Jak przygotować się do adopcji psa ze schroniska ?
Adopcja psa powinna być przemyślaną decyzją. Jeżeli zdecydowałeś się, żeby adoptować czworonoga, przed Tobą długoletnie zobowiązanie. Aby zapewnić psu poczucie bezpieczeństwa i wszystko, czego potrzebuje, należy się odpowiednio do tego przygotować. W tym wpisie przygotowaliśmy zestawienie, które ułatwi przygotowanie się do adopcji psa ze schroniska. Sprawdźcie, co warto wiedzieć przed adopcją nowego psa.
Psy w schroniskach
Zacznijmy od początku, czym jest schronisko i dlaczego niektóre psy trafiają do schroniska? Schronisko dla zwierząt to miejsce z bezdomnymi psami lub niechcianymi zwierzętami. W schroniskach zwierzęta mają zapewnione jedzenie, schronienie i podstawową opiekę medyczną. I choć z założenia w schronisku psy powinny przebywać stosunkowo krótko, aby zamieszkać w domu z kochającą rodziną, w rzeczywistości jest inaczej. W schronisku pies pozostaje niestety znacznie dłużej, nieraz zwierzaki spędzają w schroniskach kilka miesięcy, lat, a bywa, że nawet całe życie. Schroniska są przepełnione i nie zawsze są w stanie zapewnić należytą opiekę podopiecznym. Stale brakuje odpowiednich funduszy na podstawowe produkty, takie jak jedzenie czy stałe leczenie weterynaryjne, tymczasem liczba zwierząt w przytułkach z roku na rok rośnie.
Dlaczego psy trafiają do schronisk?
Powodów, dla których zwierzaki trafiają do przytulisk jest bardzo wiele. Często ludzie chcą mieć psa, jednak traktują posiadanie psa jako chwilową zachciankę, dlatego podejmują zbyt pochopne decyzje. Bywa, że pies okazuje się nieudanym prezentem świątecznym czy niechcianą zabawką, która znudziła się dziecku. Bywa, że właściciel nie radzi sobie z temperamentem i charakterem psa. Innym powodem może być brak schronisku czasu na opiekę nad zwierzęciem lub ograniczone fundusze na leczenie czworonoga w przypadku choroby. Częstą przyczyną pojawienia się czworonoga w schronisku jest śmierć opiekuna i brak chętnych do przejęcia opieki nad czworonogiem.
Jak wygląda procedura adopcyjna psa ze schroniska i jak się do niej przygotować?
Zastanawiasz się jak adoptować psa ze schroniska? Jak się do tego przygotować? Ile trwa adopcja psa i jak wygląda procedura adopcyjna psa? Jakie są warunki adopcji? Jeśli chcesz adoptować psa ze schroniska musisz to dobrze przemyśleć. Decyzja o adopcji dorosłego psa powinna być bardzo dobrze przeanalizowana. Konieczne jest dokładne omówienie tematu i skonsultowanie ze wszystkimi członkami rodziny. Adopcja psa wiąże się z ogromnymi zmianami w naszym życiu, dlatego warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań:
- Czy stać mnie na utrzymanie psa? Zwierzę wymaga karmienia, niezbędnych akcesoriów, regularnych wizyt u weterynarza związanych z profilaktycznymi szczepieniami lub ewentualnym leczeniem. W przypadku problemów behawioralnych, należy doliczyć także koszty konsultacji ze specjalistami.
- Czy mam czas na psa? Adoptując psa musisz zastanowić się czy jesteś aktywny zawodowo, jak często wyjeżdżasz w delegacje, czy masz mało czasu wolnego i praktycznie nie ma Cię w domu? A może wręcz przeciwnie, mamy stałe godziny pracy, prowadzimy bardziej spokojny styl życia? Zastanówmy się, jak wygląda nasz dzień i pamiętajmy, że przygarnięcie psa wiąże się z codziennymi spacerami, nawet 3-4 razy dziennie, niezależnie od pogody. Czy w przypadku szczenięcia lub starszego psa jesteśmy gotowi na wstawanie kilka razy w ciągu nocy i wychodzenie na spacer?
- Czy mam alergię? Zanim zdecydujemy się na psa warto sprawdzić czy przypadkiem my albo ktoś z naszych domowników nie ma alergii.
- Czy jestem wystarczająco cierpliwy? Na początku może być problematyczna nauka zachowania czystości. Czy jesteśmy gotowi na częste wychodzenie na spacery czy sprzątanie kup na dywanie? Czy będziemy w stanie nauczyć psa chodzenia na smyczy? Czy jesteśmy przygotowani, że na pogryzione buty, kapcie, meble i dywany? Czy jesteśmy gotowi, aby zabezpieczyć szafki, chować buty czy zrezygnować z niektórych trujących roślin w domu?
- Co zrobię z psem w wakacje? Oczywiście nie musimy zabierać na każdy wyjazd swojego czworonoga, jednak czy mamy kogoś, kto będzie mógł zająć się naszym psem podczas naszej nieobecności? Adoptując zwierzę, warto omówić tę kwestię z bliskimi. Niestety w okresie wakacyjnym w schroniskach pojawia się najwięcej porzuconych i niechcianych psów.
Jak adoptować psa ze schroniska?
Rozważasz adopcję psa? Zanim zdecydujesz się na adopcję, zabierz psa “wybranego” na spacer, najlepiej kilkakrotnie. Daj psu czas na wspólny spacer. W ten sposób odrobinę poznamy psiaka i być może upewnimy się, czy jego aktywność dopasowana jest do naszego stylu życia. Przychodząc do schroniska, nie spieszmy się, zarezerwujmy sobie kilka godzin na oglądanie i poznanie zwierząt. Warto zapytać pracowników schroniska i wolontariuszy o poradę, opinię czy też charakter adoptowanego psa. To właśnie oni najlepiej znają zwierzaki, dlatego z pewnością pomogą przy wyborze psa. Z pewnością pomogą dobrać czworonoga do naszego stylu życia i naszych preferencji. Jakie są warunki adopcji dorosłego psa? Aby adoptować psa musimy być pełnoletni oraz posiadać przy sobie dowód osobisty lub paszport. Potrzebna będzie smycz i obroża dla czworonoga, a w przypadku psa dużego - kaganiec. Po wybraniu psa potrzebujecie dopełnić formalności - ankietę przedadopcyjną i umowę adopcyjną.
Jak wygląda adopcja dorosłego psa ze schroniska?
Na czym polega adopcja psa? Zanim adoptujesz psa, zanim podpiszesz umowę i odbierzesz psa ze schroniska, konieczne będzie wypełnienie ankiety przedadopcyjnej. Adopcja zwierzęcia jest bardzo poważną decyzją i wymaga dłuższego zastanowienia, dlatego oczekuje się udzielenia wyczerpujących odpowiedzi na każde pytanie. Wszystkie schroniska przygotowują swoje ankiety, jednak pytania zwykle są podobne. Oprócz podania danych przyszłego właściciela, niektóre schroniska pytają o kwestie i związane z adopcją zwierzęcia.
Właśnie dlatego przed adopcją wymagane jest, żeby odpowiedzieć na następujące pytania:
- Czy wszyscy członkowie rodziny godzą się na fakt adopcji psa?
- Dlaczego chcemy adoptować psa?
- Czy mamy dzieci? W jakim wieku?
- Czy domownicy posiadają alergie na sierść lub ślinę psa?
- Czy mieszkamy w domu czy w mieszkaniu?
- Jeśli mieszkanie wynajmowane, to czy właściciel zgadza się na psa? Co w przypadku gdy właściciel mieszkania zmieni zdanie co do możliwości posiadania zwierzęcia?
- Czy mamy doświadczenie w opiece nad psem?
- Czy mamy warunki, które umożliwiają adopcję psa
- Czy w domu psa są inne zwierzęta? Jeśli tak, to jakie i o jakim usposobieniu?
- Ile godzin dziennie pies będzie przebywał sam w domu?
- Czy stać nas na sfinansowanie bieżących potrzeb psa, profilaktyki weterynaryjnej i ewentualnego leczenia go w przyszłości?
- Czy mimo chorób i starości pies adoptowany zostanie z nami do końca swoich dni?
- Czy jesteśmy gotowi ponosić wydatki związane z opieką psa?
- Ile spacerów dziennie zapewnimy psu?
- Czy w przypadku problemów z psem (niszczenie mebli, agresja, załatwianie się w domu, lęk separacyjny) jesteśmy gotowi na pracę z psem sami lub pod okiem specjalisty?
- Czy powyższe problemy spowodują oddanie go do schroniska?
- Co zrobimy z psem podczas urlopu lub w czasie pobytu w szpitalu?
- Dlaczego chcesz adoptować akurat tego psa? Prośba o uzasadnienie wyboru.
- Czy zgadzamy się na wizytę po adopcyjną (kilkuminutowe odwiedzenie po adopcji zwierzęcia celem sprawdzenia zadeklarowanych warunków)?
Po wypełnionej ankiecie adopcyjnej psa i otrzymanej zgodzie schroniska na adopcję psa, otrzymujemy umowę, która stanowi podstawę do odebrania psa, w przypadku złego traktowania. Wraz z umową otrzymujemy także książeczkę zdrowia psa, która będzie Wam potrzebna podczas wizyt u weterynarza.
Ile kosztuje adopcja psa ze schroniska?
Jak wygląda adopcja psa pod względem finansowym? Ile kosztuje adopcja psa? Jakie są koszty psa adoptowanego? Adopcja psa kosztuje niewiele. Najczęściej jedyna opłata, jaką należy wnieść, to datek w wysokości do około 200 zł na rzecz schroniska. Zwykle schroniska wydają psy do adopcji po zabiegu kastracji lub sterylizacji, odrobaczone i zaszczepione przeciwko wściekliźnie i chorobom zakaźnym. Oprócz opłaty na rzecz schroniska, należy jednak doliczyć koszty wyprawki dla psa, o której pisaliśmy już więcej w tym wpisie. W domowym budżecie należy doliczyć wydatki na dobrej jakości karmę, wszystkie niezbędne akcesoria, takie jak: legowisko dla psa, adresówkę, miski dla psa, obroża lub szelki, smycz, woreczki na odchody czy zabawki. Nie zapominajmy także o szczepieniach, zabezpieczeniu przed kleszczami czy regularnych wizytach u lekarza weterynarii.
Czy jest możliwa adopcja psa rasowego ze schroniska?
Adopcja psa musi być decyzją przemyślaną. Nieraz nie wiemy czy pies ma charakter, który będzie nam odpowiadał. Przyszłym opiekunom psów nieraz zależy na adopcji dorosłego psa rasowego, z różnych powodów. Nieraz są “przyzwyczajeni” do danej rasy, lubią ją, znają lub po prostu dana rasa podoba się i dlatego chcą pozwolić sobie na adopcję zwierzęcia w postaci rasowego psa. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, zwierzęta trafiają do schronisk z różnych powodów. Niektóre psy rasowe trafiają do schroniska z tych samych powodów co kundelki. W związku z tym, w schronisku można odnaleźć także psy rasowe lub w typie rasy. Psy w typie rasy to pies, który posiada cechy rasowe zarówno w wyglądzie jak i w zachowaniu typowe dla danej rasy, jednak nie posiada udokumentowanego pochodzenia (brak rodowodu). Adopcja psów rasowych odbywa się na takich samych zasadach, jak w przypadku psów “nierasowych”.
Jak wygląda adopcja psa z domu tymczasowego?
Dom tymczasowy to coś zupełnie innego niż schronisko. To po prostu prywatny dom lub mieszkanie, gdzie zwierzę uczy się życia z człowiekiem. Osoba lub rodzina, która decyduje się zapewnić tymczasowe schronienie zwierzakowi, daje psu czas i poczucie bezpieczeństwa i przestrzeń, w której pies adoptowany ma otworzyć się, nabrać śmiałości i ufności wobec człowieka. To także doskonała okazja dla psa, aby nauczył się załatwiania swoich potrzeb w czasie spacerów, chodzenia na smyczy, obcowania z innymi zwierzętami, zachowania wobec obcych ludzi. Podczas pobytu w domu tymczasowym, trwa aktywne poszukiwanie domu stałego dla czworonoga. Opiekun z domu tymczasowego poznaje psa, jego charakter, temperament i upodobania, dzięki czemu jest w stanie znaleźć idealnie dopasowanego do niego opiekuna.
Adopcja psa - podsumowanie
Chcąc adoptować psa, należy odpowiedzieć sobie na pytanie czy jesteśmy gotowi poświęcić wiele czasu, aby nowy członek rodziny poczuł się dobrze w nowym miejscu i chciał w nim pozostać. W przypadku adopcji psów, procedura adopcyjna jest dość skomplikowana i czasochłonna, ale wszystko po to, aby decyzja o adopcji zwierzęcia, adopcji psa dorosłego czy adopcji starszego psa była naprawdę przemyślana. Ma skłonić do rozważań i przeanalizowania wszystkich za i przeciw. Pamiętajmy, że istnieje także adopcja wirtualna psa, która polega na wsparciu finansowym czworonoga, który przebywa pod opieką schroniska, czyli w miejscu adopcji psa. Dużo powszechniejsza jest adopcja młodych psów niż adopcja psa seniora. Z procesem adopcji dorosłego psa wiąże się adaptacja nowego psa w nowym domu zwierzęcia, która także bywa trudna i długotrwała. Pies wymaga czasu i spokoju, aby mógł przyzwyczaić się do nowego domu psa i jego domowników. Pamiętajmy, że pies adoptowany ze schroniska może być niespokojny, nieufny, łakomy czy załatwiać swoje potrzeby w domu. Niezbędne będą duże pokłady cierpliwości i zaangażowania z naszej strony, aby utworzyć relację z nowym domownikiem. I choć zbudowanie więzi z czworonogiem wymaga czasu, to jest jak podarować psom nowe życie.
Autor: Marta Szwajkiewicz-Puza