Czym jest podszerstek u psa i jak go wyczesywać?

2024-07-20
Czym jest podszerstek u psa i jak go wyczesywać?

Podszerstek u psa to część sierści odpowiedzialna za wiosenne linienie u domowych pupili. Sprawdź, dlaczego tak ważne jest regularne wyczesywanie martwego podszerstka i jak to robić.

Czym jest podszerstek u psa?

Sierść psów może mieć różną długość, fakturę, gęstość... A u niektórych ras nie ma jej wcale! Jednak większość psów charakteryzuje się okrywą włosową typową dla wilków, czyli dwuwarstwową sierścią, która składa się z dwóch rodzajów włosa. W takim przypadku wierzchnią warstwę sierści stanowi u nich włos okrywowy, a pod nim skrywa się gęsty podszerstek. Czym różnią się te dwa rodzaje włosów, jak wyglądają i jaka jest ich rola?

Włos okrywowy to dość sztywny, twardy i zazwyczaj prosty włos stanowiący wierzchnią warstwę sierści. Jego głównym zadaniem jest ochrona organizmu i skóry psa przed czynnikami zewnętrznymi - parzącymi promieniami słonecznymi, wilgocią i zadrapaniami. Z tego względu nawet podczas największych upałów nie wolno golić psa na łyso!

Podszerstek to warstwa sierści znajdująca się pod włosem okrywowym. Ten miękki, delikatny i bardzo gęsty włos tworzy na skórze psa puchową poduszkę, którą można porównać do wypełnienia zimowej kurtki. Dzięki takiej budowie podszerstek chroni psa przed nadmierną utratą ciepła, co jest szczególnie ważne, gdy na dworze panują niskie temperatury. Natomiast latem taka izolacja nie jest psu potrzebna. Wręcz przeciwnie - podczas upałów podszerstek może utrudniać czworonogowi oddawanie nadmiaru ciepła wytworzonego przez organizm i tym samym przyczynić się do udaru cieplnego. Takiej sytuacji zapobiegać ma wiosenne linienie, podczas którego pies gubi nadmiar martwego podszerstka. Zdarzyć się jednak może, że taka naturalna wymiana sierści nie wystarczy, by usunąć warstwę puchu i zapewnić skórze psa lepszy dostęp do świeżego powietrza. Dlatego każdy opiekun psa z podszerstkiem powinien wiedzieć, jak dbać o sierść swojego pupila i jak prawidłowo wyczesać podszerstek.

 

U jakich ras psów występuje włos okrywowy i podszerstek?

Okrywa włosowa, która składa się z dwóch warstw, typowa jest dla wielu ras psów - zarówno długowłosych, jak i krótkowłosych. Ten rodzaj sierści występuje między innymi u:

  • psów wyhodowanych do życia w niskich temperaturach (husky, malamut, samojed),
  • azjatyckich ras pierwotnych, takich jak shiba, chow-chow, shar-pei czy akita,
  • niektórych ras pracujących, zaganiających i myśliwskich, na przykład u owczarków niemieckich, labradorów, border collie, australian cattle dog czy owczarków belgijskich malinois.

W okresie linienia u psów z obfitym podszerstkiem można zauważyć charakterystyczne, sterczące kępki martwej sierści, które łatwo wyciągnąć palcami. By upewnić się, że dany pies posiada podszerstek, można przejechać po jego sierści mokrą dłonią lub delikatnie skubnąć palcami sierść blisko skóry, w okolicy grzbietu lub łopatek. Cieniutkie, lekkie włoski, które można wtedy zaobserwować, to właśnie psi podszerstek.

 

Pielęgnacja dwuwarstwowej sierści psa

Psy z podwójną okrywą włosową linieją zazwyczaj dwa razy do roku. Jednak jeśli pies ma podszerstek, praktycznie przez cały czas gubi mniejsze lub większe ilości sierści. Bywa to bardzo problematyczne - puchowe włoski czepiają się ubrań, pościeli, dywanów, zbijają się w kłaczki, które turlają się po podłodze przy najmniejszym nawet ruchu powietrza... Warto także pamiętać, że nadmiar martwego podszerstka tkwiący w sierści zwierzaka jest uciążliwy także dla samego psiaka, gdyż nie pozwala skórze oddychać i może stać się powodem problemów dermatologicznych i odparzeń. Z tego względu niezwykle ważna jest prawidłowa pielęgnacja sierści i wyczesywanie psa.

Do najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych należy regularne wyczesywanie podszerstka. Zabieg ten należy przeprowadzać przynajmniej raz na tydzień, a w okresie linienia nawet codziennie. Zwierzaka najlepiej jest przyzwyczajać do czesania już od szczeniaka - dzięki temu psiak nie będzie bał się szczotki i pozwoli się wyszczotkować bez uciekania czy warczenia, a opiekun będzie mógł skontrolować stan skóry i sierści swojego pupila oraz sprawdzić, czy psiak nie złapał pcheł ani kleszczy. Ważne, by czesanie psa i usuwanie podszerstka odbywało się zawsze w spokojnej atmosferze, a po zakończonej pielęgnacji czworonóg został nagrodzony zdrowymi przysmakami dla psa lub bezpiecznym gryzakiem, który zapewni mu chwilę relaksu.

Kolejnym elementem pielęgnacji sierści psa z podszerstkiem są kąpiele. Większość zdrowych psów nie potrzebuje częstego mycia - szorowanie w wannie lepiej ograniczyć do sytuacji, w których naprawdę będzie to konieczne (na przykład gdy psiak wykąpie się w śmierdzącym błocie). Podczas kąpieli trzeba pamiętać, że podszerstek stanowi izolację, która chroni skórę psa przed wilgocią, dlatego do zmoczenia sierści przed nałożeniem szamponu należy użyć dużych ilości wody. Po spłukaniu kosmetyków należy nałożyć je i spłukać drugi raz, by mogły przedostać się do skóry czworonoga. W tym celu można także użyć silikonowej szczotki do masażu dla psa i kota - pozwoli ona lepiej rozprowadzić szampon. Po każdej kąpieli opiekun musi dokładnie wytrzeć i wysuszyć swojego psa. Warstwa mokrego podszerstka blokuje dostęp powietrza do skóry psa, dlatego pozostawienie zwierzaka do samodzielnego wyschnięcia może prowadzić do odparzeń i wtórnych zakażeń bakteryjnych.

Czym wyczesywać podszerstek u psa?

Do wyczesywania podszerstka konieczne są odpowiednie narzędzia, które należy dobrać do rodzaju sierści psa. W przypadku krótkowłosych psów z dwuwarstwową okrywą włosową dobrze sprawdzi się furminator, a także gęsta szczotka pudlówka z zakrzywionymi igłami. Do czesania podszerstka można użyć także trymera hakowego, jednak należy zachować ostrożność, by nie przesadzić i nie ogołocić pupila z włosów okrywowych. Długowłose psy należy przede wszystkim rozczesywać grzebieniem ze stali nierdzewnej. Dopiero po rozczesaniu wszystkich kołtunów można rozpocząć wyczesywanie włosów z podszerstka. Szczotkowanie należy zaczynać od tylnych partii ciała psa (portki, podstawa ogona) i stopniowo przesuwać się ku głowie. Jeśli zwierzak stresuje się podczas takich zabiegów, warto dawać mu odpocząć robiąc kilkuminutowe przerwy w pielęgnacji psa.

Nadmierne wypadanie podszerstka u psa. Co robić?

Wypadanie podszerstka u psa to naturalne zjawisko. Czworonogi z dwuwarstwową sierścią gubią niewielkie ilości podszerstka przez cały rok, a dwa razy do roku przechodzą dodatkowo intensywne linienie. Jednak jeśli u psa pojawią się wyłysienia, łupież lub podrażnienia skóry, a sierść stanie się matowa, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Przyczyną takich problemów mogą być zaburzenia dermatologiczne, choroby bakteryjne skóry albo inwazja pasożytów.

Problemy z nadmiernym wypadaniem sierści bywają także skutkiem stosowania niewłaściwej diety. Dlatego jeśli zwierzak zaczął gubić duże ilości podszerstka, należy upewnić się, że jest żywiony wysokiej jakości karmą zawierającą odpowiednią dawkę białka pochodzenia zwierzęcego. Zdrowie psa warto także wspierać skutecznymi suplementami na sierść i skórę - takie preparaty zawierają składniki niezbędne do prawidłowej regeneracji naskórka, zachowania mocnej bariery skórnej i wzrostu mocnej, lśniącej sierści.

Autor:

Aleksandra Prochocka

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2024

Polecane

pixel