Najłagodniejsze rasy psów dla dzieci. Poznaj 5 przyjaznych ras psów

2023-02-13
Najłagodniejsze rasy psów dla dzieci. Poznaj 5 przyjaznych ras psów

Pies to marzenie wielu ludzi, a szczególnie dzieci. Niektórzy rodzice postanawiają spełnić to pragnienie kupując, bądź adoptując czworonoga. Zakup psa czy adopcja psa (o której pisaliśmy tutaj powinny być przemyślane. Zanim podejmiemy decyzję o przyjęciu pod dach nowego członka rodziny, zastanówmy się jaki pies będzie odpowiedni dla nas i naszego dziecka. Maluch nie jest w stanie samodzielnie opiekować się zwierzęciem, dlatego wybierzmy psa dla całej rodziny. Jak jednak wybrać idealnego psa? Jakie psy są najlepsze dla dzieci? Jaki jest idealny pies dla rodziny z dziećmi? Poznajcie 5 przyjaznych ras psów dla dzieci.

Psy przyjazne dzieciom - jak wybrać psa dla dziecka?

Bez wątpienia pies ma korzystny wpływ na człowieka i może pozytywnie działać na rozwój emocjonalny, społeczny czy intelektualny Twojego dziecka. Dzieci wychowujące się z psem pod jednym dachem uczą się pewności siebie, śmiałości, radości ze sprawowania opieki nad zwierzęciem. Dzięki psu dziecko jest bardziej wrażliwe i empatyczne. W obecności psa dzieci są z reguły bardziej asertywne i częściej podejmują aktywność fizyczną. Nawiązując bliską więź z psem dzieciom łatwiej nawiązywać kontakty czy zaprzyjaźnić się. Pozytywne aspekty posiadania psa odczujemy, pod warunkiem, że zostanie odpowiednio dobrany do naszych potrzeb i możliwości. Jakie są psy przyjazne dzieciom? Jaki jest zatem idealny pies rodzinny? Czym kierować się przy wyborze czworonoga dla rodziny?

Najłagodniejsze rasy psów dla dzieci. Poznaj 5 przyjaznych ras psów

Najlepsze psy dziecka - małe psy czy duże?

Czy istnieją psy idealne dla rodziny? Niektórzy sądzą, że najlepszym wyborem dla rodziny będzie mały pies. Niestety, małe rasy psów bywają problematyczne. Psy małej rasy łatwiej doznają urazów pod wpływem niezbyt delikatnego traktowania przez dziecko. Co więcej, często zdarza się, że właśnie małe psy są bardziej temperamentne niż duże  psy. Małe czworonogi często są nadpobudliwe, szczekliwe czy też bardziej zaczepne wobec większych oponentów. W przypadku dużych psów, czy też psy średniej wielkości bywają najlepszymi przyjaciółmi dzieci. Pies dużych rozmiarów czy psy ras średnich  wykazują się z reguły większym spokojem i łagodnością, a dzięki ich zrównoważonej emocjonalności, gabarytom i masie trudniej o obrażenia, powstałe w wyniku dziecięcych czułości.

Idealny pies a charakter psa

Przy wyborze psa dla małych dzieci, tak naprawdę, to charakter psa ma kluczowe znaczenie, jego wielkość jest tutaj drugorzędną kwestią. Idealny pies rodzinny to taki, który cechuje się łagodnym,  przyjaznym i zrównoważonym usposobieniem oraz rozwiniętym instynktem opiekuńczym. Duża wrażliwość, lękliwość czy nadmierna reaktywność sprawiają, że takie czworonogi nie nadają się dla rodzin z małymi dziećmi. Pies rodzinny nie może gwałtownie reagować czy przejawiać agresji, nawet w najmniej sprzyjających okolicznościach. Taki pies powinien cechować się otwartością na kontakty społeczne, powinien lubić ludzi i małe dzieci. Poza towarzyską naturą, rodzinne psy powinny być pogodne, energiczne i chętne do zabaw. Powinny także cechować się dużą tolerancją na dotyk (bliski kontakt fizyczny czy też zbytnią wylewność i serdeczność w postaci przytulania, całowania i głaskania). Psy dla małych dzieci nie powinny zbyt intensywnie reagować na inne bodźce, takie jak hałas czy dźwięk. W innym wypadku będą często odczuwać niepokój i zdenerwowanie w towarzystwie małych dzieci. Idealny charakter psa dla dziecka powinien cechować się dużą podatnością na szkolenie i chęcią do współpracy z człowiekiem. Odpowiednia socjalizacja, dobre wychowanie, wyznaczenie już na początku jasno określonych zasad, sprawią, że pies będzie bardziej wyrozumiały dla najmłodszych.

Wiek dziecka a wybór psa rodzinnego

Czy istnieją odpowiednie rasy psów dla małych czy starszych dzieci? Jakie rasy psów sprawdzą się w przypadku dzieci mniejszych i nieco starszych? Dość istotnym aspektem przy podejmowaniu decyzji o pojawieniu się psa w naszym domu jest wiek dziecka. Uważa się, że dla dzieci w wieku przedszkolnym lub dla nastolatków pies może być wspaniałym towarzyszem zabaw i dobrym przyjacielem dziecka. Dziecko uczy się opieki nad zwierzęciem, dlatego możemy zaangażować do uczestniczenia w niektórych obowiązkach związanych z podawaniem pokarmu i wody dla psa w odpowiednich miskach, pielęgnacją czy spacerami (tutaj przydadzą się woreczki na odchody). Starsze dziecko z pewnością będzie mogło wyprowadzać psa na spacery czy brać udział w szkoleniu psa. Dla dzieci pies domowy stanowi wspaniałą okazję do aktywności, wspólnych zabaw, ale też i nauki wypełniania obowiązków. Należy jednak pamiętać, że dziecko, niezależnie od wieku, nie jest w stanie przejąć pełnej opieki nad psem, a jedynie w niej uczestniczyć. Natomiast rodzice biorą pełną odpowiedzialność za opiekę nad czworonogiem i jego bezpieczeństwo. Aby uniknąć problemów, nieraz niezbędna jest także ze strony rodziców kontrola zabaw i interakcji maluchów ze zwierzakiem. Oczywiście nie zapominajmy, że musimy nauczyć dziecko jak psa należy traktować. Konieczne jest uświadomienie dzieci, że pies to żywa istota, a nie zabawka, którą będzie można odłożyć na półkę, kiedy nam się znudzi.

Łagodny pies dla dziecka - jaka rasa psa najlepsza dla dzieci?

Najlepsze psy dla dzieci

Jaką rasę psa wybrać dla dziecka? Jakie są łagodne rasy psów idealne dla dzieci? Jakie są najlepsze psy dla dzieci? Czy istnieją rasy najłagodniejszych psów? Czy są polecane rasy psów dla dzieci? Tak jak pisaliśmy wcześniej, wybierając psa odpowiedniego dla dziecka należy kierować się przede wszystkim jego charakterem. Jednak istnieją rasy psów, które doskonale odnajdują się w roli psów rodzinnych. Przedstawiamy najłagodniejsze rasy psów, które idealnie

Łagodne rasy psów dla dzieci

Golden retriever

Jeśli szukasz psa większej rasy, a masz w domu małe dziecko, idealna rasa psa to Golden retriever. Golden retriever jest największą rasą psów, spośród wymienionych w naszym zestawieniu, jednak nie znalazł się tutaj przypadkowo. Golden należy do najłagodniejszych psów, który idealnie sprawdzi się dla rodziny z dziećmi. Golden to duży pies, ale mimo dużej wielkości, to bardzo spokojne, łagodne i przyjazne psy, cechujące się dużą cierpliwością w kontaktach z młodszymi i starszymi dziećmi. Słyną ze swojej energiczności i chęci do zabawy, dlatego potrzebują dużej dawki ruchu każdego dnia. To rodzinne i towarzyskie czworonogi, które uwielbiają kontakty z ludźmi. Bardzo przywiązują się do swojego opiekuna i członków rodziny, dlatego potrzebują bliskiego kontaktu z nimi. Pozostawione same w domu na długie godziny bywają nieszczęśliwe. Golden retriever to inteligentny pies, podatny na szkolenie i chętny do nauki. Nie wykazują cech agresji, dlatego idealnie nadają się jako towarzysze zabaw dziecka.

Łagodne rasy psów dla dzieci Golden retriever
Jakie są łaagodne rasy psów dla dzieci Golden retriever

Berneński pies pasterski

Berneński pies pasterski to pies lubiący dzieci, który należy rasy psów spokojnych i zrównoważonych. Jeśli masz małe dziecko to berneńczyki wydają się być rasą psa odpowiednią dla rodzin z maluchami  lub większymi dziećmi. Berneńczyk to łagodny pies o dużych gabarytach i dużej masie, jednak o bardzo spokojnej naturze. Choć ich wygląd może budzić respekt, w rzeczywistości należą do psów bardzo łagodnych, opanowanych i przyjaznych dla dzieci. Berneńczyki potrafią być bardzo cierpliwe, opiekuńcze i nie wykazują skłonności do agresji. Nie należą do psów dominujących, dlatego bardzo łatwo poddają się szkoleniu i chętnie respektują ustalone zasady. Berneńskie psy pasterskie to psy towarzyskie, które nie lubią samotności, dlatego doskonale czują się wśród innych osób. Mimo swojej przyjazności, lepiej unikać wyprowadzania tych psów przez dzieci ze względu na wagę i siłę zwierzęcia. Może się okazać, że dziecko nie będzie w stanie utrzymać psa podczas spaceru.

Najłagodniejsze rasy psów dla dzieci - Berneński pies pasterski

Cavalier king charles spaniel

Cavalier king charles spaniel to pies idealny dla rodzin i kochający dzieci pies. Słynie z wesołej i łagodnej natury, anielskiej cierpliwości, a jednocześnie pewności siebie i przebojowości. Nie wykazuje oznak agresji, dlatego doskonale sprawdzi się jako towarzysz rodziny, w której są małe dzieci. Cavaliery chętnie się uczą, dlatego warto spędzać czas z nimi na nauce nowych sztuczek i komend. Ze względu na temperament i niewielkie rozmiary, idealnie sprawdzi się także jako pies do bloku. Podobnie jak berneński pies pasterski nie lubi samotności, dlatego warto zapewnić mu towarzystwo, wspólną zabawę i długie spacery.

Idealna rasa psa dla rodziny z dzieckiem Cavallier king spamniel
Idealna rasa psa dla dziecka

Buldog angielski

Jaka rasa psa będzie odpowiednia dla dziecka? W tym zestawieniu nie może zabraknąć budloga angielskiego. Buldog angielski to przyjacielski czworonóg, który świetnie odnajdzie się w roli rodzinnego towarzysza. Mimo pozornie groźnego wyglądu, w rzeczywistości to łagodne i spokojne czworonogi, pozbawione agresji. Buldogi są towarzyskimi psami, które uwielbiają kontakt z ludźmi i wspólne zabawy. Buldogi angielskie to psy o brachycefaicznej budowie ciała, obciążone wieloma schorzeniami. Ich krótkoczaszkowa budowa ciała sprzyja powstawaniu wielu różnych chorób.

łagodna rasa psa dla dziecka buldog angielski bardzo łagodny pies

Samoyed

Najłagodniejsze psy to także samoyedy. Z pewnością kojarzycie wiecznie uśmiechniętego psa o pięknej, białej sierści? Samoyed, zwany także Uśmiechem Północy to idealny towarzysz  dzieci. Te czworonogi to cierpliwe i łagodne psy, które uwielbiają czułości i wspólną zabawę. To pies, który potrzebuje sporej dawki ruchu, dlatego doskonale sprawdzi się dla rodzin ceniących sobie aktywny wypoczynek. Samoyedy to psy o pogodnym i łagodnym usposobieniu, które nie wykazują cech agresji. Brzmi idealnie? A na dodatek utrzymanie jego pięknej, śnieżnobiałej sierści, wbrew przypuszczeniom, nie jest takie kłopotliwe ;)

Samoyed najłagodniejsza rasa psów dla dzieci
Najłagodniejsze psy dla dzieci i rodzin samoyed

Najłagodniejsze psy dla dzieci - podsumowanie

Jeśli chcesz podarować dziecku psa, dokonaj wyboru rasy psa łagodnej rasy. Najłagodniejsze psy dla dzieci możemy odnaleźć tak naprawdę wśród ras każdego rozmiaru. I choć decyzja o posiadaniu czworonoga to poważne i trudne postanowienie, z którym wiąże się zobowiązanie na kilkanaście lat, to korzyści płynące z posiadania psa są bezcenne. Pamiętajmy jednak, dziecięca fascynacja psami może szybko minąć i może okazać się, że kiedy dziecko podrośnie, nie będzie chciało poświęcić psu zbyt wiele czasu. To właśnie dlatego nie należy kupować psa wyłącznie dla dziecka. W końcu to na rodzicach spoczywa największa odpowiedzialność za nowego członka rodziny. Posiadanie psa rodzinnego wiąże się ze sporymi wydatkami na pożywienie, szkolenie, zabiegi pielęgnacyjne, opiekę weterynaryjną czy ewentualne leczenie. Opieka nad psem wymaga także poświęceń i pochłania sporo czasu. Naszą codzienną aktywność należy dostosować do potrzeb zwierzęcia i zapewnić mu minimum trzy spacery dziennie czy możliwość wybiegania się. Sposób spędzania wolnego czasu czy plany wakacyjne także trzeba będzie podporządkować czworonogowi, aby zapewnić mu odpowiednią opiekę. Tak więc podarowanie dziecku psa wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Zatem nie ulegajmy presji dziecka i podejmijmy samodzielnie decyzję, czy jesteśmy gotowi zaopiekować się nowym członkiem rodziny.

Autor: Marta Szwajkiewicz-Puza

Pokaż więcej wpisów z Luty 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 1036 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-24
ok-5 szybko i sprawnie
2024-04-22
Pełen Profesjonalizm
pixel