Koprofagia u psa. Dlaczego mój pies zjada odchody?
Każdy opiekun pupila zwraca bacznie uwagę na zachowania swojego psa. Natomiast niektóre z tych zachowań z perspektywy nas, ludzi, wydają się być zupełnie niezrozumiałe. Jednym z najbardziej nietypowych, nieco odrażających zachowań występujących wśród psów, jest zjadanie przez nie odchodów. Wbrew pozorom, psy sięgające po nieczystości to dość popularne zjawisko wśród naszych czworonogów. Dlaczego odchody są takie atrakcyjne dla psów i dlaczego pies je kupy? Czym tak naprawdę jest koprofagia? Jak oduczyć psa zjadania odchodów? Jak zrobić to skutecznie?
Koprofagia – co to takiego?
Koprofagia jest to słowo pochodzenia greckiego copros – kał oraz phagein – jedzenie. Czyli to nic innego jak zjadanie odchodów. Niezależnie od tego, jak bardzo słodki byłby nasz pupil, jest to niewątpliwie mało przyjemny widok. Może mieć różnego rodzaju podłoże, powiązane, zarówno ze złą pracą układu pokarmowego lub niedoborów, ale również z zaburzeniami psychicznymi lub zaburzeniami behawioralnymi. Jeżeli zauważymy tego typu zachowania, należy jak najszybciej udać się do weterynarza, aby znaleźć przyczynę tego zachowania i ją wyeliminować. Należy podejść do problemu jedzenia odchodów cierpliwie i postępować zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii.
Dlaczego pies zjada swoje odchody?
Nie ma jednej konkretnej odpowiedzi na to, dlaczego mój pies zjada swoje odchody. Wachlarz przyczyn jest naprawdę bardzo szeroki i zaczyna się od zjadania starego pokarmu, po zachowanie wynikające z nudy. Normalne jest spożywanie odchodów przez matki karmiące. Wynika to z naturalnego zachowania suk po porodzie mające na celu oczyszczenie legowiska i także pobudzenie szczeniaków do wypróżniania się regularnie. Ten okres u suk trwa tak długo, jak suka karmi szczenięta mlekiem. W późniejszym terminie szczenięta mogą naśladować zachowania matki i to może trwać do 6 miesiąca życia. Nie możemy tego zachowania tolerować, gdyż może się to w późniejszym terminie przerodzić w dosyć poważny problem behawioralny.
Pies je kupy - przyczyny koprofagii
Występuje jeszcze spora lista innych, bardzo często spotykanych przyczyn koprofagii u psów:
- w przypadku niedoborów flory bakteryjnej jelit po przebytej antybiotykoterapii,
- pomimo zbilansowania, dieta bardzo monotonna,
- znudzonych i chcących zwrócić na siebie uwagę,
- w przebiegu stresujących sytuacji – np. gdy właściciel zbyt często karze psa za załatwianie się w domu, pies może czuć presję i chcieć szybko po sobie posprzątać zjadając odchody,
- źle zbilansowana dieta,
- jedzenie odchodów może być obserwowane w przebiegu inwazji pasożytniczych,
- w przypadku problemów z korą nadnerczy,
- skutki uboczne przyjmowanych leków.
Koprofagia u psów. Czy koprofagia jest niebezpieczna?
Koprofagia, czyli zjadanie kupy, zaczyna być groźna w momencie, w którym nasz psiak zjada odchody na spacerze, w obcym miejscu, z niewiadomego źródła. O ile dbamy i pilnujemy szczepień i odrobaczania naszego psa, o tyle nie każdy właściciel tego restrykcyjnie pilnuje. Samo spożycie odchodów, może wywołać biegunkę lub wymioty, ale w momencie, w którym pies zje odchody psiaka zarobaczonego, automatycznie będzie również „szczęśliwym” ich posiadaczem. Niestety, ale należy mieć na uwadze, że część pasożytów zwierzęcych przenosi się również na ludzi, tym bardziej dzieci, które w ferworze zabawy nie zawsze pamiętają o dokładnej higienie rąk, po kontakcie z psem. Odpowiedzią na pytanie, czy koprofagia, czyli jedzenie odchodów, jest groźna, odpowiadamy, tak, jest niebezpieczna dla zwierząt.
Rodzaje koprofagii
Koprofagię można podzielić na dwa rodzaje:
- autokoprofagię, którą definiujemy wtedy, gdy zwierzę spożywa swoje własne odchody,
- allokoprofagię – w momencie, w którym zwierzak będzie zjadał kał innych zwierząt.
Można czasami rozróżnić, że jedne zwierzęta spożywają kał tylko roślinożerców, inne natomiast tylko mięsożerców. Na tę zależność może mieć wpływ podłoże i przyczyna zjawiska. Nie ma natomiast określonego wieku czy płci, u której koprofagia występuje częściej lub rzadziej. To zjawisko występuje zarówno u psów młodych, dorosłych i starszych, a także wykastrowanych i tych niepoddanych temu zabiegowi. Koprofagię zaobserwować może również u obu płci.
Jak oduczyć psa zjadania odchodów? Leczenie koprofagii.
Oduczyć psa jedzenia odchodów nie jest łatwe. Należy pamiętać, że odchody mogą stanowić dla psów realne zagrożenie dla zdrowia, dlatego należy jak najszybciej sprawić, aby pies nie zjadał nieczystości. Pies je kupy z powodów zdrowotnych, w wyniku zaburzeń behawioralnych i innych. Aby pozbyć się problemu, najważniejsze jest poznanie przyczyny. Czy koprofagia występuje z przyczyn zdrowotnych, behawioralnych, a może wynika z nudy bądź zwrócenia na siebie uwagi właściciela? To wszystko trzeba wyjaśnić.
W pierwszej kolejności musimy udać się na wizytę do lekarza weterynarii, który po przeprowadzeniu wywiadu i odpowiednich badań rozpozna przyczynę choroby i podpowie dlaczego zwierzę zjada odchody. Jeżeli przyczyną koprofagii są problemy medyczne to weterynarz dopasuje odpowiednie leczenie, a w naszej kwestii jest restrykcyjne stosowanie się do tego. Wszystko po to, aby jak najszybciej pomóc naszemu pupilowi. Specjalista pomoże również w doborze odpowiedniej diety dla prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego oraz zaleci odpowiednie suplementy.
Jeżeli pies zjada kupy regularnie, konieczne pilnowanie naszego psa podczas spacerów. Przede wszystkim nie spuszczaj go ze smyczy i zawsze bądź czujny. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest chodzenie na spacery w miejsca, gdzie wymagane jest sprzątanie odchodów po psach. Dobrym pomysłem jest branie na spacery ulubionej zabawki lub smaczków naszego psa, aby w momencie, w którym zaczyna węszyć i próbować podjadać, zwrócić tym sposobem na siebie jego uwagę.
Jeżeli Twój psiak łatwo i szybko się uczy nowych komend, dobrze nauczyć go czegoś nowego, np.: „zostaw”. W momencie, w którym nawet znajdzie coś bardzo dla niego interesującego, jak będzie dobrze wyszkolony, posłucha nas i nie da się skusić. Bardzo istotne jest nagradzanie psa za każdym razem, kiedy pies zrezygnuje z niepożądanego zachowania. Jeżeli pies zjada kał głównie na spacerach, trzymajmy zawsze psa na smyczy. Można również zaopatrzyć się w kaganiec, zakładając go na czas spaceru, który uniemożliwi mu wykonywanie ten czynności. W przypadku koprofagii można również skonsultować się z psim trenerem czy behawiorystą, który na pewno Wam pomoże i zaleci jak postępować z Waszym pupilem.
Warto też pomyśleć i zadbać o inne psiaki, które również mogą borykać się z podobnym problemem. Wychodząc na spacer po prostu wystarczy posprzątać odchody pozostawione po naszym psie. Zaopatrz się w pojemnik a w nim woreczki na odchody przypinany do smyczy i zabieraj na każdy spacer. W parkach i przy wybiegach dla psów są specjalne pojemniki, do których możesz je wyrzucić odchody zwierząt. Wydawać by się mogło, że to tak niewiele. Jednak nie dość, że taką małą czynnością ograniczasz rozprzestrzenianie się koprofagii, to jeszcze dbasz o czystość dla innych ludzi.
Pies je kupy - podsumowanie
Koprofagia u psów to zjawisko, w którym psy jedzą odchody, co może być zarówno niepokojące, jak i zaskakujące dla ich właścicieli. Istnieje wiele przyczyn tego zachowania, w tym czynniki behawioralne, takie jak nuda, naśladownictwo, czy instynkty wynikające z historii ewolucyjnej psów. Z medycznego punktu widzenia, koprofagia może być również sygnałem niedoborów żywieniowych lub problemów zdrowotnych, takich jak zaburzenia trawienia czy problemy z pasożytami. Ważne jest, aby właściciele psów zauważający ten problem u swoich zwierząt skonsultowali się z weterynarzem, w celu wykluczenia lub leczenia ewentualnych problemów zdrowotnych, a także zastosowali odpowiednie strategie behawioralne w celu zmiany tego zachowania.
Autor: Aleksandra Solecka