Najlepsza karma dla białych psów. Jak wybrać karmę dla psa z białą sierścią?

2025-01-04
Najlepsza karma dla białych psów. Jak wybrać karmę dla psa z białą sierścią?

Co powinna zawierać dobra karma dla psów o białej sierści? Czy każdy biały pies małej rasy musi otrzymywać specjalistyczną karmę? Sprawdź, jaka dieta będzie najlepsza dla twojego pupila!

Co wpływa na barwę sierści psa?

Kolor sierści u psa, czyli jego umaszczenie, zależne jest przede wszystkich od genów danego czworonoga. Istnieje szereg ras, takich jak maltańczyk, samojed, west highland white terrier czy biały owczarek szwajcarski, które występują wyłącznie w białym umaszczeniu. Warto jednak wiedzieć, że nawet białe psy mogą mieć różne odcienie - od śnieżnobiałego aż po kremowy - mogą mieć także naturalnie żółty nalot. Takie przebarwienia również mogą wynikać z genów czworonoga, choć za powstawanie niektórych z nich odpowiadać mogą też inne czynniki, między innymi:

  • wilgoć - częsty kontakt z wilgocią (na przykład kąpiele w kałużach, wylizywanie łap) powodować będzie namnażanie się grzybów i powstawanie brązowych plam na sierści,
  • promienie słoneczne - długie przebywanie na słońcu może prowadzić do zażółcenia sierści, szczególnie na grzbiecie i głowie psa,
  • sposób żywienia - źle dobrana, niedoborowa dieta lub karma niskiej jakości może stać się przyczyną osłabienia skóry i sierści, a przez to zwiększyć skłonność do grzybicy barwiącej sierść na rdzawy kolor,
  • stan zdrowia - anomalie w kolorze sierści u białych psów mogą mieć związek z chorobami oczu lub alergią pokarmową, które często powodują nadmierne łzawienie prowadzące do powstawania zacieków pod oczami.

Opiekunowie psów o białym umaszczeniu mogą spotkać się ze stwierdzeniem, że nie powinni podawać swojemu pupilowi marchewki ani innych warzyw lub owoców o wysokiej zawartości karotenu, gdyż takie pokarmy mogłyby powodować zmianę koloru sierści. Nie jest to prawdą! Karoten spożywany nawet w bardzo dużych ilościach może jedynie wpłynąć delikatnie na odcień skóry psa, jednak nie przechodzi do jego sierści.

Potrzeby żywieniowe psów z białą sierścią

Potrzeby żywieniowe psów o białej sierści nie różnią się znacząco od potrzeb innych ras. Każdy biały psiak potrzebuje diety dostosowanej do jego potrzeb wynikających z wieku, wielkości, poziomu aktywności fizycznej i stanu zdrowia. Karma dla białego psa powinna zawierać wysoką zawartość mięsa, dużą dawkę białka pochodzenia zwierzęcego i aminokwasów, które stanowią między innymi budulec dla sierści czworonoga. W diecie białych psów dużych i małych ras muszą znaleźć się także zdrowe tłuszcze dostarczające energii oraz kwasy omega-3 i omega-6 wspierające zdrowie skóry i mocną sierść. Duże znaczenie dla wyglądu psa ma także dodatek biotyny i witamin z grupy B.

Bardziej szczegółowa analiza składu karmy dla psa będzie niezbędna w przypadku zaobserwowania takich objawów, jak częste drapanie się, wylizywanie łap czy powstawanie zacieków pod oczami u białego pupila. Wiele psów białych ras wykazuje szczególną skłonność do alergii pokarmowej. Pozbawiona pigmentu skóra jest także bardziej podatna na podrażnienia i różnego rodzaju infekcje. Dlatego opiekun szukający idealnej karmy dla swojego białego psa powinien wybierać wyłącznie hipoalergiczne produkty wysokiej jakości, które nie zawierają dodatków mogących wywołać u zwierzaka reakcję alergiczną. Do takich składników należą miedzy innymi sztuczne barwniki, konserwanty i gluten.

Najlepsza karma dla białych psów – jaką wybrać?

Jedną z karm sprawdzających się w żywieniu białych psów jest EUPHORIA Gluten Free - wysokiej jakości sucha karma dla psów mających skłonność do alergii i nietolerancji pokarmowych. Oprócz wysokiej dawki białka pochodzenia zwierzęcego, karma ta zawiera szereg prozdrowotnych dodatków, takich jak:

  • olej z łososia dostarczający nienasyconych kwasów tłuszczowych łagodzących stany zapalne skóry,
  • drożdże stanowiące źródło biotyny i witamin z grupy B,
  • suszone warzywa, owoce i zioła dostarczające antyoksydantów,
  • MOS i FOS - prebiotyczne włókna wspierające rozwój zdrowej mikroflory jelit. Sprawia to, że ta karma to także dobre rozwiązanie dla psa z nietolerancją pokarmową objawiającą się częstymi zaburzeniami trawienia.

W składzie karmy nie znalazły się natomiast konserwanty, barwniki, gluten ani polepszacze smaku, które mogłyby wywołać u psa reakcję alergiczną. Sucha karma EUPHORIA Gluten Free dostępna jest w dwóch smakach (jagnięcina lub wołowina) i w dwóch rozmiarach granulek - odpowiednich dla psów małych ras oraz średnich i dużych czworonogów.

Jak dbać o kolor sierści psów białych ras?

Oprócz zapewnienia swojemu psu karmy wysokiej jakości, opiekun powinien także zadbać o odpowiednią pielęgnację pupila. W przypadku zacieków pod oczami u białych psów konieczne może być systematyczne przemywanie okolic oczu specjalnym płynem do pielęgnacji, a przy chorobach oczu lub powiek także aplikowanie kropel zaleconych przez lekarza weterynarii. Ciemne plamy na łapach i w okolicach pyska mogą być natomiast wskazaniem do kąpieli leczniczych w szamponie przeciwgrzybiczym lub regularnych wizyt u groomera. Niektórzy opiekunowie białych psów ras małych decydują się na sprawienie pupilowi krótszej fryzurki, co ogranicza ilość brudu zbieranego przez sierść podczas spacerów.

Pamiętaj! Wyłysienia, zaczerwienienia lub zgrubienia skóry i wypryski to wskazanie do natychmiastowej konsultacji z lekarzem weterynarii. Mogą bowiem świadczyć o poważnej chorobie lub silnej alergii wymagającej podawania psu nie tylko odpowiedniej karmy, ale także leków i antybiotyków.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2025

Polecane

pixel