Jak nauczyć psa komendy leżeć? Trening psa krok po kroku

2024-08-17
Jak nauczyć psa komendy leżeć? Trening psa krok po kroku

Prawidłowe reagowanie na komendę leżeć to umiejętność, która może przydać się w różnych sytuacjach. Tylko jak nauczyć psa kładzenia się na komendę? Sprawdź, jak wytłumaczyć czworonogowi, czego od niego oczekujesz!

Dlaczego warto nauczyć psa leżenia na komendę?

Nauczenie psa podstawowych komend może przynieść opiekunom wiele korzyści. Posłuszny, znający najważniejsze polecenia psiak będzie bezpieczniejszy w miejskim otoczeniu i nie będzie sprawiał swojej rodzinie tak wielu problemów. Dlatego warto nauczyć psa komendy siad, do mnie, zostań i leżeć. Kładzenie się na komendę może przydać się na przykład podczas jazdy autobusem czy w trakcie odpoczynku na ławce. Można również nauczyć psa wytrzymania w pozycji leżącej dłuższy czas, co pozwoli opiekunowi na podejście do zwierzaka podczas spaceru i zapięcie go na smycz. Jednak by pies reagował na komendę słowną, należy najpierw wytłumaczyć zwierzakowi, co ona oznacza. Jak powinny wyglądać takie ćwiczenia?

Jak nauczyć psa komendy leżeć?

Uczenie psa komendy leżeć jest trochę trudniejsze, niż nauka komendy siad. Jednak zaangażowanie opiekuna i regularne sesje treningowe mogą sprawić, że pies opanuje tę komendę już po kilku dniach. Przed rozpoczęciem nauki należy odpowiednio się przygotować. Potrzebne będą do tego:

  • przysmaki na nagrody - najlepiej niewielkie, ale bardzo kuszące smakołyki,
  • spokojne miejsce, w którym nic nie będzie psa rozpraszać - na przykład mieszkanie albo ogród,
  • stabilne i wygodne podłoże, na którym pies czuje się bezpiecznie - nie należy zaczynać nauki na śliskim parkiecie lub na kafelkach.

Niezbędne jest także wybranie słowa i gestu, które będą oznaczać, że pies ma się położyć i które będą konsekwentnie używane. Zwierzaka można nauczyć kładzenia się na dowolne słowo, jednak najlepiej jest wybrać popularne "leżeć" - dzięki temu inni domownicy łatwo je zapamiętają i będą mogli używać jednej komendy. Natomiast gestem naprowadzającym psa może być wskazanie ręką podłogi.

 

Ćwiczenia komendy krok po kroku

Szkolenie psa należy rozbić na etapy, które umożliwią psu szybkie zrozumienie polecenia. Każdą sesję szkoleniową należy rozpocząć od skupienia uwagi psa - zwierzaka można zawołać po imieniu i poprosić, by usiadł, a następnie nagrodzić go za to smakołykiem. Dzięki temu czworonóg będzie wiedział, że czekają na niego kolejne zadania.

  1. Pokaż psu smakołyk, zamknij go w dłoni i skłoń psa, by stanął przed tobą. Powolnym ruchem przesuwaj dłoń z przysmakiem między przednie łapy psa. Zwierzak najprawdopodobniej będzie próbował wydobyć jedzenie z twojej ręki i podąży za nią pyskiem. Umieść dłoń na ziemi i poczekaj, aż pies położy się przed nią lub ugnie przednie łapy, trzymając tylną część ciała w górze. Jak tylko to zrobi, nagródź psa smakołykiem trzymanym w ręce i pochwal.
  2. Powtórz wszystkie czynności. Jeśli poprzednim razem pies przyłożył tylko łokcie do ziemi, tym razem poczekaj dłużej przed wydaniem mu przysmaku i nagródź go dopiero, gdy całkowicie się położy. Pojedyncza sesja szkoleniowa nie powinna trwać dłużej, niż 15 minut.
  3. Po kilku takich powtórkach zwierzak zacznie kłaść się już na sam widok zamkniętej, opuszczonej ręki ze smaczkiem. Koniecznie nagradzaj go i chwal za przyjęcie właściwej pozycji.
  4. Wprowadź psu komendę słowną. Wypowiadaj wybrane słowo w momencie, gdy opuszczasz rękę w stronę ziemi.
  5. Zacznij naprowadzać psa pustą ręką - trzymaj smaczka w drugiej dłoni lub w saszetce i sięgaj po niego dopiero, gdy zwierzak wykona komendę.
  6. Spróbuj stopniowo wycofać gest. Wydawaj pupilowi komendę słowną, ale nie prowadź ręki aż do ziemi - ogranicz jej ruch najpierw do wysokości swojego kolana, a następnie zredukuj do samego wskazania ziemi dłonią. Cały czas chwal i nagradzaj psa po prawidłowym wykonaniu sztuczki.

W początkowych etapach nauki konieczne jest częste powtarzanie ćwiczenia i każdorazowe dawanie psu nagród. Trzeba jednak pamiętać, że zjadanie zbyt dużej ilości przysmaków w ciągu dnia może doprowadzić zwierzaka do nadwagi! Dlatego jak tylko piesek będzie wiedział, co znaczy komenda leżeć, należy zamienić nadprogramowe smaczki na granulki suchej karmy. Warto w tym celu wybierać zdrowe i aromatyczne karmy hipoalergiczne o wysokiej zawartości mięsa.

Wydłużanie pozostawania w pozycji

Nagradzanie psa jak tylko się położy sprawi, że psiak na widok przysmaku wyjmowanego z saszetki natychmiast się poderwie. By wydłużyć czas, jaki zwierzak pozostanie w danej pozycji, należy stopniowo wydłużać czas, jaki mija między wykonaniem komendy i nagrodą. Nie należy oczekiwać, że piesek będzie od razu warować kilka minut - początkowo będą to zaledwie sekundy.  Dobrym sposobem na sprawienie, że pies dłużej pozostanie na ziemi, jest podawanie mu nagrody nie z ręki, a poprzez kładzenie mu jej na ziemi między przednimi łapami. W ten sposób zwierzak nauczy się, że nie warto od razu się zrywać. Dopiero po zakończeniu całego ćwiczenia wypowiedz słowo "koniec" i zachęć swojego psa, by wstał i wziął nagrodę z twojej ręki. Ciekawym urozmaiceniem szkolenia może być nagradzanie pupila nie tylko smakołykami, ale także różnymi zabawkami - rzucaniem piłki lub wspólnym przeciąganiem się szarpakiem.

Ćwiczenia w rozproszeniach

Gdy twój pies opanuje komendę w warunkach domowych, czas przenieść naukę w bardziej rozpraszające środowisko. Nie należy wymagać, że psiak od razu zareaguje na samą komendę na dworze, zignoruje inne czworonogi czy oderwie się od interesującego zapachu - niezbędne jest stopniowe zwiększanie wymagań. Naukę na spacerach najlepiej jest zaczynać, gdy pies się uspokoił i wyciszył, załatwił swoje potrzeby, obwąchał krzaczki w okolicy i jest gotów skupić się na opiekunie. W trakcie nauki psa należy trzymać na smyczy i początkowo wybierać ustronne, mało uczęszczane miejsca.

 

Autor:

Aleksandra Prochocka

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2024

Polecane

pixel