Najlepsze karmy dla shih tzu - psa dorosłego i szczeniaka
Pieski rasy shih tzu potrzebują starannie dobranej diety ze względu na swoje specyficzne potrzeby żywieniowe. Czym się kierować przy wyborze najlepszej karmy dla shih tzu i jaki rodzaj pokarmu podawać?
Charakterystyka rasy shih tzu
Shih tzu to niewielkie, sympatyczne i spokojne psiaki stworzone do towarzystwa. Zazwyczaj maluchy te cieszą się dobrym zdrowiem, jednak ich charakterystyczna budowa (skrócony pysk, wydłużone ciało, krótkie łapki) i wrażliwy przewód pokarmowy sprawiają, że czworonogi te są narażone na kilka chorób typowych dla rasy. Wśród najczęstszych dolegliwości występujących u psów tej rasy wymienia się:
- problemy z oczami - wywinięcie powiek, zaćma, jaskra, nadmierne łzawienie,
- choroby ortopedyczne - przede wszystkim dysplazja stawów biodrowych i wypadanie rzepki,
- niedoczynność tarczycy,
- nadwagę i otyłość,
- alergie pokarmowe i nietolerancje, które skutkują pogorszeniem stanu skóry i sierści, zapaleniem uszu oraz zaburzeniami trawienia,
- choroby zębów - wady zgryzu i szybkie odkładanie się kamienia nazębnego.
W przypadku psów rasy shih tzu należy liczyć się także z ryzykiem wystąpienia zespołu brachycefalicznego. Skrócony pysk i wąskie nozdrza mogą utrudniać zwierzakowi swobodne oddychanie, co zmniejsza jego tolerancję na wysiłek, a latem zwiększa ryzyko udaru cieplnego. Problem ten sprawia, że psiak jest niechętny do aktywności fizycznej, co może prowadzić do nadwagi i otyłości, które dodatkowo pogłębią problemy zdrowotne.
Prawdopodobieństwo wystąpienia niektórych chorób u psiaków rasy shih tzu można zmniejszyć, zapewniając pupilowi odpowiednią dietę jeszcze w młodym wieku. Właściwie dobrana karma zapewni prawidłowy rozwój szczeniaka i zmniejszy ryzyko problemów zdrowotnych u seniora. Jak dostosować dietę psa do jego potrzeb?
Potrzeby żywieniowe psów rasy shih tzu
Dieta dla shih tzu powinna być przede wszystkim dobrze zbilansowana, czyli musi zawierać wszystkie substancje odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu psa. Niezwykle ważne jest również dostosowanie diety do wieku psiaka - innej zawartości witamin i minerałów potrzebować będzie szczeniak shih tzu, a innej pies dorosły i senior. Podawane zwierzakowi pożywienie powinno także:
- dostarczać zrównoważonej ilości kalorii, by zapobiegać nadwadze,
- zawierać wysoką dawkę białka zwierzęcego, które jest niezbędne do wzrostu sierści i utrzymania masy mięśniowej,
- wspierać prawidłowe trawienie i łagodzić dolegliwości żołądkowe,
- być wzbogacone o prozdrowotne dodatki wspierające organizm psa w przypadku chorób typowych dla rasy (alergie, problemy ze stawami, oczami i zębami).
Jaką dietę dla psa shih tzu wybrać?
W żywieniu psów rasy shih tzu można stosować zarówno karmę gotową (suchą lub mokrą), jak i dietę domową - gotowana albo surową. Decydując się na samodzielne szykowanie pupilowi posiłków należy jednak pamiętać, że zbilansowanie psiego jadłospisu wcale nie jest łatwe. Szczególnie niebezpieczne jest podawanie psu samego mięsa z ryżem i warzywami - tego typu pożywienie nie zawiera wystarczającej dawki witamin i składników mineralnych, przez co może przyczynić się do poważnych problemów zdrowotnych zarówno u młodych psów, jak i dorosłych shih tzu. Dlatego chcąc podawać zwierzakowi domowe posiłki należy skonsultować się z psim dietetykiem, który dobierze właściwe proporcje składników i uzupełni pokarm o suplementy.
Znacznie bezpieczniejszym wyborem dla shih tzu będą gotowe karmy mokre i suche przeznaczone dla psów małych ras. Takie produkty stosowane w odpowiednich dawkach zaspokoją potrzeby żywieniowe psa i nie dopuszczą do pojawienia się niedoborów. Wybierając karmę dla psa należy zastanowić się nad rodzajem diety i starannie czytać składy, by zapewnić pupilowi wysokiej jakości żywienie.
Co będzie najlepsze - sucha czy mokra karma dla shih tzu?
Shih tzu można karmić suchą i mokra karmą przeznaczoną dla psów małych ras. Warto jedna zdecydować się na jeden rodzaj diety - pozwoli to ograniczyć ryzyko biegunek, jakie mogą wystąpić przy częstych zmianach karmy. Co wybrać?
Przyjęło się uważać, że mokre karmy są bardziej smakowite i odżywcze, niż suche granulki, jednak nie zawsze jest to prawdą. Karmy z puszki i saszetki zawierają do 85% wody, co znacząco zmniejsza dawkę składników pokarmowych dostarczanych przez pożywienie. Sprawia to, że dostarczenie odpowiedniej ilości substancji odżywczych wymaga podawania psu dużych ilości mokrej karmy. Shih tzu to psy o małych żołądkach, dla których zjedzenie zbyt dużej ilości jedzenia na raz może powodować dyskomfort i zaburzenia trawienia (wzdęcia, biegunki).
W przeciwieństwie do karmy z puszki, sucha karma to pokarm bardzo skoncentrowany. Już niewielka ilość granulek zapewni czworonogowi pełną dawkę składników odżywczych i energii, nie doprowadzając do nieprzyjemnego rozepchania żołądka. Warto także pamiętać, że shih tzu często cierpią na problemy z zębami ze względu na szybkie odkładanie się kamienia nazębnego. Gryzienie twardych granulek karmy może wspierać higienę jamy ustnej poprzez mechaniczne ścieranie płytki nazębnej.
Sucha karma dla shih tzu – jak wybrać najlepszy produkt?
Pieski rasy shih tzu mają z reguły dobry apetyt, nie wybrzydzają i chętnie jedzą każde podane im jedzenie. Nie znaczy to jednak, że można je karmić pierwszą lepszą karmą. Dobra karma sucha dla psa musi charakteryzować się wysoką jakością i odpowiednim składem, który będzie wspierał zdrowie czworonoga. Unikać należy produktów zawierających sztuczne barwniki i polepszacze smaku, gdyż takie dodatki mogą zwiększać ryzyko reakcji alergicznej u zwierzaka. Trzeba także zadbać o odpowiedni rozmiar granulek, dlatego dobrym wyborem dla shih tzu będą karmy przeznaczone dla psów małych ras.
Sucha karma dla szczeniąt rasy shih tzu
Wybór dobrej karmy dla szczeniaka shih tzu to najlepszy sposób na zapewnienie maluchowi prawidłowego rozwoju i dobrego startu w dorosłe życie. Wśród pełnowartościowych karm dla szczeniąt rasy shih tzu znajduje się Tasty Dogs Life junior small & mini. Receptura karmy opracowana została z myślą o szczególnych potrzebach małych ras psów, dlatego jej skład zawiera:
- aż 80% białka pochodzenia zwierzęcego, które zapewnia bogactwo aminokwasów niezbędnych do prawidłowego wzrostu,
- pełnoziarniste zboża o niskim indeksie glikemicznym, które stopniowo uwalniają energię, nie powodują nagłych skoków glukozy we krwi i zapewniają psu dłuższe uczucie sytości,
- warzywa i owoce dostarczające antyoksydantów chroniących organizm przed działaniem wolnych rodników,
- ekstrakt z karczocha, drożdże i prebiotyki, które wspierają prawidłowe trawienie i umożliwiają wzrost dobroczynnych bakterii w jelitach,
- glukozaminę i chondroitynę, czyli substancje polecane dla ras narażonych na choroby stawów i wypadanie rzepek,
- olej z łososia dostarczający kwasów omega-3 i omega-6, które pozytywnie wpływają na skórę i sierść, pobudzają układ odpornościowy i łagodzą stany zapalne.
Sucha karma dla szczeniąt ras małych Tasty Dogs Life ma małe granulki dostosowane do możliwości najmniejszych piesków i dostępna jest w dwóch smakach - z jagnięciną i wołowiną.
Sucha karma dla dorosłych psów ras małych i miniaturowych
Jedną z najlepszych karm dla psa shih tzu po zakończonym okresie wzrostu jest sucha karma dla dorosłych psów małych ras Tasty Dogs Life adult small & mini. W składzie wysokiej jakości karmy znalazła się duża dawka białka pochodzenia zwierzęcego i szereg prozdrowotnych substancji wspierających pracę stawów, skórę i sierść oraz zdrowe trawienie. Karma sucha dla dorosłych psów ras miniaturowych zawiera także zrównoważoną ilość tłuszczu i włókna, co może zmniejszać ryzyko otyłości, która stanowi poważne zagrożenie dla czworonogów narażonych na syndrom brachycefaliczny.
Skład karmy dla dorosłych psów rasy shih tzu zbliżony jest do receptury karmy suchej dla szczeniąt, co zmniejsza ryzyko biegunki podczas przestawiania szczeniaka na pokarm dla dorosłych czworonogów. Sucha karma dla psów dorosłych wspiera higienę zębów dzięki twardym granulkom.
Prawidłowe żywienie shih tzu - jak karmić pupila?
Shih tzu jest psem o wrażliwym przewodzie pokarmowym, dlatego należy zapewnić mu nie tylko wartościową karmę, ale także odpowiedni sposób serwowania posiłków.
- Przy dawkowaniu karmy dla shih tzu warto posługiwać się waga kuchenną, która pozwoli na precyzyjne odmierzenie porcji. Zapobiegnie to przekarmieniu i nadwadze.
- Dzienną dawkę karmy dla shih tzu należy podzielić na 3 posiłki podawane o stałych porach dnia. Nie zaleca się pozostawiania psu stałego dostępu do miski z jedzeniem.
- Stosując suchą karmę dla szczeniąt małych ras nie należy podawać psiakowi dodatkowego wapnia ani witamin, by nie doprowadzić do ich przedawkowania.
- Każda zmiana karmy u psa może wywołać zaburzenia trawienia. Dlatego należy unikać nagłych zmian diety i wybierać karmy o zbliżonym składzie.