Higiena zębów u psa. Codzienna profilaktyka kamienia nazębnego u psów

2025-04-26
Higiena zębów u psa. Codzienna profilaktyka kamienia nazębnego u psów

Odkładanie się kamienia nazębnego to jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych u psów. Niestety nadmierne jego nagromadzenie może mieć wiele poważnych konsekwencji, dlatego każdy opiekun czworonoga powinien wiedzieć, jak dbać o zęby swojego pupila. Sprawdź, jak powstaje kamień nazębny u psa i na czym powinna polegać codzienna pielęgnacja uzębienia zwierzaka.

Dlaczego higiena jamy ustnej psa jest taka ważna?

Aż 75% psów powyżej 3 roku życia ma problemy związane z jamą ustną. Ich najczęstszą przyczyną jest brak odpowiedniej higieny i nadmierne gromadzenie się kamienia nazębnego, który powoduje stany zapalne dziąseł, uszkodzenia korzeni mogące prowadzić do utraty zębów, a nawet bolesne ropnie i nadżerki. Bakterie namnażające się na chorych zębach mogą przedostać się do krwiobiegu zwierzaka przez uszkodzone dziąsła i rozprzestrzenić się w narządach wewnętrznych (nerkach, wątrobie, sercu) powodując ich stany zapalne. Dlatego zaniedbanie higieny jamy ustnej psa stwarza ryzyko nie tylko chorób zębów, ale także problemów z innymi narządami.

Jak rozpoznać kamień nazębny u psa?

Na powierzchni zębów psa stale gromadzi się płytka nazębna złożona z resztek pokarmu, śliny i bakterii. Taki osad jest stosunkowo łatwy do starcia, jednak z czasem ulega mineralizacji i zmienia się w twardy kamień nazębny. Kamień nazębny u psa objawia się przede wszystkim gromadzeniem na zębach nalotu, który może mieć kolor od jasnożółtego do brązowego. Jest on najbardziej widoczny na kłach zwierzaka, jednak w bardziej zaawansowanych stadiach może objąć także inne zęby. Duże nagromadzenie kamienia nazębnego może powodować dodatkowe objawy, takie jak:

  • zaczerwienienie i opuchlizna dziąseł,
  • brzydki zapach z pyska,
  • ślinienie się,
  • pocieranie pyskiem np. o łapy, dywany,
  • niechęć do jedzenia twardych pokarmów,
  • podenerwowanie.

Pojawienie się u psa takich objawów będzie wskazaniem do pilnej konsultacji z lekarzem weterynarii. Specjalista oceni stan jamy ustnej czworonoga i doradzi opiekunom, jak myć psu zęby, by spowolnić proces powstania kamienia nazębnego. W przypadku nadmiernego nagromadzenia się osadu i pojawienia stanów zapalnych konieczne może być usuwanie kamienia na zębach pod narkozą.

 

Usuwanie kamienia nazębnego u psa

 Kamienia nazębnego obecnego na zębach psa nie da się usunąć domowymi sposobami - niezbędne są do tego narzędzia, które poradzą sobie z twardym osadem wnikającym aż pod dziąsła czworonoga. Dlatego jeśli u psa doszło do nagromadzenia się kamienia, konieczne będzie przeprowadzenie zabiegu sanacji, który polega na mechanicznym czyszczeniu zębów w znieczuleniu ogólnym. Poddanie psa narkozie jest niezbędne do tego, by weterynarz mógł dokładnie oczyścić zęby pupila z osadu i w razie potrzeby wyrwać ruszające się zęby. Koszt takiego zabiegu może wynosić ponad tysiąc złotych - znacznie tańszym i bezpiecznym rozwiązaniem jest regularne czyszczenie psu zębów z gromadzącej się płytki nazębnej, nim ta zmieni się w kamień.

Jak czyścić zęby psa? Domowe sposoby

Codzienna higiena psich zębów nie zawsze uchroni czworonoga przed kamieniem nazębnym - tempo jego odkładania się to kwestia zależna od wielu czynników, na które często nie mamy wpływu. Jednak regularne ścieranie płytki nazębnej znacząco spowolni proces powstawania kamienia i może pozwolić na uniknięcie zabiegu w narkozie. Oto domowe sposoby na higienę jamy ustnej u psa.

Regularne mycie zębów u psa

Mycie zębów psa w domu to najskuteczniejszy sposób usuwania płytki nazębnej. Do tego zabiegu niezbędna będzie pasta i szczoteczka do zębów. Trzeba przy tym pamiętać, że nie wolno stosować pasty do zębów dla ludzi - może ona zawierać zbyt silne środki chemiczne i dodatki toksyczne dla zwierząt. Specjalną pastę do zębów dla psów i kotów można bez trudu kupić w każdym sklepie zoologicznym. Zęby psa należy myć przynajmniej raz dziennie.

Nauczenie dorosłego psa szczotkowania zębów nie zawsze jest łatwe, dlatego naukę najlepiej jest zacząć już u szczeniaka. Pasty do zębów przeznaczone dla psów mają zazwyczaj bardzo atrakcyjny smak, dzięki któremu czworonóg chętniej poddaje się zabiegowi. W przypadku bardzo opornych psiaków można użyć enzymatycznej pasty na zęby i dziąsła - nie wymaga ona szczotkowania i działa nawet po nałożeniu jej palcem na dziąsła.

Gryzaki na zęby dla psów

Dobrym sposobem na higienę zębów psa jest też podawanie mu co jakiś czas gryzaków dentystycznych. Takie przysmaki nie tylko pozwalają na mechaniczne ścieranie płytki nazębnej, ale często zawierają także specjalne dodatki, które ułatwiają utrzymanie zębów psa w czystości.

Wśród pysznych gryzaków wspierających higienę psiej jamy ustnej znajdują się kości do żucia dla psa. Specjalne gryzaki wzmacniające zęby psa są dostępne w trzech rozmiarach, dlatego są dostosowane do potrzeb zarówno dużych, jak i małych czworonogów.

Codzienne wsparcie czyszczenia zębów u psa

Najlepszym uzupełnieniem codziennej profilaktyki kamienia nazębnego jest podawanie psu diety, która będzie wspomagać usuwanie płytki nazębnej. W tym celu dobrze sprawdzają się suche karmy o odpowiednio twardej strukturze. Jedną z karm opracowanych z myślą o wsparciu higieny zębów u psa jest Tasty Dogs Life - wysokiej jakości zbilansowana sucha karma dla psów dorosłych i szczeniąt wszystkich ras. Twardość granuli została dostosowana tak, by umożliwiać ścieranie płytki nazębnej zarówno u psa dorosłego, jak i szczeniaka, a dwa rozmiary chrupek pozwalają na higienę zębów u psa każdej wielkości. Receptura karmy zawiera aż 80% białka pochodzenia zwierzęcego, pełnoziarniste zboża i prozdrowotne dodatki, dlatego stanowi pełnowartościowy posiłek zapewniający psu prawidłowy rozwój i energię do codziennej zabawy

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2025

Polecane

pixel