popularny wśród ludzi, którzy się witają i nic dziwnego, że ma to przełożenie na popularność w świecie zwierząt. Jeżeli Twój pupil dobrze opanował już podawanie na komendę obu łap, to przybijanie piątki nie powinno stanowić większego problemu.

W sztuczce „podaj łapę” trzymaliśmy dłoń poziomo. W tym przypadku musimy podnieść naszą dłoń do pionu i wypowiedzieć tę samą komendę co wyżej. Jeżeli tylko psia łapka zetknie się z naszą dłonią powinniśmy nagrodzić naszego pupila. Na początku psiak może nie wiedzieć o co zbytnio chodzi, bo otrzymał nagrodę, jeszcze zanim położył łapę na naszej dłoni, jednak z czasem zrozumie. W momencie jeśli zauważymy, że pies już wie o co chodzi w tej sztuczce, możemy wprowadzić nową komendę „przybij piątkę” lub potocznie „high five”.

Pies podaje łapę

Siad z jednoczesnym unoszeniem przednich łap w górze

W tym przypadku podstawą jest dobre opanowanie komendy „siad”. Na początku możemy psiaka usadowić przy ścianie, gdyż na początku znalezienie odpowiedniej równowagi może mu zając trochę czasu. Psiak musi w tej sztuczce przesunąć ciężar ciała nieco do tyłu.

Istotne w nauce tej sztuczki jest fakt, aby psiak siedział na tylnej części ciała a nie unosił się na łapach, bo to już inna sztuczka. W momencie jak nasz psiak już siedzi, musimy mu pokazać smakołyk nad jego głową. Jeżeli zauważymy, że nasz psiak podnosi przednie łapy, wypowiedzmy komendę, którą chcemy w tej sztuczce wykorzystać, np.: „łapy w górę” i nagródźmy go smakołykiem. Jeżeli pupil będzie próbował wstawać, wróćmy z nim do pozycji siedzącej poprzez wypowiedzenie odpowiedniej komendy i wróćmy do ćwiczenia.     

„Dotknij” np.: przedmiotu.

Nauka psa tej sztuczki ma na celu przekonanie do dotknięcia a nawet przewrócenia danego przedmiotu. Jeżeli masz pupil dobrze tę umiejętność opanuję, być może uda Ci się nauczyć go nawet zamykania drzwi łapą.

Rozpocznijmy od znalezienia ciekawych dla naszego psiaka przedmiotów i porozkładajmy je w pomieszczeniu, mogą to być np.: jego ulubione zabawki, plastikowa butelka itp. Zwróć uwagę Twojego psa na te przedmioty i odczekaj chwilę. Jeżeli psiak się do któregokolwiek z tych przedmiotów zbliży, dotknie, od razu go pochwal oraz nagródź smakołykiem. Kilkakrotnie powtórz proces. W kolejnym dniu, na kolejnej lekcji dołóż polecenie „dotknij” wypowiadając ją za każdym razem jak psiak dotknie danego przedmiotu i raz po raz nagradzając go.       

Turlaj się.

W tej sztuczce podstawą jest dobre opanowanie przez psiaka komendy „leżeć”, ponieważ, jest to pozycja startowa do kolejnego etapu, którym jest przewrócenie się na plecy i powrót do pozycji wyjściowej. Niestety niektóre psy niekoniecznie lubią kłaść się na plecach z własnej woli, więc tu duża część zadania leży po Twojej stronie aby odpowiednio psiaka do tego zachęcić, oczywiście najlepsze będą przepyszne smakołyki w duuuużych ilościach.

Psiak musi najpierw się położyć, kolejno dłoń ze smakołykiem zbliż do jego nosa, dotykając go. Powoli przesuwaj rękę ze smakołykiem w tym kierunku, w którym chcesz, aby psiak się przeturlał, przesuwając ją za jego głową, dalej w dół, w kierunku jego grzbietu. Jeżeli za ruchem Twojej dłoni nie nastąpi automatyczny obrót, w początkowej fazie nauki możemy pomóc psiakowi, podeprzeć go drugą ręką i pomóc mu osiągnąć wymaganą pozycję. Oczywiście wszystko z umiarem, nic na siłę, bo skutek naszej nauki będzie odwrotny i psiak się zniechęci.

Pies staje na dwóch łapach

Czołganie/pełzanie

Nie jest to łatwa sztuczka do nauczenia pupila, może minąć kilka treningów, zanim to opanuje. Pomimo, że nie jest to naturalna pozycja dla psa, przyznajcie, że trochę zabawne jest patrzenie na psiaka, który z brzuchem przy ziemi przesuwa się do przodu.

Rozpoczynamy od pozycji „siad”, po czym klękamy obok psa, układamy jedną dłoń na jego grzbiecie a drugą przytrzymujemy smaczka przed jego pyszczkiem. Stopniowo obniżamy dłoń ze smakołykiem do ziemi, drugą nadal przytrzymując psiakowi grzbiet i przesuwając ja do przodu. Jeżeli psu uda się przesunąć do przodu, chociaż kawałeczek, wydaj komendę „czołgaj się”, pełzaj” i nagrodź go. Powtarzaj ćwiczenie, stopniowo odsuwając dłoń z grzbietu psa do momentu, aż samodzielnie popełznie do przodu tak daleko jak chcemy, aż będzie pełzał do nas, jeżeli odsuniemy się od niego na jakąś odległość. 

Obroty wokół własnej osi

Nauka tej sztuczki ma na celu obrót naszego pupila wokół własnej osi w pozycji stojącej. Tak samo jak wyżej opisana sztuczka, nie jest to naturalny ruch psa, jednak po odpowiednio przeprowadzonej sesji treningowej i nagradzaniu pupila, szybko ją opanuje.

Rozpoczynamy od tego, że stajemy przed naszym psem i trzymamy dłoń ze smaczkiem blisko pyszczka. Kolejno przesuwamy dłoń obok głowy, nad grzbietem rysując okrąg, aby podążając za nią, psiak również musiał wykonać tę figurę. Podczas tego ćwiczenia wypowiadaj, przy każdym powtórzeniu, komendę „obrót”. Jeżeli psu uda się wykonać to ćwiczenie, oczywiście nagradzamy go. Powtarzamy do momentu aż psiak bez podążania za naszą dłonią, sam, na komendę obróci się wokół własnej osi. 

Pies się turla

Podsumowanie

Istnieje jeszcze ogrom różnego rodzaju sztuczek. W powyższym artykule opisaliśmy podstawowe i stosunkowo łatwe od nauczenia psiaka. W psim świecie można jeszcze wspomnieć, że mocno powiązane z psimi sztuczkami są psie sporty. Jednak o tym przeczytasz w naszym wcześniejszym artykule.

Proces przeprowadzenia nauki każdej sztuczki przebiega podobnie. Rozpoczyna się od pokazania psiakowi o co chodzi z naszą pomocą, z pomocą smaczków, stopniową ustępując pomocami, aż do osiągnięcia przez pupila samodzielności. Tego typu treningi są świetnym pomysłem na urozmaicenie spacerów z naszym pupilem oraz na wzmocnienie więzi między Wami.

 

Autor

Aleksandra Solecka

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2023

Polecane

pixel