Jak dbać o opuszki łap psa zimą?

2021-01-14
Jak dbać o opuszki łap psa zimą?

Zimowa i mroźna aura zagościła u nas na dobre. I choć zimę i śnieg kojarzymy z zabawą w białym puchu, niesprzyjające warunki atmosferyczne negatywnie wpływają nie tylko na naszą skórę, ale także na skórę naszych zwierzaków - szczególnie na ich łapy. Mróz, lód oraz powszechnie stosowana na chodnikach i drogach sól może podrażnić psie łapy. Jak dbać o opuszki łap psa zimą i na co zwrócić uwagę, aby przetrwały do wiosny w dobrej kondycji?

Łapy psa - pod czujną obserwacją przez cały rok

Wbrew pozorom łapy psa są bardzo wrażliwe i podatne na uszkodzenia. Na szczególną uwagę zasługują opuszki, czyli pozbawiona owłosienia zgrubiała warstwa na psiej łapie, która ma bezpośredni i ciągły kontakt z podłożem. W wyniku niesprzyjających warunków czasem jej powierzchnia pęka. Te dolegliwości nasilają się szczególnie w okresie zimowym i letnim. Pamiętajmy, że o ile zdrowe opuszki psa są z reguły lekko popękane niemal przez cały czas, to już nawet niewielkie ranki mogą powodować duży dyskomfort i zniechęcać naszego pupila do spacerów. W związku z tym, niezależnie od tego czy mamy lato czy zimę o łapy naszego psa powinniśmy dbać i regularnie sprawdzać czy nie doszło do ich uszkodzenia.

Zagrożenia dla psich łap

Do uszkodzenia psich łap może dojść w różnoraki sposób. Najczęściej dzieje się to w wyniku nadepnięcia na ostry przedmiot (kawałek szkła, gwóźdź, ostry kamień itp). Zagrożeniem dla psich łap są także niesprzyjające warunki atmosferyczne. Latem psie łapki są narażone na poparzenia w wyniku kontaktu z rozgrzanym asfaltem, jednak aby uniknąć przykrych dolegliwości warto wybierać zacienione miejsca i spacerować z pupilem po trawie. W zimowym okresie jest trudniej, bowiem psie łapy zimą są najbardziej narażone na pękanie i podrażnienia. Nie tylko zimno i śnieg na zewnątrz, ale także centralne ogrzewanie powoduje, że my oraz nasze czworonogi jesteśmy narażeni na skoki temperatur szkodliwe dla naszego zdrowia. Zadbajmy o to, aby w domu nie było zbyt ciepło, mając na uwadze fakt, że pies poci się przez łapy, a jeśli potem wyjdzie na mróz, może dojść do odmrożenia.

Psie łapy zimą

Psie łapy zimą są w szczególny sposób poddawane ciągłym próbom w związku z mrozami oraz solą rozsypaną na drogach i chodnikach, która przedostaje się w przestrzenie łap, wysusza skórę i prowadzi do pękania, powodując duży dyskomfort u naszego psa. Sól drogowa w połączeniu z ostrymi kawałkami lodu może powodować na łapach trudno gojące się rany. W przypadku psów długowłosych, do sierści między palcami może przyczepiać się śnieg, który może ranić łapy i powodować trudności z chodzeniem. Choć z reguły zakładanie specjalnych butów nie jest konieczne, niemniej jednak należy pamiętać o kilku ważnych czynnościach, które zapobiegają zranieniom i podrażnieniom. Zatem jak dbać o opuszki łap psa zimą?

Jak dbać o opuszki łap psa zimą? Kontrola i właściwa pielęgnacja!

Wielu właścicieli czworonogów zastanawia się jak dbać o opuszki łap psa zimą, aby zapobiec uszkodzeniom i pękaniu skóry. Aby zapewnić psim łapkom gładkość i odpowiednią ochroną, powinniśmy w okresie zimowym wprowadzić codzienną higienę łap i prawidłową pielęgnację opartą o trzy filary:

1. Oczyszczanie

Często możemy zauważyć, że psy liżą swoje łapki po zimowym spacerze. Taka zalegająca na opuszkach sól drogowa powoduje szczypanie i swędzenie. Pamiętajmy, że nadmierne wylizywanie podrażnia skórę, przez co staje się delikatniejsza i bardziej podatna na urazy. Aby zapobiec zlizywaniu szkodliwej dla zdrowia naszego pupila soli zacznijmy od dokładnego oczyszczenia psich łap ciepłą wodą, z dodatkiem delikatnego szamponu, a następnie dokładnie je osuszmy ręcznikiem. To dobry moment na dokładne sprawdzenie czy na opuszkach łap nie pojawiły się zadrapania lub mikrozranienia.

2. Nawilżanie i natłuszczanie

Bardzo ważnym aspektem dbania o psie łapki jest zapewnienie im optymalnego nawilżenia i natłuszczenia. Kontakt z lodem oraz solą może wysuszać naskórek na psich łapach, który może zacząć pękać, dlatego warto systematycznie je smarować preparatami natłuszczającymi i nawilżającymi. Aby osiągnąć odpowiednie rezultaty, preparaty przeznaczone do pielęgnacji łapek należy stosować systematycznie, nawet kilka razy w ciągu dnia. Kosmetyki na bazie wazeliny z dodatkiem regenerującej witaminy A i E wykazują właściwości nawilżające, więc doskonale sprawdzą się po spacerze. Produkty z parafiną dobrze zabezpieczą opuszki podczas spacerów, tworząc ochronny film na powierzchni łap. Innym rozwiązaniem jest stosowanie lanoliny i propolisu, czyli naturalnych wosków pochodzenia zwierzęcego, które także nadają się do pielęgnacji opuszków pupila.

3. Ochrona

Dopełnieniem pielęgnacji opuszek są psie buty i skarpety, które stanowią fizyczną barierą przed czynnikami zewnętrznymi. Skutecznie chronią przed szkodliwym działaniem soli, ostrymi kawałkami lodu, zimnem i wilgocią. Szczególnie polecane są dla psów wrażliwych, z tendencją do podrażnień opuszek, po zranieniach oraz dla tych mieszkających w miastach ze względu na sól i zamrożony asfalt. Minusem takiego obuwia dla psów jest fakt, że niestety nie wszystkie czworonogi chętnie w nich spacerują.

Opuszki łap zimą pod kontrolą

W pielęgnacji psich łap najważniejsza jest obserwacja i odpowiednia higiena. Po każdym zimowym spacerze dokładnie sprawdzajmy opuszki łap. Jeśli zauważymy utykanie, uporczywe wylizywanie czy skomlenie i piszczenie podczas chodzenia, koniecznie obejrzyjmy jego poduszki, dokładnie umyjmy łapę, załóżmy opatrunek. Na czas spacerów można owinąć łapkę folią i założyć psu buty. Jeśli uszkodzenie jest głębokie - skonsultujmy się z lekarzem weterynarii, a w ten sposób łapy psa pozostaną w dobrej kondycji.

Autor: Marta Szwajkiewicz-Puza

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2021

Polecane

pixel