Jak powinna wyglądać wyprawka dla psa i kota?
Decyzja zapadła. Za parę tygodni w Twoim domu pojawi się nowy domownik – pies lub kot. Jak przygotować się na jego przybycie? Zaczynasz wspaniały i satysfakcjonujący związek. Ponieważ adopcja nowego kota lub psa wiąże się z wieloma zmianami dla obu stron, przygotowaliśmy listę kontrolną, która ma ułatwić adaptację do nowego miejsca.
Myśląc o powiększeniu rodziny o psa czy kota, często zadajemy sobie pytanie, czy będziemy w stanie zapewnić mu odpowiednie warunki do szczęśliwego życia. Zwierzęta potrzebują od nas nie tylko miłości, ale również zapewnienia godnych warunków bytowych, opieki weterynaryjnej, a także możliwości swobodnej zabawy. Poniżej znajdziesz listę niezbędnych akcesoriów, które pomogą Ci się przygotować.
Wyprawka dla psa
Oto, co musi znaleźć się w Twoim domu, jeśli wkrótce pojawi się w nich pies.
- Zapas karmy dostosowanej do potrzeb zwierzęcia.
Odpowiednio duży zapas karmy to oczywiście podstawa. Najlepiej wyposażyć się zarówno w karmę suchą dla psa, jak i w karmę mokrą. Z reguły są to karmy uniwersalne, dostosowane do potrzeb różnych ras. Z czasem z pewnością znajdziesz taką, która będzie Twojemu psu najlepiej służyć. Specjalistycznej karmy wymagają szczenięta, ze względu na to, że mają one duże zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Dlatego też karma dla szczeniąt ma wyższą kaloryczność.
- Legowisko
Pies będzie spędzał w swoim legowisku dużo czasu. Będzie je gryzł i tarmosił. Powinno być więc wykonane z porządnych materiałów, najlepiej z grubej, naturalnej tkaniny. Unikaj tworzyw sztucznych, ponieważ sprzyjają podrażnieniom skóry.
- Miski na żywność i wodę
Chociaż może się wydawać, że miska jest jedną z tych rzeczy, w których jakość nie ma znaczenia, jest to błędne przekonanie. Plastikowa miska może być zbyt lekka dla dużego psa, będzie drgać podczas jedzenia, co może powodować irytację. Ponadto, plastik może zmieniać smak i zapach jedzenia. Wybierając miskę postaw na stal nierdzewną lub ceramikę. Pamiętaj, by dla dużego psa wybrać miskę na podwyższeniu - oszczędzisz w ten sposób psi kręgosłup.
- Zabawki
Decydując się na zakup zabawki dla psa, należy zwrócić uwagę, czy zawiera ona drobne elementy, które psiak mógłby łatwo odgryźć, a następnie połknąć. Zakup kilku zabawek wykonanych z wytrzymałego materiału jest rozwiązaniem bardziej ekonomicznym niż ciągła wymiana gadżetów plastikowych, które szybko ulegają zniszczeniu.
- Smycz i obroża lub szelki
Podobnie jak w przypadku legowisk, duży wpływ na cenę mają rozmiar, materiał i wykonanie. Szelki dla psa stykają się ze znaczną częścią ciała psiaka, w tym z niezwykle wrażliwym na otarcia brzuchem. Dlatego materiał, z którego zostały wykonane, powinien umożliwiać skórze swobodne oddychanie.
Niestety, tańsze szelki są zwykle wykonane z kiepskiej jakości materiałów, które nie tylko szybko się psują, ale także mogą podrażniać skórę psiaka. To samo dotyczy obroży.
W przypadku małych psów, obrożę warto zastąpić szelkami, które pozwolą uniknąć gwałtownego szarpnięcia za szyję zwierzęcia.
Wyprawka dla kota
Akcesoria dla psów i kotów znacznie różnią się od siebie, choć znajdziesz na tych dwóch listach punkty wspólne.
- Miski na karmę i wodę
Oczywiście będziesz potrzebować miski na karmę i wodę dla swojego kota. Miski ze stali nierdzewnej są faworytami wśród weterynarzy, ponieważ są łatwe do czyszczenia. Popularne są również szkło i ceramika. Plastikowe miski nie są zalecane, ponieważ mogą zatrzymywać zapachy, które kot uzna za odstraszające. Niezależnie od materiału, z jakiego wykonana jest miska, upewnij się, że jest ona na tyle szeroka, by nie podrażniać wibrysów.
- Legowisko
Koty lubią mieć własne miejsce do spania, w którym może się schować przed światem. Każdy kot powinien więc mieć przynajmniej jedno legowisko typu budka, nawet jeśli nie będzie z niego na co dzień korzystać. Oczywiście istnieje całkiem spora szansa, że kot ostatecznie zdecyduje się spać gdzie indziej - na przykład w Twoim łóżku.
- Zabawki
Odpowiednia ilość rozbudzających ciekawość zabawek dla kota zapobiegnie sytuacji, w której zwierzak będzie z nudów niszczył drobne przedmioty. Upewnij się tylko, że kot nie może oderwać żadnych małych kawałków zabawki. Wszystko mniejsze niż piłeczka pingpongowa powinno
- Kuweta
Prawdopodobnie będziesz musiał wypróbować kilka rodzajów. Niektóre koty preferują kuwety kryte, inne wolą otwarte miski. Raczej unikaj kuwet automatycznych, większość z nich, mimo skomplikowanych konstrukcji, może stanowić zagrożenie dla kota lub przynajmniej wzbudzać u niego niepokój. Jeśli chodzi o żwirek- cóż, w tej kwestii także Twój kot będzie mieć ostatnie słowo. Jeśli zauważysz, że Twój kot niechętnie korzysta z kuwety, wypróbuj inną markę. Do wyboru masz żwirek drzewny, kukurydziany, bentonitowy i silikonowy.
5. Drapak
Koty uwielbiają drapać. I będą drapać; jedyne, na co masz wpływ to kwestia, co konkretnie będzie drapane - oparcie sofy, czy drapak. Podobnie, jak w przypadku większości kupowanych akcesoriów dla kotów, będziesz mógł wybierać spośród wielu odmian - od miniaturowych, kartonowych drapaków aż po konstrukcje rozłożyste niczym drzewo i sięgające sufitu. Ale oto kilka wskazówek, jak kupić odpowiedni drapak dla swojego zwierzaka: Powinien być mocny i stabilny. Większość kotów lubi pionowe drapaki. Ale niektórzy wolą poziome drapaki. Jeśli więc okaże się, że Twój kot nie wydaje się być skłonny do zabawy pionowym słupkiem, być może będziesz musiał udać się z powrotem do sklepu po drapak poziomy
- Szczotka do sierści
Wyczesywanie jest jednym z obowiązkowych elementów kociej higieny. Nie tylko pozwoli to uniknąć pozostawiania przez zwierzę sporej ilości futra na meblach i na podłodze, ale też zapobiega powstawaniu bezoarów – kulek zbitej sierści tworzących się w układzie pokarmowym kota. Na szczęście, większość kotów uwielbia czesanie.
- Transporter
To jedyny bezpieczny sposób na przewiezienie kota, nawet jeśli nie planujesz podróży dłuższej niż do najbliższego weterynarza. Kota nie należy przewozić w samochodzie luzem! Upewnij się tylko, że wybrany przez Ciebie transporter jest dobrze wentylowany i wytrzymały.
- Karma
Dobrym pomysłem będzie karma holistyczna, przeznaczona dla zwierząt na każdym etapie życia. Nie zapominaj o karmie mokrej. najlepiej, przynajmniej na początku, kupować kilka rodzajów. W sklepach zoologicznych znajdziesz zestawy specjalnie dla kociąt, w mniejszych puszkach, pozwalające na wypróbowanie różnych smaków.
I na koniec najważniejsze – zaopatrz się w dużą ilość wolnego czasu po to, by móc go spędzić ze swoim nowym podopiecznym. Pomożesz mu zaadoptować się do nowego domu i stworzysz więź, która przetrwa lata! Powodzenia!