Choroby skóry u psów. Jak sobie z nimi radzić? Rasy predysponowane.

2023-10-20
Choroby skóry u psów. Jak sobie z nimi radzić? Rasy predysponowane.

Choroby skóry , inaczej dermatozy są niestety jednymi z poważniejszych i jednocześnie najczęściej występujących chorób u psów. Przyczyn wystąpienia tego typu problemów jest bardzo dużo, rozpoczynając od źle zbilansowanej dawki żywieniowej, po zaniedbania, grzybice i występujące pasożyty. Wbrew pozorom jednostek chorobowych jest wiele a objawy bardzo do siebie zbliżone, także wizyta u weterynarza i pełna diagnostyka to podstawa do wyleczenia i złagodzenia objawów naszego pupila.

Postaramy się wyjaśnić, kiedy należy zacząć się martwić stanem zdrowia naszego pupila oraz jak sobie poradzić z chorobami skórnymi psa. Przedstawimy również rasy predysponowane do tego typu chorób i jak ewentualnie zapobiec wystąpieniu problemów.

Z czego zbudowana jest skóra?

W pierwszej kolejności po krótce opiszemy budowę skóry. Jeżeliby wziąć pod lupę narządy o złożonej budowie, skóra należy do tych największych. W zależności od rasy psa a przede wszystkim od jego wielkości skóra to aż 12-20% masy całego ciała. Skład skóry i jego warstwy już nie zależą od rasy i wielkości, są zawsze te same. Wyróżniamy:

  • Naskórek, który ulega ciągłemu złuszczaniu się,
  • Skóra właściwa,
  • Tkanka podskórna zawierająca nerwy, naczynia krwionośne i limfatyczne.

Skóra wytwarza włosy, pazury oraz jest taką jakby barierą ochronną, która oddziela wnętrze psa od świata zewnętrznego. Najważniejszą funkcją skóry jest właśnie zabezpieczenie organizmu przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych środowiska. Chroni także przed utratą wody, zmniejszając ryzyko odwodnienia oraz reguluję temperaturę ciała. Jest bardzo ważnym narządem w ciele zwierząt a co za tym idzie musi być odpowiednio pielęgnowana aby zapobiec przynajmniej części problemów.

Wycieranie psa

Objawy pojawiającego się problemu skórnego.

Jednymi z pierwszych symptomów pojawiającego się problemu ze skórą psa może być nietypowe jego zachowanie. Pojawiające się swędzenie czy ból może wywoływać niepokój, nadmierną ruchliwość, częstsze niż zwykle drapanie się i szukanie przedmiotów w domu o które może się otrzeć. W tym momencie powinniśmy zacząć obserwować stan skóry naszego pupila. Na skórze mogą występować zaczerwienienia, niewielkie krostki, wypryski, nadżerki czy ropne wysięki. Jeżeli problem staje się poważniejszy zaobserwujemy również miejscowe wypadanie sierści, głównie w miejscach, gdzie psa swędzi najbardziej.  W momencie, w którym choroba skóry się rozwija zmiany występujące w jej przebiegu mogą się zaogniać a nawet pojawiają się strupy, suche zrogowacenia oraz łupież

Przyczyn chorób skórnych jest bardzo wiele i w zależności od tego jaka ona jest, lokalizacja zmian skórnych jest różna. Objąć mogą jeden obszar ciała psa, np. pysk, łapy, brzuch, grzbiet lub nawet pojawiać się w różnych, nietypowych miejscach na całym ciele czworonoga. Podczas występowania zmian skórnych w przebiegu choroby mogą pojawić się również inne, wbrew pozorom niezwiązane z dermatologią objawy, np. anemia, gorączka biegunka czy nawet wymioty

Przyczyny problemów skórnych u psa.

Zmiany skórne bardzo często pojawiają się w przypadku namnożenia się na skórze psa bakterii lub grzybów. Osłabiona skóra i zwiększona jej podatność na infekcje może być wywołana takimi problemami jak np.:

  • Inwazje pasożytów skórnych (pchły, świerzbowce czy nużeńce)
  • Spadek ogólnej odporności organizmu (związanej np.: z wiekiem)
  • Zaburzenia rogowacenia naskórka (np. łojotok)
  • Choroby alergiczne (alergie pokarmowe czy kontaktowe, AZS)
  • Choroby związane z tarczycą – endokrynologiczne (niedoczynność tarczycy, cukrzyca czy nadczynność nadnerczy)
  • Niedobory pokarmowe (głównie związane z podawaniem psu niewystarczająco doborowej diety lub z problemami z wchłanialnością składników pokarmowych z diety)

Przyczyn wystąpienia chorób skórnych jest naprawdę wiele. Występują również w wyniku stosowania niewłaściwych kosmetyków do kąpieli. To bardzo ważny aspekt, by dopasować szampon do kąpieli do naszego pupila. Przecież my sami staramy się dopasować kosmetyki do mycia włosów i skóry głowy aby nie powodował łupieżu a nasze włosy lśniły po każdym umyciu.

Do kolejnych przyczyn wystąpienia chorób skórnych są także niekorzystne oddziaływanie czynników środowiskowych takie jak przebywanie psa przez dłuższy czas w miejscach gdzie występuje nadmierna wilgotność lub zbyt suche powietrze a także silne promieniowanie słoneczne. Niestety ale w przypadku chorób skóry mogą to być również choroby nowotworowe lub o podłożu genetycznym czy autoimmunologicznym.

świerzb u psa

Najczęściej występujące choroby skóry u psów.

W celu weryfikacji tego, jaka choroba jest przyczyną zmian skórnych u naszego pupila potrzebne jest przeprowadzenie szczegółowych badań przez lekarza weterynarii. Należeć do nich będą w pierwszej kolejności pobranie zeskrobiny ze skóry psa w miejscu zmienionym i dokładna weryfikacja tego pod mikroskopem. Na pewno zlecone zostaną również badania krwi, które potwierdzą bądź wykluczą choroby wewnętrzne. Zostanie również wdrożone leczenie mające na celu złagodzenia zmian skórnych.

Do najczęściej występujących chorób skóry u  psów można zaliczyć: 

  • Grzybica skóry – choroby o tym podłożu są niestety bardzo uciążliwe i trudne do wyleczenia. Objawy bywają różne, zależnie od rodzaju i nasilenia infekcji. Najczęściej objawiają się świądem, miejscowymi wyłysieniami oraz strupami i owrzodzeniami, które pojawiają się w zmienionych chorobowo miejscach.
  • Atopowe zapalenie skóry – jest to choroba uwarunkowana genetycznie i niestety nieuleczalna; objawy są praktycznie takie same jak w większości chorób dermatologicznych, czyli silny świąd, drapanie się, wygryzanie sierści i związanego z tym pojawiania się stanów zapalnych skóry.
  • APZS (alergiczne pchle zapalenie skóry) – chorobę wywołują pchły pasożytujące na ciele psa. W momencie ugryzienia pchła wprowadza pod skórę swoją silnie alergizującą ślinę. Objawami APZS są silny świąd, uciążliwe drapanie się oraz wygryzanie sierści na grzbiecie, łapach i w pachwinach.
  • Ropne zapalenie skóry
  • Alergie (pokarmowe, środowiskowe lub kontaktowe)

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem "Alergia u psa a żywienie".

  • Nużyca i świerzb – nużyca jest chorobą wywoływaną przez stawonoga Demodex canis, żerującego na mieszkach włosowych natomiast świerzb wywoływany jest przez mikroskopijne roztocza drążące korytarze w psim naskórku. Objawy tych chorób to silny świąd, zaczerwienienie skóry, wypadanie sierści, łuszczenie się skóry oraz powiększenie węzłów chłonnych.

Czy jestem w stanie ochronić mojego psiaka od chorób skóry?

Niestety w 100% nie jesteśmy w stanie uchronić naszego pupila od chorób skóry, pomimo najszczerszych chęci. Jest jednak kilka ważnych aspektów dzięki którym w pewnym stopniu przyczynimy się do ochrony przed zakażeniem naszego psa. 

W pierwszej kolejności możemy zapewnić naszemu pupilowi odpowiednio zbilansowaną dietę bogatą we wszystkie niezbędne składniki odżywcze, by nie wystąpiły żadne niedobory, dodatkowo ewentualna suplementacja.

Należy również zadbać o odpowiednie środowisko bytu dla naszego psiaka. Jak już wcześniej wspominaliśmy – dopasowanie pielęgnacji do danej sierści czy rasy czworonoga.

Jednak jeżeli zdarzy się, że nasz pies złapał już jakąś chorobę, a my w miarę szybko zauważymy pierwsze objawy to musimy jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii na konsultację w celu weryfikacji jednostki chorobowej i wdrożeniu odpowiedniego leczenia zanim choroba się rozwinie.

Rana u psa

A może posiadam w domu psa predysponowanego do tego typu chorób?

W świecie dermatologii weterynaryjnej występują częściej i rzadziej występujące choroby skóry, do których niektóre rasy mają większe predyspozycje. Przedstawimy kilka chorób i ras przypisanych do nich jako te predysponowane.

 

Choroby skóry u psów

Podsumowując

Niestety wszelkiego rodzaju choroby skóry u psów to bardzo nieprzyjemne schorzenie, wiążące się z trudnym i długotrwałym leczeniem. Dlatego zachęcamy Was do prawidłowej profilaktyki, czyli: 

Jak każdy właściciel pupila, chcemy jak najlepiej o niego zadbać i oszczędzić mu cierpienia i stresu związanego z wizytami w gabinecie weterynaryjnym oraz jak powszechnie wiadomo, lepiej zapobiegać, niż leczyć!

 

 

Autor 

Aleksandra Solecka

Pokaż więcej wpisów z Październik 2023

Polecane

pixel