Czy pies może jeść czekoladę?

2021-04-08
Czy pies może jeść czekoladę?

Często traktujemy nasze psy jak członków rodziny, dlatego chętnie dzielimy się z nimi najlepszymi smakołykami. Jednak czy pies może jeść czekoladę? Odpowiemy także na pytanie dlaczego czekolada jest trucizną dla naszych pupili? Podpowiemy także jakie mogą być objawy zatrucia czekoladą u psa oraz co zrobić, gdy pies zje czekoladę.

Czy pies może jeść czekoladę?

Należy mieć na uwadze, że nie wszystko co jemy, nadaje się dla naszych czworonożnych przyjaciół. Być może niektórzy zadają sobie pytanie, czy pies może jeść czekoladę? Większość właścicieli psów z pewnością słyszała, że czekolada może być niebezpieczna dla zdrowia, a nawet dla życia psa. Dużo mówi się o negatywnych skutkach spożycia nawet niewielkiej ilości czekolady. Dlatego w dzisiejszym artykule podpowiemy dlaczego psy i czekolada to niebezpieczne połączenie.

Psy i czekolada - niebezpieczny związek

Psy, podobnie jak ludzie są zdolne do odczuwania 4 smaków: słodkiego, słonego, kwaśnego i gorzkiego. Mimo, że ich kubki smakowe są wyjątkowo wrażliwe na smak mięsa, to nie brakuje amatorów słodkości. I choć nieraz nasze pupile chętnie spałaszowałyby nasz smakowity deser, to jednak pamiętajmy, że psy i czekolada to niebezpieczne połączenie. Substancja obecna w czekoladzie i ziarnach kakaowca, zwana teobrominą, jest dla zwierzęcia toksyczna. Spożyta nawet w niewielkich ilościach może doprowadzić do poważnego zatrucia, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci naszego ulubieńca, dlatego czekolada jest trucizną dla psa.

Czekolada jest trucizną dla psa?

Czekolada jest trucizną dla psa ze względu na zawartą teobrominę. Stopień zagrożenia zdrowia i życia psa po zjedzeniu czekolady uzależniony jest od rodzaju czekolady i spożytej ilości. Przyjmuje się, że dawka śmiertelna teobrominy dla psów wynosi 90-250 mg/kg masy ciała, a zależna jest od indywidualnych predyspozycji, między innymi od tempa metabolizmu czy wielkości zwierzęcia.

Zawartość teobrominy w czekoladzie zależna jest od jej rodzaju. Przykładowo 30 g czekolady mlecznej zawiera 44-56 mg teobrominy, natomiast 30 g czekolady gorzkiej zawiera aż 134 mg teobrominy.

Już niewielka ilość czekolady może być dla psa szkodliwa, a wynika to z powolnego tempa metabolizmu. Ludzki układ pokarmowy trawi teobrominę łatwiej i szybciej niż zwierzęcy. W organizmie człowieka substancja pozostaje około 2 godzin, tymczasem psu wydalenie jej z organizmu zajmuje nawet dobę. U czworonogów obserwujemy utrudnione wydalanie związków znajdujących się w czekoladzie, co prowadzi do do ich stopniowego kumulowania w organizmie. Dlatego duże zagrożenie dla psa stanowi, nie tylko jednorazowe zjedzenie dużej ilości czekolady, ale także codzienne spożywanie jej niewielkiej ilości. Tak więc regularne częstowanie naszego ulubieńca kawałkami czekolady może doprowadzić do osiągnięcia toksycznego stężenia w organizmie zwierzęcia. Co zrobić gdy pies zje czekoladę przez przypadek lub przez naszą nieuwagę?

Co zrobić gdy pies zje czekoladę

Zatem co zrobić gdy pies zje czekoladę? W sytuacji, gdy pies zje czekoladę, najważniejsze jest określenie spożytej ilości oraz czasu, jaki upłynął od jej zjedzenia. Zwykle, zjedzenie jednej czekoladki nie stanowi śmiertelnego zagrożenia ze względu na niewielką ilość teobrominy w produkcie. Jeżeli jednak podejrzewamy, że nasz pupil mógł zjeść znacznie więcej i miało to miejsce raptem przed chwilą, najdalej kilkadziesiąt minut temu, należy jak najszybciej sprowokować wymioty. W tym celu należy podać mu wodę utlenioną bezpośrednio do pyska (1-5 ml płynu/kg masy ciała, jednakże nie więcej niż 50 ml). Pies powinien zacząć wymiotować w ciągu kilku kolejnych minut od podania wody utlenionej. Jeżeli jego stan nie ulega poprawie lub pogarsza się, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii w celu wdrożenia odpowiedniego leczenia. Jak rozpoznać objawy zatrucia teobrominą u psa?

Objawy zatrucia teobrominą u psa

Objawy zatrucia teobrominą u psa występują zwykle w ciągu 24 godzin. Najczęściej jednak widoczne są już w ciągu 4 godzin od spożycia czekolady i mogą utrzymywać się nawet do 72 godzin. Niepokojące objawy występują z różnym nasileniem, a przebieg zatrucia zwierzęcia uzależniony jest od ilości spożytej toksycznej substancji.

Do najczęstszych objawów klinicznych zatrucia teobrominą u psa należą:

  • wymioty,
  • chwiejny chód i trudności w utrzymaniu równowagi,
  • biegunka,
  • częstsze oddawanie moczu,
  • niepokój,
  • pobudzenie,
  • nadmierna aktywność,
  • tachykardia,
  • nadciśnienie,
  • przyspieszeniu rytmu serca,
  • przyspieszony oddech,
  • drżenia,
  • drgawki,
  • osłabienie,
  • śpiączka,
  • sinica,
  • zawał mięśnia sercowego,
  • krwotok wewnętrzny.

Występowanie zaburzeń oddechowych czy układu nerwowego, a także niewydolności krążeniowej może być przyczyną śmierci psa. Dlatego zaleca się podjęcie szybkiego leczenia, zwłaszcza jeżeli zwierzę zjadło więcej niż 20 mg teobrominy na każdy kilogram masy ciała.

Leczenie psa po zatruciu teobrominą

Niestety nie istnieje lek niwelujący skutki spożycia teobrominy, stosuje się jedynie leczenie objawowe dostosowane do stanu klinicznego zwierzęcia. Jeżeli nie upłynęło więcej niż 120 minut od skonsumowania czekolady przez psa, należy jak najszybciej sprowokować u zwierzęcia wymioty. Skuteczne jest także intensywne nawadnianie zwierzęcia oraz podanie węgla aptecznego, który łączy się z cząsteczkami teobrominy, co zapobiega przedostawaniu się ich do krwioobiegu zwierzęcia. Jeżeli jednak istnieje podejrzenie, że nasz pies spożył znaczną ilość czekolady, należy niezwłocznie udać się po pomoc do lekarza weterynarii, który wdroży odpowiednie leczenie. Przy drgawkach czy innych silnych reakcjach ze strony układu nerwowego uzasadnione może być podanie leku przeciwdrgawkowego. Z kolei przy problemach ze strony układu oddechowego - włączenie tlenoterapii.

Czekolada dla psa? Wybierzmy inną przekąskę!

Jak widać toksyczność czekolady uzależniona jest przede wszystkim od rodzaju czekolady i wielkości psa. Z uwagi na to, że nawet niewielka ilość czekolady może być dla psa szkodliwa, zwracajmy szczególną uwagę, aby produkty zawierające czekoladę przechowywać w miejscu niedostępnym dla naszego pupila. Na pytanie: czy pies może jeść czekoladę - stanowczo odpowiadamy: NIE! Jeżeli nasz pupil aż się ślini na widok czekoladowych rarytasów, zaproponujmy mu zdrową przekąskę, która będzie odpowiednia dla naszego ulubieńca, np. kości do gryzienia i żucia.

Bibliografia:

Magazyn Weterynaryjny Nr 10 (październik), rok 2012 https://www.vetopedia.pl/art/zywienie/psy/zatrucie-czekolada-u-psa/lofjndfm

Autor: Marta Szwajkiewicz-Puza

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021

Polecane

pixel