Dlaczego kot sika poza kuwetą? Poznaj przyczyny takiego zachowania

2024-02-10
Dlaczego kot sika poza kuwetą? Poznaj przyczyny takiego zachowania

Oddawanie moczu poza kuwetą to jeden z częstych problemów, z jakimi spotykają się opiekunowie domowych mruczków. Jakie mogą być przyczyny nieodpowiedniego zachowania i co zrobić, żeby kot nie sikał poza kuwetą?

Dlaczego kot załatwia się poza kuwetą?

Wielu opiekunów uważa, że kot sika na kanapę, łóżko lub dywan z czystej złośliwości. W ten sposób zwierzak miałby mścić się na domownikach na przykład za dłuższą nieobecność w domu, adoptowanie drugiego czworonoga czy pojawienie się dziecka w domu... Jednak najnowsza wiedza o zachowaniu kotów wykazuje, że mruczki nie robią niczego złośliwie! Większość problemów ze zwierzakami (w tym posikiwanie w domu) ma zupełnie inne przyczyny...

Kot sika poza kuwetą - przyczyny i rozwiązania problemu

Przyczyn sikania poza kuwetą jest naprawdę wiele. Co oznacza, kiedy kot sika na łóżko i co zrobić, żeby przestał? By to ustalić należy dokładnie przyjrzeć się temu, w jakich okolicznościach pojawia się takie zachowanie kota, a często także odwiedzić ze zwierzakiem lekarza weterynarii. Oto najczęstsze przyczyny, dla których kot załatwia się poza kuwetą.

Brak odpowiedniej nauki

Większość kotów bardzo szybko uczy się sikania do kuwety. Dzieje się tak dzięki instynktowi -  nakazuje on mruczkowi załatwiać się na piaszczystym podłożu, w którym zwierzak mógłby zakopać swój mocz i odchody, by ukryć swój zapach przed niebezpiecznymi drapieżnikami. Młode kocięta uczą się także poprzez obserwację swojej matki, która korzysta z kociej toalety w domu. Zdarzyć się jednak może, że dany mruczek nie miał dotychczas okazji załatwiać się w kuwecie - na przykład dlatego, że żył dotychczas na dworze lub był zbyt wcześnie oddzielony od matki. W takim wypadku zwierzak będzie załatwiał się w miejscach, które sam sobie wybierze, a które nie zawsze spodobają się właścicielowi...

Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?

Na szczęście nauczenie kota korzystania z kuwety nie jest trudne. Zwierzakowi należy przede wszystkim zapewnić wygodny dostęp do kuwety - tak, by mógł zdążyć dobiec do niej z potrzebą, z łatwością się w niej mieścił i nie musiał przeciskać się przez wąski otwór. Najlepsza będzie tutaj kuweta otwarta, z niskimi ściankami i wypełniona drobnym, niepylącym żwirkiem. Następnie niezbędne jest uważne obserwowanie mruczka i konsekwentne postępowanie. Gdy tylko kot zacznie szukać sobie miejsca do sikania, należy wziąć go na ręce i umieścić w kuwecie. Po załatwieniu się w odpowiednim miejscu warto zwierzaka nagrodzić pochwałą, przysmakiem lub chwilą zabawy.

Kot znaczy teren moczem

Kolejną przyczyną sikania poza kuwetą może być znaczenie moczem terenu - zarówno przez kotki, jak i kocury. To całkowicie naturalne zachowanie ma za zadanie oznajmić, że dana przestrzeń jest już zamieszkana przez jednego kota, który nie życzy sobie towarzystwa innych mruczków. Inną przyczyną znaczenia moczem jest ruja u kotki, która chce przywołać do siebie samca intensywnym zapachem feromonów znajdujących się właśnie w moczu.

Jak oduczyć kota znaczenia terenu?

Jeśli kot posikuje po kątach i zaznacza w ten sposób swój teren, nie należy go za to karać! Zachowań instynktownych nie da się w żaden sposób oduczyć - karanie kota może jedynie wywołać w zwierzaku strach i prowadzić do problemów behawioralnych. W opanowaniu tego zachowania pomóc może kastracja mruczka. Wykastrowane kocury mają mniejszą potrzebę odganiania innych samców, natomiast sterylizacja kotki całkowicie niweluje problem z rują. W rzadkich przypadkach wykastrowanie czworonoga może nie przynieść poprawy. Najczęściej oznacza to, że kot ma poważny konflikt z innym zwierzakiem żyjącym w domu i chce przepędzić go ze swojego terenu. Taka sytuacja wymaga skonsultowania się z behawiorystą.

Nieodpowiednia kuweta i żwirek

Przyczyna sikania poza kuwetą może tkwić w samej kuwecie. Zwierzak może wtedy sikać i robić kupę na podłodze koło kuwety, jak również na pościeli czy miedzy butami stojącymi pod drzwiami. Do najczęstszych problemów należą:

  • zbyt mały rozmiar kuwety,
  • za wysokie brzegi (szczególnie w przypadku kociąt lub starych kotów mających problemy z poruszaniem się),
  • nieodpowiednie umiejscowienie kuwety (w niewystarczająco ustronnym miejscu),
  • nieodpowiednia higiena (zbyt rzadkie usuwanie odchodów, wymienianie żwirku lub mycie samej kuwety).
  • niewłaściwie dobrany żwirek (koty mogą mieć różne preferencje).

Niektóre koty mogą też bać się korzystać z kuwety zakrytej, która nie daje zwierzakowi możliwości obserwowania otoczenia podczas załatwiania potrzeb.

Jak wybrać kuwetę dla kota?

Przy wyborze kuwety i żwirku należy wziąć pod uwagę indywidualne preferencje zwierzaka. Jeśli kociak pochodzi z hodowli, domu tymczasowego lub schroniska i korzystał wcześniej z kuwety bez problemu, warto dowiedzieć się, jaką dokładnie miał wtedy toaletę. Kiedy właściciel nie ma takich informacji, a kot nie załatwia się w swojej obecnej kuwecie, należy przetestować różne możliwości i upewnić się, że:

  • kuweta jest dostatecznie duża (kot może swobodnie się w niej obrócić, nie przytrzaskuje sobie ogona klapką, nie musi kulić się pod niskim daszkiem),
  • miejsce, w którym stoi kuweta, jest łatwo dostępne dla kota i równocześnie umiejscowione w zacisznym kącie,
  • zwierzak nie ma problemu, by dostać się do środka kuwety (nie musi pokonywać wysokości ani wysokich brzegów),
  • kuweta jest regularnie opróżniana, czysta i nie śmierdzi,
  • żwirek w kuwecie jest na bieżąco uzupełniany.

Po sprowadzeniu kota do domu nie warto od razu zaopatrywać się w roczny zapas żwiru. Lepszym pomysłem będzie kupienie małego opakowania żwirku i sprawdzenie, czy ten rodzaj wypełnienia kuwety podpasował mruczkowi. Jeśli nie - należy zmienić go na inny.

Oddawanie moczu poza kuwetą - objaw choroby

Jeśli kot dotychczas zawsze korzystał z kuwety, a nagle posikuje w domu, może to świadczyć o rozwinięciu się u niego jakiejś choroby. U kotów często w ten sposób objawiają się choroby nerek, pęcherza lub cewki moczowej, które sprawiają zwierzakowi ból podczas oddawania moczu. W takim przypadku kot często kojarzy sobie ból z kuwetą i zaczyna szukać w domu innego miejsca, w którym mógłby się bezboleśnie załatwić.

Jak sprawdzić, czy kot jest zdrowy?

By sprawdzić stan zdrowia kota, należy zabrać zwierzaka do lekarza weterynarii. Podczas wizyty trzeba poinformować specjalistę o tym, jak długo i jak często występuje problem sikania w nieodpowiednich miejscach oraz o ewentualnych dodatkowych objawach występujących u kota. Na tej podstawie lekarz dobierze odpowiednie badania, które najczęściej obejmują analizę krwi i moczu. Jeśli okaże się, że kot jest chory i cierpi na problem z nerkami lub pęcherzem, konieczne może być wprowadzenie odpowiedniego leczenia lub diety.

Sikanie w domu - problemy behawioralne i stres u kota

Oddawanie moczu poza kuwetą bywa także objawem niektórych problemów behawioralnych lub stresu. Ich przyczyną mogą być między innymi:

  • zmiany w otoczeniu kota (przeprowadzka, nowy domownik, przemeblowanie),
  • zachwianie codziennej rutyny (na przykład kiedy opiekunowi zmieniły się godziny pracy),
  • konflikty z innymi zwierzętami żyjącymi w tym samym domu,
  • napięta atmosfera między domownikami,
  • kary stosowane przez opiekuna.

Niektóre z tych przyczyn będą oczywiste, jednak zauważenie innych może wymagać większej znajomości kociej psychiki, instynktów i potrzeb. Jeśli kot został szczegółowo przebadany przez lekarza weterynarii i jest zdrowy, dotychczas chętnie korzystał z obecnego żwirku i kuwety, a jednak od pewnego czasu załatwia się w nieodpowiednich miejscach, należy skonsultować się z kocim behawiorystą. Taki specjalista poobserwuje zwierzaka w domu, przeprowadzi wywiad z opiekunami, obejrzy kuwetę i zaproponuje kilka rozwiązań, które poprawią samopoczucie mruczka i pomogą rozwiązać uciążliwy problem.

Więcej o rodzajach żwirku przeczytasz tutaj.

Autor:

Aleksandra Prochocka

Pokaż więcej wpisów z Luty 2024
pixel