Najczęstsze błędy popełniane w żywieniu psa

2021-04-26
Najczęstsze błędy popełniane w żywieniu psa

Wielu z nas traktuje swoje zwierzaki jak członków rodziny. Troszczymy się o ich zdrowie i dobre samopoczucie, nieraz podając smakowite kąski, które nie zawsze są odpowiednie dla zwierzęcia. Mimo dobrych intencji, nieraz brak świadomości i niewiedza w zakresie odpowiedniego żywienia może przyczynić się do problemów zdrowotnych u psa. Sprawdź, jakie błędy w żywieniu psów najczęściej popełniają ich właściciele i przekonaj się czy właściwie karmisz swojego pupila.

Jakie błędy w żywieniu psa najczęściej popełniają właściciele?

Wielu właścicieli popełnia błędy w żywieniu psów, a wynika to najczęściej z niewiedzy. Zobacz czego powinieneś unikać karmiąc swojego pupila!

1. Nieodpowiednia karma

Jednym z najczęściej popełnianych błędów w żywieniu psa jest podawanie nieodpowiedniej karmy oraz nieumiejętne jej stosowanie. Wszystkie karmy pełnoporcjowe mają skład dostosowany do potrzeb żywieniowych psa. Niezależnie od tego, jaką karmą częstujemy naszego czworonoga, powinna być ona dostosowana do kondycji, wieku, wagi i aktywności pupila. Pamiętajmy, że inną ilość składników odżywczych potrzebuje szczenię, a inną dorosły pies. W związku z tym konieczna jest zmiana, we właściwym momencie, jedzenia przeznaczonego dla szczeniąt - na karmę dla dorosłych psów. W przypadku psich seniorów, powinniśmy obniżyć kaloryczność posiłków, aby nie doprowadzić do nadwagi.

2. Przekarmianie

Podajesz swojemu psu karmę na oko? Pies zjadł wszystko, więc dosypujesz mu jeszcze do miski bo pewnie nadal jest głodny? Jeśli tak postępujesz, to miej świadomość, że takie zachowanie może doprowadzić do przekarmienia. Zbyt obfite posiłki prowadzą do otyłości, która negatywnie wpływa na stan zdrowia naszego zwierzaka, obciąża stawy, powoduje dysfunkcje układu ruchu, skutkuje cukrzycą i innymi chorobami. Właśnie dlatego bardzo ważne jest odmierzanie takiej porcji pokarmu, która jest właściwa dla wieku, wagi oraz stopnia aktywności naszego psa. Aby dostosować odpowiednią dawkę warto sugerować się rekomendowaną ilością pożywienia w ciągu dnia, którą zaleca producent w tabeli dawkowania karmy.

3. Zbyt dużo przysmaków

W karmieniu psów powinno się również dbać o ilość podawanych przekąsek. Podjadanie między posiłkami kończy się u ludzi zwykle nadmiernymi kilogramami. Podobnie jest u psów. Psy, tak jak ludzie lubią przekąski i różnego rodzaju przysmaki. O ile są zdrowe i serwowane w niewielkich ilościach - nie dzieje się nic złego. Takie naturalne przysmaki , bez zbędnych dodatków, ulepszaczy i aromatów stanowią wspaniałe urozmaicenie diety. Natomiast kiedy są podawane bez ograniczeń - zbyt często i w zbyt dużych ilościach - mogą prowadzić do nadwagi lub otyłości. Pamiętajmy, że przysmaki to jedzenie, dlatego w dni kiedy je serwujemy, należy zmniejszyć nieco dawkowanie karmy.

4. Nieregularne pory posiłków

Pies, w odróżnieniu od człowieka, nie potrzebuje częstych i małych posiłków w ciągu dnia, aby prawidłowo się rozwijać. Psy mają odmienne zapotrzebowanie na składniki odżywcze i trawienie odbywa się w inny sposób. Zatem ile razy karmić psa w ciągu dnia? Dla dorosłego psa optymalne jest zjadanie dwóch posiłków dziennie, o stałych porach. Takie podawanie porcji żywieniowej o stałych godzinach wprowadza w jego życie rytm, daje poczucie bezpieczeństwa, zapewnia komfort psychiczny i sprzyja procesowi trawienia. Dzięki temu pies nie odczuwa głodu i jednocześnie nie domaga się pożywienia. Warto wprowadzić zdrową rutynę do swojego życia i podawać psu posiłek np. tuż przed wyjściem do pracy oraz od razu po powrocie z pracy. W ten sposób unikniemy zapominania o podaniu karmy naszemu psu.

5. Źle zbilansowana dieta

Decydując się na serwowanie psu diety opartej na samodzielnym przygotowywaniu posiłków, należy pamiętać o precyzyjnym dobraniu produktów oraz właściwej suplementacji dla czworonoga. Brak wiedzy na temat odpowiedniego doboru składników i zbilansowania diety skutkuje niedoborami lub nadmiarem niektórych substancji odżywczych. Wbrew pozorom, stosowanie diety mięsnej nie zaspokoi wszystkich potrzeb zwierzęcia. Posiłki powinny zawierać warzywa, będące źródłem błonnika oraz produkty zawierające wapń, bez którego może dojść do demineralizacji kości. Pamiętajmy, że prawidłowo zbilansowaną dietę, która zaspokoi wszelkie potrzeby naszego pupila może ułożyć tylko osoba specjalizująca się w żywieniu zwierząt. Jeżeli jednak zdecydujemy się na samodzielne komponowanie jadłospisu dla naszego psa bez pomocy dietetyka, starajmy się, aby stanowiło dodatek do karmy pełnoporcjowej w ilości około 30%.

6. Cały czas pełna miska

Zdarza się, że podajesz swojemu psu miskę z jedzeniem, a on tylko powącha i odchodzi? To znak, że miskę należy zabrać. Tak, dobrze czytasz :) W naturze, stały dostęp do pożywienia nie jest dla psów czymś naturalnym. Jeżeli Twój pies jest łakomczuchem - stały dostęp do pełnej miski może zwiększać u niego ryzyko nadwagi i otyłości. Tymczasem, jeśli Twój pupil należy do niejadków, wówczas nawet ciągły dostęp do jedzenia niewiele zmieni. Tak jak wspominaliśmy, zdrowemu dorosłemu psu wystarczą dwa posiłki dziennie. Jeżeli podane jedzenie nie cieszy się zainteresowaniem i nie zostaje zjedzone od razu po podaniu, powinno się je zabrać i zaserwować dopiero w czasie kolejnego posiłku.

7. Karmienie psa z ręki

Szykujesz posiłek dla rodziny, a on już czeka i patrzy? Siadacie do stołu, a on robi kocie oczy, drapie i domaga się uwagi? Jeżeli ulegamy psim namowom karmiąc psa z ręki lub wprost z naszego talerza, kształtujemy w ten sposób złe przyzwyczajenia u naszego zwierzaka, a to tylko zachęca do dalszego proszenia o jedzenie. Pies bardzo szybko nabiera przekonania, że wystarczy “ładnie poprosić”, chwilę postać przy właścicielu, aby otrzymać część jego posiłku. Co więcej, karmienie psa ”ludzkim jedzeniem” czy resztkami ze stołu pełnymi tłuszczu, przypraw, soli, cukru jest dużym błędem i może spowodować zaburzenia pracy trzustki oraz wątroby. Pamiętajmy też, że niektóre ludzkie przysmaki, dla psów są po prostu toksyczne, np. Czekolada, o czym pisaliśmy w tym artykule

8. Za mało wody

Mimo, że dorosły pies powinien otrzymywać posiłki dwa razy dziennie, dostęp do wody powinien mieć cały czas. Świeża woda w misce jest szczególnie istotna w przypadku karmienia psa suchą karmą. Woda bierze udział w przenoszeniu składników odżywczych, ułatwia proces trawienia pokarmu i jego wchłaniania. Służy również do termoregulacji, a także nadaje właściwy kształt i elastyczność tkankom w organizmie. Zapotrzebowanie każdego psa na wodę jest różne i zależy od wielu czynników: wieku, rasy, rodzaju spożywanego pokarmu, aktywności fizycznej, chorób towarzyszących, temperatury otoczenia i innych. Chcąc dostarczyć psu odpowiednią ilość wody w ciągu dnia - zapewnijmy mu stały dostęp do świeżej i czystej wody.

9. Częsta zmiana karmy

Częste oraz nagłe zmiany karmy prowadzą do osłabienia procesów adaptacyjnych jelit i mogą skończyć się problemami gastrycznymi w postaci biegunki lub zatwardzenia. Dlatego nowy pokarm wprowadzamy stopniowo, mieszając go z karmą, którą zwierzak już zna i do której jest przyzwyczajony. W pierwszym tygodniu należy systematycznie zwiększać udział nowej karmy i obserwować pupila jak na nią reaguje. W ten sposób przewód pokarmowy psa dostosuje się do nowego pokarmu.

Błędy w żywieniu psa - uczmy się na błędach innych

Mimo wielkiej miłości, jaką darzymy nasze czworonogi, zdarza nam się nieświadomie popełniać podstawowe błędy związane z nieodpowiednim żywieniem. Nieraz dochodzi do przekarmienia, częstowania pupila niezdrowymi przekąskami przeznaczonymi dla ludzi, co może skutkować nadwagą, otyłością, problemami żołądkowymi i częstszymi wizytami u weterynarza. Nie zapominajmy, że odpowiednie żywienie psa zapewni mu szczęście, zdrowie i dobrą kondycję. Liczymy, że przedstawiona lista błędów opiekunów psów w zakresie żywienia będzie pomocna i pozwoli wyeliminować je w przyszłości. Uczmy się na błędach innych osób i cieszmy się zdrowym i szczęśliwym psem przez długie lata.

Autor: Marta Szwajkiewicz-Puza

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021
pixel