Jaki żwirek dla kota wybrać?

2022-11-06
Jaki żwirek dla kota wybrać?

Decydując się na posiadanie czworonożnego pupila musimy mu zapewnić niezbędne wyposażenie jakim jest niewątpliwie toaleta dla kota. Wybór kuwety oraz odpowiedniego podłoża higienicznego to trudne zadanie, ponieważ koty potrafią być w tym temacie wybredne. Jeśli wybrane podłoże im nie odpowiada mogą nawet odmówić korzystania z kuwety a następnie poszukać innego miejsca na załatwienie swoich potrzeb. Jak więc wybrać najlepszy żwirek dla kota, który zapewni mu komfort użytkowania a Tobie pozwoli uchronić dom przed zanieczyszczeniami i przykrym zapachem?

Roślinne żwirki dla kota

Coraz częściej jednym z czynników, który decyduje o wyborze podłoża dla kotów jest jego wymiar ekologiczny. Chcąc życia w harmonii z naszym środowiskiem, czyli w zgodzie z naturą szukamy produktów, które są naturalne i nieszkodliwe dla otoczenia.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów zespół BIOFEED ZOO przygotował naturalny kukurydziany żwirek zbrylający dla kota. Jego niewątpliwą zaletą jest mocne zbrylanie granulki poprzez tworzenie trwałych grudek, które w kontakcie z wilgocią nie rozpadają się. Pozwala to na łatwe usunięcie ich łopatką z kociej kuwety bez konieczności wymiany całego podłoża. To rozwiązanie jest nie tylko praktyczne ale również bardzo wydajne.

Naturalny żwirek dla kota naturalny podłoże z ekologicznych składników

Żwirek kukurydziany będzie także bezpiecznym rozwiązaniem dla młodych kociąt, które dopiero uczą się korzystania z kuwety. Naturalny skład żwirku kukurydzianego sprawia, że nawet w przypadku połknięcia, nie stanowi on zagrożenia dla kociąt a jego gładka struktura zapewnia bezpieczeństwo łapkom naszych czworonożnych przyjaciół. Niepodważalną zaletą jest też dobra wchłanialność, która gwarantuje neutralizację nieprzyjemnej woni kociego moczu.

Żwirek kukurydziany dla kota to alternatywa przyjazna dla środowiska, ponieważ produkt wykonany został z naturalnego, biodegradowalnego surowca. Ze względu na swój ekologiczny skład nadaje się do kompostowania a nawet do usuwania drogą sanitarną. Będzie więc idealnym wyborem jeśli interesuje cię żwirek do toalety. Grudki z łatwością ulegają rozpadowi pod wpływem wody. Może być stosowany jako podłoże dla innych zwierząt domowych takich jak króliki czy chomiki.

Żwirki mineralne

Zwykle wykonana z bentonitu, zbrylająca się ściółka gliniasta jest bardzo chłonna, a większość kotów ją lubi lub chociaż toleruje. Najbardziej ze wszystkich żwirków przypomina naturalne podłoże - ziemię lub piach, w które załatwiają się koty wolno żyjące. Niestety żwirek bentonitowy jest ciężki, a więc niewygodny w transporcie. Tworzy dużo pyłu, choć to w pewnym stopniu zależy od jakości żwirku, a więc od marki, którą wybierzemy. Koty z reguły uwielbiają te podłoża, więc jeśli Twój podopieczny ma problem z zaakceptowaniem kuwety, zacznij od zmiany żwirku na bentonitowy, bezzapachowy.

Tego rodzaju żwirki są bardzo wydajne, nie nadają się jednak do spuszczania w toalecie. Należy je wrzucić do kontenera na odpadki zmieszane. Glinka niezbrylająca się oraz różnego rodzaju podłoża mineralne wymagają częstszego i staranniejszego czyszczenia, ponieważ nie tworzą twardych grudek, które można zbierać. Ich zaletą jest niska cena.  

Żwirek silikonowy

Ten rodzaj ściółki jest  wykonany z krzemionki. Żwirek silikonowy doskonale pochłania zapach. Nie zbryla się tylko wciąga całą wilgoć do wnętrza drobnych kryształków. Jest zatem najmniej wymagający dla opiekuna - na co dzień usuwamy z kuwety tylko stałe odchody, zaś cały żwirek dopiero, gdy widzimy, że zmienił kolor na lekko żółty. Niestety tak duże właściwości absorpcyjne stanowią także potencjalne zagrożenie – żwirek jest niebezpieczny w przypadku połknięcia, tak przez koty, jak i przez dzieci. Do jego zalet należy jednak to, że jest neutralny dla środowiska.

Żwirek drewniany

Popularnym, ekologicznym wypełnieniem kociej kuwety jest w ostatnich latach żwirek drewniany. Dostępny w wersji niezbrylającego się pelletu lub zbrylających się kawałków. Podobnie jak żwirek kukurydziany można go usuwać drogą sanitarną. Jego  zdecydowaną zaletą są właściwości hipoalergiczne oraz możliwość wykorzystania w klatkach innych zwierząt domowych.

 

Jaki żwirek dla kota - podsumowanie

Bez względu na to jaki żwirek dla swojego kota wybierzesz, pamiętaj o regularnym sprzątaniu kuwety oraz uzupełnianiu podłoża. Większość kotów nie przepada za korzystaniem z toalety, w której wyczuwają pozostałości poprzedniej wizyty. Nie zrażaj się jeśli pierwszy wybór ściółki nie zostanie przez Twojego podopiecznego zaakceptowany. Najlepiej wybierz na początek żwirek bezzapachowy, w mniejszym opakowaniu i przekonaj się czy Twój kot go polubi. Powodzenia!

Autor: Marta Szwajkiewicz-Puza

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 1025 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-24
Szybka realizacja składanego zamówienia.
2024-01-28
Super
pixel